michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

Pajej    231

a i jeszcze pytanie, czy ta młoda moge pozostawic w stadzie, w sensie do dalszego rozmnazania


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemniak127    1

Myślę nad założeniem niewielkiej hodowli owiec, jakieś 3-5 dorosłych sztuk. Na dzień dzisiejszy trzymam bydło mięsne, więc mam pod dostatkiem paszy na zimę, a w lato pasłyby się na wybiegu.

 

Tylko nie wiem jak wszystko wygląda od strony prawnej. Czy przy tak małym stadzie muszę rejestrować i kolczykować te owce? Druga sprawa - chciałbym je trzymać na mięso dla siebie. Czy mogę sam u siebie ubić owcę na własny użytek? Rozmawiałem już z kilkoma rolnikami i każdy miał inne zdanie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

Odnośnie strony prawnej:

- wszystko musi być kolczykowane 

- obowiązkowo księga stada 

- możesz ubić u siebie, ale musisz chęć ubicia zgłosić min. 24h przed powiatowemu i po ubiciu głowę i resztę do utylizacji(koszty nie małe)

Chyba, że będziesz je trzymał po cichu i nikt cię nie podpie***li.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
ziemniak127

wysłałem ci PW jak to jest u mnie.

Koledzy dzis okociła sie kolejna owieczka i sytuacja jak wyzej jagnie jest białe. czyzby ten suflock byl jakis inny, czy poprostu geny tak moga sie układac ze mulaty wychodza w kolejnym pokoleniu?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polikarp89    4

A ja mam pytanie z innej beczki, mam kilka owiec i wypas palikowy na łańcuchu jest dla mnie zbyt czasochłonny. Chciałbym im ogrodzić kawałek działki, zrobić wiatkę by mogły się w sezonie chować przed deszczem, słońcem i w związku z tym mam pytanie z czego zrobić to ogrodzenie. Siatka leśna, pastuch, a może z desek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

siatka leśna albo pastuch. Mam tak i tak, grzie sa rzerdzie w 3 wysokosciach i tak potrafia uciekać

kolego skad jesteś, moze chcesz sie wymienicjarka za jarke, oczywiście jak podrosna

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja pastucha tez mam na 2 eysokościach i czasem pradu nie podłączam przez miesiac, poprostu juz pamietaja ze nie wolno. Pisałem że rzerdzie sie nie sprawdzaja


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A moze patuch w postaci siatki sprawdzal by sie lepiej? Bede niedlugo posiadaczem takowego tyle ze dla koz bedzie przeznaczony, gdy zacznie sie wypas sprawdze jak sie sprawdza.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubx11    3

Połączone

 

Witam drogich kolegów!

 

Mam pytanko.Chodzę do gimnazjum, i chciałbym sobie troszeczkę dorobić ;). Mój tata ma gospodarstwo nastawione na hodowlę krów mam do dyspozycji siano wodę i około 30 arów ogródka planowałem to ogrodzić i zrobić im małą wiatkę na początek planowałem kupić od pobliskiego hodowcy 2 kotne owce i aby mieć zajęcie od kwietnia do końca wakacji liczę że szczęśliwie mi się okocą i sprzedam jagniaki na olx nie planuje podawać ich do dopłat tylko hodować jako hobby. Macie jakieś wskazówki muszę je rejestrować?

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.2 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postaw odrazu jakąś szope z zamknięciem z boksami itp. np z płyt betonowych ogrodzeniowych wrazie czego na zimę ocieplasz i mogą stać i zbuduj odrazu większą bo zobaczysz że to dobry zarobek bo za jagniaka 300zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Raczej musisz, bo jak wpadnie kontrola, a zobaczy owce to się może przyczepić czy rejestrowane, a jak powiesz, że nie to mogą jechać równo po dopłatach. Chyba, że dobrze je ukryjesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubx11    3

Ale ja nie  chcę ich podawać do dopłat tylko hodować kilka matek i sprzedawać jagnięta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Dokładnie, jak byś miał jedną krowę to też by nie pytali czy masz ją jako hobby czy jako interes. Od razu by po dopłatach pojechali jakby była niezarejestrowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polikarp89    4

Ale jak się ma tylko kilka owiec czy kóz to szkoda kolczykować, bo więcej zamieszania i biurokracji. Ja też mam nie kolczykowane i nikomu z sąsiadów nie przyszło do głowy kablować, że nie mają kolczyków. Wiadomo, gorzej jak przyjdzie kontrol, bo wtedy nie będzie dyskusji, ale jak masz gdzieś w ogródeczku na wypasie gdzie ich nie widać, to nie ma strachu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

Może 2 dni tej biurokracji w agencji (chodź ostatnio spokojnie w 1 dzień jak papiery były wporządku)i wszystko jest załatwione dostaniesz numer gospodarstwa ... potem kolczyki zamówisz , zgłoszenie i po sprawie. chyba lepiej przytrzymać młodego jagniaka do 6 miesiecy bo do tego czasu nie musisz go zakolczykować i  "sprzedajesz" go i po problemie . Niestety żyjemy w takim kraju że trzeba kombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiki868    2

Witam Wszystkich hodowcow nie chialbym spamowac ale chcialbym zamiescic link do pewnego produktu jaki robimy u nas w firmie jak ktos jest zainteresowany to prosze o pytania na prywatny http://neelsengroup...._e/lammfit.html

W przeciagu 2-3 dni bede mial wersie po polsku jest aktualnie u tlumacza ale tego produktu nie ma w Polsce

 

 

ile to kosztuje ?? taka buteleczka ?     szkoda ze w niej nie ma selenu, potrzebny jagniętom w pierwszych miesiacach zycia

Ale ja nie  chcę ich podawać do dopłat tylko hodować kilka matek i sprzedawać jagnięta.

 

 

 

Moim zdaniem to pogadaj  z tatą i pomagaj mu przy krowach i wtedy coś tam zarobisz, a z tymi 2 kotnymi owcami to daj sobie spokój.

 

Wiata pochłonie jakieś pieniądze (nawet jak masz wlasne drewno to śruby, jakieś lasy, karmniki, poidła, okna, drzwi zasuwy)  Ogrodzenia pochłona jakieś pieniadze tez, (słupki tasmy,  elektryzator)

 

i jak rocznie bedziesz miał 3-4 jagnięta od 2 matek to jaki zysk? kiedy odrobisz zainwestowane pieniadze ?  

 

kolejna sprawa wazna to wez pod uwagę ze jesli bedziesz chcial rozwinąć gospodarstwo to 30 arów wystarczy mniej wiecej dla :

 

7-8 matek  przy bardzo dobrym pastwisku

3-4 przy słabym pastwisku        patrząc na cały okres wegetacyjny.

 

 

wiec moze lepiej te krowy ? 

Edytowano przez wiki868

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

owieczki są fajne jako kosiarki samobierzne, taka funkcje maja u mnie, skosza i dadza mi jedzenie, a same w zimie mało zjedza układ idealny. no i smiechu duzo. jako hobby ok jak źrudło zarobku to odpada


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

 

ile to kosztuje ?? taka buteleczka ?     szkoda ze w niej nie ma selenu, potrzebny jagniętom w pierwszych miesiacach zycia

 

 

 

 

 

 

A nie wystarczy selen z lizawek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid996    0

Sam mam 15 lat i przed wakacjami kupiłem sobie 2 owce. To nie prawda że muszą mieć jakąś super stajnie chyba że w zimie. Nie trzeba nic przy nich robić jedynie wody do wiaderka nalać. U mnie w lato mieszkają w takiej budzie która jest przykryta blachą żeby po nich nie lało. Wystarczy że rano przed szkołą wypuszcze a w nocy zamkne. Na wiosne dokupuje conajmniej 10 i wtedyto już nic roboty nie będzie bo do muzeum pujdą i oni tam się nimi będą zajmować. Więc nie mówcie że się nie opłaca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kajperos
      witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę z właścicielem tych owiec podpisać jakaś umowę (tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dziękuję za odp.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj