karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ale to nie jest pewne że nie będzie tego wymogu. A gdyby teraz wpłacić na moje konto te 20tys a po nowy roku przejść na vat to będzie się to liczyło jako ten obrót????


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale nie musisz tego mieć na koncie, potrzebne są faktury na taka sumę, bądź inne dokumenty potwierdzające sprzedaż towarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tak, oczywiście to tez zależy od pracowników US, w jednym mogą wystarczyć umowy kupna sprzedaży a w innym tylko faktury RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

witam . jestem nowy w temacie wiec proszę o wyrozumiałośc. czytam temat od pół godziny i wiem duzo i nie wiem nic.

na wiosnę 2011 palnuję zakup maszyn za ok 300tyś/zł brutto.

gospodarstwo 25 ha . wartośc sprzedazy (tuczniki , ziemniaki , owoce miękkie ) ok 200 tys rocznie . jaki jest sens przejscia na vat w moim przypadku ?

jesli chodzi o inwestycje to zamierzam się dalej rozwijać . z góry dziekuję za odpowiedź.


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w 300tys brutto jest ok 54tys VATu

 

sprzedając teraz dostajesz zryczałtowany zwrot wat czyli twoje produkty są objęte 6% stawką VAT czyli w 200tys jest ok 12tys, - tyle rocznie musisz odliczyć i (teoretycznie) wpłacić do US

 

54/12= 4.5 roku - przez taki okres teoretycznie będziesz na + bez innych inwestycji i rozliczając się samemu

 

chyba się nie pomyliłem zbytnio, i jeszcze nie pamiętam teraz jaka będzie stawka dla ryczałtowców po nowym roku, więc jak inna jak 6% to trzeba to jeszcze raz przeliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ale w ciagu jednego roku też bedzie robił zakupy nawozów środków ochrony roślin, paliwa, częsci zamiennych i innych rzeczy i od tego też moze odliczyć vat. wiec nawet bez innych inwestycji bedzie to trwało przynajmiej 8-10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

Mam takie pytanko jeśli chce kupić po nowym roku nasiona za kwotę 10 tys zł netto to najpierw muszę coś sprzedać np zboże min za 10 tys brutto żeby móc odebrać sobie wat z tych nasion co kupiłem ? Czyli jeśli kupie nasiona to będę miał do odebrania 500zł ale jednocześnie będę musiał odprowadzić 500zł do US czyli owe nasiona kupie za 10tys. Czy dobrze pojmuje ta politykę watowską?


Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

w 300tys brutto jest ok 54tys VATu

 

sprzedając teraz dostajesz zryczałtowany zwrot wat czyli twoje produkty są objęte 6% stawką VAT czyli w 200tys jest ok 12tys, - tyle rocznie musisz odliczyć i (teoretycznie) wpłacić do US

 

54/12= 4.5 roku - przez taki okres teoretycznie będziesz na + bez innych inwestycji i rozliczając się samemu

 

chyba się nie pomyliłem zbytnio, i jeszcze nie pamiętam teraz jaka będzie stawka dla ryczałtowców po nowym roku, więc jak inna jak 6% to trzeba to jeszcze raz przeliczyć

 

 

 

Ale czy przy zakupie ten vat 54tyc byłby mi zwrócony od razu ? czy po jakims czasie?


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

i np ile z tych 54 tys vatu bede musiał udokumentować tzn z jakiej sumy sie rozliczyc w pierwszym roku tym 2011??


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

odzyskujesz całość, a rozliczasz się potem z VAT jaki masz jaki masz za sprzedane produkty i jaki jest w zakupionych towarach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

a jak to wygląda przy paszach , paliwo , nawozy ? jaki % odliczam ?

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

od srodków potrzebnych do produkcji można odliczyć całą wartość VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Wiele osób się dopytuje na forum jak się przechodzi na VAT - zacytuję wam zmiany w VAT po 2011 roku:

"9. Zmiany dot. rolników ryczałtowych. Dotychczasowe regulacje art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, uzależniały możliwość przejścia tzw. rolnika ryczałtowego na system rozliczania wg zasad ogólnych od spełnienia określonych warunków w zakresie m.in. prowadzenia ewidencji obrotów oraz dokonania dostaw na poziomie przekraczającym 20.000 zł.

Regulacje te wprowadzono w momencie objęcia VAT-em rolnictwa i miały one na celu stworzenie pewnych ograniczeń dostępu do rozliczeń na zasadach ogólnych dla rolników, którzy mogliby nie spełnić obowiązków podatnika VAT w zakresie prowadzenia ewidencji. Na obecnym etapie regulacje te należy uznać za zbędne.

Po wykreśleniu postanowień art. 43 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy rolnik ryczałtowy, w celu przejścia na ogólne zasady rozliczeń będzie musiał wyłącznie dokonać zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2.

Zmiany te uproszczą procedury przejścia rolnika ryczałtowego na rozliczanie według zasad ogólnych. Jednocześnie nie ulegają zmianie zasady ponownego powrotu rolnika (podatnika) do szczególnej procedury dla rolników ryczałtowych. Zmiana ta powoduje konieczność zmiany zdania wstępnego w art. 117 ustawy o VAT (usunięcie przywołania do art. 43 ust. 4)."

 

Jeśli ktoś chce przeczytać więcej - proszę bardzo.

Jeżeli jeszcze ktoś ma niedosyt, to niestety musi odkopać ustawę - ale nie będzie to łatwe i miłe czytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

z góry prosę o wyrozumiałośćale myśle,że będzie to dobry przykład dla innych-

a więc planuje zakup sprzętu za ok 140tyś.czy jak przejde na vat to skarbówka odda mi od tego 23%?również rocznie na środki do produkcji wydawał bym ok 20tyś jednocześnie wykazywał bym dochód 10tys od którego odprowadzal bym podatek.i teraz pytania:czy to nic nie przeszkadza,że dużo więcej miał bym zwrotu niż wpłaty i czy po upływie 3czy 5 lat przy powrocie na ryczałt musiał bym jakos spłacić tę różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

US może oddać (jeżeli miesięcznie się rozliczasz) od bieżących wydatków nie więcej jak 22% przychodu, jeżeli nie ma przychodu to kasa przechodzi na następny miesiąc, nie dotyczy to inwestycji

 

po 2 jeżeli masz przychody rzędu 10k rocznie to skąd bierzesz 20k na bieżąca działalność i jeszcze ci zostało na inwestycje, raz można wykazać stratę, ale w końcu będziesz na celowniku US (nie daj boże jakiś donos ) i może być nie ciekawie, więc jeżeli już kombinować to z umiarem aby wyglądało to na w miarę realne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no ja np pracuję poza rolnictwem i dokładam do rolnictwa jako do mego hobby głęboko wierząc że w końcu dochody z gospodarstwa będą wyższe niż wydatki :o


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

tylko że jak pracujesz poza rolnictwem to US o tym doskonale wie ile tam zarabiasz i wie czy Cię stać np dołożyć w ciągu roku 10-15tys do rolnictwa, moim zdaniem lepiej "dokładać" do pracy zawodowej z rolnictwa niż odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny09    0

Witam, chciałbym spytać się o przejście z vatu na ryczałt. Mianowicie mam już decyzję o przyznaniu premii, w styczniu składam wniosek na maszyny za ok 300tys, czyli vatu ok. 50 tys. Gdyby wniosek przeszedł myślałem żeby przejść na vat, policzyłem ile w normalnym roku bez inwestowania będzie obrotu, i wyszło troche na plusie z vatem, ale ogólnie nie warto bez tych 50 tys zwrotu na początku. Chciałbym zejść z vatu kiedy minie amortyzacja maszyn, czyli po 7 latach. Ktoś wie czy byłby z tym jakiś problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

problemu raczej by nie było, tylko za 7 lat VAT może być już i tak obowiązkowy, a poza tym to nic nie planujesz kupić przez kolejne 7 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
tylko że jak pracujesz poza rolnictwem to US o tym doskonale wie ile tam zarabiasz i wie czy Cię stać np dołożyć w ciągu roku 10-15tys do rolnictwa, moim zdaniem lepiej "dokładać" do pracy zawodowej z rolnictwa niż odwrotnie
teoretycznie masz rację ale chcę teraz trochę dołożyć do sprzetu aby później spokojnie dokupić ziemi a dołożyć można z kredytów i pożyczek, innej pracy lub zapasu gotówki. Ostatnie wykorzystałem, kredytów i pożyczek nie chcę brać a inna praca pozwala mi na dołożenie (w sensie Urzędu Skarbowego a raczej ewentualnej kontroli).

I właśnie po to mogę zawsze powiedzieć że dokładam z innej pracy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj