karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

tylko potem w razie zakupu samochodu, czy innych rejestrowalnych (tych o których US się dowie) zakupów, bez udziału kredytu będzie problem bo urzędnicy mogą mieć pytania,

a tak jak kolega wyżej pisał wydatki 20k a przychody wykazane 10k to podejrzane, ja bym poświęcił w takim przypadku te 600zł (już po nowych stawkach VAT) więcej i wykazał sprzedaż 21k,

no chyba że te 10k przychodu jest rzeczywiste, a i zawsze można posiłkować się w takim przypadku dopłatami, tak czy inaczej aby wpływy były choć minimalnie wyższe od wydatków, no chyba że autentycznie mamy stratę

 

mój punkt widzenia wynika z tego, że w naszym gospodarstwie głównie sprzedaje się mleko a w takim przypadku cała sprzedaż jest na fakturach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

na każdą maszynę auto jest kredycik który jest szybciej spłacany.

W razie kontroli z US oprócz faktury pod nos idzie kserokopia umowy kredytowej.

W przypadku gdy nie ma f.VAT, np zakup czegoś bez faktury nawet tego nie mam w swojej ewidencji.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Wie ktoś może jak będzie wyglądać zwrot VAT z faktury za sprzęty kupione poprzez wspólne użytkowanie maszyn? Jeśli będą wpisane udziały każdej z osób (2) to skarbówka przeleje każdemu odpowiednią kwotę, czy w ogóle tego VAT nie zwróci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Też tego jestem ciekaw ;)

Który z rolników będzie miał to wpisane na ewidencję środków trwałych?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a jak w takim przypadku wygląda faktura? jest na jednego czy na dwóch ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

Cytat z instrukcji:

"Osoby wspólnie wnioskujące mogą planować zakup wyłącznie nowych maszyn lub urządzeń, o których mowa w § 9 ust.1 pkt 2 rozporządzenia i które będą stanowić przedmiot współwłasności. Dlatego też faktura dokumentująca zakup maszyny bądź urządzenia w takich przypadkach musi być wystawiona na wszystkie osoby wspólnie wnioskujące (współnabywców). Faktura powinna zawierać imiona i nazwiska, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej wszystkich współnabywców. W przypadku, gdy nabyty sprzęt wymaga jego zarejestrowania, również rejestracja musi być dokonana na wszystkich współnabywców."

 

Nie wiem tylko co na to skarbówka, bo jeśli nie będzie można odliczyć VAT to wspólne wnioskowanie jest tylko dla ryczałtowców...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to chyba w tej sprawie trzeba do US się zgłosić i najlepiej jeżeli odpowiedź byłaby na piśmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rmaslysz    0

Witam, mam takie pytanie, bo nie mogę się nigdzie tego dowiedzieć, nawet w urzędach skarbowych. Przejmuję terez gospodarstwo, w sumie to pasuje mi je przejąć w styczniu 2011 roku, ale w myśl starych przepisów VAT to jesli chcę przejsć na VAT to muszę wykazać sprzedaż na min 20 tys zł w roku poprzedzającym przejście na VAT. Słyszałem, że zminiły się przepisy, i od 1 stycznie 2011 będzie można przechodzić na VAT bez konieczności wykazania sprzedaży w roku poprzednim. Bo jeśli będę musiał wykazać sprzedaż w roku poprzednim to jeszcze przed końcem grudnia muszę przejąć gospodarstwo i sprzedać coś na daną kwotę żeby móc przejść w 2011 roku na VAT. Może mi ktoś zweryfikować te informacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czyli lepiej mieć przychód i rozchód w miarę równy.a czy to prawda,że aby wyrównać mogę na pewną sumę sprzedać sąsiadowi obornik,wystawiam mu fakturę i już mam zawsze jakąś tam sprzedarz udokumentowaną.Czy to by nie było podejrzane jak bym cały czas temu samemu sprzedawał?

A od inwestycji to oddadzą bez problemu vat od całości zakupu od razu po przejściu tzn do 3 miesięcy?

@qazi "US może oddać (jeżeli miesięcznie się rozliczasz) od bieżących wydatków nie więcej jak 22% przychodu, jeżeli nie ma przychodu to kasa przechodzi na następny miesiąc, nie dotyczy to inwestycji"

mogł bys to prosto i dokładnie wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

raczej powinii oddać bez problemów, ale kontrola to raczej murowana

 

jeżeli przychód masz na poziomie 10k miesięcznie to max zwrot(bez inwestycji) możesz dostać 2200zł, jeżeli wychodzi ci więcej to reszta zostaje na "koncie" i jest przeniesiona na następny okres rozliczeniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Panowie, nie ma już tego limitu.Sprzedaż 1 zł a zwrotu ile tylko chcesz.Przepis nie aktualny od kilku kwartałów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

o jak tak to sorry za wprowadzenie w błąd, dawno nie było zwrotów większych jak 22% przychodu i pewnie dla tego mam nie aktualne info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

kurcze niby człowiek nie głupi ale podstawowych rzeczy widze nie moge pojąć z tą różnicą zwrotu od dochodu.u mnie jest tak,że mleko idzie na ojca ale kasą i wydatkami dzielimy się po połowie.teraz będe chcial załapać się na mgr i wziać na kwote ok 130tyś i od tego odliczyć vat.No i wiadomo paliwo,nawozy,nasienie,foli bym na siebie brał i chciał tez odliczać.na siebie rocznie sprzedaje 2-5 byków i kurcze wlasnie nie mam stałego miesiecznego dochodu a przecierz co miesiąc kupował bym cos od czego bym chciał odliczyc.jak to wg was to wygląda?

dzięki za odpowiedzi,wy cos o tym wiecie a dla mnie bedzie to ważna decyzja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

wiesz z takim kupowaniem to trzeba uważać

 

u nas podczas kontroli np urzędnicy nie wiedzieli do czego jest ta folia i pytali się czy aby na pewno jest używana do produkcji rolniczej więc trzeba uważać z tym bo jak ktoś się przyczepi to może nie odpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czyli można więcej brać zwrotu niż płacić?czy kiedyś w końcu us się o nie dopomnie?ile %vatu płacę jak coś komuś sprzedaje i czy np żeby wyrównać trochę przychód i rozchód mogę sprzedać i wystawić fakturę np. na zborze lub obornik dla rolnika nie vatowca i zapłacić od tego podatek od sprzeaży i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Masz nieopodatkowane dochody typu, dopłaty, zwroty akcyzy, inne subwencje, czyli śmiało możesz wydawać więcej niż masz na wystawionych fakturach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

na siebie rocznie sprzedaje 2-5 byków i kurcze wlasnie nie mam stałego miesiecznego dochodu a przecierz co miesiąc kupował bym cos od czego bym chciał odliczyc.jak to wg was to wygląda?

dzięki za odpowiedzi,wy cos o tym wiecie a dla mnie bedzie to ważna decyzja

Generalnie odliczyć możesz sobie wszystko co teoretycznie możesz wykorzystać w gospodarstwie. Martwi mnie tylko jedna kwestia u Ciebie, że masz bardzo mały roczny przychód. W końcu ktoś może się doczepić do tego, że sprzedajesz bardzo mało a bardzo dużo kupujesz ....a za co? Można trochę naginać, ale jak w deklaracji zobaczą takie różnice w podstawie opodatkowania przy zwrotach ...no nie wiem nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja miesiecznie oddaje skarbowce 200zl Vatu a odbieram 300-400 min, teraz bedzie pare tys bo tank bralem i jakos nic, kontrole mialem ale to co pol roku sprawdzaja konto czy w papierach gra wszystko itp, ale nie ma sie czego bac, bardzo sie ciesze ze juz 3 lata jestem na Vacie, mam cały czas do przodu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja na VAT jestem 2,5 roku i też cały czas do przodu.Skasowałem świnie do których dokładałem 1000 zł miesięcznie a z VAT mam dochodu 1000 zł miesięcznie.Żadnych kontroli nie miałem.Ale jeszcze nie kupowałem nic dużego i drogiego,tylko środki do produkcji rolnej. , no i dmuchawę za 11500 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czyli może jednak nie taki diabeł straszny... ;) a ile %vatu odprowadza sie od sprzedazy np.obornika lub zboża?bo zawsze jak bym mial taką dużą różnicę to opłacalo by się wystawić fakturę na te nawet10-15tyś i zaplaćić vat,którego i tak znacznie więcej se odlicze.Aha i czy mogę sprzedać dla nie vatowca?

Martwi mnie jeszcze zasłyszana,lecz nie wiem czy prawdziwa opinia,że jak już będe chciał odejść z vat-u to us rozliczy mi ile zaplaciłem a ile odliczyłem i kaz oddac różnice czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No to, że diabeł nie taki straszny, to pisałem już wcześniej ;) I nie chodzi mi tu o zysk szeregu nawet 1000/m-c PLN bo taki, to spokojnie można sobie wypracować "legalnie", zresztą zależy od kierunku produkcji i wielkości gospodarstwa. dla niektórych to i 1000 PLN to śmieszne pieniądze :) Chodzi mi o taką kwestię, że chcesz zakupy robić na 2 gospodarstwa, a sprzedaż robić w zasadzie na jedno (na ojca RR) jak rozumiem. Tego to już bym się obawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

nie sprzedawać chcę tylko na siebie.Sprzedawał bym byki bo mam narazie 13 ale chce powiększyć i ew.jak bede miał duze różnice to zboże i obornik.

Byłem w U.S i babka powiedziała,że dla nich to nic dziwnego jak jest więcej wydatków niż przychodu,czyli naprawde ten diabeł... chociaż nie ma co mu ufać do końca ;)

pytam tak szczegułowo bo jak przeszedł bym na vat to brałbym belarusa i po odliczeniu vatu i zwrotu to wyszedl by prawie za darmo.

A jak przejde i od razu prawie bede chciał odliczyc vat od inwestycji na mgr czyli od ok130tyś(jeśli się w ogóle załapie)to nic nie beda sie czepiać,że od razu taki zwrot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

nie będą tylko na całość inwestycji weź kredyt.

jeden na wartość netto a drugi na VAT.

 

Piszesz kwity o przyspieszony zwrot VATu i przedstawiasz do kontroli umowy kredytowe - czysty jak łza jesteś.

 

Druga sprawa - w skarbówce logicznym jest że na VAT przechodzi ten kto ma więcej VATu do odebrania niż zapłacenia. To jest dla nich oczywiste.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ahh to tak to wygląda. No to spokojnie. I bez kredytów się obejdzie jak masz kasę, po co banki dotować i tak są bogate ;) Na początku, to wiele nie będą mogli zarzucić, bo przecież możesz mieć kasę z działalności z czasów rolnika RR. Ja po częściowym przejęciu gospodarstwa i dość szybkim przejściu na VAT na przełomie 3-4 lat zrobiłem inwestycje na około 2,3 miliona PLN z czego 1,1 miliona to kredyt. Też mogli się teoretycznie zapytać skąd mam te 1,2 miliona, a nic takiego nie miało miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj