karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Gość   
Gość
29 minut temu, debrzyna napisał:

Nalezy wspomnieć jeszcze o rejestrze środków trwałych i o tym ze sprzedaż maszyn przy których odpisano wat sprzedajemy z watem i wat odprowadzamy do US

A jesli po 5 latach zrezygnuje z vatu a maszyne sprzedam po 7 latach to jak to bd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Wtedy sprzedajesz ją bez faktury bo będziesz już rolnikiem ryczałtowym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

przepisy się zmieniły ale taki wymóg jest raczej niemożliwy, nawet duże gospodarstwa co mają tuczarnie lub opasy odstawiają żywiec kilka razy w roku a nie co miesiąc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Tak dla ostudzenia Gdzies z sieci 

"

Korekta VAT - środek trwały o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł
Jeżeli podatnik rezygnujący z rozliczania VAT, posiada na stanie towary, które zgodnie z przepisami o podatku dochodowym zalicza się do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub posiada grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów (również zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych), których wartość początkowa przekracza 15 000 zł, będzie zobowiązany do dokonywania korekty odliczonego VAT w ciągu 5 lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat. Przy powrocie do zwolnienia podmiotowego z VAT taką korektę podatnik będzie wykazywał w poszczególnych deklaracjach VAT składanych na początku kolejnych lat (rozliczenie miesięczne - styczeń; kwartalne - za I kwartał), począwszy od roku który nastąpił po roku w którym to podatnik zrezygnował z rozliczenia VAT, aż do zakończenia okresu korekty (odpowiednio po 1/5 lub 1/10 kwoty odliczonego podatku)."

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Czyli tu jest pies pogrzebany.Czy ja dobrze rozumiem ,że trzeba ten vat od maszyny oddać ,czyli te 50tys po 10tys przez 5lat.Czy też od wartości maszyny pięcioletniej?Czy też z tego przepisu wynika że jeśli zrezygnuje w ciągu 5lat czyli w tym przypadku od 3lat do 5lat to musi oddać  vat a jak po pięciu to nie?

Edytowano przez krzysztofz14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520

Tak jak w ostatnim pytaniu. Jeśli zrezygnujesz z VATu wcześniej niż po 5 latach od zakupu środku trwałego to oddajesz cześć podatku od niego. A jeśli rezygnujesz po 5 latach od końca roku w którym dokonałeś transakcji to nic nie zwracasz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Przepisy sie zmieniły to fakt. Rozliczenia mają być co miesiąc co oznacza że rozliczasz obrót miesięczny. Jak nic nie sprzedales to masz 0 a jak kupiles to masz zwrot.

Jestem na vacie kilka miesiecy i jak dotad same plusy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
debrzyna    2031

Ten przykład sie przyda

Przedsiębiorca kupił w lipcu 2009 r. samochód ciężarowy i w tym miesiącu przyjął go do użytkowania. W związku z zakupem odliczył 12 000 zł VAT naliczonego. Wybierając zwolnienie podmiotowe z VAT, od 1 stycznia 2011 r. musi skorygować to odliczenie. Pięcioletni okres korekty dla tego środka trwałego przypada na lata 2009 – 2013. W momencie zmiany prawa do odliczenia do końca okresu korekty pozostały trzy lata (2011 – 2013), korekcie podlega więc 3/5 odliczonego podatku. Zatem przedsiębiorca traci prawo do odliczenia 7200 zł (12 000 x 3/5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

a co stoi na przeszkodzie sprzedać maszyne w czwartym roku oczywiście w cenie niższej jak kupiono  np. kupiono za 200 tys a spszedano po 4 latach za 40 tys i rozliczyć wat od tej wartości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

500 tyś z 10ha zdolny chłopak

Większośc mysli że to co zwróci skarbówka to jest plus,dlatego tak dobrze,bo nie liczą ile mają na RR

nawet nie jest proste wyjść po 5 latach ,vat od zboża w magazynie,inwentarza który stoi w oborze,nawozów w magazynie ,paliwa w zbiornikach trzeba rozliczyć,jak ktoś wejdzie to juz nie wyjdzie ,bo jeszcze więcej straci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
6 godzin temu, marko-kolo napisał:

 

Mam obrot 0,5 miliona rocznie na 55ha przy produkcji zwierzecej .....zaplace rocznie vatu okolo15tys

 

 

Bez urazy, ale w tym przypadku to od samego paliwa powinieneś mieć ok.8000 vatu, a gdzie cała reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodi    520
59 minut temu, miwigos napisał:

nawet nie jest proste wyjść po 5 latach ,vat od zboża w magazynie,inwentarza który stoi w oborze,nawozów w magazynie ,paliwa w zbiornikach trzeba rozliczyć,jak ktoś wejdzie to juz nie wyjdzie ,bo jeszcze więcej straci

 Pierwsze słyszę o czymś takim. Ma ktoś może pod ręką artykuł na ten temat? Rolnik na zasadach ogólnych nie robi inwentaryzacji, żeby US miał wgląd w to co ma się na stanie w magazynach. Miałem do czynienia z przypadkiem powrotu na ryczałt po pięciu latach od zakupu ciągnika rolniczego i żadnej korekty ze środków obrotowych nie trzeba było robić. Wszystko przeszło bez problemu. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baarth    20
20 godzin temu, marko-kolo napisał:

Tylko po co mi ten kwit ?

To wy wystawiacie kwity ze kupujecie od nas zboze , obornik a tych transakcji nigdy nie bylo ....kto lazi za ryczaltowcami i prosi zeby brac faktury nie na siebie ?

My to robimy ?nie... bo niby po co jak nie odliczamy ?

O czym ty piszesz ...dobrze wiemy jak wychodzicie i jak musicie kombinowac zeby nie dolozyc ....smiech na sali 

Jakie plusy ? Masz wiecej jak na ryczalcie ? Chyba niczego nie sprzedajesz a kupujesz z darowizny od tatusia ?

Musisz  być strasznie   nieszczęśliwym człowiekiem że byje  od  Ciebie  taka złość. . . .  Chcesz bez  kwita bo nie chcesz  Vatu zapłacić . Ciekawe czy nawozy kupujesz bez kwita ?? Akurat  to do mnie przychodzą  ryczałtowcy i pytają czy nie mogli by kupić opon  do  ciagnika  zeby im  Vat oddac.  Tak się składa  że   nie dokładamy, jak  wg  Ciebie  dokładam  tak sobie uważaj i  tyle .   Z darowizn  to pewnie  Ty  żyjesz  bo ja  nie mam takich potrzeb .. 

Kończę  temat.

 


New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A wiec tak w roku 2017 sprzedałem produkty rolne na kwotę 169tys brutto w tym 8,5tys vatu wiec na ryczałcie miał bym o 2,7 tys brutto więcej w tym samy roku nabyłem towarów za 144tys brutto w tym jest 16,3tys vatu za który rolnik ryczałtowy też by musiał go zapłacić. Czyli 16,3-8,5= 7,8 tys vatu zwrotu ze skarbówki od tego jeszcze odjąć (stratę 2% sprzedaży względem ryczałtu) czyli 7,8-2,7=5,1tys "zarobiłem " niż jak bym był na ryczałcie. Nie sprzedaje na nikogo produktów, każdą sprzedaż mam opodatkowaną odpisuje wszystko co możliwe w granicach rozsądku. Od roku 2011 zyskałem już 59510zł w najbliższym czasie będę modernizował gospodarstwo gdzie będzie 65tys vatu czyli razem 125tys a to nie mała suma.

Średnio rocznie kupuje produkty ze stawką 12% więc żeby wyjść na zero przy mojej produkcji muszę wydać 94tys. każda złotówka więcej wydana to dla mnie zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiatv    0
Dnia 6.01.2018 o 17:52, Edin napisał:

Możesz ręcznie wystawiać FV ale ewidencje VAT  musisz prowadzić komputerowo aby generować JPK_vat, będziesz natomiast zwolniony z jpk na żądanie np. Jpk magazyn

Na razie jeszcze nie weszło, możliwe że od 1 kwietnia wejdzie, na chwilę obecną nie ma się czym martwić.

Hmm, a z jakiej racji zwolniony z dostarczania JPK_Magazyn - czy jakoś tak?

Edytowano przez kisiatv
edycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Jeśli 169brutto to vatu 8.05 do wpłaty a na ryczałcie byś dostał 11.3.Zakupy 16.3 minus 11.3 to daje 5tys zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jan92    2

tomi382 czyli jesteś zadowolony z VAT a duże masz obroty ?no ten księgowy mi tak tłumaczył że w miesiącu sprzedaż i kupno musi byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stajek95    0
w przypadku dużego chowu np trzody nie polecam, dodatki paszowe już nie mają 23% i nawozy, stal ma zerową jak np konstrukcja na halę. W połączeniu z dużą sprzedażą co miesiąc różowo to nie wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
ja zobrazuje to w prosty sposób na 1hektarze pszenicy przykładowo masz koszty na poziomie 3000zł brutto to z paliwem śr ochr i nawozy vatu jest 260zł jeśli sprzedaż pszenice tą za kwotę 5000zł brutto musisz odprowadzić 238zł vatu czyli zostaje z vatu 12zł na hektarze ale jeśli za większą kwote sprzedaż przykładowo 6000 to już na vacie tracisz , wszystko zależy jaki udział mają koszty w waszych obrotach jeśli macie nie duże koszty a bardzo duże obroty to vat musicie odprowadzić duży a wtedy trzeba się ratować kupowaniem sprzętu żeby na vacie zarobić o ile jes potrzebny ten sprzęt , u mnie jest tak gdybym miał 1kl ziemi, koszty 3tys a dochód 7tys to bez sensem jest przechodzenie na vat , nieźle mnie rozśmieszyły nie które komentarze jak ktoś liczył jak się nie opłaca przechodzić na vat a nie liczył tego że niby nie misi odprowadzać vatu od sprzedaży ale od środków od produkcji tego vatu też nie zwróci ,przykład mój znajomy na ekologii miał obroty na poziomie 700tys a koszt nie wielkie bo większość kosztów to praca ludzi przy pieleniu i zbiorach była i gdy kupował ciągnik za 300tys netto nie spał po nocach czy przechodzić na vat czy nie ale jak policzył, to szybko sobie odbije tą różnice i nie przeszedł
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba_cesc    2

Jak nie masz w planie dużych inwestycji przejście na Vat nie ma sensu. Jeśli planujesz inwestować 200, 500 czy 800 tyś to ma sens ;) w państwie brakuje pieniędzy, nie chcą tak łatwo zwracać dlatego kontrolują ile można a użeranie się z urzednikami do przyjemności nie należy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

jestem zadowolony. Dużo kupuje na 23procent. Narazie zaczynam wiec nic nie sprzedaje.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

Jak myślicie przy dochodach miesięcznych ok. 40 tyś z mleka oraz ok 150 tyś zł rocznie z byków opłaca się przejść na vat i bawić się w to? Kupować jedynie co miesiąc będę pasze dla zwierząt. Od czasu do czasu maszynę jakąś. Nawozy opryski itd to oczywiste. Większość raczej pieniędzy pójdzie na zakup ziemi i rozbudowy budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj