Skocz do zawartości

Polecane posty

Fugeo    9

Jestem młodym rolnikiem, w przyszłym roku chcę złożyć wniosek na modernizację (obszar D). Wraz z ojcem hoduejmy bydło opasowe. Ojciec ma na sobie około 30 sztuk, a ja dopiero kupuje i rejestruje je na siebie. Do tego uprawiamy rzepak, pszenicę, pszenżyto ziemniaki plus mieszanki na paszę, umowy sprzadaży są pisane na mnie. Do końca sieprnia będę miał na sobie około 20-25 sztuk bydła.

Czy opłaca mi się przejść na VAT tak aby w przypadku otrzymiania dofinanswania mógłbym go sobie odliczyć? Jakie wymagania muszę spełnić żeby przejść na VAT? Jak długo trwa procedura przejścia na VAT? Czy później można z niego zrezygnować i spowrotrem wrócić na ryczałt? Jeśli tak to po jakim czasie?

cris10    12

Przejść na VAT nie jest trudno gorzej z niego wyjść, składasz wniosek w tym miesiącu i od 1 lipca jesteś Vatowcem . Musisz uzyskać numer regon w urzędzie statystycznym jak dobrze pamiętam. Ponadto zapewne będziesz korzystać z usług księgowej zatem idziesz do niej i ona robi Ci wniosek . Bynajmniej u mnie tak było , ogólnie zasada jest taka że opłaca się wtedy gdy dużo się kupuje a mało sprzedaje ;) Musisz policzyć wszystko dokładnie i będziesz wiedział czy Ci się opłaca. Jeśli będziesz starać się o dotacje typu PROW to wiadomo że sporo gotówki zostanie Ci zwrócona...

Fugeo    9

Załóżmy, że przejdę na VAT dostanę kasę ze zwrotu z zakupu maszyn i po jakim czasie będę mógł zrezygnować z bycia vatowcem?

Wiadomość z agroFakt.pl

danielhaker    823

Artykuł jest z 2012r. a prawo często się zmienia. Nawet w tym roku weszły jakieś zmiany odnośnie powrotu na ryczałt

Rafalr2    0

Mam pytanie bo zacząłem kupować różne rzeczy do gospodarstwa i pomyliły mi się adresy zamieszkania z adresem firmy gospodarstwa i czy jak mam faktury z zakupów a tam jest błędny adres mój to jest to pewien problem przy zwrocie watu?

szopen    28

Mój US twierdził w takim samym przypadku, że ich interesuje tylko NIP. Adres i nawet nazwa mogą być błędne.

PATr    238

W moim US jest identycznie, zresztą miałem kiedyś kontrolę i na niektórych fakturach nazwy miejscowości były z błędami i poprzekręcane to gość powiedział że ich to nie interesuje

ZosiaSamosia    143
Napisano (edytowany)

Artykuł jest z 2012r. a prawo często się zmienia. Nawet w tym roku weszły jakieś zmiany odnośnie powrotu na ryczałt

Nie koniecznie jest nieaktualny, rozmawiałam dziś z księgową i wychodzi na to, że można wyjść z vat min. po 3 latach, a jeżeli  są ŚT zakupione w tym czasie to, aby nie zwracać podatku można wyjść po 5 latach od zakupu. Jeżeli wyjdę wcześniej to muszę zwrócić podatek w wysokości 1/5 za rok. 2/5 za dwa lata itd. 

Edytowano przez ZosiaSamosia

miwigos    85

Nie dodałaś że musisz zrobić inwentaryzacje i za produkty zakupione do gospodarstwa a nie zużyte ,zwrócić vat,oraz za produkty z gospodarstwa nie sprzedane,a znajdujące sie w magazynie

Diwad890    1

jak bede skladal wniosek o zwrot akcyzy za paliwo to moge jeszcze vat odliczyc od paliwa?czy jedno wyklucza drugie?

Edin    24

Jedno nie wyklucza drugiego, niesiesz oryginały i kopie (ewentualnie jak dobra gmina to Ci zrobią na miejscu)do gminy, tam Ci poświadczają za zgodnością z oryginałem. Oryginały do Vatu.

szopen    28

Witam. Ktoś wie jak to jest w tej chwili z odwrotnym obciążeniem na stal? Chodzi mi o elektroniczne składanie deklaracji, czy jest taki obowiązek i o co biega z deklaracją VAT-27, czy składa ją tylko sprzedawca czy ja też. W tym roku to pierwszy zakup stali i muszę go rozliczyć.

Madziik    0

Do osób rozliczających się samych.

Robicie coś takiego jak podsumowanie kwotowe rejestru zakupów i sprzedaży VAT za poprzedni rok (gdy kończy się rok), jeżeli tak to jak to wygląda? Może, ktoś podrzuciłby na priv? 

miwigos    85

Rozliczam się kwartalnie ,więc ewidencje mam też kwartalną

Arek    113

Nie.

Ja ostatnio kupowałem używaną przyczepę, płaciłem z pewnych względów przelewem, przelew poszedł rano, po południu po przyczepę się jechało.

Wystarczy dobrze sporządzić umowę sprzedaży (zadatek itp) która może być nawet przy sprzedaży na fakturę VAT (trochę zawiły temat ale ciekawy). Obie strony są związane umową i nikt się nie wywinie bez konsekwencji.

Byłem dzisiaj w urzędzie i powiedzieli, że niby 15 tyś na przelew rolników nie obowiązuje ale jak ktoś by chciał zwrot 25 dni za miesiąc, w którym coś kupił za ponad 15 płatne gotówką to nie przysługuje mu zwrot w 25 dni tylko 60.

Druga sprawa to od stycznia jest przepis, że jak mamy przeniesienie w poprzedniego miesiąca powyżej 3 tysi vatu to nie możemy się ubiegać się o zwrot w 25 dni.

pawelus    0

Przy sprzedaży siana w belach to na fakturze jaki ma być procent? 5 czy 8?

Nigdy nie sprzedawał em siana wiec nie wiem.

Sokol2    15

tak tak 8% miałem napisać a nadusiłem 5...

geo2    4

prowadzę pozarolniczą DG  i jednocześnie jestem na vacie. z DG płacę pit (kpir) i prowadzę EŚT na potrzeby amortyzacji, gdzie ujęte są tylko środki trwałe do DG. Zamierzam kupić maszyny do gospodarstwa i pytanie czy w związku z prowadzeniem pozarolniczej DG i obowiązkiem prowadzenia EŚT (dla DG) mam również prowadzić taką ewidencję dla gospodarstwa? Czy ktoś z Was prowadzi pozarolniczą DG i gospodarstwo jednocześnie?

miwigos    85

W której pozycji w deklaracji vat wpisujemy stal na odwrotne obciążenie,32 czy 34

marulekk    63

Vat liczysz sam wpisujesz w 34 i 35 oraz 45 i 46 jeżeli środek trwały to 43 i 44 i to na tyle w zestawieniu wpisujesz w rubryce OO trzeba ją zrobić. To takie puste przepisywanie jakbyś wlał wodę do wiadra i ją wylał. Ale trzeba ja obowiązkowo ukazać i to w tym miesiącu w którym jest wystawiona (jeżeli się nie mylę).

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?