michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

FarmCollie    0

Witam serdeczne wszystkich hodowców owiec, zapraszam na ciekawą stronę

 

www.hodowlaowiec.pl.tl

 

porusza wiele ciekawych wątków i daje możliwość wypowiedzi doświadczonym hodowcom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jaka rase owiec polecacie najbardziej na wlasny uzytek? Mam troche ugoru ktorego nijak nie moge wykorzystac wiec kilka owieczek na wlasny uzytek daloby rade tylko jaka rasa najlepsza do takiej prymitywnej hodowli, zeby miesa bylo jak najwiecej i jak najlepsze. Co polecacie? Wrzosowke? A moze jakas inna rase?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Masz jakas konkretna rase na mysli czy bez roznicy byle miesna? A moze ktos cos testowal, jaka rasa w polaczeniu z wrzosowka daje najlepszy efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja powiem tak miałem jagnieta prawie czysty merynos  i merynos skrzyżowany z suffolk i powiem ze ta krzyżówka duzo smaczniejsza, teraz rozglądam sie za jakimiś mięsnymi mamkami. wiec moim zdaniem odpuść sobie wrzosówke.

PS nie jestem owczarzem tylko hobbista


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Ja hoduję owce od roku i zaczyna mi się to coraz bardziej podobać. Niedawno sprzedałem jagniaka 8-miesięcznego po 9 zł/kg. Kolejne 4 rosną. Jedyne dopłaty, które otrzymałem za 2015 rok to właśnie do owiec. Nie dużo bo około 1200zł ale to dlatego że w momencie składania wniosków miałem jedynie 11 dorosłych samic. Karmię je sianem i kiszonką z kukurydzy. Śruty zbożowe otrzymują jedynie odstawione matki z młodymi i jagnięta przez czas intensywnego tuczu. Mam kilka ogrodzonych pastwisk obok siebie i nie dawno pobudowaliśmy owczarnię (oczywiście nie jest to nic profesjonalnego ale idealnie się sprawdza - w mojej galerii są jakieś zdjęcia).
Bardzo chętnie wezmę udział w wymianie doświadczeń na tym forum i będę codziennie zaglądał do tego tematu.
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

3 stare samice z 2004 roku sprzedałem dziś na mięso po 4zł/kg. Cena nie powala ale waga niezła. 3 sztuki ważyły 188kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chcielibyśmy założyć hodowlę owiec, mamy dużo łąk. Dostęp do kiszonki, zbóż, traw i siana. A owce z tego co przeglądałem ogłoszenia to są o wiele tańsze niż założenie stada bydła opasowego.

Zatem mam panowie kilka pytań do was jako hodowców owiec a mianowicie:

1. jaka jest cena za kg kupując matkę?

2. co sądzicie o rasie olkuskich owiec?

3.  ile owiec trzeba mieć na stado podstawowe?

4.  jaka jest dopłata do owiec?

5. w jakim wieku trzeba mieć  owce, żeby składać je na dopłaty?

6. jak to jest naprawdę z tym związkiem? czy trzeba być w nim aby pobierać dopłaty do owiec? czy pomagają w sprzedaży owiec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Hodujemy owce już od 3 pokoleń więc odpowiem Ci na kilka pytań:

1. Z reguły matki kupuje się na sztuki a nie kilogramy, cena waha się w zależności od rasy.

3,4 . Dopłata jest około 100zł do sztuki niezależnie od liczby sztuk. Dodatkowo hodując rasy zagrożone wyginięciem możesz ubiegać się o dopłaty rolnośrodowiskowe w wysokości 360zł, ale prawdopodobnie musiałbyć już kupić owce będące w tym programie oraz stado większe niż 10szt.

5. Owca musi urodzić jagnię aby mogła wejść do programu, czyli około 2 lat.

6. Związek owczarski organizuje skupy młodzieży, wełny, prowadzi ocenę zwierząt, pośredniczy w przekazywaniu dokumentów do instytutu zootechniki w Balicach, więc chyba jego udział jest konieczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego 

ursusek902

a jak jest z wydajnością i opłacalnością owiec? Dobrze na tym wychodzicie? Co robicie sprzedajecie matki czy małe jagniaki?

 

Mam okazję kupić 15 sztuk owiec w wieku ok 6-8 miesięcy za sztukę mniej więcej gość ceni 400 zł. On ma zarejestrowane stado i jest w tym całym związku. Rasa to owce olkuskie. Czy jak kupie je od niego i później będą mamkami to mogę się dopisać do tego związku? I czy mogę je składać do tej podstawowej i rolnośrodowiskowej jak już będzie każda miała po tym jagniaku? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

W sumie to jeszcze w miarę opłacalny interes, pod warunkiem otrzymywania dopłat. My sprzedajemy jagnięta na export który organizuje związek. Jeżeli chciałbyś kupić takie owce, to musiałyby posiadać papiery, że są czysto rasowe, aby móc je do programu rolnośrodowiskowego zgłosić. Tylko nie wiem czy nowe stada jeszcze można zgłaszać czy tylko te co już były w programie. Do związku raczej bez problemów Cię przyjmą. A o podstawową dopłatę możesz wystąpić jeżeli będą miały 12 miesięcy, nie ważne czy będą mamkami czy nie.


W sumie to jeszcze w miarę opłacalny interes, pod warunkiem otrzymywania dopłat. My sprzedajemy jagnięta na export który organizuje związek. Jeżeli chciałbyś kupić takie owce, to musiałyby posiadać papiery, że są czysto rasowe, aby móc je do programu rolnośrodowiskowego zgłosić. Tylko nie wiem czy nowe stada jeszcze można zgłaszać czy tylko te co już były w programie. Do związku raczej bez problemów Cię przyjmą. A o podstawową dopłatę możesz wystąpić jeżeli będą miały 12 miesięcy, nie ważne czy będą mamkami czy nie.


W sumie to jeszcze w miarę opłacalny interes, pod warunkiem otrzymywania dopłat. My sprzedajemy jagnięta na export który organizuje związek. Jeżeli chciałbyś kupić takie owce, to musiałyby posiadać papiery, że są czysto rasowe, aby móc je do programu rolnośrodowiskowego zgłosić. Tylko nie wiem czy nowe stada jeszcze można zgłaszać czy tylko te co już były w programie. Do związku raczej bez problemów Cię przyjmą. A o podstawową dopłatę możesz wystąpić jeżeli będą miały 12 miesięcy, nie ważne czy będą mamkami czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

macie jakies pomysły dlaczego jednej z moich owiec wypadła wełna z ogona?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

U mnie zaobserwowałem, że owce wygryzają sobie wełnę nawzajem. Może prześledź sprawę od tej strony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to odpada tak idealnie ogona nie obgryzłyby. boje sie ze to moze byc jakas choroba skóry 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

koledzy jest problem i prosze o szybka odpowiedx. Okociła mi sie owca (pierwiastka) ok godz 16.30 do tej pory nie "wyrzuciła" łozyska nie wiem czy teraz jakis wet mi przyjedzie, czy jak zaczekam do rana z wizyta weterynarza to nie bedzie za późno? wiem ze krowy to znosza, ale klacz jak nie wydali łozyska do chyba 1,5 godziny jest nie do uratowania jak to jest u owiec?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Hej, opowiem jaka była u mnie sytuacja. Owca urodziła któregoś dnia o 12 w południe ładnego jagniaczka i też się nie wyrzucała łożyska. Obserwowałem ją cały czas, była niespokojna i nie dawała noworodkowi podejść do dojenia pomimo że był bardzo żwawy i próbował. Kręciła się po kojcu, kładła i podnosiła. Dokładnie po 3,5 godziny urodziła drugie, niestety nieżywe jagnie i zaraz po tym wyrzuciła łożysko i od razu się uspokoiła i pozwoliła pierwszemu maluchowi się doić. Nurtowało mnie dlaczego tak się stało i szukałem opinii u hodowców. Zgodnie twierdzili, że powinienem spróbować włożyć rękę, sprawdzić czy niema drugiego malucha i go wyciągnąć w takiej sytuacji. Wtedy pewnie bym go uratował ale ja absolutnie nie mam doświadczenia w takich sytuacjach i nawet jakbym wiedział co zrobić, to chyba bym się nie podjął. Na szczęście owcy nic się nie stało i chowa się ładnie jej jeden jagniak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

zapomniałem dodać ze były bliźnieta ładne zdrowe, ale juz po problemie wyrzuciła łozysko


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Niech się dobrze chowają :)

 

 

 

 

Dziś jedna z moich kotnych owiec trze tyłkiem o ścianę. Co to może znaczyć? Czyżby to symptom nadchodzącego porodu?
 

Edytowano przez robert812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Niech się dobrze chowają :)

 

 

 

 

Dziś jedna z moich kotnych owiec trze tyłkiem o ścianę. Co to może znaczyć? Czyżby to symptom nadchodzącego porodu?

 

raczej ja swedzi będzie sie czochrac i wychodzić jej wełna, mam to u siebie, co to nie wiem. był wet pobierac krew pytałem a on nie wie co to jest


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Wełnę ma króciutką bo miesiąc temu obcinałem... No cóż... pewnie ją coś swędzi to się drapie.... zwyczajnie..... po d*pie....     :)

 

 

 

 

Koledzy, pomocy!!!  Dziś rano jedna z młodych owieczek miała bardzo ciężki poród. Dwa duże jagnięta i oba ustawione tyłem. Pierwsze udało się weterynarzowi wyciągnąć żywe, drugie niestety po 30 minutach grzebania w owcy wyciągnął martwe. Mój problem polega na tym, że owca po tej akcji jest bardzo słaba i wcale się nie podnosi, maluch biega dookoła i beczy z głodu. Próbowałem go przystawiać do leżącej owcy ale on w ogóle nie rozumie o co chodzi. Teraz moje pytanie, jak podejść do tematu odpajania jagnięcia samemu. Weterynarz powiedział, że można mlekiem z kartonu, ale nie wie w jakich ilościach takiemu maluchowi który waży około 4kg i ile razy na dzień. Butelke ze smokiem jakąś mam. Pytanie ile mleka mu podac i jak często???? Prosze o jak najszybsza pomoc.

Edytowano przez robert812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja odpajam jednego, bo matka miałe blixniaki i jednemu daje pic a drugiemu nie, tylko czase mu sie uda troche possac. ja daje 3 razy dziennie po 100ml ale jak pisałem troche u matki pije. gdyby nie pił nic dawałbym 5 razy dziennie. i daje preparat mlekozastępczy dla krów. ale nie wiem czy dobrze robie, bo nie jestem doswiadczonym owczarzem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja odpajam jednego, bo matka miałe blixniaki i jednemu daje pic a drugiemu nie, tylko czase mu sie uda troche possac. ja daje 3 razy dziennie po 100ml ale jak pisałem troche u matki pije. gdyby nie pił nic dawałbym 5 razy dziennie. i daje preparat mlekozastępczy dla krów. ale nie wiem czy dobrze robie, bo nie jestem doswiadczonym owczarzem

i własnie teraz mam problem z tym jagnięciem co poje z butelki. Wczoraj było ok a dzis zachowuje sie jak pijana zatacza sie, czasem nawet przewraca. co to moze byc?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmCollie    0

Polecam stronę dla hodowców i fascynatów, a przede wszystkim dla amatorów, którzy chcą się dowiedzieć jak hodowla owiec wygląda od podstaw

 

www.hodowlaowiec.pl.tl


Z mojego doświadczenia wynika,że mieszanka dla cieląt(podobnie jak krowie mleko) ma nieodpowiedni skład dla jagniąt, więc nie da ich się na niej odchować, podobno należy je karmić mieszanką dla kóz, a najlepiej mlekiem zdojonym z kozy, wtedy rosną świetnie.

A jeżeli matka nie chce karmić swoich dzieci to nie należy jej pytać o zdanie( owce często odrzucają młode), ja w takiej sytuacji przywiązuję owce na szelkach, na sztywno, młode pije a ona choć nie chce to nic nie może na to poradzić.Co jakiś czas ją odpinam żeby mogła pospać itd.zabawa z owcami jest taka.Po tygodniu(czasem 2) jagnię jest już na tyle szybkie,że zdąża się napić w biegu, wtedy owcę odpinam.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kajperos
      witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę z właścicielem tych owiec podpisać jakaś umowę (tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dziękuję za odp.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj