Skocz do zawartości

Polecane posty

Ludzie jak sobie chcecie kombinować to piszcie PW do siebie a nie otwarcie w wątku. Myślicie że tylko rolnicy śledzą fora rolnicze? Jeden z drugim się na czyta glupkowatych wpisów a później każdego jednego przy kontroli traktują jak kombinatora i złodzieja...

pedro2    350

Po co sobie komplikować? tak jak mowilem wczesniej Prosisz sprzedawcę żeby wypisał na oleje smary dentki opony łożyska szpilki uj wie co jeszcze multum opcji i nikt nie będzie miał obiekcji

rzepka    1

najlepiej i najbezpieczniej udac sie do ksiegowego  jest na bierzaco z prawem poniewaz ono sie zmienia szybciej od wiatru w polu ;-)  wiem bo jestem na vacie od pieciu lat

Wiadomość z agroFakt.pl

the1mati1    45

Zamierzam przejść na VAT i mam takie pytanie czy od cielaków zakupionych od rolników na ryczałcie moge sobie odliczyć VAT płacąc gotówką?? 

Artis    14

najlepiej i najbezpieczniej udac sie do ksiegowego  jest na bierzaco z prawem poniewaz ono sie zmienia szybciej od wiatru w polu ;-)  wiem bo jestem na vacie od pieciu lat

I jak oceniasz te 5 lat? Opłacało się czy nie? Ja za lada moment tez będę na vat i jednak bez księgowej ciężko to ogarnąć na 100% 

rzepka    1
Napisano (edytowany)

nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ,- :(

na moim przykładzie pomimo ze  jestem małym powierzchniowo rolnikiem w porównaniu do szanownych forumowiczów  mogę stwierdzić ze sie opłaca ,

jako rolnik kupując co kol wiek płace vat ,np,cement,farbe nakretke,nawozy,opał.energie,części do maszyn,koszty za usługi  itp......(niektóre wydatki moga byc ułamkowo liczone do kosztów) i oczywiscie wiaze sie to z posiadaniem faktury vat,

na Vacie opłaca sie byc w przypadku kiedy inwestujesz w gospodarstwo , uczestnicząc w programach prow.. kupujesz maszyny ..

,agencji nie interesuje czy ty odzyskasz vat czy nie ,oni  jedynie operuja kwotami brutto

oczywiście wiążę to sie w przypadku maszyn używanych  ze przy zakupie płacisz wyższa  stawkę czyli  plus vat,

kazdy musi sam sobie skalkulowac czy sie opłaca ,ponieważ jest potrzeba zrównoważonego zbilansowania sprzedażny i kupna w roku podatkowym  ,poniewaz czasami bywa jak ja miałem ze vat przepada  ...

Edytowano przez rzepka

kr9292    71
Napisano (edytowany)

Trzeba naprawdę chłodno i szczegółowo przekalkulować ile się rocznie kupuje a ile sprzedaje. Kilka lat temu jak były inne stawki to opłacalność była większa aktualnie nie wygląda to za ciekawie. Jeżeli ktoś planuje regularne inwestycjie i ciągły rozwoj to może i ma to jakiś sens, jeżeli natomiast ktoś chce kupić jedną maszynę czy dwie a potem nic lub raczej nic to wg mnie przechodzenie na vat mija się z celem. Bo powrócić nie jest już tak łatwo. Z samej produkcji ciężko jest wyjść na swoje, pomimo że jak ktoś słusznie zauważył vat jest na wszystkim(śrubce nakrętce itd) to sumy są niskie i ciężko jest naskrobać. Nawet jeżeli wyjdzie się na plus to kwoty są niskie. W moim przypadku było tak, że w sezonie wychodziło się do przodu nie raz całkiem sporo, a po sezonie trzeba było odliczać od tego co się nazbierało latem.

Edytowano przez kr9292

Sadek    449
Napisano (edytowany)

Jak rozumiesz przepadnięcie VATu?

Jak już napisałem przed przejściem przez ponad rok robiłem taką kalkulację w excelu jak wyjdę na Vacie bez inwestycji, uważam że tą decyzję trzeba podjąć mądrze a nie pod wpływem impulsu bo " wszystkim się opłaci to i ja przejdę na VAT".

Z tym Vatem na drobnych rzeczach jest Ok jak robi się samemu rozliczenia , znajomy nie bierze faktur do 10 zł VATu (przy 23% jest to zakup za 55 zł/brutto a takich też jest sporo) bo księgowa bierze 10 zł za jedną FV więc jest to bez sensu.

Edytowano przez Sadek

PATr    238

A co to za księgowa? U mnie biorą 180 zł miesięcznie i żadnej łaski nie robią, jest kilka biur rachunkowych i w każdym podobne zasady, dostarczam im po 30-40 faktur miesięcznie

pedro2    350

Ooo niektórzy to robia biznes, u mnie stowka niezależnie ile faktur

takiten    2

Ceny z kosmosu u mnie 500 zł na rok nie zależnie ile faktur

daremw    128

niektórzy narzekają na ilość faktur to może warto by było brać na WZ a na koniec miesiąca niech przysyłają fakturę zbiorczą.

Rzepka agencja w przypadku większości programów operuje kwotami netto

PATr    238

Tylko młody rolnik tam naprawdę liczony jest w brutto, cała reszta to kwoty netto

Nikita_Bennet    100

Nemezis dotarles właśnie do sedna "kreatywność" tutaj też jest pole do popisu, oczywiście w granicach zdrowego rozsadku

Nikita a przy współwłasności czy umowie użyczenia nie wzrośnie składka oc?

OC nie rośnie w przypadku użyczenia. Przy współwłasności masz chyba zniżki tej osoby która ma ich więcej.

Od marca jestem VAT'owcem , dużo już forum na temat vatu czytałem ale dalej nie wiem czy mogę odliczać sobie części do samochodu , oleje itp . Jedni piszą że tak drudzy że nie bo musi być jakiś specjalny z kratą. Ale przecież do prowadzenia działalności rolniczej potrzebny samochód chociażby by podjechać do banku ;) Może ktoś raz a konkretnie to wytłumaczyć?

na moim przykładzie.

1. dacia logan pickup z jednym rzędem siedzeń i otwartą paką (homologacja ciężarowa mimo że autko do 3,5tony na kategorię B) - 100% od wszystkiego co idzie do auta.

2. osobówka PB+LPG - 50% od wszystkiego.

No i parę stron wcześniej ktoś tę kwestię wyjaśniał.

pedro2    350

Czy US ma wgląd na nasze konto w banku? Czy jeśli założę sobie drugie prywatne to mnie znajdą? Chce zająć się handelkiem

PATr    238

US nie ma wglądu do kont bankowych, jedynie bank czasami zgłasza transakcję na większe sumy, lub obowiazkowo powyżej 15 tyś euro musi zgłosić do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej, czasami bank zgłasza to gdy zobaczy kilkanaście przelewów od jednej osoby nawet jak nieprzekraczy 15 tyś euro.

Ogólnie US może mieć wgląd dopiero jak zacznie postępowanie kontrolne, wtedy występuje do wszystkich banków z pismem aby podali wszystkie rachunki bankowe jakie masz zarejestrowane na swój pesel i wtedy mogą cię udupczyć za to więc lepiej pisz to na kogoś z rodziny

pedro2    350

Właśnie przy kontroli wszystko wyciągną. Na kogoś z rodziny he różnie to bywa z rodziną... Ok powiedzmy osoba prywatna, nie pracuje, u znajomego dzienny obrót wychodzi 15-35tys czy może ktoś się tym zainteresować?
Najlepsza była by gotówka, ale przy takich sumach przewoźnicy nie chcą sie bawić w papier.

PATr    238

Zależy od banku i osoby która to sprawdza, różnie moze z tym być

staszek131415    2045

Właśnie przy kontroli wszystko wyciągną. Na kogoś z rodziny he różnie to bywa z rodziną... Ok powiedzmy osoba prywatna, nie pracuje, u znajomego dzienny obrót wychodzi 15-35tys czy może ktoś się tym zainteresować?

Najlepsza była by gotówka, ale przy takich sumach przewoźnicy nie chcą sie bawić w papier.

Zarejestruj działalność i po kłopocie B)

Sadek    449

Jeżeli miałby taki dzienny obrót to nie powinien się zastanawiać tylko rejestrować działalność, na początek to dzień zamienić na miesiąc.

pedro2    350

Wiadomo nie jest tak, ze codziennie ma taki obrót. Czasami jest zastój, a czasami tygodniowo 140tys mu się przewali przez konto. Podatki kontrole i chyba 2x krus trzeba płacić? To ja dziękuję za taki biznes ;) jeszcze kontrole księgowa. Jedyne bezpieczne wyjście gotówka, ale nie da się.

B3Agro    85

Wiadomo nie jest tak, ze codziennie ma taki obrót. Czasami jest zastój, a czasami tygodniowo 140tys mu się przewali przez konto. Podatki kontrole i chyba 2x krus trzeba płacić? To ja dziękuję za taki biznes ;) jeszcze kontrole księgowa. Jedyne bezpieczne wyjście gotówka, ale nie da się.

Już niedługo ma wejść w życie ustawa że US będzie miał swobodny i niczym nieograniczony dostęp do kont bankowych. To po pierwsze.

Po drugie - jak się dopatrzy US że prowadzisz niezarejestrowaną działalność na , nie ukrywajmy dosyć dużą skalę to gwarantuję ci że albo skończysz w pierdlu albo zbrakne ci hektarów żeby kary zapłacić.

pedro2    350

Ja to wszystko wiem, nawet powiedział bym więcej przy takiej kasie przewalanej nie wiadomo skąd, nie wiadomo gdzie i za co CBŚ czy inny diabeł może się tym zainteresować nie tylko US. on kryje się tylko przed ludźmi, o sprawach formalnych nie myśli, na razie rok tak się bawi i bez echa. Trochę strach, ale jest łatwy biznes. Zostaje tylko gotówka do ręki, poza tym jakbym zaczął wszystko fakturować to nie jeden chłop by mi nie sprzedał ludzie boją się papieru

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?