karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miziun    7

Witam. Pierwszy raz odkąd przeszedłem na vat z US będę miał zwrot i ksiegowa mówila że będzie kontrola przy tym na 99% co będą kontrolować, przechodził ktoś taką kontrole. To ja będę się musiał stawić czy księgowa jak to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Mnie wezwali do US poinformowali że będę miał kontrol - przygotować wszystkie dokumenty ( księgowa to już załatwiała zanosiła do US). Do mnie później przyjechały obejrzeć sprzęt - sprawdziły tabliczki znamionowe czy zgadzają się z f-rą. Napisałem protokół1* z kontroli tzn podyktowały mi :) . Za kilka dni stawiłem się w US by popodpisywać dokumenty kontroli i tyle.


protokół1* - nie protokół a oświadczenie

Edytowano przez Majcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zawsze jak rozliczasz się zaznaczane jest na deklaracji co zrobić z należnym vatem. Bierzesz zwrot w normalnym terminie 60 dni dla miesięcznego rozliczania i przyspieszony 25 dni. Przy kwartalnych nomalny czas na zwror to chyba 180 dni a przyspieszony to chyba z 60, ale głowy nie daję, bo rozliczam się miesięcznie.

Nikita u mnie to lepsze cyrki o których pisałem. Faktury z mleczarni za folię, trawę miałem z pieczątką jak byk ZAPŁACONO i potrącenie skup a oni chcieli potwierdzenia. Za paliwo płaciłem kartą, napisane na fakturze zapłacono kartą a oni dalej potwierdzenie potrzebne. Tak samo z zakupem przez internet i przesyłką pobraniową. Raz miałem taki przypadek, że za paliwo płaciłem gotówką a na fakturze przez pomyłkę wpisali mi płatność kartą. Potwierdzenia nie miałem, bo skąd i w czasie kontroli wyszło. Musiałem wycofać fakturę i nie można wtedy dostać przyspieszonego zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Czyli powiedzmy w ciągu 180 dni powinni sami przelać na konto? Ja osobiście się tym nie zajmuje tylko księgowa ale niektóre rzeczy mi wylecą zapytać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jaja sobie robisz? Czy to urządzenie wykorzystywane i niezbędne w produkcji? Ile tego vatu będzie 1,5-3 zł zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefan4321    0

Mialem na jednej fakturze oleje do ciagnika i brylok do kluczy, i taka fakture oddalem do ksiegowej. A w razie czego to brylok uzywam do kluczyka od ciagnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli tak wyszło to nie powinni się czepiać. U mnie trafił się zapach samochodowy i problemów nie było. Myślałem, że specjalnie na brelok fakturę brałeś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

No to jak weszliśmy na dość nietypowe rzeczy to czy od kompletu kluczy (wiadomo naprawa maszyn) lub sprężarki (pompowanie kół, czyszczenie filtrów powietrza), myjki ciśnieniowej też można vat odliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

Jesli jest sie na VAT juz od kilku lat i trafia sie kontrol z US, to zazwyczaj sprawdzaja wszystko np. 3msc do tylu, czy siedza do czasu, az wszystko sprawdza od poprzedniej kontroli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

...Nikita u mnie to lepsze cyrki o których pisałem. Faktury z mleczarni za folię, trawę miałem z pieczątką jak byk ZAPŁACONO i potrącenie skup a oni chcieli potwierdzenia. Za paliwo płaciłem kartą, napisane na fakturze zapłacono kartą a oni dalej potwierdzenie potrzebne. Tak samo z zakupem przez internet i przesyłką pobraniową. Raz miałem taki przypadek, że za paliwo płaciłem gotówką a na fakturze przez pomyłkę wpisali mi płatność kartą. Potwierdzenia nie miałem, bo skąd i w czasie kontroli wyszło. Musiałem wycofać fakturę i nie można wtedy dostać przyspieszonego zwrotu.

dlatego ja:

- rozliczam się przez księgową a wcześniej sam opisuję cześć faktur co było kupione do czego,

- biorąc fakturę sprawdzam co jest na niej bo parę razy miałem wliczone rzeczy których nie brałem, sprawdzam rodzaj płatności, poza tym oprócz wydruku z terminala często biorę dowód wpłaty (wystawiają bez problemu),

- przesyłka pobraniowa - o ile na fakturze są koszty kuriera i pobrania kurierskiego to opisane na fakturze że zapłacono kurierowi gotówką+kwit "przewozowy" kuriera spięty z fakturą,

- nie sprzedaję tam gdzie wyłazi jakaś "kompensata", dotyczy to z reguły firm gdzie biorę nawozy+ŚOR z terminem płatności na koniec września. Chodzi o to że oddając im rzepak to liczą to poprzez kompensatę i oddają różnicę czyli de facto wcześniej opłacam faktury za nawozy+ŚOR ale po cenie takiej jakbym płacił z końcem września a to mi się nie kalkuluje.

 

Ogólnie - dobra księgowa która często dzwoni na KIP, zdecydowane podejście do pracowników skarbówki, nie odliczać głupot tzn nie wpisywać ich na faktury albo po prostu wykreślać przed oddaniem księgowej i będzie dobrze.

 

PS: a przy tej fakturze za paliwoco piszesz to nie wystarczyłoby aby na stacji paliwowej wystawili nową fakturę lub korektę? Bo jeżeli jest to dla nich problem to zmień stację.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jesli jest sie na VAT juz od kilku lat i trafia sie kontrol z US, to zazwyczaj sprawdzaja wszystko np. 3msc do tylu, czy siedza do czasu, az wszystko sprawdza od poprzedniej kontroli?

 

Nie ma na to reguły, mogą zrobić kontrole za 5 lat, mogą za jeden miesiąc a mogą też skontrolować np. tylko jedną fakturę za którą ubiegasz się o większy zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

przy płatnościach kartą zawsze potwierdzenie płatności musi być przypięte do FV, ja jeszcze do fv terminowej zawsze doczepiam dowód przelewu żeby nie było soę do czego przyczepić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie też księgowa wszystko rozlicza. Mnie US nie odwiedzał, tylko jak coś trzeba było wyjaśnic to dzwoniła do mnie. Na tej stacji nie tankuję zazwyczaj. Nie miałem czasu jechać, by poprawili fakturę, bo jeszcze tego samego dnia trzeba było dekarację przesłać. Zawsze dołączam przy płatności kartą potwierszenie wpłaty, jeśli np. faktura płatna w terminie 14 dni. Wydruk z terminala rzadziej, dołączam. Dzięki za poradę z tym kwitem przewozowym, ale na fakturach jest przesyłka pobraniowa i koszt przesyłki pod kosztem przedmiotu. Nigdy nie było zapisu zapłata kurierowi itp. U mnie to do kolczyków dla bydła się czepiali. Na razie jest ok. Na fakturach z paliwem jest nr rejestracyjny a tych z częściami do ciągnika jak jakiś remont to zapisuję części do ciągnika.
Luke US jak nie zaznaczysz w deklaracji vatu chyba sam Ci nie zwróci. Jak nic nie zaznaczasz to przechodzi na następny kwartał miesiąc. Ja chcesz zwror to zaznacza się zwrot w trybie normalnym lub przyspieszonym. Teraz uwaga. Do szybszego zwroru wszytkie faktury muszą był opłacone. Musisz też wykazać jakąś sprzedaż. Jak masz zwierzęta, mleko to nie kłopot. Jak zboża to też nie problem, bo wystarczy sprzedać sąsiadowi worek zboża. Przy fakturach z długim terminem płatności 6 msc i dłużej, vat odliczysz, ale zwrotu wcześniejszego nie dostaniesz. Jak nie opłacisz faktury w terminie 150 dni od czasu do kiedy miałeś zapłacić musisz wycofać fakturę. Tylko jak nie płacisz w terminie to windykacja a to inna sprawa. Jak robisz zwrot to zostaw sobie 1-2-3 tyś. Nie musisz zaraz odzyskiwać wszystkiego. To tak dlatego, że jak podatku naliczonego masz więcej niż należnego to nie musisz wpłacać specjalnie tylko zostanie pomniejszone z tego co zostawiłeś. Nie zawsze wychodzi się na + mając mleko i sprzedając bydło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

wystarcza że jest przesyłka pobraniowa na fakturze, jeżeli chcą coś więcej to pytam o podstawę prawną i odpuszczają.

 

 

Nie ma na to reguły, mogą zrobić kontrole za 5 lat, mogą za jeden miesiąc a mogą też skontrolować np. tylko jedną fakturę za którą ubiegasz się o większy zwrot.

 

dokładnie, czasem może być że tylko określony towar ich interesuje lub określony sprzedawca z kontroli krzyżowej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

A ktos mi moze powie jak wpisujecie fakture, gdy przedmiot w 50% jest wykorzystywany w gospodarstwie? na tyle faktury po prostu wszystkie wartosci kolumn razy 0,5 i to do ewidencji czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nharek    1

Witam. Mam dość jak dla mnie nie jasną sytuację z vatem. Otóż w 2011 roku taka skorzystał z programu rozwoju obszarów wiejskich i przeszedł na vat, rok temu złożyłem papiery na młodego rolnika, w tym roku we wrześniu załapałem się na zieloną listę. Całe gospodarstwo zostało przepisane, w agencji pisalem podanie o przejęcie zobowiązań. Czy jeżeli teraz przejdę na vat, (korzystniej dla mnie) to Urząd Skarbowy nie przyczepi się do niczego? Ponieważ 5 lat bycia na vacie tacie mija w maju 2016 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ecopiotr    106

Mnie wezwali do US poinformowali że będę miał kontrol - przygotować wszystkie dokumenty ( księgowa to już załatwiała zanosiła do US). Do mnie później przyjechały obejrzeć sprzęt - sprawdziły tabliczki znamionowe czy zgadzają się z f-rą. Napisałem protokół z kontroli tzn podyktowały mi :) . Za kilka dni stawiłem się w US by popodpisywać dokumenty kontroli i tyle.

Czegoś nie rozumiem: US robi kontrolę, a TY piszesz protokół? Dyktować może jedna drugiej, a Ty albo to podpiszesz, albo uzasadniasz dlaczego nie.

Przy paliwie, na fakturze jest data sprzedaży i zapłacono. Czy kartą, czy gotówką, nieważne - zapłacone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Pewnie co US to obyczaj. Tak samo jak z WK w jednym bez problemu zarejestrujesz ciągnik z Holandii a w drugim nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak jest z rozliczaniem vat w przypadku przekazania gospodarstwa następcy czy trzeba oddać vat do US jeśli np ciągnik który jest przekazywany nie był vat odliczany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

ma ktoś jakieś aktualne linki aby poczytać o odliczaniu VATu od użytkowania aut?

 

Mam pickupa dacia logan 2 osobowy i homologacja ciężarowa więc 100% od nabycia wszystkiego odliczam.

Jest też drugie autko w benzynie+LPG i się zastanawiam czy przejdzie np 50% od części, napraw itp?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak jest z rozliczaniem vat w przypadku przekazania gospodarstwa następcy czy trzeba oddać vat do US jeśli np ciągnik który jest przekazywany nie był vat odliczany?

...jeżeli z przekazywanym gospodarstwem są przekazane maszyny-urządzenia, od których nie był zwracany VAT ,  Ty jako rolnik ryczałtowy masz cały park maszynowy, który wraz z gospodarstwem przekazujesz następcy, on nim włada i nic nie jest winien US, w przypadku sprzedaży któregoś z tych maszyn - urządzeń Twój obdarowany jeśli też jest na ryczałcie sprzedaje te maszyny na zwykła umowę kupna sprzedaży, jeśli jest VATOWCEM lub w przyszłości będzie wystawia fakturę VAT z 0 VAT-em (na wszystkie te przedmioty od których nie był zwracany VAT)  wzywają dlaczego z 0 VAT-em i trzeba donosić wyjaśnienie to wszystko ale można też na zwykłą umowę kupna-sprzedaży taką maszynę sprzedać będąc Vatowcem, kupujący tylko musi zarejestrować taką sprzedaż w US i zapłacić 2% od wartości ale to nie sprzedającego problem gdy kupujący tego nie dopełni, sprzedającego nie pociągnie US do odpowiedzialności nie ma żadnej podstawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj