karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Sadek    869
Dnia 25.09.2021 o 12:58, vat napisał:

Raczej możnaby zrobić zestawienie jakie posiadasz urządzenia służące produkcji, ich moc i czas użytkowania w msc np. Silnik mieszalnika 7kW/4godz/msc co daje ok. 28 kWh/msc itd.

Bo metry kw raczej mają się nijak do zużycia energii ele.

Może wewnętrzny podlicznik założyć. 

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

M-R    6
4 godziny temu, s17 napisał:

Od jakiej kwoty zaliczacie składniki majątku do środków trwałych? Czy może od 10 tys. netto?

Ja tak robię

3 godziny temu, Sadek napisał:

Może wewnętrzny podlicznik założyć. 

To zdecydowanie najlepsze rozwiązani

miwigos    1670

chyba od 10 tyś brutto ,z 3-4 miesiące temu pisałem ,ale skleroza, niech ktoś młodszy odnajdzie mój wpis

Wiadomość z agroFakt.pl

M-R    6

Vatowiec przyjmuje środki trwałe w wartości netto, nievatowiec w wartości brutto. To oczywiście w dużym uproszczeniu.

Edytowano przez M-R

M-R    6

Jest jeszcze pojęcie pozostałych środków trwałych. To właśnie środki trwałe poniżej 10 tys. W całej tej ewidencji chodzi o prawidłowość rozliczania amortyzacji dla potrzeb podatku dochodowego. Tylko że rolnika to nie obowiązuje. Oczywiście podatnik może w ramach własnej polityki rachunkowości zawrzeć zapis, że dla niego środki trwałe zaczynaja się od np. od 3 tys. Pytanie tylko po co... 

jaro86    24

Przy rozliczaniu się z ARimr wołają o książkę środków trwałych. Czy mają do tego prawo czy nie to już nie wnikam.

vat    251

Składasz oświadczenie, że jako rolnik nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji ŚT i takiej ewidencji nie prowadzisz.

• Thanks 1

M-R    6

Składników majątku o przewidywanej użyteczności powyżej 1 roku a wartości poniżej 10 tys. (netto - dla podatników VAT) nie trzeba wpisywać do ewidencji środków trwałych zgodnie z ustawą o PIT. I ja tak robię. Ale dodatkowo (tj. nieobowiązkowo) maszyny do 10 tys. wprowadzam do tzw. ewidencji wyposażenia. Tak dla świętego spokoju. 

1 minutę temu, vat napisał:

Składasz oświadczenie, że jako rolnik nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji ŚT i takiej ewidencji nie prowadzisz.

A co w przypadku środków trwałych powyżej 15 tys. gdyby vatowiec chciał wrócić na ryczałt? Przecież obowiązuje go korekta 5-letnia. Nabycie środków trwałych także wykazuje się osobno w JPK. 

vat    251

W deklaracjach (JPK) wiadomo, że nabycie ŚT  wykazujesz w odrębnych pozycjach, ale ewidencji jako takiej nie masz obowiązku prowadzić.

Przy powrocie pewnie wypadałoby sporządzic jakieś zestawienie zakupionych ŚT. 

Rogas71    308

chciałbym podarować córce ciągnik który nabyłem przed przejściem na VAT czy będę musiał odprowadzić od niego VAT?

M-R    6
36 minut temu, Rogas71 napisał:

chciałbym podarować córce ciągnik który nabyłem przed przejściem na VAT czy będę musiał odprowadzić od niego VAT?

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług myślę, że taka darowizna mogłaby być zwolniona, ale na twoim miejscu zapłaciłbym 40 zł i wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Wówczas masz czarno na białym.

poosa21    642

Kiedyś wystąpiłem o interpretację indywidualną w sprawie stawki VAT na lawendę to na końcu był zapis że każdy urząd skarbowy może to inaczej interpretować i nie można się na tym opierać. A mój us stwierdził że dopiero w czasie kontroli będa sprawdzać jaka powinna być stawka VAT. 

vat    251

Ale dla występującego o interpretację ind. roztrzygnięcie w niej zawarte jest obowiązujące dla Ciebie i twojego US.

Edytowano przez vat

s17    13
Dnia 15.10.2021 o 08:34, Rogas71 napisał:

Jeśli nie używałeś go po wejściu na vat do działalności opodatkowanej, to możesz podarować, lub sprzedać na fakturę ZW (art. 43 ust. 1 pkt 2). Jeśli córka nie posiada gospodarstwa, to wybrałbym to drugie rozwiązanie. Trudno jest udowodnić, że się nie używało do działalności opodatkowanej, jeśli jesteś na vat już kilka lat- w moim urzędzie nierealne :( Pozostaje wtedy tylko płatna interpretacja indywidualna z KIS.

• Thanks 1

ravoj    686

Mój księgowy stwierdził, że dla bezpieczeństwa wprowadzi wszystkie maszyny powyżej 3,5tys. zł do ewidencji środków trwałych, żeby w razie czego wykazać remonty, bo przecież do tych maszyn dokładam- części itp. wspomniał też o ewidencji wyposażenia, to sam już zbaraniałem gdzie co chce wpisać. 

A mam pytanie z innej beczki, pierwszy raz dostałem przelew dzielony za sprzedaż zboża. Netto poszło na zwykły rachunek i kasę wybrałem, natomiast VAT poszedł na subkonto, do którego nie mam dostępu tzn. widzę ten rachunek i kwotę, ale nic nie mogę tam zrobić. Nie mam akurat płatności VAT, bo więcej inwestycji niż sprzedaży i mam sporo zwrotu. Co się dzieje z tymi pieniędzmi?   kto i dlaczego podzielił płatność? Wcześniej całą kwotę dostawałem na rachunek główny. 

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

miwigos    1670

Takie maja prawo jak masz więcej inwestycji jak sprzedaży to zapłać podzielną płatnością i subkonto będzie puste

• Thanks 1

ravoj    686

Właśnie odkryłem, że mam taką możliwość. Dzięki @miwigos Problem z głowy.

"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

jacek472    36

Czy jako rolnik vat mogę kupić kukurydzę mokrą vat rr wysuszyć i sprzedać suchą z zyskiem, są jakieś przeciwwskazania

8691    12

teoretycznie tak  praktycznie to już działalność handlowa no ale przecież można kupić na własne potrzeby  i wysuszyć  a jak świnki nie zjedzą to faktura vat i sprzedarz  i nikt łba nie urwie zwłaszcza gdy są to numery jednorazowe

jacek472    36

Ok ale po głębszych przemyśleniach jak Rolnik VAT kupuje prosięta karmi je i sprzedaje z zyskiem 4x w roku przez kilka lat to nie jest podobna sytuacja do kukurydzy mokrej daje jej zamiast karmy ogień w postaci oleju grzewczego i sprzedaje suchą?  Wtedy wg mnie to też handel, ale przecież co drugi trzodziarz tak robi?

poosa21    642

Ale musisz ją trzymać co najmniej 30dni u siebie. Informacja z urzędu w sprawie sprzedaży sadzonek. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Anka92
      Witam.

Ojciec planuje budowę obory dla bydła opasowego na około 40 sztuk. Do dyspozycji nie ma zbyt wiele miejsca dlatego chciałby wybudować oborę przy granicy z lasem (sąsiad jest naszą daleką rodziną więc o jego ewentualną raczej nie trzeba się martwić). Czy jest taka możliwość żeby wybudować to w granicy zgodnie z prawem? Ojciec ma kilka innych pomysłów i proszę Was o poradę który z nich będzie najbezpieczniejszy.
      Innym rozwiązaniem byłoby wybudowanie obory np. 5 metrów od granicy, postawienie wysokiego płotu w granicy przy lesie sąsiada i połączenia go z dachem obory. W ten sposób powstałaby wiata-garaż do maszyn. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
      Lub jest jeszcze inne rozwiązanie.W granicy stawiamy garaż z plandeki (są firmy które produkują tego typu "budynki") lub garaż blaszany lub garaż oparty na betonowych płytach ogrodzenia a kawałek dalej oborę i budynki się nie łączą.
      Chcielibyśmy żeby wszystko było zgodnie z prawem budowlanym tak żeby nie mieć nic do ukrycia i nie płacić kar.
      Proszę o porady  
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj