Skocz do zawartości

Polecane posty

Arek    113

prowadzę pozarolniczą DG  i jednocześnie jestem na vacie. z DG płacę pit (kpir) i prowadzę EŚT na potrzeby amortyzacji, gdzie ujęte są tylko środki trwałe do DG. Zamierzam kupić maszyny do gospodarstwa i pytanie czy w związku z prowadzeniem pozarolniczej DG i obowiązkiem prowadzenia EŚT (dla DG) mam również prowadzić taką ewidencję dla gospodarstwa? Czy ktoś z Was prowadzi pozarolniczą DG i gospodarstwo jednocześnie?

Ja mam tylko wpisane maszyny z DG.

Na potrzeby MGR prowadzę druga EŚT i tylko zakupione maszyny z mgr.

Taurus83    84

Muszę wpłacić do us kilkanaście tysięcy. Rozważam napisanie prośby o rozłożenie na raty. Robił ktoś kiedyś takie coś?z jakim skutkiem?

Wiadomość z agroFakt.pl

timasz    52

witam

Jak wglada sytuacja ryczaltowca ktory kupuje ciagnik z zagranicy placac tam vat a pozniej gdy chce sprzedac ciagnik np za 3 lata to sprzedaje go jako ryczaltowiec na umowe kupna sprzedazy ? czy inaczej?

Edin    24

Umowa sprzedaży, nie ma czegoś takiego jak umowa kupna-sprzedaży. Skoro jesteś ryczałtowcem to nie wystawiasz faktur. 

timasz    52

czyli tak jak osoba fizyczna przy zakupie place  vat a pozniej tylko  umowa

Edin    24

Jeśli jesteś rolnikiem na ryczałcie to tak. Żeby odliczać i naliczać VAT trzeba być vatowcem.

jackowski11    2

Pytanie do VAT-owców.

Czy na Wniosku o zwrot akcyzy składanego do UG podajecie NIP?

W instrukcji/podpowiedzi jest napisane ze

"Podaję te podmioty które są zobowiązane posiadać NIP na podstawie przepisów z 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników"

Zastanawiam się czy ma to jakiekolwiek znaczenie czy podam PESEL czy NIP ?

tomastm    0

czy moge wystawic fakturze osobie nie posiadajacej NIP i nie prowadzacej dzialalnosc rolnicza??

Nikita_Bennet    100

a dlaczego nie?

Ja czasem biorę fakturę jak widzę że mam dostać paragon z kasy fiskalnej który po 4 miesiącach jest nieczytelny. Nikt mi problemów nie robił.

Edin    24

Co do zasady cytat z ustawy:  

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Nikita: wtedy jak widzisz że ktoś chcę ci dać paragon a ty chcesz fv,  to się co do natury rzeczy nazywa faktura do paragonu. Ty dostajesz FV a sprzedawca paragon trzyma ze swoją kopią FV w dodatkowej dokumentacji. 

Sprzedawca nie może wystawić Ci FV bez wystawienia paragonu. Jest kilka odstępstw np. sprzedaż na odległość, gdzie można wystawić od razu FV bez paragonu (do momentu aż ktoś tej kasy nie kupi) jednak musi być wysyłka i płatność na konto.

Także co do pytania @tomastm ja bym odpowiedział że nie może wystawić faktury np. dla sąsiada który nie ma DG?

mikcom20    22

A czy można wystawić fakturę bez NIPu nabywcy.? Sprzedałem starą maszynę do której kupowałem części na fv i żeby spać spokojnie wstawiłem fakturę vat na kupującego, który nie posiada nr NIP. Czy zamiast Nipu wpisać pesel?

Nikita_Bennet    100

Nikita: wtedy jak widzisz że ktoś chcę ci dać paragon a ty chcesz fv,  to się co do natury rzeczy nazywa faktura do paragonu. Ty dostajesz FV a sprzedawca paragon trzyma ze swoją kopią FV w dodatkowej dokumentacji....

Faktura vat? A to określenie nie wyszło z obiegu? Bo teraz nie musi być dopisku VAT na fakturze VATowskiej.

Co do samej sprzedaży - jak będzie to 1-2 faktury aby wykazać sprzedaż to nikt się nie przyczepi choć faktycznie w tym roku jak nie w zeszłym pojawiła się w programie fakturującym opcja wystawienia paragonu (taki prosty/darmowy którego używam). Jakoś nie wnikałem po co ;)

Co do faktury do rachunku/paragonu to  czasem jak kupuję coś przez neta i dla mnie (vatowca) jest wystawiana faktura do rachunku - np z firmy mizzar i którejś od ŚOR.

geo2    4

A jak sprzedajecie os. Fizycznym i nie macie kasy to prowadzicie coś w rodzaju ewidencji bezrachunkowej?

Raczo    19

Jak wygląda odliczenie Vat i środkami trwałymi przy zakupie laptopa za 4999 zł brutto?

markoz92    0

Czy rolnik na vacie może nie otrzymywać faktur za utylizacje zwierząt? Jestem na vacie od czerwca, wczesniej jako ryczałtowiec nie płacilem za utylizacje, a jako vatoviec powinienem przy każdorazowym odbiorze padliny zapłacić vat i dostać fakture za usługe, problem w tym że w firmie utylizacyjnej nadal wszystko funkcjonuje tak jakby był na ryczałcie i nie potrafią mi udzielić sensownej odpowiedzi. Pytałem się o to w agencji to stwierdzili że skoro nie muszę nic płacić, to nie ma się o co martwić itd. Na razie w ogóle pomijam to w ewidencji vat bo nie mam na to żadnego dokumentu poza kwitkiem odbioru i przewozowym, ale nie wiem czy to co przechodzi w agencji przejdzie tez w urzędzie skarbowym.

PATr    238

Ja tych faktur nie oddaję do rozliczenia, firmie utylizacyjnej też nic nie płacę, dlaczego ty miałbyś zapłacić VAT jak to oni wystawiają tobie fakturę i to im ty płacisz(agencja za ciebie), Urzędu skarbowego nie interesuje to że ty sobie vatu nie odliczyłeś, dla nich najważniejsze jest to że firma odbierająca która wystawia ci fakturę za usługę go zapłaci do US

mindel24    4

ot  i POLSKA nasza.A do faktur sprzedaje sąsiadom mleko i nie mam nip  ani pesel niema takiego obowiązku jak bedą chcieli  z us to sie przejdą do sąsiadów.ale jak obcej osobie to warto wpisać  pesel dla bezpieczeństwa :)

szopen    28

Ja tych faktur nie oddaję do rozliczenia, firmie utylizacyjnej też nic nie płacę, dlaczego ty miałbyś zapłacić VAT jak to oni wystawiają tobie fakturę i to im ty płacisz(agencja za ciebie), Urzędu skarbowego nie interesuje to że ty sobie vatu nie odliczyłeś, dla nich najważniejsze jest to że firma odbierająca która wystawia ci fakturę za usługę go zapłaci do US

Mi firma wystawia fakturę bo przy odbiorze "płacę" jakieś grosze, a kwota za załą usługę (transport i utylizacja) nie jest mała. Firmi ARiMR zwraca całość za utylizację i 80% za transport, oczywiście netto czyli vat i 20% netto za transport płacę ja. Zatem na fakturze odliczam cały vat bo cały "zapłaciłem".

PATr    238

Widać zależy od firmy utylizacyjnej, u mnie nic nie każą sobie dopłacać, pewnie muszą że swojego zysku odejmować

miwigos    80

U mnie nie płace ,a fakture dostaje jak bym płacił i nie odliczam te grosze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się