karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

qazi    61

@kubus za ostatnie 3 miesiące ale przychód musi być większy jak 20k,

od paliwa odliczasz vat i akcyzę i ON wychodzi po 2,2zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

lubię czytać posty w tym temacie bo tu co chwile padają te same pytania... i po raz setny można pomóc kolegom :P polecamy się...


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Witam wszystkich. Chciałam zapytać, czy ktoś spotkał się z takim problemem: sprzedałam tuczniki 26.01.2010 a fakturę zmuszona byłam wystawić dopiero 12.02.2010 z powodu nieporozumienia z ZM. Teraz sedno problemu: jak to ująć w rejestrze VAT? Korzystam z programu Mała Księgowość i wystawiając deklarację VAT-7 program nie wstawił mi nadwyżki w kwotę do zwrotu, tylko do "kwota do przeniesienia na nast. okres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

zawsze liczy sie data wystawienia faktury.

U mnie ten program robi tak zawsze, poprawiam to ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Dobra, rozumiem. Jako datę wystawienia wpisałam 12.02.2010, a w datę obowiązku podatkowego 26.01.2010 -tj.data sprzedaży. Czy dobrze zrobiłam? Czy mam tę sprzedaż ująć w deklaracji za styczeń? Z góry dziękuję za odpowiedź. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

napiszę na moim przykładzie: sprzedają mleko do mleczarni, na fakturze wpisuje miesiąc sprzedaży np styczeń, ale datę wystawienia 5 luty, fakturę rozliczam jako lutową, a nie styczniową. Jak rozliczyłem ja jako styczniowa, to musiałem robić korektę do US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Chyba będę miała kłopoty z tą fakturą bo wystawiona była później niż 7 dnia od sprzedaży, ale dziękuję za wyjaśnienia, bo ja dopiero od 1 stycznia jestem na Vacie i muszę się dużo nauczyć. Czy skarbówka nie ma nic przeciwko czarno-białej deklaracji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Deklaracja może być czarno biała. A z tym terminem to bym się tak mocno nie przejmował . W najgorszym wypadku w razie kontroli (są z reguły tylko przy dużych zwrotach VAT) to trzeba być pokornym , palić głupa i jak coś to napisać jakieś wyjaśnienie. Grunt, że FV jest rozliczona w deklaracji za miesiąc w którym była wystawiona .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RSM32    0

Obowiązkiem Vatowca jest wystawienie faktury siódmego dnia od sprzedaży /zdarzenia gospodarczego/ jeżeli została wystawiona później trzeba to korygować notą korekcyjną /dotyczy daty/a rozliczanie inaczej, kiedy w deklarację VAT 7 - w miesiącu sprzedaży /tym skorygowanym/ lub następnym.

Podpowiadający piszcie tylko to czego jesteście pewni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Oczywiście bije się w piersi jest 7 dni na wystawienie FV i kropka. Ale notę korygującą wystawia odbiorca FV czyli w tym konkretnym przypadku Zakład Mięsny jak ich księgowa to wychwyci to wystawi i wyśle notę korygującą do wystawcy FV wtedy jest po sprawie.

 

Sprzedawca natomiast może wystawić FV korygującą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Koledzy proszę, powiedzcie mi krok po kroku co mam teraz zrobić? W rozliczeniu Vat-7 za styczeń tej sprzedaży nie ujęłam. Pytałam w US o tą sytuację to te "młode kozy" wiedziały niewiele więcej niż ja. Chciałabym mieć czyste papiery, a tu już od samego początku komplikacje. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1

Mam pytanie i proszę o odpowiedź.Kupiłem nowy ciągnik będąc rolnikiem ryczałtowym od początku tego roku jestem na vacie i sprzedałem go za 50tys.rolnikowi na ryczałcie czy muszę mu wystawić fakturę i zapłacić 22% vatu do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

na 95% nie musisz mu wystawiać faktury na 22%, wystawia się chyba w takim przypadku fakturę i w rubryce stawki wpisuje się "zw" ale nie jestem pewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1

na 95% nie musisz mu wystawiać faktury na 22%, wystawia się chyba w takim przypadku fakturę i w rubryce stawki wpisuje się "zw" ale nie jestem pewien

Problem w tym że jestem vatowcem pierwszy rok więc ze stawką 0% mogę sprzedać towaru za 20tys.jedynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dlatego pisałem że na 95%, bo nie jestem pewien,

 

 

PS

nie cytuj poprzedniego postu bo można % dostać

 

Edit

 

a kiedy ten ciągnik kupiłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź tez na 95 procent...

Jeżeli kupiłeś jako rolnik ryczałtowy to sprzedajesz nie ze stawką zerową ale wpisujesz w rubryce Vat ZW a pod modelem czy tam typem ciągnika wpisujesz "sprzedaż zwolniona z VAT art 43 ust. 1 p.2." bo kupiłeś go jako nie vatowiec. Zaznaczam że też jestem pewien na 95 %


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EWELA    0

Czy ktoś coś doda do mojego postu <powyżej>, bo nadal nie wiem co z tym zrobić. Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Mam pytanie i proszę o odpowiedź.Kupiłem nowy ciągnik będąc rolnikiem ryczałtowym od początku tego roku jestem na vacie i sprzedałem go za 50tys.rolnikowi na ryczałcie czy muszę mu wystawić fakturę i zapłacić 22% vatu do US?

Możesz napisać umowe i styka ale lepiej wystawić faktóre i mieć papier na kase którą dostałeś za ciągnik.Ja tak robiłem i księgowa pisała w rubryce Vat ZW a pod modelem czy tam typem ciągnika wpisujesz "sprzedaż zwolniona z VAT art 43 ust. 1 p.2." bo kupiłeś go jako nie vatowiec. Proste a i kupujący wtedy nie robi opłaty w US tej 2%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
amnowak43    1

Macie racje tylko,że będąc pierwszy rok na vacie obowiązuje mnie limit 20tys a wartość ciągnika to 50tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w takim razie najlepiej się dowiedzieć w US wtedy będziesz wiedział na 99%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

sprzedaj ciągnik dla ojca, brata szwagra za 20k a potem niech on sprzeda za 50k na umowę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj