michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysztofk9    7

są najtrudniejszą rasą w hodowli, delikatne- potrzebują bardzo dobrego jedzenia, mleka dadzą ci teoretycznie do 2 l ale w praktyce 1 litr,są trudnodostępne i drogie- ceny jakie widziałem oscylują wokół 700-1000zł, muszą mieć ciepło i sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek702    0

mam takie pytanie czy hodowla owiec sie opłać? bo mój dziadek chce mi przepisać gospodarkę i nie wiem czy mi sie opłać hodować owce

 

Połączony

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

na futro tak ? przy duzej obsadzie napewno ..... tylko musisz miec stado pogrupowne aby nie tylko raz w sezonie zbierac futro tylko np co miesiąc jakąś grupę owiec obcinac:)


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

I co z wełną robić?? Teraz na to nie ma zapotrzebowania. Chyba że mieć stado zachowawcze jakiejś rasy i dopłaty za to kasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

a sa dopłaty do owiec? jak mozna to niech ktoś bardziej przyblizy ten temat


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

@oaxis3333 ty łacha drzesz czy poważnie mówisz?

 

 

Dopłaty są do zachowawczych ras oraz do owiec matek w pięciu woj.południowych oraz w łódzkim 100 do sztuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Jeśli do każdego kilograma wełny dopłacisz drugie tyle to będziesz mieć na koszt ostrzyżenia :)

Są dopłaty do ras zachowawczych, ale niedostępne w zasadzie , limity od dawna pozamykane

Są dopłaty jak wyżej napisano, ale nie wszędzie około 30 euro

Z zalet nieograniczone możliwości sprzedaży jagnięciny- ale musisz ją bardzo tanio wyprodukować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wozak71    140

A która ewentualnie z ras zachowawczych jest warta uawgi do hodowli? Jeśli w ogóle jakś jest w naszym kraju. I jaka liczna matek czyni hodowlę opłacalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Wszystkie rasy są godne uwagi- wszystkie mają jakąś wartość i czymś się wyróżniają.ale dziś nie istnieje możliwość budowania nowych stad ras zachowawczych ze względu na brak limitów- bez tego nie jest opłacalne zakładanie nowej hodowli owiec, nie ma co liczyć na zwrot kosztów i życie z owiec. Jeśli ktoś ma stado i budynki to wtedy w pewnych warunkach coś może zostać w kieszeni- opłacalność w rozumieniu ekonomiki chowu bydła czy świń nie istnieje u owiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wozak71    140

Rozumiem, że tak samo opłacalność nie ma racji bytu przy odowli owiec ras komercyjnych? Poodbno w hodowli świn opłacalność teź sięga dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

tym bardziej komercyjnych- roczny przychód to 1 jagnie warte 200 zł, odejmij koszty(głupi kolczyk z chipem na eksport i badania to 20),wyżywienie, roczny koszt utrzymania matki, budynki itd- a mięsne rasy nie da się utrzymać tylko na pastwisku, muszą zjeść.

Raczej wrzosówka bez dopłat się szybciej obroni bo koszty małe i plenność duża- a że rośnie powoli to bez znaczenia bo jagnięta i tak idą najczęściej w wadze którą mięsne rasy osiśgają w 3 miesiące więc potencjał niewykorzystany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wozak71    140

Dziękuje. Rozumiem. Czyli hodowla owiec to stricto deficytowa opłacalność. Chyba, że amatorska dla przyjemności.A to mija się z celem.

 

Czyli wg Ciebie nie istnieje żadna realna możliwość w obecnym momencie rozwoju hodowli owiec? Oczywiście hodowli, która sama by się finansowała. Bez dopłat. Choć to pewnie utopia bo pewnie nić bez dopłat nie da rady istnieć ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

@krzysztofk9 trochę chyba nie tak...

Przykład z mojego stada w tym roku.

Koszt paszy na utuczenie `120 jagniąt wyniósł ok 3000PLN,sprzedane w grudniu 100 szt za ok 26000PLN (pozostałe 20 szt to tzw remont.),wpływ z dotacji za 100szt matek ok 12000PLN,sprzedaż owiec "wybrakowanych" poselekcyjnych ok 10 szt -2000PLN,wpływy z wełny ok 1800PLN-strzygacz wziął ok 500PLN.Na kolczyki poszło ok 1200PLN .Cięzko jest mi ocenić roczny koszt utrzymania jednej matki ale skoro krowa mamka to ok 500PLN to myślę że owca mieści sie w ok 100PLN.A porównując w tej chwili owce do świń to jak najbardziej owce na + .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Zgadza się- ja to widzę szerzej tylko, zostało Ci załóżmy 13000- nie ma szans by z tego się utrzymać, zamortyzować sprzętu i budynki.

Pisałem wcześniej, że owszem jeśli masz stado i budynki coś w kieszeni zostanie, ale kalkulacja działalności rolniczej musi uwzglądnić amortyzację i inwestycję- jeśli będziesz chciał zwiększyć stado do poziomu który da ci utrzymanie to idąc Twoim tokiem potrzebujesz około 400 matek. Nie ma szans by ich zakup i powiększenie budynku do wymaganych700 m. kw(1.5 na matkę z jagnięciem plus 0.35 na dodatkowe jagnie) ci się zwrócił bo na spłatę kredyty na tą halę musisz mmieć dodatkowe 100 matek- obrobisz to? jak nie to na zatrudnienie pracownika musisz mieć kolejne 100 matek. i tak mamy stado 600 matek- wiesz co to oznacza- 60-70 ha potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Ale ja nie napisałem żeby utrzymywać sie z samych owiec...Nie jestem zwolennikiem jednego kierunku produkcji w gospodarstwie mimmo większego nakładu pracy.

Co do amortyzacji budynków ewentualnie budowy nowych z przeznaczeniem na owce - było by ciężko-zgadzam sie z tym(chociaż nie robiłem dokładnej kalkulacji)ale znam gościa który podjął sie budowy nowej owczarni ale do tego ma ze 100ha dobrej ziemi więc nie wiadomo czy spłaca z owiec czy z ziemi :)Ale z tego co piszesz można wywnioskować że owce posiadasz,więc...? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Więc- mam130 szt w programie, co wpływa na kalkulacje

Mieszkam w Łódzkim, więc mam na resztę 120 co wpływa na kalkulację

Mam dużo pastwisk i dobre psy a owce przeważnie mało wymagające- więc koszty mam stosunkowo niewielkie

Ale żebym się dorobił na nich to nie powiem, raczej nie- prubuję skromnie przeżyć i tyle ale dziś ludzie mają większe oczekiwania od życia niż ja ;)

Oczywiście w pewnych uwarunkowaniach owce są optymalnym zwierzęciem ale nie podjąłbym się lobbowania na ich korzyść, choć ja ze swojego wyboru jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

Witam hoduję hobbistycznie i jako kosiarki na podwórku 10 sztuk owiec wrzosówek, pierwszy raz będę je strzygł i mam pytanie gdzie tą wełnę mogę sprzedać w woj. Podlaskim?? i czy przed strzyżą je 3ba jakoś wyczesać z resztek słomy i siana które się do nich przyczepiło??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Daj spokój z tym czesaniem- ta cała wełna będzie warta ze 20-30 zł, za strzyże zapłaciłbyś z 50 jeśli sam nie strzyżesz więc jeśli ktoś ją kupi to niech się nie cieszy że frajera znalazł jeszcze bardziej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

a jest jakaś możliwość sprzedania wełny z 30 szt. wrzosówki ??

Edytowano przez evolution93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
    • Przez kajperos
      witam może mi ktoś wytłumaczyć jak mogę zarejestrowac i zakolczykowac moje owce aby w późniejszym terminie mógł na nie dostać dotacje.
    • Przez krowiarz87
      Mamy Fendta 509 favorita z 1996 . Zastaniawiamy sie nad wymianią na 511 . Ta 509 ma orginalny tur fendta  .Posiadamy tez fendta 309 turbomatika farmera czy ten tur by pasował ? Czy ta wymiana sie oplaca ? Jesli ten tur nie bedzie pasowc ile za niego zawolać i czy  podnosi wartosc tej 509
    • Przez kajperos
      witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę z właścicielem tych owiec podpisać jakaś umowę (tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dziękuję za odp.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj