RolnikMat

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46

Polecane posty

Gość tomasek   
Gość tomasek

brzozak załóż do golfa 185 a pozniej 195 na takim samym profilu i sie sam przekonaszwink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

i co 10 mm dalo taka diametralna roznice?

w blocie jak najbardziej lepiej mogla sobie radzic, ale w kopnym sniegu nie wiem z jakiego powodu mialaby lepiej ciagnac.

kolego poczytaj artykuły o oponach zimowych, zmienisz swój światopogląd ;). Kupując zimówki kupuję przeważnie 10-20 węższe niż lato a co za tym idzie są wyższe (wysokość gumy oczywiście)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

zaleznosci tez inne?

 

opony pneumatyczne maja nieliniowa charakterystyke wspolczynnika przyczepnosci w stosunku do masy, z ktorego jednoznacznie wynika, ze duzo lepiej dla trakcji (w kazdych warunkach) jest zwiekszac powierzchnie styku niz mase (czyt. nacisk jednostkowy). prezentowalem juz prace pewnego profesora o tym zjawisku na AF. pojazdy na oponach pneumatycznych to nie pociagi na szynach i kolach stalowych gdzie wszystko zalezy od naciskow.

 

dokladnie to samo zjawisko panowalo w moim Same, tylko ze latwiej bylo to organoleptycznie zauwazyc.

 

wszyscy producenci aut osobowych gadaja, ze olej powinno sie zmieniac na polsymtetyk przy przebiegu 100 k km, nic bardziej myslnego, ale dla ogolu spoleczenstwa lepiej jest w ten sposob wytlumaczyc, niz liczyc, ze zrozumieja wszystko o przeciekach i wlasciwosciach oleju silnikowego. tak samo z tymi oponami.

 

 

i co mam artykul w autoswiecie przeczytac? tam ciagle pisza ze moment obrotowy odpowiada za przyspieszenie auta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Koledzy-weźcie pod uwagę to gdzie mieszka kol.Brzozak-i to co u Niego uchodzi za ciężką zimę a na Podlasiu nazywane jest późną jesienią ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

 

 

i co mam artykul w autoswiecie przeczytac?

jeśli czytasz ten brukowiec to tylko gratulować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@jaro kolejny mocny argument...

 

producenci podaja ze mozna zmniejszyc szerokosc, bo opona jest tansza, a w zimie i tak zakladaja ze jezdzi sie z wielokrotnie mniejszymi predkosciami i cala prawda...

 

nie chce to mi nie wierzcie, lub ufajcie swoim zmyslom i rozsztygnijcie ze 10 mm ma roznice. jak ktos chetny to moge pozniej znalezc materialy naukowe w tym temacie, a nie auto-swiatowe.

 

@Majcin to powiedz jaka prase fachowa ty czytujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Ten profesor zimą trzyma auto w garażu.

tekst z netu

Opony to nie rakiety śniegowe i nie mają na celu utrzymać auta na powierzchni śniegu, tylko wgryźć się w niego aż do podłoża i uzyskania przyczepności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

napiszcie do jutra ze 2 strony chociaz zeby bylo sie z czego rano posmiac tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

koledzy, brzozak i tak nie wyjdzie ze swoich poglądów, teraz bylaby poprostu niezla 'skucha' :D

nie przystoi mu przyznac nam racji, a ze sam sie myli, jak dajemy mu przyklady na talerzu :) bo to moderator.

 

milego wieczoru zycze ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

dobrze wyjasnijcie mi zatem dlaczego latem przy slonecznej pogodzie waskie opony nie przeniosa wiecej momentu napedowego? przeciez zwieksza sie nacisk jednostkowy i lepiej wgryza sie w asfalt, co nie?

 

chetnie sie zrzekne funkcji moderatora, by byc godnym prowadzic dyskusje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Brzozak2, masz może gdzieś charakterystykę wsp. tarcia w funkcji nacisku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nasyp na ten asfalt luźnego śniegu, i stań na nartach zjazdowych. Za drugim razem stań na biegowych i pytanie - pod którymi nartami śnieg będzie bardziej sprasowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@Mariusz x mam w glowie.

 

@zorzyk2 narty nie przypominaja mi opony pneumatycznej. nie wiem co to znaczy sprasowany w tym wypadku. narty waskie beda mialy wiekszy nacisk jednostkowy, wiec sie bardziej "zaglebia", ale przez caly czas tlumacze, ze to co najwyzej oddaje ruch pociagu po szynach, a nie samochodu na oponach pneumatycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

@mirasek szczerze to stary tak praktykował i poszedłem w jego slady jak nie zapomne to w tym roku postaram sie troche na wyzszym cisnieniu pojezdzic

Myślę że dobrze praktykował, chciałem tylko rozwinąć dyskusję tymi pytaniami ;)

 

mirasek, zeby lamelki byly troszeczke bardziej elastyczne przy ciut mniejszym cisnieniu. Tak na chlopski rozum wydaje mi sie :D

To fakt ale myślałem że ktoś powie że zwiększa się powierzchnia styku z podłożem, przez co jest lepsza przyczepność. W takim razie dlaczego węższe opony? Bo większy nacisk jednostkowy... ale mniejsza powierzchnia styku... i koło się zamyka :) Generalnie to zmniejszenie ciśnienia bardziej wydłuża niż poszerza powierzchnię styku z podłożem, wiec trakcja przód/tył in plus ;)

 

Szersze opony to większe opory w kopnym głębokim śniegu, przy agresywnym bieżniku więcej masy do przewalenia w sytuacji gdzie koła jadą szybciej niż podłoże ;) Tak samo są sytuacje gdzie szerszy kapeć ma przewagę... Generalnie ciężko o jedyne słuszne rozwiązanie, na jednym aucie przerobiłem szerokości 205, 225, 245 i 10,5" na ciśnieniach 0,8 - 2,8 bar i jakieś wnioski można wyciągnąć ale moim zdaniem nie ma złotego środka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Zimowa opona na śniegu ma się wpić w ten śnieg, wypełnić lamelki i wtedy przenieść siłę z koła na drogę. Drugi czynnik, to klin śniegu pchany i gnieciony przed śniegiem, przy węższej jest go miej i mniejsze opory toczenie tego koła, a na śnieg pod kołem jest wywierany większy nacisk. Kolei tu nie mieszaj, na zimę sypią piach do piaskarek, który jest dozowany pod koła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

z oporem przed kolem sie zgodze, chociaz z drugiej strony waska opona bedzie miala mniej przed soba z uwagi na mniejsza szerokosc, ale za to wiecej z uwagi na wieksza glebokosc w ktora wpadnie w snieg. tutaj jest sprawa dyskusyjna i nie do rozstrzygniecia z tym oporem, poza tym to pewnie bedzie rozne dla roznych warunkow.

 

skoro wiesz, ze lamelki zapewniaja trakcje to czy uwazasz, ze zmniejszenie ich ilosci wplynie negatywnie?

 

 

@mirasek czy probowales jezdzic w kopnym sniegu na kolcach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze powtarzano, że cieńsza opona szybciej "wgryza się" w śnieg. A wy tu widzę próbujecie przy użyciu fizyki kwantowej dojść do tego, że jest inaczej i to już 2 strony filozofowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

oczywiscie, ze szybciej sie wgryza, ale badania pokazuja, ze bardziej oplaca sie zwiekszac ilosc elementow wgryzajacych niz bardziej obciazac te juz istniejace.

 

ja nie mowie, ze jest odwrotnie tzn ze zmniejszenie nacisku jednostkowego spowoduje zmniejszenie wgryzania sie w snieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem nie odnosisz się do rolnictwa?

 

Samochód to co innego. Skoro banda inżynierów doszła do takich wniosków i wszyscy producenci samochodów się do tego stosują, to uważam, że ameryki już nie odkryjemy. A ekstremistów mających masę dowodów na temat swoich racji jest pełno, zwykle też nie znają nawet podstawowych zasad dynamiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie odnosze sie do rolnictwa, chociaz nie wiem dlaczego mialoby w nim byc inaczej (pod warunkiem, ze nie jezdzimy DTem).

 

podobno okazuje sie, ze tarcie gumy jest bardzo specyficzne i mozna jeszcze wiele odkryc. ja tam w kazdym razie wole jezdzic szerzej. specjalisci z finskiego nokiana uwazaja inaczej od zdecydowanej wiekszosci i tez brna pod prad.

 

http://www.if.uj.edu.pl/Foton/106/pdf/02%20tarcie%20-%20borys.pdf strona 17, punkt 5, nie ma tam wykresu o ktorym mowilem, ale mozna go narysowac w oparciu o rownanie podane w dokumencie. F=N^2/3 i wlasnie o to mi chodzilo, ze wsp tarcia nie jest liniowy F nie= N, co profesory mowia i dokonujac wlasnych doswiadczen tez potwierdzam, ze korzystniej jest zwiekszac ilosc lamelkow, niz je bardziej obciazac. tekst dosyc swiezy bo ma rok. dotychczasowo uzywano model Coulomba do opisywania zjawisk zwiazanych z tarciem, czyli chyba pierwszego modelu po daVincim.

 

w aucie nie jest latwo organoleptycznie to zauwazyc, co sami tez poniekad potwierdzacie, bo powstaja dywagacje, co jesli szersza opona bedzie musiala wybrac wiecej sniegu, co jesli waska szybciej sie dokopie do warstwy bardziej przyczepnej, a co jesli waska szybciej ugniecie pod soba warstwe sniegu i obracajace sie kolo wytwarzajac cieplo zmieni ta warstwe w lod pokryty minimalna iloscia wody, czyli najmniej przyczepne podloze jakie mozemy chyba znalezc w przyrodzie, za duzo niewiadomych moim zdaniem by to stwierdzic.

 

natomiast spytam sie jeszcze raz, czy ktos oprocz @pawelca uwaza, ze w kopnym sniegu kolce dobrze sobie poradza? Gwoli wyjsnienia ubity snieg to nie kopny snieg!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

@mirasek czy probowales jezdzic w kopnym sniegu na kolcach?

Nie, bo nie mam takich opon, poza tym nic by to nie dało, chyba że pod spodem była by warstwa ubitego śniegu do której można się łatwo dokopać i wczepić. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są łańcuchy. W praktyce jest tyle zmiennych że nie potrafię jednoznacznie określić że "tak, wąska opona" czy "tak, szeroka opona"... Z moich obserwacji w stricte kopnym śniegu najbardziej istotny jest bieżnik, nie tyle lamelki ale głębokość rzeźby, rozwartość rowków i ogólne wypełnienie.

 

wszyscy producenci samochodów się do tego stosują

Nie spotkałem się żeby producent zalecał różne rozmiary opony zima/lato, jest jeden podstawowy i czasem jakieś dodatkowe opcje bez podziału na pory roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

 

natomiast spytam sie jeszcze raz, czy ktos oprocz @pawelca uwaza, ze w kopnym sniegu kolce dobrze sobie poradza? Gwoli wyjsnienia ubity snieg to nie kopny snieg!

gdzie ja tak napisałem? ze w kopnym śniegu, kolce dobrze sobie poradzą? Pisałem ze WĘŻSZA opona lepiej sobie poradzi w kopnym! Ta z kolcami lepiej jedzie po ubitym, albo niezbyt dużym luznym sniegu. Sam jezdzilem na kolcach po torze w lublinie, przyczepnosc niesamowita!

 

nie siej zamętu! ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jezdzilem na kolcach. na sniegu robilem co chcialem. 'prawie' jak na suchym asfalcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

u mnie na monitorze nie ma słowa 'kopny', 'kopnym', etc.

a u Ciebie?

 

jezdzilem z kolcami na torze i na drodze od mojego domu na tor - 20km w jedna strone.

 

nie filozuj brzozak ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

I po krzyku ;) -mam felgi a na tych felgach opony zimowe (jednak 195) a te felgi już na samochodzie-zimo przybywaj :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Paweł8484
      Witam, Mam problem z ładowarką teleskopową manitou mt1135 rozrusznik kręci ale maszyna nie chce odpalić tak jak by była jakaś blokada. Wyświetla się czerwony trójkąt z wykrzyknikiem. Może ktoś coś wie coś na ten temat

    • Przez Filip98
      Witam serdecznie,  poszukuje kompletną kabinę do kramera 612slx,  czy wiecie może gdzie udało by mi się kupić? Pozdrawiam serdecznie 
    • Przez Nikkallo
      Co w obecnych czasach jest lepszą opcją? Najem długoterminowy auta czy jednak jego zakup? Mam obecnie dylemat, chcę kupić samochod. Mam 100 tysięcy gotówki (mam świadomość, ze przy obecnych cenach samochodów nie kupię niczego naprawdę konkretnego).
      Obawiam się, że już przy wyjeździe z salonu auto sporo straci na wartości. I po kilku latach eksploatacji będzie warte 50% tego co zapłaciłem.
      Jakieś opinie?
    • Przez kubakuba678
      Witam mam pytanie czy pamięta ktoś jakie był ceny ciągników kombajnów maszyn rolniczych w latach 90? Pytam z ciekawości możne porównać cenę do dzisiejszej. Jak ktoś pamięta niech podaje oczywiście nowego wtedy sprzętu
    • Przez Mattti
      Witajcie! Jaki według was powinien być samochód rolnika? Co preferujecie? Pickup, terenówka, czy jakiś dostawczy? Diesel czy benzyna? Mi osobiście podoba się Suzuki Samurai- wszędzie dojedziesz, i zawsze coś na pakę wrzucisz Coś takiego: http://otomoto.pl/suzuki-samurai-off-road-C24269089.html Co waszym zdaniem jest warte uwagi?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj