michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

mariusz999    0

Zadzwoń pod ten numer 774574740 we wtorek około godziny 9 bo skup jagniąt ma być 11 kwietnia na naszym terenie, co do wełny też ci tam udzielą informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polikarp89    4

Witam, czy jest tu ktoś kto kryje wrzosówkę rasą miesną np. czarnogłówką? I jeśli tak to jak rosną takie mixy, i czy to może być alternatywą w produkcji jagniąt rzeźnych, bo wiadomo wrzosówka wysoka plenność, zdrowotność, małe wymogi żywieniowe. I czy na skupie wezmą takie jagnięta i ile niższą cenę zaoferują ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowaczek96    3

To ja wyskoczę z pytaniem kiedy można dopuścić owce do barana, hobbystycznie posiadam 2 i fajnie by było gdyby tak stadko się zwiększyło. Mam swojego barana tylko jest jakiś chudy i często się pokłada co może być przyczyną ?? Dzisiaj podałem mu środek na odrobaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

czarnogłówką to nie radzę- kilka osób próbowało berrichonem i załóżmy że ten wariant się sprawdza, berrichon ma małą głowę i ponoć jeszcze charolaise, ja próbowałem tylko tym pierwszym.

Wrzosówka ma mało mleka więc nie będzie wcale tak lekko, ale rosną lepiej tylko trzeba mniej mleka nadrobić paszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polikarp89    4

Dziękuję za szybką odpowiedź. U mnie na podkarpaciu nie ma owiec charolaise, a szkoda, bo ze wsyzstkich mięsnych mają najwyższą plenność i gdyby tylko były w zasięgu nie musiałbym kombinować i krzyżować ich np. z wrzosówką. Nie wiem jak z berrichonem nie pytałem w związku czy ktoś tu ma. Czyli jednak wrzosówka jest za mała by rodzić bez problemu, po trykach mięsnych. Coś kiedyś wyczytałem właśnie że kilku hodowców kryło wrzosówkę berrichonem ale myślałem, że akurat mieli takiego tryka. A tu się okazuje, że ze względu na małą głowę przy porodzie. Mam przed sobą wyniki użytkowośći rozpłodowej owiec za rok 2011 wydanych przez Polski Związek Owczarski, i jak podają, nie ma w Polsce rasy mięsnej o plenności przewyższającej 150 %, i w związku z tym jak rolnik ma zarobić na owcach, po prostu się nie da.... Przedstawiam wyniki plenności:

Merynos Polski- 123,6

Corridiele- 137

PON- 125,3

ile dde france- 117,4

czarnogłówka- 119,3

suffolk- 126,9

berrichon- 120

charolaise- 146,9

białogłowa owca mięsna- 124,6

(Źródło: Hodowla owiec i kóz w Polsce w 2011 roku, Polski Związek Owczarski)

I pytanie, jak nie ma być kryzysu w owczarstwie przy takich wskaźnikach rozrodu?, a to tylko plenność, a o wskaźniku odchowu jagniąt już niepiszę nawet bo wiadomo, że mało kiedy da się odchować 100%.

W związku z tymi danymi, trzeba szukaćalternatywy, i dlatego zapytałem o krzyżowanie towarowe owcy wrzosówki, A jakie przysrosty może osiągać taki mix? I ile trzeba by było tuczyć do tych 30 kg? 150 dni?myślałem jeszcze o krzyżowaniu towarowym olkuskiej ale jak kilku hodowców opowiedziało mi jak się żywi tak plenną owcę, to stwierdziłem, że dla laika to na pewno za wysoki poziom.

Edytowano przez polikarp89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Romanowska- to jest rozwiązanie znane na zachodzie- ma zalety wrzosówki ale bez jej wad- jest większa, wcześniej dojrzewa, dużo plenniejsza, asezonalna, bardzo mleczna i w odróżnieniu do olkuskiej opiekuje się równomiernie całym licznym miotem- bo to jest problem plennych ras.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polikarp89    4

Dobrze, a powiedz, jak wygląda żywienie takiej matki romanowskiej? Bo fajnie, że ma taka plenność, a żywiona byle czym na pewno długo nie pociągnie.Czy wystarczą jej w wysokiej ciązy pasze gospodarskie, typu, pszenica, owies, dobre siano i burak pastewny? czy trzeba podawać jakieś białkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

Niestety przy ambitnych planach hodowlanych potrzeba dobrej paszy- oczywiście że takie psze starczą bo to dobre zywienie jest- wzbogacić trzeba tylko białkowymi paszami w laktacji-czy to się opłaci to trzeba już samemu zdecydować -romanowska jest dostępna w Polsce- Brody, Pawłowice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2    0

Mam pytanie. Hoduję owce żelaźniańskie dokładnie zaczynam i często padają po wykotach. Czy trzeba dosadzać?, czy czegoś im brakuje? czy trzeba oddzielać owce z jagnięciem po wykocie ?. Byłbym wdzięczny za poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

padają owce czy jagnięta? I po co oddzielać? Dosadzać jagnię bo nie może samo znaleźć cycka czy o co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

owca żelaźnieńska znana jest z problemów z wymionami i wykarmianiem jagniat- więc na początek sprawdź wymiona i napisz ile ma jagniąt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu2    0

Chodziło mi o to czy owca przed lub zaraz po wykoceniu powinna być w osobnym kojcu z jagnięciem. Kilka dni temu wykociły się dwie owce, miały po jednym jagnięciu były w osobnych kojcach trochę na pewno piły (cały czas nie jestem w owczarni) a po dobie padły. I nie wiem co się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hrycu    2

Chodziło mi o to czy owca przed lub zaraz po wykoceniu powinna być w osobnym kojcu z jagnięciem. Kilka dni temu wykociły się dwie owce, miały po jednym jagnięciu były w osobnych kojcach trochę na pewno piły (cały czas nie jestem w owczarni) a po dobie padły. I nie wiem co się dzieje.

 

Kolego ja osobiście hoduję owce dla hobby i posiadam polską owce górską. Gdy przychodzi czas wykotów obserwóję matki które mają się kocić. W razie potrzeby im pomagam i zaraz po wykocie owce z jagnięciem trafia do niewielkiego wykotnika by ,, przylubiła swoje jagnię,,. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli jagnię za raz po wykocie nie napije się siary to marne szanse by żyło dalej. Tak więc często pomagam jagniętom trafić do cycka by chociaż trochę mleka się napiły. I tak pilnuję je przez góra 3 dni po czym trafiają spowrotem do stada i już sobie radzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hrycu    2

Kiedyś posiadałem siwą owcę która nie raz miała młode i było wyszystko ok. Do czasu aż przyszedł czas wykotów i owca miała nabrzmiałe wemię jak to przed okoceniem. Po wykocie nie miała nic mleka i musiałem jagnię podrzucić pod inną owcę. Matka poszła na braki gdyż nie nadawała się już do dalszej hodowli. Może w twoim przypadu stachu2 też mogło się tak wydarzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

a czy jeśli owca wrzosówka która dostała witaminy 2 tygodnie temu i ma dalej nabrzmiałe wymię to nie ma dla niej jeszcze jakiegoś sposobu aby wróciło wszystko do normy ?z podrzuceniem pod inną owce jeszcze nigdy się nie udało .słyszałem o jakimś specjalnym mleku ale nie jest dostępne w polsce.kiedyś próbowałem mleko z kawa zbożową czy coś takiego podobnego ale zawsze kończyło się jednym. Osobiście w czasie wykotów sprawdzam jak wygląda jagnie po urodzeniu .jak silne to zostawiam w stadzie a jak są dwa lub trzy to na tydzień do zagrody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hrycu    2

evolution93 z tym podrzuceniem jagnięcia to trzeba wyczuć sprawę. Dzień później masz wykot u innej ma jedno jagnię dajesz ją do ciasnego wykotnika i to jagnie które podrzucasz. Pomagasz mu trochę z piciem mleka a delaj to już leci :) . Twoja wrzosówka jest już po wykocie i nie ma mleka czy przed. Można też karmić jagnię z butelki mlekiem od krowy jak dziecko. Ja jak miałem nieraz 3 to tak robiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

jutro owieska im dam i zobacze jak się ma sprawa z tą sztuką.To jest akurat moja ulubiona owca (można ją głaskać na śmierć,chodzić po ulicy na spacery po inne owce i tylko prosi ,żeby jabłka zrzucać z drzewa jak im już wszystkie zrzuciłem) i ma u mnie dożywocie ale 9 lat już ma. mam nadzieje że jak co roku wykoty zaczną się w Boże Narodzenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hrycu    2

Jakie owce hodujesz??? Daj owcą chleba a zobaczysz jak będą za tobą chodzić :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

A jak tam ceny jagniąt Panowie? Sprzedawał ktoś może w ostatnim czasie coś na export?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

dzisiaj taki mróz -22 a wykociło się 7 matek. nie rozumiem tych zwierząt czy nie mogą się wiosną kocić .w tym roku na 14 matek mam tylko 2 matki od których mam parkę .były jeszcze 2 matki ale odrzuciły mi małe. i jak zawsze pozostaje problem z podrzuceniem jagniaka. nawet mleka od matek nie mogę odebrać - chyba jakieś zawory założyły a po za tym nie są przyzwyczajone do dojenia przez gospodarza. jeszcze tylko 20 matek zostało do wykotów tak więc nie jest źle w tym roku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

to chyba zależy od gospodarza kiedy będą wykoty.

Nigdy nie miałem problemu żeby mamkę zdoić. To raczej jagnięta mają zakute łby :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
    • Przez kajperos
      witam może mi ktoś wytłumaczyć jak mogę zarejestrowac i zakolczykowac moje owce aby w późniejszym terminie mógł na nie dostać dotacje.
    • Przez krowiarz87
      Mamy Fendta 509 favorita z 1996 . Zastaniawiamy sie nad wymianią na 511 . Ta 509 ma orginalny tur fendta  .Posiadamy tez fendta 309 turbomatika farmera czy ten tur by pasował ? Czy ta wymiana sie oplaca ? Jesli ten tur nie bedzie pasowc ile za niego zawolać i czy  podnosi wartosc tej 509
    • Przez kajperos
      witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę z właścicielem tych owiec podpisać jakaś umowę (tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dziękuję za odp.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj