michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

wojek8    1

tak surowe daje bo nie w tym roku co z nimi zrobic taka cena;/ tak do tego siano można te ziemniaki ze sruta wymieszac lepiej wyjadaja wtedy. najwięcej dawałem gdzies 1,3kg więcej jak im wrzucisz na raz to zostawiaja poprostu.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMMM    0

Witam mam pytanie odnośnie strzyżenia owiec kotnych ,moje owce są w trzecim miesiącu i nie wiem czy mogę bez problemu je ostrzyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

I co z tymi cenami nikt nie sprzedaje jagniąt?

U mnie dociągło do 12PLN za przedział 17-22.

 

TOMMM - wchodzisz rano do owczarni a jaglę już biega, ewentualnie widzisz tylko nóżki . . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
algina    0

witam mam pytanie chcialbym zalozyc owczarnie tylko niewiem odczego zaczac czy dac sobie spokuj ztym tematem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

@TOMMM u mnie czas wykotu rozpoznaje się po tym że owca oddziela się od stada i więcej leży a później to tak jak pisał @kuzaj63 :D kiedyś mieliśmy rasę sufolk to z nimi był problem trzeba było bardzo pilnować owiec i im pomagać a później pilnować jagniaków żeby się nie przejadały bo tez potrafiły paść najdorodniejsze sztuki. przed wykoatami owcom powinno się podawać chyba selen??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

witam mam pytanie chcialbym zalozyc owczarnie tylko niewiem odczego zaczac czy dac sobie spokuj ztym tematem

Daj sobie spokój, hoduj bydło mięsne- nie ma takiego zakresu w którym lepiej by nie było z bydłem, cenami wcześniej podanymi sie nie sugeruj- to tylko ten rok, wcześniej poniżej 200 za jagnie średnio. Z tego kilkanaście kolczyk,9 świadectwo. Ze 180 wyżyw je i matkę przez cały rok, zamortyzuj budynki itd, niech nawet zostanie 50- jak chcesz mieć 50 000 rocznie zysku to 1000 jagniąt do sprzedania+800 matek = 1500 m kw budynku by normy zachować dobrostanu(bez tego Vet ci problemów narobi- 0ostatnio ich przerabiałem z kontrolą).Mając taki budynek lepiej utrzymać 300 krów matek mięsnych- te normy, łącznie z dostępem do paśników to jakiś złośliwy......wymyślał, który owiec nienawidzi. 2 owce na krowę mięsną ;[ w tym kraju każdy debil może zostać tylko specem od norm i przepisów- z owcami jest jeszcze parę takich trudności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

To właściwie jak to jest z tymi owcami, naprawdę nie można z tego wyżyć?, bo można tu znaleźć najróżniejsze opinie. Jedni chwalą stały popyt (trzeba przyznać, że jagnięcina i baranina to jedyne rodzaje mięsa w Europie na które jest większy popyt niż podaż więc ok.20% się importuje). Jak to wygląda w realu? Czy ktoś kto utrzymuje się z owiec mógłby tutaj podać jak to wygląda u niego, ile ma powierzchni pastwisk, matek, ile kosztuje porcja nasienia i ile dostał w ostatnich latach "na rękę" za jagnię? Tak żeby mieć prawdziwy obraz sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

ja staram się żyć trochę z tego właśnie i jest jak pisałem powyżej- jeśli w Polsce zostały jakieś stada to tylko jak moje- objęte Programem Ochrony Zasobów Genetycznych, wtedy kalkulacja jest taka by wyjść z owcami na zero a dopłaty są zyskiem- 320 zł/matkę w programie- to się opłaca, lecz żyć z tego jest trudno ze względu na ograniczenia w limitach- na 60000 zł / na rok trzeba mieć 200 matek w programie- mało jest takich szcześciarzy.

Dodatkową korzyścią z hodowli owiec u mnie jest możliwość szkolenia psów pasterskich, border collie- każdy musi mieć jakieś dodatkowe zachęty bo in aczej jest trudno. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kropelka    0

Hmm,szkoda tak myślałam o tych owcach, myślałam, że ze 150-200 matek możnaby utrzymać rodzinę. Wszyscy się rzucili na opasy, wszędzie tylko słychać: likwiduję świnie,bydło mleczne i tylko opasy,opasy. A za 1,5-2 lata jak to wszystko pójdzie na ubój to cena z pewnością spadnie poniżej opłacalności. Wtedy wszyscy znów się rzucą na trzodę i tak w koło Macieju. Dlatego też myślałam o czymś zupełnie innym, bardziej stabilnym bo nie tak popularnym. Czy wiesz może czy w takim razie dałoby się żyć z kóz mlecznych lub mięsnych? Ile dają za litr lub kilo żywca. Pod Wrocławiem znajomy ma ok.200 dojnych matek i jakoś ciągnie, tylko nie wiem jak rzeczywiście sobie radzi bo nikt nie chce prawdy powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofk9    7

szczególnie jak sam przerabia mleko to może sobie radzić- znam przykłady takich co radzą sobie w ten sposób.

Z 200 matek owiec masz 40 tys realnego przychodu, z tego większość to koszty- zimą potrzebują trochę jedzenia i matki i jagniaki- jak tu rodzinę chcesz utrzymać- zapomnij.

Bydło powoli się rozmnaża, ciągle zmniejszający się stan krów w Unii całej i Polsce nie sprzyja zapchaniu rynku- bo skąd te cielaki do opasu. Perspektywy na wiele lat wprzód mówią o ciągłym braku wołowiny- szczególnie kulinarnej, nie martwiłbym się o zbyt sztuk mięsnych. Opłacalność wielka nie jest, ale jest zaś roboty i zmartwień mniej niż z owcami- zresztą nie wiadomo w przyszłości jak będzie zbyt owiec wyglądał bo są kraje w europie i poza nią które mają duży export i rosnący- żaden pośrednik nie będzie jeździł po kraju i zbierał po parę sztuk , gdy może z chorwacji przywieźć bez szukania.

 

Kozy mięsne to tylko burska- droga, rzadka i trudno znaleźć pośrednika, który się tym zajmie, ale bez dopłat i tak niewiele się różni ta hodowla od owiec- ceny podobne, kłopoty jeszcze wieksze- dla hobbystów?(nawet miałem ze 20 szt takich 75% mieszańców niedawno- sprzedałem, nic szczególnego)

Kozy mleczne to może być dobry temat, ale lepiej produkować sery farmerskie(jest firma Agrovis która dużą pomoc w tym temacie daje), nie jest to trudne, przepisy nie są takie straszne, jest sporo dobrych wzorów- szlak przetarty, zbyt jest- bardzo korzystny stosunek wysokości inwestycji(kozy są tanie)do potencjalnych zysków(sery są bardzo drogie- wyobraźnie może pobudzić to że koza warta 300 zł daje dziennie średnio 2,5l mleka, którego wartośc pod postacią sera pleśniowego na przykład jest 40 zł)

Wszystko osobiście sprawdziłem, począwszy od produkcji sera pleśniowego na cenie skończywszy :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

na kiedy najlepiej ustawić wykoty? Przez tyle lat co robiłem przy owcach(250 matek) zawsze były na wiosnę. I tucz do 40-45 kg czyli do jesieni. Ale to we Francji. Jak to u nas wygląda? W końcu ma dojechać zamówione stado czarnogłówki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

My merynosa ustawiamy wykoty od początku września,3 miesiące tuczu do ok 30 kg jagniaka i ok 14 grudnia sprzedaż.

Przeważnie w grudniu przed świętami są najlepsze ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

@kuzaj63 to kiedy strzyża? Rozumiem że jagniąt nie golicie? Maciorki z jagniętami cały czas są zamknięte czy chodzą jeszcze po dworze? Odsadzanie bezpośrednio przed sprzedażą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

@saszeta-strzyża w zależności od wolnego czasu na przełomie lipca i sierpnia lub początkiem września.Oczywiście owce wtedy są w dosyć zaawansowanej "ciąży"

ale jak do dej pory problemów nie było.

Owca po wykoceniu pozostaje w owczarni z jagniętami.Trawę dowozimy(dodatkowo trzymam opasy więc przy okazji trawa jest też dla cieląt i młodszego bydła).

Jagniąt nie golimy gdyż nie ma takiej potrzeby,wciągu 3 miesięcy niewiele urośnie wełna.

Jagnięta w wieku ok 2 miesięcy zaczynamy dokarmiać paszą treściwą(mieszanka zbóż własnych+pasza pełnoporcjowa+siano).

 

@ilnicki96- co do opłacalności-trudno jest mi to policzyć mogę Ci ewentualnie napisać jakie wpływy były z tytułu owiec za ostatni rok :)

Sprzedaż jagniąt około 33 tyś.PLN

dotacja ARIMR ok 10 tyś.PLN(100 szt x 100PLN)

Dotacja do stad zarodowych(merynos polski) z ZHOiK ok 3 tyś PLN

sprzedaż "wybrakowanych" owiec ok 2.5 tyśPLN

sprzedaż wełny 2 tyś PLN

To daje ok 50500 PLN.

Wydatki hmmm... najdroższe jest utuczenie jagniąt.

ok 120 jagniąt zjadło ok 30 worków paszy pełnoporcjowej x 38PLN worek =1140PLN+ tyle samo mieszanki ze zbóż własnych.Do tego dochodzi jakieś 300 kostek siana.

Edytowano przez kuzaj63

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a czy maciorki które miały wykoty w styczniu-lutym można dopuścić do tryka już teraz? Chodzi o to żeby przestawić im termin wykotów na jesienny. Czy lepiej odczekać do następnego roku? Jak to ma się w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dzięki. Ok 100szt ma przyjechać :) . U mnie dopłat nie ma do owiec. Za to łąk i pastwisk pewnie ze 200 ha by się uzbierało w pobliżu co jeszcze płacą właściciele za ich koszenie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podłączam się do pytania. Od jakiej liczby stada podstawowego (maciorek) hodowla jest opłacalna? (mając własne użytki zielone i wg wszystko co potrzebne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzaj63    45

Jeśli posiadacie dodatkowo bydło(podobne żywienie) to myślę że można by sie pobawić.

Tylko czy ktoś przyjedzie kupić 30 szt ewentualnych jagniąt ?Chyba że w promieniu paru kilometrów są inni hodowcy.Inna ewentualność zachęcająca do hodowli owiec to duuuuże trawiaste podwórko które trzeba kosić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale mi chodzi o to ile by trzeba mieć stada podstawowego owiec żeby się tylko z owiec utrzymać? Czy to możliwe w dzisiejszych czasach?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kajperos
      witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę z właścicielem tych owiec podpisać jakaś umowę (tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dziękuję za odp.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez kajperos
      Witam czy przy kupnie owiec zarejestrowanych i zakolczykowanych muszę podpisać z ich właścicielem jakaś umowę ( tak jak np. przy kupnie auta ). Z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj