karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

yacenty    3865

przede wszystkim ewidencja przebiegu pojazdów i jakieś tam proste wyliczenia do faktur mamy bardzie skomplikowane narzędzie z obsługą magazynu itp


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Prubuję znaleźć informację o przjeściu MR na VAT i z tego co sie dowiedziałem, nie zmieniły się przepisy jednak i nadal obowiązuje 20 tys sprzedaży za poprzedni rok i 3 miesiace ewidencji przed przejściem. Taką informację uzyskałem w KIP. Czyli MR mogą w tym roku zapomnieć o kupieniu maszyn zarówno z MR, jak i z MGR, bo VATu nie odzyskają. Jeszcze inaczej jest, jak tami rolnik ryczałtowy prowadzi pzarolniczą działalność Gospodarczą. Jeżeli przekroczy obrót 150 tys zł, traci prawo do zwolnienia podmiotowego (???) Czyli co? Automatycznie przechodzi na VAT jako rolnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

nie,

nie znam szczegółów ale można przejść na VAT - wszystko zależy od interpretacji kierownika US.

Trzeba trochę pism napisać podyskutować i jest to możliwe aby być pełnym VATowcem. Więcej szczegółów będę znał po weekendzie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Przejść może i można w zależności, jak sie kto ugada. A co jeżeli wystąpimy o zwrot VAT do Skarbowego i jakiś przyjazny urzędnik dopatrzy się, że jesteśmy Vatowcami nielegalnie, czyli niezgodnie z ustawą, która się miała zmienić, a sie nie zmieniła? Wtedy mamy ciepło, bo jest to oszustwo podatkowe jak sie patrzy. Rozmawiałem z panią ze skarbowego, której mąż przeszedł na strulturalną, a syn na MR i powiedziała, że w tym roku syn nic nie kupuje, bo dopiero po roku może być Vatowcem, a nie chce przechodzić na VAT wg czyjegoś widzi mi się, tylko zgodnie z ustawą, żeby mu potem nikt nie podważył prawa do odliczenia tego Vatu. Jak wiadomo na ogół ze Skarbowym sie nie dyskutuje i na ogół, ze Skarbowym sie nie wygrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

przepisy mają sie zmienic lada moment

mieli zniesc te 20 tys najpierw w styczniu a teraz od 1 lutego ale znowu nie zdązyli

ale wlasnie dzisiaj rozpoczęto prace nad tą zmianą i pewnie od 1 marca nie bedzie tego obrotu

bo ten zapis narusza zasadę równosci podatników wobec prawa uniemozliwiając rolnikowi wybór metody rozliczania VAT

 

wg definicji z ustawy

19) rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych;

 

dokonującego - a jesli ja nie dokonałem jeszcze takiej czynności w której bym korzystał ze zwolnienia to nie jestem rolnikiem ryczałtowym - więc kim ?

ano w myśl art 15 ust 2 jestem podmiotem wykonującym działalność gospodarczą i dokonuję zgłoszenia zgodnie z art 96 ust 1, 3 i 5 przed dokonaniem pierwszej czynności o której mowa w art 5

 

wiem ze to jest trochę naciągana interpretacja ale do wybronienia w mysl równości podmiotów wobec prawa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Dobra, czyli wszystko zalezy od tego, jak sie będzie interpretować przepisy. A jeżeli sie zmenią przepisy, a ja sprzedam tuczniki na ryczałt, to będe mógł przejść na VAT po zmianie przepisów? Bo nie chce sobie nas...ć w papiery, tylko legalnie przejść na VAT, bo mi zalezy,

 

 

Teraz drugie pytanie: mam była na VAT od kwietnia 2007, a teraz mi przekazali gospodarstwo za rentę strukturalną. Jak wygląda zakończenie działalności na VAT? Będzie musiała zwracać odliczony VAT od maszyn i materiałów budowlanych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

kolego chyba musisz sie postarać o przejęcie VAT po mamie

musiałbys tylko dobrze to argumentowac ze jesteś następcą itd.

w przeciwnym razie pewnie bedziecie musieli jakąś część VATu oddać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

ale w ustawie jest wiele miejsc które definiują na jakiej zasadzie można przejść.

My już też byliśmy w strachu ze się nie da w tym roku, a jednak dało się


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Yacenty podrzuć jakiś link z tymi przepisami jak możesz. Ja mam pare dni na rozwiązanie tej kwestii, bo chce tuczniki sprzedawać i nie wiem, jak to robić dalej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

ja mam tylko treść ustawy,

brat poszedł do księgowej naświetlił temat - poszli razem z ojcem i księgową do US, spędzili tam kilka godzin i jest na Vacie. tak więc najlepiej iść do dobrej księgowej - dać jej zarobić i mieć wszystko zrobione

 

zainstalowałem ten program z Rzepy - można wystawiać faktury można robić deklaracje VAT7 - ktoś się tutaj o to pytał

za 8zł bo tyle kosztuje gazeta z płytą to raczej ma to sens


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3

My od początku lutego będziemy się rozliczać z vatu, nir trzeba faktur zbierać ani nic z tych rzeczy. Podpisujesz oświadczenie że obroty w ubiegłym roku przekroczyły 20 tyś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

Jacek chyba poszliśmy tą samą drogą z rejestracją ( rezygnacja ze zwolnienia zawartego w art 113 ust 9 ) czy jeszcze inaczej to wymyśliliście ?

peron - bardzo ciekawe to co znalazłeś - juz wydrukowałem i pokażę w moim US jak będą robili problemy z rejestracją bo jak dla mnie to wynika z tego ze mozna od razu przejść na VAT ogólny przy przepisaniu gosp. ale nalezy pamiętać o tym zeby nie dokonać zadnej sprzedaży jako rolnik ryczłtowy po przejęciu gospodarstwa

i jeżeli jest taka możliwość przy przejęciu gospodarstwa po rodzicach którzy byli na zasadach ogólnych to tak samo można rozpocząć prowadzenie gosp. na zasadach ogólnych gdy rodzice byli na ryczałcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

jak pisałem nie wiem jaka droga - w domu byłem w niedziele - a młody w US był w poniedziałek, wiem tylko tyle co ogólnie ojciec mi powiedział przez telefon.

Jednak dało się.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

no ja też mam nadzieję ze to moje zgłoszenie przejdzie

i masz racje ze warto znależć łebskiego księgowego

myslałem ze sam będę sie rozliczał ale po problemach z rejestracją doszedłem do wniosku ze nie warto

biuro rachunkowe wezmie 120 brutto i masz swięty spokój w wypadku kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łukasz    29

Po jakim czasie US moze wypłacić pieniądze za ciągnik? Kiedyś przeczytałem że po 1 miesiącu ale nie jestem pewien ten informacji. Czy da sie przyśpieszyć ten proces?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

no więc tak jeśli dobrze kojarzę to jest to blisko 3m jeśli jesteś na Vacie miesięcznym.

kupujesz w lutym - nie ważne kiedy czy 1 czy 28. do 25. marca musisz złożyć VAT7, wtedy US ma 30 dni na wypłatę tak więc kasiura na konto spływa pod koniec kwietnia. z tego co mi wiadomo nie da się przyśpieszyć


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Chłopaki ale Wy w takiej samej sytuacji jak ja, tzn przejmujecie gospodarstwo po rodzicach, którzy byli na Vat, a Wy jesteście Młodymi Rolnikami? Ja nie wiem, co to za problemy robią. Zakładasz działalność gospodarczą, to możesz od razu być na Vat, a jak przekroczysz 150 tys obrotu to musisz być na Vat, a tutaj problemy robia. To ja jedną sprzedażą świń przekraczam te 150 tys. A w KIP dwa razy mi powiedzieli, że ustawa jest ustawa i z ustawa się nie dyskutuje. Z kolei w tym linku, co go podrzuciłem, jak byk stoi, że można przejść po rodzicach, z reszta tak raz nawet ojcu jedną kobieta w skarbowym powiedziała. Takie cuda to chyba tylko w Polsce są, że jak chcesz coś załatwić, to się trzeba z wszystkimi użerać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

kasa jest po 60 dniach ale mozna zlozyc podanie o wyplate w ciagu 14 dni tylko wszystkie faktory w rozliczeniu musza byc zaplacone tak mi w US powiedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5
Napisano (edytowany)

co do zwrotu Vatu za ciągnik

ciągnik jest srodkiem trwałym i ustawowo jest chyba 90 dni ale mozesz złożyć wniosek o przyspieszony zwrot na 25 dni tylko wtedy na bank masz kontrolę bo oni tak mają w swoich wewnetrznych przepisach i muszą sprawdzić czy faktura jest rzeczywiście zapłacona

 

peron moi rodzice akurat nie byli na Vat i nie przekazali mi całosci tylko 20 ha ale zasada jest ta sama

nie mozna kogoś zmusic do bycia na ryczałcie - nie jest to jasno określone w ustawie

 

znajdz dobre biuro rachunkowe , nakreśl im całą sprawę jak powiedzą ze sie nie da idz do następnego :D

złóż zgłoszenie przed sprzedażą tych tuczników a potem w razie kontroli jezeli bedziesz miał dobre biuro to na bank obroni taką rejestracje tym bardziej po tej interpelacji co wygrzebałeś na necie

Edytowano przez Pandanus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krislord81    0

Witam.

Mam kilka pytań dot. vatu na zasadach ogólnych w przypadku prowadzenia działalności rolniczej:

1. Co musi być wpisywane na fakturach zakupowych jako dane nabywcy: "Gospodarstwo rolne (imie i nazwisko)" czy wystarczy samo imie i nazwisko oraz NIP.

2. Jeżeli w NIP-1 w polu z określeniem pełnej nazwy firmy zostało wpisane "Gospodarstwo rolne" to czy mozna będzie odliczyć vat z faktury za prąd jesli faktura ta jest wystawiona na imie i nazwisko odbiorcy.

3. Jesli będe odliczał vat od energii elektrycznej która wykorzystywana jest w celach rolniczych oraz po części dotyczy zuzycia w gosp. domowym to w jakiej części odliczać vat. Wiem że to podatnik powinien dokonać tego podzialu wg rzeczywistych udziałów ale czy US może podział którego dokonam zakwestionować.

4. W przypadku odliczanai vat od paliwa czy na fakturach zakupowych widnieć musi nr rejestracyjny ciągnika

 

Wiem ze odp na te pyatnia sie przewijaja ale czytajac rozne opinie z roznych lat mam coraz wiekszy metlik w glowie.

Bede wdzieczny za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

W styczniu złozyłem wniosek do US o przejsciu na vat od 1 lutego, babka a US powiedziała ze przyjdzie do mnie pismo w zwiazku z tym ale, dzis 1 luty a pisma dalej nie dostałem.

 

 

Mozna odpisac vat od benzyny z samochodu osobowego którego wykożystuje do jazdy w celach rolnichych, żeby cos załatwić w czyli urzędzie skarbowym, gminy, ARiMR lub po śor?

 

A jak robicie z fakturami za materiał siewny, bo ARR wymaga orginałów u siebie, lub kopi podpisanej przez notariusza lub pracownika ARR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Odpowiem na ostatnie pytanie.Jak składasz wniosek w ARR to idziesz z xero i pracownik podpisuje, kilka razy składałem i nie było problemu.W temacie energii elektrycznej obawiam się,że że vat z faktury jest niepodzielny, sam jestem ciekawy jakie doświadczenia z "prądem "mają inni Koledzy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3865

Witam.

4. W przypadku odliczanai vat od paliwa czy na fakturach zakupowych widnieć musi nr rejestracyjny ciągnika

zależy jak tankujesz - jeśli jedziesz ciągnikiem na stację to wpisujesz nr ciągnika,

jeśli przywożą ci do domu paliwo to nie wpisujesz - tak nam kazała robić księgowa.

 

Więc jeśli przyjeżdza cysterna i zostawia ten tysiąc czy dwa litrów to nie ma numeru bo jaki ciągnik czy samochód mógłby tyle na raz pomieścić?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Odnośnie prądu gdy pytałem urzędnika w US to powiedział,że można szacunkowo odliczyć VAT np. 50 proc. inie trzeba mieć drugiego licznika na gospodarstwo.Tylko,że nie każdy z zakładu energetycznego ma NIP na fakturze.Osobiście nie odliczam VAT bo umowa z zakładem nie jest na mnie ale to co wiem to piszę.Taką informacje uzyskałem w 2 US Lublin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj