Skocz do zawartości

Polecane posty

poosa21    53

Ale dobrze jest dopisać godzinę sprzedaży bo jak ktoś spowoduje wypadek to będziesz miał dowód że już nie byłeś właścicielem. Albo można sporządzić protokół zdawczo odbiorczy. A czy będzie źle jak do faktury VAT dołączę umowę kupna sprzedaży.

PATr    238

Czyli vat marża wytłumaczysz tym, że ciągnik kupiony na handlel?

4 opcji nie pisałem, bo trochę ryzykowna. Nigdy nie wiesz kto to kupi a zapłacić i tak trzeba.

A ciekawe jakby wyglądała sytuacja, że ciągnik oddajesz handlarzowi w rozliczeniu i bierzesz drugi i coś dopłacasz? Obyłoby się bez faktury?

W przypadku VAT marzy tak trzeba argumentować, były przypadki że koleś argumentował że 10 lat miał samochód i kupił go z zamiarem sprzedaży w przyszłości i też urząd skarbowy nie miał racji każąc mu wystawić fakturę VAT, od tamtego przypadku już chyba US nie idzie do sądu jak widzi fakturę VAT

miwigos    80

A jak w darowiżnie dam przyczepe siostrze to musi ja przerejestrować na siebie

Wiadomość z agroFakt.pl

PATr    238
Napisano (edytowany)

Musi, na rejestrację masz 30 dni, tak samo jak przy zakupie
Przyczepa musi mieć ważny przegląd, piszesz umowę darowizny i ona ma 30 dni na przerejestrowanie oraz zgłoszenie darowizny w US, jak jest zameldowana w tym samym powiecie to wymieniasz tylko dowód i koszt ogólny to około 70 zł(taniej niż normalnie bo bez tablic), ogólnie to zasada identyczna jak przy kupnie od obcego gościa, tyle że jak zaniesie umowę do US to nic nie płaci a w przypadku umowy k-s musi zapłacić 2% pcc

Edytowano przez PATr

PATr    238

Thomas2135, ty tu ostatnio w tym temacie siejesz zamęt, jak już czytasz takie artykuły to uważnie, cytuję z twojego linka,
"Zwolnienia dla najbliższej rodziny

Przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków,prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Warunek, jaki trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku:
- wciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny należy zgłosić nabyte rzeczy lub prawa majątkowe (na formularzu SD -Z2) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego,"

Thomas2135    1188

Nie do końca zamęt. Ze wcześniejszego szybko się wytłumaczyłem. Wczoraj wystawiłem faktury zaliczkowe. ;)

Dzisiaj przepraszam, ale dodałem w pośpiechu i przeczytałem wybiórczo. Trochę mnie zmyliła darowizna z przed kilku lat. Od tego jest to forum, żeby wszystko wyjaśnić. Teraz wiadomo co trzeba zrobić przy darowiźnie. Dzięki za czujność. :)

socha    0

W jednej z ostatnich gazet rolniczych, w których jest kącik z vatem był właśnie temat z darowizną maszyn, od których nie odliczaliśmy vatu. Z tego co kojarzę to i tak trzeba naliczać vat od takiej maszyny. Czytał może ktoś?

miwigos    80

Jak w jednej z ostatnich to doczytaj i napisz co doczytałeś

PATr    238

W jednej z ostatnich gazet rolniczych, w których jest kącik z vatem był właśnie temat z darowizną maszyn, od których nie odliczaliśmy vatu. Z tego co kojarzę to i tak trzeba naliczać vat od takiej maszyny. Czytał może ktoś?

Nie trzeba, vat trzeba naliczać w darowiznie gdy odliczało się ten VAT przy zakupie

Rafalr2    0

Mam pytanie , będę załatwiał nr regonu w urzędzie i tam jest tabela 11. (F, L) Informacje dotyczące gospodarstwa rolnego

,,W tej pozycji należy dokładnie uzupełnić pozycję „Powierzchnia ogólna gospodarstwa rolnego” oraz „Powierzchnia użytków rolnych”. Powierzchnia powinna być wpisana z dokładnością co do jednego ara. Wielkość powierzchni należy podać taką jaka jest zgłoszona do ARMiR-u ''

Czyli mam rozumieć że dzierżawy też wpisywać ?

Thomas2135    1188

Nikt Cię z tego rozliczał nie będzie. Powierzchnię ogólną spisz z nakazu płatniczego a powierzchnię użytków rolnych taką jak do dopłat o ile dzierżawy są notarialne a nie słowne.

Sadek    446

Koledzy takie pytanie FV odwrotne obciążenie wiem że księgujemy w zakupach jak i sprzedaży tylko jak?

Sadek    446

Jestem Vatowcem i mam do rozliczenia FV odwrotne obciążenie za stal, zapłaciłem cenę netto z FV a z VATu muszę się rozliczyć z US, wiadomo prowadzę 3 księgi zakupy , zakup środków trwałych i sprzedaż. Wiem że trzeba zaksięgować w zakupach jak i sprzedaży tylko nie znalazłem tego wytłumaczonego tak na "chłopski rozum" FV OO suma 162 zł/netto.

GR_Stachnik    22

deklaracja VAT 7 poz 34,35 wykazać jako sprzedaż , oraz 45,46 jako zakup. Naliczyc VAT 23% oraz odliczyć

Sadek    446

tzn. że jest to operacja neutralna, i nic nie zmienia w ilości Vat-u.

Jeżeli dobrze rozumiem to przykładowo w styczniu nic nie sprzedałem a kupiłem tylko wspomnianą stal za 162 zł/netto (Vatu 37,26 zł) to do US nie wpłacam tych 37 zł?

Sadek    446

Oczywiście że działalności, to krótko mówiąc kupując z odwrotnym obciążeniem kupujemy bez VAT.

MDSikor    6

Jak dla mnie odwrotne obciążenie powinno być na wszystkie maszyny.

SOKAN    12

Od ludzi się dowiaduje że termin płatności za sprzedane towary rolne wynosi 21 dni drudzy że 30 dni. Ja nic nie wiem o tym aby się coś zmieniało w tym temacie, i żyje w przekonaniu że jest 14 dni.

I czy taki termin jest różny dla vatowców i nie vatowców?

Arek    113

Termin 14 dni nakazuje ustawa jak vatowiec kupuje od ryczałtowca. Inne terminy są dowolnie ustalane.

ripol    0
Napisano (edytowany)

ok

Edytowano przez ripol

Diwad890    1

witam,mam pytanie czy jak kupie ciągnik z 1990r i jestem na vacie to mogę odliczyć sobie podatek z tego ciagnika?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się