Skocz do zawartości

Polecane posty

Thomas2135    1225

Tak jakoś wyszło. Była robiona cesja na mnie i powiedziano mi, że jeśli chcę odliczyć muszę wybrać c12a. Stawki za kWh widziałem, ale nikt nie powiedział, że dojdą jakieś dodatkow opłaty handlowe itp. Nie miałem nawet kogo zapytać.

pedro2    350

Thomas u Ciebie jakoś dziwnie do wszystkiego podchodzą tak jak z tym kredytem w bs, że trzeba wszystkie wydatki im wypisać. Ja 2 lata temu prąd na siebie przepisywałem i żadnej innej taryfy nawet nie proponowali.
Co do tego benzyniaka to ciekawe. Ale zapewne musi być zarejestrowany na mnie? Dopiero 2 lata mam na siebie przyczepę i niewiele zniżki więc za auto wyszła by konkretną suma

Sadek    450

Ale kolego odliczasz VAT jest nr NIP na fakturze za prąd?

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1225

Wasze strony są bardziej "ludzkie". U mnie panuje straszna biurokracja. Agencja, weterynaria nie lepsza. Zero poszanowania rolnika.
Jak teraz księgowa powiedziała, żeby dołączać miesięczny wyciąg z rachunku, bo Us i tak będzie go chciał przy kontroli. Ja w sumie pierwszy w okolicy przeszedłem na vat i nie było kogo zapytać. Może uda się kiedyś wrócić na g11.
Co do samochodu i 3 wariantu to pytaj księgowej. Jak pisałem to chyba w tym roku weszło, ale nie chcę siać zamieszaia. Miałem wprowadzić samochód jako ŚT, ale zrezygnowałem i księgowa powiedziała, że nawet i dobrze. Co do części to nie wiem czy nie wprowadzając jako ŚT można odliczać od nich vat. Miałem faktury z części za kilkaset złotych, ale wyrzuciłem.

PATr    238

Ja mam nr NIP na fakturze za prąd od PGE już od 5 lat, taryfa normalna, dwustrefowa(tzn. Są godziny w ciągu dnia w których jest drożej a w innych taniej), Odliczam 70% a no i podpisuję co trzy lata umowę na stałą stawkę prądu

Co do paliwa, jak diesel to kupuj jakbyś kupował do ciągnika

Jeśli benzyna to większy problem, jak wprowadzisz do środków trwałych to będziesz miał problem ze sprzedażą, więc jak nie robisz 100 tyś rocznie przebiegu i nie chcesz odliczyć VAT od zakupu to się nie opłaca

Co do części do samochodów, prosisz sprzedawcę by nie pisał np. Amortyzator do Audi, tylko po prostu amortyzator i nie masz problemu, tak samo z każdą inną częścią

Telefon ja odliczam 80%, internet tak samo bo mam na jednej fakturze ale na upartego to i 100% można by było

Faktury za telefon, naprawę itd. Bez problemu bierz

Art. Biurowe To też bez problemu bo czymś dokumentację musisz prowadzić, co do spożywczych to tylko i wyłącznie wodę możesz brać chociaż ja sobie ją odpuszczam, chyba że w lato wezmę kilka zgrzewek na raz

Co do prasy to na upartego dało by się odliczyć ale dla 5-10 zł(czyli 1-2zl vatu miesięcznie) to się chyba nie opłaca

Thomas2135    1225

Pat to Ty jesteś na firmowej taryfie jak ja. Trzeba pilnować godzin, żeby wyszło tanio. U mnie jest drożej od 8:00-11:00 i 17:00-21:00, ale to też się zmienia zależnie od pory roku

PATr    238

Nie wiem czy to firmowa czy nie ale na pewno mam tańszą stawkę niż miałem kiedyś mimo iż prąd ogólnie poszedł w górę, mi osobiście te godziny pasują, robię w tańszym prądzie 80% wszystkich kWh i wychodzi to przyzwoicie cenowo

szopen    28

A nie lepiej osobny licznik?

Ja mam w części gospodarskiej jeden, a w domu drugi i od pierwszego odliczam 100%.

Benzynę odliczam 50% od nowego samochodu, przy zakupie dołączyłem fakturę do deklaracji vat i też odliczyłem dopuszczalną kwotę. Rejestru środków trwałych nie prowadzę bo rolnik nie musi. Ważne żeby podczas kontroli wiedzieć do czego się części kupiło (jak masz rejestr i tak musisz wiedzieć jak zapytają). Od internetu i komórki odliczam 100% bo mam w domu stacjonarny i internet , a w biurze drugi internet (osobne łącze) i komórkę. Od prenumerat gazet rolniczych odliczam 100% i od karmy dla psa (jest w kojcu w części gospodarczej) 100%. Poza tym od środków czystości (pasty proszki), wody butelkowanej (ale od coli czy red bulla nie - bez przegięcia), ubrań ochronnych, rękawiczek itp. 100%. I jeszcze od wody z wodociągu 100% bo mam osobne przyłącze do części gospodarczej.

pedro2    350

Sadek tak a co w tym dziwnego, że na fv jest nip?
Mam identycznie jak Patr, też mam tą umowę zobowiazujesz się, że nie odejdziesz przez 3 lata masz stałą stawkę i jakieś tam grosze taniej.
Jeśli auto nowe i uda się odciągnąć to jak najbardziej warto, tylko czy nie ma za to jakiś dodatkowych opłat? Z tym amortyzatorem patr to nie wiem, ja ostatnio kupiłem myjke nową i musiałem zmieniać, dopisać na fv "do celów rolniczych" czy jakoś tak. Jesienią robiłem zawieszenie troche sie uzbierało facet wypisał na oleje, smar, płyn chłodniczy.
A laptop by przeszedł? Bo będę teraz kupował. Prenumeratę topagrar odliczałem, tusz do drukarki, oczywiście buty robocze, jakiś kombinezon, rękawice. I z drobnicy to w zasadzie nic więcej chyba, zawsze jest jakaś "dodatkowa" faktura więc nadrabia z nawiązką.

Thomas2135    1225

Rachunki musisz jakoś płacic, szukać towarów, usług, wysyłać maile z zapytaniem o produkt, więc przejdzie. Przecież do zabawy Ci nie służy w tym wieku.

pedro2    350

To spoko

jacek1296    69

ja odliczałem nawet 2 laptopy i przeszło

Co to znaczy "przeszło"? Miałeś kontrolę i przeszło, czy wpisałeś w deklarację i przeszło.

szopen    28

A dlaczego miało by  nie przejść. Ja w tym roku kupiłem nowy, a kilka lat wstecz pierwszy.

Mam w  nim wszelką dokumentację, program księgowy internet itp.

ChiquitaB    50

Ja tel i internet mam na firmę i idzie w 100%. Prąd teraz jak przypisuje to ciężko aby nip wpisali bo babka nawet rubryki nie znalazła ale mówiła że jak da radę to dopiszę, dowiem się z pierwszym rachunkiem już na mnie. W US babki mówiły aby % wpisać ile prądu idzie ok 70% mówiły przejdzie. Pytałem też czy jak nipu nie będzie to czy da radę to mówiły że nie będzie problemu tylko trzeba jakieś wyjaśnienie dołożyć że teraz nie wpisują i tyle. Paliwo do auta diesel normalnie odliczam.

mrugolek    4

Witam.

Ile litrów na hektar rozliczacie rocznie w VAT. Np. gospodarstwo bez produkcji zwierzęcej. 

Sadek    450

Sadek tak a co w tym dziwnego, że na fv jest nip?

Nic dziwnego ale właśnie się spotkałem z taką opinią że nie chcą wpisać, jeżeli z NIP to chcą drożej.

pedro2    350

To może coś się zmieniło

Sadek    450

Ale w przyszłym tygodniu podrożę temat w US jak i w ZE odnośnie bycia jak i nie bycia NIP.

szaman1    38

ok dzięki czyli media 50%, paliwo disel cały Vat jako kanister a czy wliczacie też telefon, internet? I odliczacie jakieś ,, inne'' zakupy np. spożywcze, karma dla psów, materialy remontowo-budowlane, gazety, opał, artykuły biurowe?

Ta jeszcze odlicz d.....wki i koks

geo2    4

zgodnie z obowiązującymi taryfami na en. el. to gospodarstwo powinno "jechać" na tej droższej, firmowej. jak wiadomo większość gospodarstw ma ta najtańszą, czyli G, bo ma przyłącze do domu i później do budynków. pytanie po co brać droższą taryfę, skoro można być na tańszej i odliczyć odpowiedni %  zużycia z vatu? brak nip nie jest przeszkodą do takiego odliczenia. niemożność wpisania nip na fakturze, przynajmniej w pge, wynika z budowy systemu, tj. dla tych z taryfą g, czyli nie przedsiębiorców nie przewidziano takiej możliwości, czyli nie jest to złośliwość Pani na infolinii czy biurze obsługi, a warunkuje to budowa systemu. możnaby spekulować dlaczego, np. po to aby zmusić kogoś do przejścia na droższą taryfę jak chce odliczyć vat, jednak skoro można odliczać bez numeru nip to chyba nie ma o co kopii kruszyć.  

ktoś wcześniej pytał ile ON na ha odliczamy. mi wychodzi ok. 100l/ha przy samej produkcji roślinnej zbożowej (posiadam kombajn).

miszczu90    1

Witam. Mam takie pytanie a mianowicie ojciec chce mi odpisać 15 ha pola na MR i czy mając na siebie tylko hektary mogę przejść na VAT ?A i jeszcze jedno jakbym mógł przejść to czy mógłbym robić zakupy do gospodarstwa (np kupno śruta) i robić z tego odpis mimo iż ojciec byłby ryczałtowcem?

Sadek    450

Jeżeli na potrzeby gospodarstwa to tak, ale jeżeli na potrzeby gospodarstwa ojca to już nie bardzo, a czemu każdy unika sprzedaży z VAT?

plapla123    1

Czy powinienem wystawić fakturę jeżeli zawiozę świnkę do ubojni na ubój na własne potrzeby którą potem będę wyrejestrowywał ARiMR czy US skarbowy może za rządać od ARiMR księgi rejestru stada w celu sprawdzenia danych.

pedro2    350

Sama roślinna i kupno sruty to aż się prosi żeby za przeproszeniem dopier... Bez przesady, jeśli nawet przejdzie dostaniesz zwrot to nawet za 5lat mogą Cię przy okazji kontroli uwalić. Tam kontrolerzy to nie głąby, którym można wcisnąć ciemnotę w oczy. Ciotka była kontrolerem w us w Białymstoku, zajmowała się grubszymi przekretami i mimo iż już 15 lat na emeryturze charakter policjanta pozostał.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?