Skocz do zawartości

Polecane posty

Sadek    462

Tak OO składasz e-deklaracje.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

wildagro12    3

Jestem Vatowcem i zamierzam kupić zboże od rolnika ryczałtowego - fakturę RR więc wystawiam JA, ale z jakim numerem?

Szukałem chyba wszędzie i nie mogę znaleźć.

Czy nr 1/2017 będzie bobry - bo to pierwsza faktura RR wystawiona PRZEZ MNIE w 2017?

Czy muszę skonsultować się z rolnikiem RR (od którego kupuję) i dopytać jego ile faktur wystawili mu inni Vatowcy w tym roku (powie, że np. 6) i wtedy wpisać nr 7/2017?

No i ostatni wariant (najmniej prawdopodobny) - wpisuję nr 5/01/2017 bo w styczniu wystawiłem już 4 fv SPRZEDAŻY.

Cosmosky    20

Troszeczkę się zaplątałeś bo to co piszesz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością :)

1. Faktury zaliczkowe (obowiązek podatkowy w dacie zaliczki) były od zawsze, a na pewno od 2014 roku - także żadna nowość

2. Sankcje 30% za uszczuplenie należnego, czyli np. niewykazanie sprzedaży lub zawyżenie naliczonego - jak podatnik sam skoryguje przed kontrolą to sankcji nie ma

3. Do VAT żadnego limitu 15 tyś nie ma!!!!! Tyczy się to podatku dochodowego - faktur gotówkowych i zaliczenia ich do KUP

4. JPK od 1 stycznia 2018 - dla Was rolników tylko rejestry VAT.

U mnie księgowa się tym zajmuje. Trzeba najpierw złożyć wniosek by wysyłać elektronicznie.

Dzisiaj byłem się rozliczyć i sporo się zmieniło w vat na niekorzyść. Z tego co zapamiętałem to
Jak ktoś wpłaca mi na konto przez internet zaliczkę np za bydło 10 lutego to muszę wystawić fakturę zaliczkową na kwotę zaliczki z datą wpływu pieniędzy. Potem jak płaci resztę gotówką czy przelewem to trzeba wystawić fakturę vat zaliczkową końcową i wyszczególnić w niej zaliczkę i resztę zapłaty. Jak robi gotówkowo zaliczkę i odbiera tego samego enia wystarczy kwit KP.
Druga zmiana to korekty faktur i deklaracji. Jak znajdziecie zaległą fakturę i będziecie chcieli ją rozliczyć to US nałoży sankcje 30%. Nie wiadomo tylko czy to do całej faktury czy to vatu z tej faktury.
Inna sprawa to limit 15 tyś. Bierzecie od jednego sprzedawcy w ciągu roku artykuły to odliczycie vat tylko do 15 tyś. Faktury powyżej tej kwoty i vat od nich nie będzie mógł być odliczony. Nie wiem tylko czy 15 tyś to kwota netto czy brutto.
Inna sprawa to taka, że teraz co miesiąc trzeba składać wyciąg z konta 1-31 dnia miesiąca. Na żądanie w czasie kontroli US zarząda nawet dokumentów z arimr a inwentaryzacja, dopłaty, dzierżawy. Jeden rolnik co miesiąc odzyskiwał vat w 25 dni i co miesiąc miał kontrolę. Na koniec roku jak chciał kolejny zwrot to znów kontrola i dostarczenie wszystkich dokumentów które wymieniłem i co tam jeszcze wymyślą. Wyciąg z konta też chcą mieć.
Nie wiem tylko czy to od tego roku jest czy w przyszłym ruszy, otóż każdy kto się sam rozlicza czy biuro rachunkowe musi co miesiąc wysyłać do ministerstwa finansów dokument JPK. Jest to jednolity plik kontrolnu, w którym są wszystkie faktur. Itp dokumenty jakie zbieracie co miesiąc. Wtedy mają możliwość porównać czy ja wystawiłem komuś fakturę a on ją otrzymał.
Przepisy w sprawie sprzedaży bezpośredniej też się zmieniły i po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.
To chyba tyle co zapamiętałem i mnie dotyczy.

Wiadomość z agroFakt.pl

Thomas2135    1302

Faktury pewnie i były jak piszesz, ale teraz księgowa chce, żeby dołączać wyciąg z konta. Na wyciągu jest wpłata zaliczki, ale wystawiłem normalną na całą kwotę. Muszę wystawić zaliczkowe, bo się przyczepią. Wcześniej mimo zaliczki wystawiałem na całą kwotę i było dobrze.

Co do limitu to już to wyjaśniłem a w przypadku sankcji księgowa wprowadziła mnie w błąd czy jednak coś się zmieniło?

Cosmosky    20

Nie było dobrze, chyba Twoja Księgowa się douczyła z podstaw podstaw :) albo wcześnie nie zauważyła, że masz zaliczki

Faktury pewnie i były jak piszesz, ale teraz księgowa chce, żeby dołączać wyciąg z konta. Na wyciągu jest wpłata zaliczki, ale wystawiłem normalną na całą kwotę. Muszę wystawić zaliczkowe, bo się przyczepią. Wcześniej mimo zaliczki wystawiałem na całą kwotę i było dobrze.

Co do limitu to już to wyjaśniłem a w przypadku sankcji księgowa wprowadziła mnie w błąd czy jednak coś się zmieniło?

Thomas2135    1302

Nie mogła wiedzieć, bo wyciągu nie widziała. Była zaliczka przez internet a reszta gotówką. Fakturę wystawiałem na całą kwotę w dniu zakupu lub wysyłałem listem.

wildagro12    3

Jestem Vatowcem i zamierzam kupić zboże od rolnika ryczałtowego - fakturę RR więc wystawiam JA, ale z jakim numerem?

Szukałem chyba wszędzie i nie mogę znaleźć.

Czy nr 1/2017 będzie bobry - bo to pierwsza faktura RR wystawiona PRZEZ MNIE w 2017?

Czy muszę skonsultować się z rolnikiem RR (od którego kupuję) i dopytać jego ile faktur wystawili mu inni Vatowcy w tym roku (powie, że np. 6) i wtedy wpisać nr 7/2017?

No i ostatni wariant (najmniej prawdopodobny) - wpisuję nr 5/01/2017 bo w styczniu wystawiłem już 4 fv SPRZEDAŻY.

Ponawiam pytanie - ktoś  wie jaki numer powinienem wpisać?

Teraz myślę, że prawidłowy numer tej faktury to 1/01/2017/RR - pierwsza faktura wystawiona przeze mnie w styczniu.

Edytowano przez wildagro12

mens    4

jak jest z tym vatem ?

ojciec kupiwał maszyny wszystkie na vat jak będzie chciał mi przekazać gospodarstwo to jak zrobić z tym vatem ??

garaż też był z vatem ale to przechodzi chyba po 10 latach 

mikcom20    22

Ponawiam pytanie - ktoś wie jaki numer powinienem wpisać?

Teraz myślę, że prawidłowy numer tej faktury to 1/01/2017/RR - pierwsza faktura wystawiona przeze mnie w styczniu.

ja pisałem tak

1/R/2017

2/R/2017 itd...

i nie ważne czy były dwie w styczniu czy wcale albo w maju pięć faktur

wildagro12    3

Czyli przyjąłeś numerację roczną, ja jednak wolę numerować w każdym miesiącu od początku.

raffi    0

jak jest z tym vatem ?

ojciec kupiwał maszyny wszystkie na vat jak będzie chciał mi przekazać gospodarstwo to jak zrobić z tym vatem ??

garaż też był z vatem ale to przechodzi chyba po 10 latach 

Jeżeli przekaże gospodarstwo dla Ciebie (całe lub zorganizowaną część) łącznie z tymi maszynami i garażem, obowiązki vat przejmuje nabywca! W tym przypadku Ty.

JarC    0

Witam 

Mam zamiar przejść na Vat i moje pytanie brzmi czy podatek rolny który płaciłem jak do tej pory będę musiał płacić czy jakoś inaczej to będzie rozliczane ? Pozdrawiam

Moi drodzy, proszę o jak najszybszą poradę. Mam ciągnik zakupiony przed wejściem VATu do Polski. Od 3 lat jestem vatowcem i chcę teraz sprzedać ten ciągnik. Co, oprócz umowy kupna sprzedaży, mam sporządzić, jaki dokument? I czy z tego tytułu muszę ponosić dodatkowe koszty?

Thomas2135    1302

Żadnej umowy kupna sprzedaży. Wystawiasz fakturę Vat ze stawką 23%. Wypisujesz na niej markę, model i jakiś numer nadwozia, ramy, itp, rocznik. Zwrto vat do skarbowego to jedyny Twój wydatek. Jak Ci się nie spieszy to spisz darowiznę i odda na brata np. Po pół roku brat może sprzedać na umowę k-s i nic nie zapłacisz. Jedynie, gdy darowizna przekracza wartość 10 czy 15 tyś jest obciążona opłatą.

soko74    2

Rolnik może wystawić VAT marże? Przecież nie płaci podatku dochodowego.

Żadnej umowy kupna sprzedaży. Wystawiasz fakturę Vat ze stawką 23%. Wypisujesz na niej markę, model i jakiś numer nadwozia, ramy, itp, rocznik. Zwrto vat do skarbowego to jedyny Twój wydatek. Jak Ci się nie spieszy to spisz darowiznę i odda na brata np. Po pół roku brat może sprzedać na umowę k-s i nic nie zapłacisz. Jedynie, gdy darowizna przekracza wartość 10 czy 15 tyś jest obciążona opłatą.

Ale ja nie chcę płacić vatu. Skoro kupiłem go nie dostając zwrotu vatu, to nie widzę teraz potrzeby oddawania pieniędzy do US

Dodam, że chodzi o kwotę rzędu 50 tysi

Edytowano przez mercurial2000

PATr    242

Ty nie widzisz potrzeby a urząd skarbowy widzi, jeszcze w przypadku maszyn ma to jakiś sens, wyobraź sobie że samochód też musisz sprzedać na fakturę...
Są 3 obejścia tej sytuacji:
1) jeśli jest to maszyna nierejestrowalna to sprzedajesz na dziko bez żadnej umowy
2)wystawiasz fakturę VAT marża ale jest jeden warunek, gdy będziesz miał kontrolę to musisz udowodnić że w trakcie zakupu tego pojazdu/maszyny byłeś pewien że robisz to tylko po to żeby go sprzedać w przyszłości(co nie jest mocno trudne)
3) przepisujesz poprzez darowiznę na kogoś z pierwszej grupy podatkowej, i ta osoba po 6 miesiąch sprzedaje to normalnie jak każda prywatna osoba na umowę k-s(firmy stosują tą metodę by nie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży, u ciebie nie ma dochodowego ale masz do zapłacenia VAT którego nie odliczyłeś bo nie mogłeś w trakcie zakupu)
Ewn. 4 ale tu już trochę cię kosztuje, opuszczasz komuś 2-3% a cenę na fakturze zmniejszasz o 40%, z dopiskiem że coś jest uszkodzone

Edytowano przez PATr

Thomas2135    1302

Czyli vat marża wytłumaczysz tym, że ciągnik kupiony na handlel?
4 opcji nie pisałem, bo trochę ryzykowna. Nigdy nie wiesz kto to kupi a zapłacić i tak trzeba.
A ciekawe jakby wyglądała sytuacja, że ciągnik oddajesz handlarzowi w rozliczeniu i bierzesz drugi i coś dopłacasz? Obyłoby się bez faktury?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?