karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

soltys48    7018
36 minut temu, Sadek napisał:

Nikt nie leży, on nigdzie nie wpisze że sprzedał.

16 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

tylko że ktoś mądry mógłby kminić skąd cielak szedł od urodzenia do uboju i tutaj popytać o faktury 😉
US jednak nie ma dostępu do takich rzeczy w ARiMR. Zresztą nie wiem czy jest sens kruszyć kopie bo tam VAT jest jaki? 8% Grosze wyjdą i czym innym idzie to nadgonić.

Podczas kontroli US żądał księgi rejestracji z ARiMR

Nikita_Bennet    262
Napisano (edytowany)

US zażądał podczas kontroli czy poprosił podczas czynności sprawdzających (i pewnie przyspieszony zwroty był)? Pytam bo są to całkiem inne czynności 😉
Czy kontrolowany zapytał o podstawę prawną żądania dokumentu który nie leży w gestii US tylko ARiMR? Czy dostał odp?
Skarbówka wiele rzeczy chce, ostatnio też miałem upierdliwą panią a za to że chciała się wykazać to na większość pytań dostała odpowiedzi w stylu że nie są władni bo od tego jest inna instytucja albo najlepsze - że mam pokazać dowody od wszystkich przyczep-ja że wyrejestrowane i może kiedyś zarejestruję bo podlega ponownej rejestracji a kobitka sie upiera że ma być zarejestrowana a ja że wokół komina jeżdżę to ja jej ustawę prawo o ruchu drogowym i jak się pani upiera to niech się dokształci 😉i zapraszam na podwórko sobie pani policzy ile mam.
Tak samo nakaz płatniczy i czy mam na tę powierzchnię dopłaty - ja że mogę się ubiegać o dopłaty a nie mam obowiązek na każdy ha który mam się o nie ubiegać, poza tym nie jesteście organem kontrolnym co do dopłat.
Albo tekst napisze mi pan oświadczenie, ja że napiszę informację lub wyjaśnienie, ewentualnie uzupełnienie mogę napisać ale do oświadczenia to mnie nie zmusi bo to są czynności sprawdzające i na tym etapie to mogę ją poinformować itp a do oświadczenia (które tak lubią urzędnicy) nie można potem nic zmienić (kto kiedyś pisał i potem się wkopał to wie).
Rozmowa trwała z 20-25 minut, 2 starsze panie też podpytywały mnie (np o to czy świadczę usługi kombajnem a ja że nie bo nie muszę prowadzić gospodarstwa tak żeby dawało mi zysk, mogę nieudolnie je prowadzić i się uczyć na błędach a po to przeszedłem na VAT bo mi się opłaca) i dziewczyna odpuściła, obyło się bez kontroli na miejscu itp.
Tak więc US może wiele chcieć tak jak i inne instytucje, pytanie czy mają prawo żądać tego co żądają. U nas swego czasu w Wydziale Komunikacji też dziwili i czasem szukali dziur w całym, kilka osób wymienili i się uspokoiło.

Albo podobna sytuacja - dostawczaki na kategorię B do 3,5tony (homologowane czasem do 6,5ton) z zabudową do żywca u rolnika handlarza który nie kupuje na siebie tylko na handel. Pytałem ITD - nie do ruszenia (no chyba że przeważony lub usterki), w US nie do ruszenia, policja, nie do ruszenia (no chyba że usterki lub naruszenie PoRD), ARiMR - nie do ruszenia. A handelek kwitł swego czasu 😉 a goście spod zambrowa jak nie dalej jeździli nawet pod granicę z litwą i OK po cielaki, oczywiście mniej uczęszczanymi drogami.

Edytowano przez Nikita_Bennet
  • Like 2

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

lolek1    7

No dobrze  ale odpowiada  ten co sprzedawał  cielaka  w razie jakiejs kontroli  dlaczego nie wystawił faktury ? kupujacy  zapłacił i tyle nie zmusi  go.

Wiadomość z agroFakt.pl

michal_xs    19

Panowie mam na koncie VAT parę groszy z cukrowni. Mogę zapłacić Agrolokowi za opryski w trybie SP żeby pozbyć się tych pieniędzy? Agrolok może dzownic i mieć pretensje ze im tak zapłaciłem? 

dexter00    18
2 godziny temu, michal_xs napisał:

Panowie mam na koncie VAT parę groszy z cukrowni. Mogę zapłacić Agrolokowi za opryski w trybie SP żeby pozbyć się tych pieniędzy? Agrolok może dzownic i mieć pretensje ze im tak zapłaciłem? 

Pewnie że możesz. Nic Ci Agrolok nie może powiedzieć.

• Like 1

Sadek    740

Każdy tak VAT wypycha.

• Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

poosa21    131

Oni z tego konta mogą zapłacić vat ZUS i podatki do skarbowego a rolnik tylko VAT (dojna zmiana tak załatwiła). 

Nikita_Bennet    262

dokładnie, my podatku rolnego zapłacić nie możemy bo to podatek "lokalny" czy jakoś tak.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

dabrowskit    53

Koledzy mam pytanie . Czy przepisywal ktoś gospodarstwo będące na vacie w innym terminie niż początek roku ?

kris148a    53

Witam, przechodze na vat od 1 czerwca, księgowa mówi mi że mogę sobie kupować ma fakturę środki do produkcji czy tam maszyny, części. Kupowałem siłowniki do tura i gość nie wystawił mi faktury bo ja jeszcze nie jestem na vat, nie ma mnie w jakimś spisie i nie może mieć wystawić? Jak to w końcu jest?

NIP mam już z 15 lat i jak biorę fakturę na paliwo dodaj odliczenia akcyzy to nie ma problemu z wypisaniem faktury a tu w dwóch sklepach na części nie wystawili.

Sadek    740

Bo nie jesteś czynnym podatnikiem VAT.

Faktury na osobę fizyczną bez NIP i można to wliczyć (bynajmniej było tak 4 lata temu).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

kris148a    53

Czyli mając faktury bez nipu teraz mogę to rozliczyć już od 1 czerwca?

A druga sprawa jak kupuje paliwo od x lat to każdy dostawca wystawia mi fakturę VAT z nip i jest ok?

Arek    196

Co w przypadku jeśli rolnik vatowiec sprzedaje towar lub usługe dla innego rolnika nie vatowca? Może wystawić normalna fakture vat jak ma wszystkie dane kupującego?

marluk    224
13 godzin temu, kris148a napisał:

Witam, przechodze na vat od 1 czerwca, księgowa mówi mi że mogę sobie kupować ma fakturę środki do produkcji czy tam maszyny, części. Kupowałem siłowniki do tura i gość nie wystawił mi faktury bo ja jeszcze nie jestem na vat, nie ma mnie w jakimś spisie i nie może mieć wystawić? Jak to w końcu jest?

NIP mam już z 15 lat i jak biorę fakturę na paliwo dodaj odliczenia akcyzy to nie ma problemu z wypisaniem faktury a tu w dwóch sklepach na części nie wystawili.

12 godzin temu, Sadek napisał:

Bo nie jesteś czynnym podatnikiem VAT.

Faktury na osobę fizyczną bez NIP i można to wliczyć (bynajmniej było tak 4 lata temu).

Mam podobny zamiar z przejściem na VAT od czerwca. Ciekawe czy uznają mi faktury z jesieni na nawozy i opryski na rzepak który teraz rośnie. Chyba nie powinno być problemu bo można do roku wstecz?

rodman    12
7 godzin temu, kris148a napisał:

Czyli mając faktury bez nipu teraz mogę to rozliczyć już od 1 czerwca?

A druga sprawa jak kupuje paliwo od x lat to każdy dostawca wystawia mi fakturę VAT z nip i jest ok?

faktura bez nipu jest dla us (dla księgowej) NIE WAŻNA!

A jeżeli chodzi o firmy które nie mogą znaleśc w swoich programach rolników po nipie,to nic dziwnego bo są programy,które widzą tylko firmy prow. działalność gosp..

W twoim przypadku musisz dociskać ,że żądasz fa vat i mają obowiązek Ci za sprzedany towar czy usługę ją wystawić.

Ale niektórym się nie chce po prostu zakładać nowj karty klienta.

popo73    23

Jestem na vat-cie i chce kupić nowe auto i księgowy mówi mi że rolnicy nie mogą odliczyć vat-u.Jak to jest z tym vat-em?

Dawid2115    0

Witam, zastanawiam się czy opłaca mi się przejść na vat przy 12 hektarach ziemi. Bydła mam 7 sztuk, trzody około 30 sztuk. Pytam dlatego, że złożyłem wniosek na młodego rolnika i zastanawiam się się jeszcze nad programem modernizacja gospodarstwa do 200 tyś. Wyjaśni mi ktoś jak jest z tym podatkiem teraz i czy wgl mogę przejść? 

soko74    12
popo73 napisał:

Jestem na vat-cie i chce kupić nowe auto i księgowy mówi mi że rolnicy nie mogą odliczyć vat-u.Jak to jest z tym vat-em?

Możesz odliczyć 50%

sebe1033    266
Napisano (edytowany)
Dnia 14.05.2020 o 21:55, popo73 napisał:

poszukaj w przepisach albo poszukaj drugiego księgowego 😃

Dobrze sam nie wiem ale jakbyś kupił samochód typowo "rolniczy" to 100  % odliczysz , albo odliczasz 50% VATu i używasz jak chcesz auto , tak mam kupiony laptop 

Edytowano przez sebe1033

Nikita_Bennet    262

dokładnie-zmiana księgowego, zresztą o osobówkach i pickupach już pisano tutaj parę razy a nic się nie zmieniło.
Da się nawet 100 od osobowego odliczyć prowadząc kilometrówkę (pracochłonne i nudne i nie warte kasy). 

21 godzin temu, Dawid2115 napisał:

Witam, zastanawiam się czy opłaca mi się przejść na vat przy 12 hektarach ziemi. Bydła mam 7 sztuk, trzody około 30 sztuk. Pytam dlatego, że złożyłem wniosek na młodego rolnika i zastanawiam się się jeszcze nad programem modernizacja gospodarstwa do 200 tyś. Wyjaśni mi ktoś jak jest z tym podatkiem teraz i czy wgl mogę przejść? 

dla samego MR nie wiem czy warto, to trzeba siąść z kartką papieru a najlepiej arkuszem excela i policzyć np na 4-5lat. Jak masz kasę w skarpecie i chcesz MR+MGR to jak najbardziej się opłaca o ile chcesz gospodarzyć to raz a dwa jak zdrowie wydoli bo różnie z tym wychodzi.
VAT to nie jest zabawa na 2-3 lata, nie przechodzi sie bo się kupuje ciągnik i przyczepy a potem długo długo nic.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Matey    681

Zakup opon do samochodu osobowego - mogę odliczyć na legalu 50% vatu? 

KS Falubaz

Matey    681

Księgowa coś mi biadoli że nie bo nie mam samochodu w ewidencji środków trwałych? Czy coś takiego

KS Falubaz

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Anka92
      Witam.

Ojciec planuje budowę obory dla bydła opasowego na około 40 sztuk. Do dyspozycji nie ma zbyt wiele miejsca dlatego chciałby wybudować oborę przy granicy z lasem (sąsiad jest naszą daleką rodziną więc o jego ewentualną raczej nie trzeba się martwić). Czy jest taka możliwość żeby wybudować to w granicy zgodnie z prawem? Ojciec ma kilka innych pomysłów i proszę Was o poradę który z nich będzie najbezpieczniejszy.
      Innym rozwiązaniem byłoby wybudowanie obory np. 5 metrów od granicy, postawienie wysokiego płotu w granicy przy lesie sąsiada i połączenia go z dachem obory. W ten sposób powstałaby wiata-garaż do maszyn. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
      Lub jest jeszcze inne rozwiązanie.W granicy stawiamy garaż z plandeki (są firmy które produkują tego typu "budynki") lub garaż blaszany lub garaż oparty na betonowych płytach ogrodzenia a kawałek dalej oborę i budynki się nie łączą.
      Chcielibyśmy żeby wszystko było zgodnie z prawem budowlanym tak żeby nie mieć nic do ukrycia i nie płacić kar.
      Proszę o porady  
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj