RolnikMat

Skoda Superb vs Audi A4 vs BMW E46

Polecane posty

pawelec    89

a w ogole teraz spojrzalem, ze masz jakis niestandardowy rozmiar tych kółek. Zwykle w A6 byly 215/55/16 lub 225/55/16. Jaka masz szerokosc felgi? jakie ET?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Jakie są konsekwencje używania węższych opon na zime?

-lepsza przyczepność w głębszym śniegu,

-mniejsze ryzyko aquaplaningu,

-dłuższa droga hamowania,

-gorsza przyczepność na zakrętach.

 

Cytat:

Węższa opona zimowa będzie posiadać większy nacisk jednostkowy na cm2, dzięki czemu wzrosnąć może jej przyczepność na śniegu. Z tego powodu w sportach samochodowych w przypadku opon kolcowanych, konstruuje się bardzo wąskie opony, aby kolce mocniej wbijały się w śnieg. Węższy bieżnik będzie posiadał równocześnie mniejszą powierzchnię kontaktu z podłożem, co z kolei może pogorszyć jego przyczepność na śliskich nawierzchniach.

 

Montaż węższych opon może spowodować, iż opona w pewnych sytuacjach i przy większej mocy silnika, o wiele szybciej będzie zrywać przyczepność. Systemy takie jak ASR, ABS itd. są ustawiane biorąc pod uwagę zalecane dla danego pojazdu ogumienie. Montaż niewłaściwych opon może sprawić, iż systemy te mogą odbierać niewłaściwe sygnały wynikające z innego zachowania się węższej opony na podłożu. Czasami zdarza się, iż ABS włącza się zbyt często w sytuacjach, w których nie hamujemy zbyt mocno lub kiedy nawierzchnia jest sucha.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

kolce w sniegu nic nie daja to raz.

dwa nie nacisk jednostkowy determinuje przyczepnosc na sniegu, tylko ilosc lamelkow, ktora sie zwieksza wraz ze wzrostem powierzchni styku, moim zdaniem lepsza przyczepnosc jesli chodzi o ruszanie/hamowanie w kopnym sniego jest zdecydowanie przy szerszych oponach.

trzy dla kolcow inaczej rozklada sie zaleznosc wspolczynnika przyczepnosci od masy (posrednio nacisku jednostkowego), dlatego ich nie mieszajmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

brzozak, nie bede z Toba dyskutowal, bo widze ze nie masz o tym pojecia ;)

 

jak zwykle zgrywasz 'mundrego' i nieomylnego moda :)

 

pozdro i bez odbioru brzozak!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

swego czasu w domu było 2 łałdi b4 z 1,9tdi pod maska i jedna obuta byla w opony debica frigo2 195/65/15 a druga w 205/65/15 tej samej marki i ta na wezszym ogumieniu duzo lepiej radzila sobie w kopnym sniegu i błocie posniegowym,

 

bo jak by nie bylo to w lubelskiem w zimie to troche lepiej zawiewa niz u Ciebie @brzozak2 tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

A co myślicie o zmniejszeniu ciśnienia w ogumieniu do jazdy po śniegu? Coś daje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

a w ogole teraz spojrzalem, ze masz jakis niestandardowy rozmiar tych kółek. Zwykle w A6 byly 215/55/16 lub 225/55/16. Jaka masz szerokosc felgi? jakie ET?

Zdecydowanie jest 225/60R15-szerokość felgi nieznana :) -dosyć ciekawe są te felgi-oryginalne Audi pięcioszprychowe-ale na Allegro nie znalazłem takich-ciekawe ile mogą kosztować...co to jest ET ?-bo mi się ze Spielbergiem kojarzy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

nie wiem bo zawsze jezdze na cisnieniu w zimie mniejszym od normalnego o 0.3- 0.2bar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ET to odsadzenie środka felgi od piasty. Im bardziej ujemne tym bardziej felga odstaje od piasty, im bardziej dodatnie tym felga bardziej chowa się w nadkolu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

nie wiem bo zawsze jezdze na cisnieniu w zimie mniejszym od normalnego o 0.3- 0.2bar

A dlaczego akurat mniejszym a nie np. większym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

ET to odsunięcie powierzchni przyleganie felgi w stosunku do powierzchni środka felgi. Im większe ET, tym głębiej felga wchodzi pod samochód. Szerokość i kształt felgi powinna być podana na wewnętrznym obrzeżu lub na powierzchni pomiędzy szpilkami . Lepiej sam poczytaj o kształtach i oznaczeniach

http://www.felgi-opony.com/Warto_wiedziec/Felgi_stalowe___budowa_i_parametry_montazowe_,1,121,40.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

@mirasek szczerze to stary tak praktykował i poszedłem w jego slady jak nie zapomne to w tym roku postaram sie troche na wyzszym cisnieniu pojezdzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mirasek, zeby lamelki byly troszeczke bardziej elastyczne przy ciut mniejszym cisnieniu. Tak na chlopski rozum wydaje mi sie ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

swego czasu w domu było 2 łałdi b4 z 1,9tdi pod maska i jedna obuta byla w opony debica frigo2 195/65/15 a druga w 205/65/15 tej samej marki i ta na wezszym ogumieniu duzo lepiej radzila sobie w kopnym sniegu i błocie posniegowym,

 

bo jak by nie bylo to w lubelskiem w zimie to troche lepiej zawiewa niz u Ciebie @brzozak2 tongue.gif

i co 10 mm dalo taka diametralna roznice? obie byly dokladnie w tym samym stanie?

w blocie jak najbardziej lepiej mogla sobie radzic, ale w kopnym sniegu nie wiem z jakiego powodu mialaby lepiej ciagnac.

brzozak, nie bede z Toba dyskutowal, bo widze ze nie masz o tym pojecia ;)

przedstawiam argumenty do ktorych nie umiesz sie ustosunkowac, chyba tylko dlatego wciaz mnie obrazasz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasek   
Gość tomasek

@brzozak2 oba kaplety byly nowe i mniej wiecej mialy jednakowy poziom zużycia (po przejechaniu jakichs 2tys km)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Na kopnym śniegu węższa opona lepiej przenosi napęd, sprawdzone w praktyce na Podlasiu. Ten temat był zeszłej zimy już wałkowany, a figowy mod ;) tkwi przy swoim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no dobra niech bedzie, ze praktyka wie lepiej, ale potraficie powiedziec dlaczego tak sie dzieje?

 

ja jak odsniezalem Same na waskich kolkach do miedzyrzedzi to za daleko nie ujechalem ze spychem (a u mnie jak sami mowiliscie zimy sa nietęgie), natomiast jak zalozylem mu szerokie kapcie (zmiana o 300 mm, a nie 10) to mial sile napedowa i radzil sobie nieporownywalnie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na kopny śnieg lepsza szersza, bo się auto tak nie zapadam byle by miało dużo lamelek i rowków. tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

brzozak, chocbym przedstawil Ci powszechnie panujące teorie, Ty bedziesz caly czas przy swoim, bo wychodzi na to ze jestes madrzejszy od technologów w wielkich koncernach oponiarskich ;) Wiec jaki tu jest sens? Ja nie wymyslam teorii na temat tego ze węższa opona jest lepsza w glebokim, kopnym sniegu(ale tylko takim). Ta teoria juz jest na swiecie dawno :D Ja moge jedynie sie dziwic ze Ty ich nie znasz.Przytoczylem Ci cytaty, jak widac Ty jestes madrzejszy.

Za to Ty wymyslasz nowe teorie ze 'kolce nic nie daja w sniegu', ze to nie nacisk jednostkowy na powierzchnie odpowiada ze przyczepnosc na sniegu.

Obecnie jednak, technologia tak poszla do przodu jesli chodzi o zimowki, ze producenci nie zalecaja wkladania wezszych opon na zime. Szersza opona to lepsze hamowanie, lepsza trakcja na winklach, poprostu wiekszy styk z powierzchnia. Ale caly czas powtarzam ze na gleboki snieg, wezsza daje sobie rade o wiele lepiej.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@brzozak ja piszę o oponach znacznie szerszych i wyższych na dużym balonie i kopnym śniegu na 50cm dajmy , a nie zwykłej powiatówce po opadzie śniegu. tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

bobek i dobrze, ze tak piszesz, bo tylko jak sie znacznie zwiekszy sie wymiary to mozna dostrzec roznice i zjawiska jakie zachodza i za co odpowiadaja. jakos nie chce mi sie wierzyc zeby 10 mm mialo jakakolwiek roznice na odczucia kierowcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jezdzilem na kolcach. na sniegu robilem co chcialem. 'prawie' jak na suchym asfalcie.

powtarzam, pytasz sie, a ja znow odpowiadam: węższa opona zimowa ma wiekszy nacisk jednostkowy na powierzchnie podłoża, wobec tego lamelki bardziej 'wgryzają się' w śnieg. ot cala filozofia.

Teraz juz zgodziles sie ze tak sie dzieje, a wczesniej uparcie przy swoim ze nie. Ja teggo nie wymyslilem. Tak poprostu jest i juz.

Nie porownuj jazdy ciagnikiem do jazdy autem. zupelnie inne swiaty opon.

 

10mm ma cholerne znaczenie na odczucia kierowcy. tak jak subiektywne odczucia odnosnie opon roznych producentow w tym samym rozmiarze. Proponuje przesledzic wyniki testów ADAC.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Paweł8484
      Witam, Mam problem z ładowarką teleskopową manitou mt1135 rozrusznik kręci ale maszyna nie chce odpalić tak jak by była jakaś blokada. Wyświetla się czerwony trójkąt z wykrzyknikiem. Może ktoś coś wie coś na ten temat

    • Przez Filip98
      Witam serdecznie,  poszukuje kompletną kabinę do kramera 612slx,  czy wiecie może gdzie udało by mi się kupić? Pozdrawiam serdecznie 
    • Przez Nikkallo
      Co w obecnych czasach jest lepszą opcją? Najem długoterminowy auta czy jednak jego zakup? Mam obecnie dylemat, chcę kupić samochod. Mam 100 tysięcy gotówki (mam świadomość, ze przy obecnych cenach samochodów nie kupię niczego naprawdę konkretnego).
      Obawiam się, że już przy wyjeździe z salonu auto sporo straci na wartości. I po kilku latach eksploatacji będzie warte 50% tego co zapłaciłem.
      Jakieś opinie?
    • Przez kubakuba678
      Witam mam pytanie czy pamięta ktoś jakie był ceny ciągników kombajnów maszyn rolniczych w latach 90? Pytam z ciekawości możne porównać cenę do dzisiejszej. Jak ktoś pamięta niech podaje oczywiście nowego wtedy sprzętu
    • Przez Mattti
      Witajcie! Jaki według was powinien być samochód rolnika? Co preferujecie? Pickup, terenówka, czy jakiś dostawczy? Diesel czy benzyna? Mi osobiście podoba się Suzuki Samurai- wszędzie dojedziesz, i zawsze coś na pakę wrzucisz Coś takiego: http://otomoto.pl/suzuki-samurai-off-road-C24269089.html Co waszym zdaniem jest warte uwagi?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj