Skocz do zawartości

Polecane posty

skywalker89    39

ktoś zapytał coś z budową domu a rozliczeniem vat z tej inwestycji, a jak to jest w przypadku budowy/wykończenia domu w innym miejscu niż jest gospodarstwo? Na mój rozum to w obrębie gospodarstwa może i coś tam można, ale jak np w zupełnie innej miejscowości to chyba nie? Panie @cosmosky co TY na to, bo widzę, że jesteś chyba jedną z tych konkretniejszych osób? 

kris148a    9

Definicja „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona  jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo" – ta zasadnicza definicja rolnika z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 roku nie zmienia się. To ja nie jestem rolnikiem skoro nie posiadam kwalifikacji rolniczej? Chodzi mi według US. Starzu też nie mam bo pracuję od 12 lat na umowę w dziedzinie nie związanej z rolnictwem.

miwigos    84

Na budowe domu nie odliczysz vatu ,a co do kostki to na kilkanaście metrów wkoło domu bym wziął drugą fakture i święty spokój w razie kontroli

Wiadomość z agroFakt.pl

kris148a    9

Jeszcze jedno, zwierzęta zakupione przed przejściem na VAT muszę sprzedać będąc już vatowcem na fakturę i oddać vat do US?

mikcom20    22

Czy US może sprawdzić stan zwierząt w ARiMR? Chodzi o to że kupiłem 2 cielaki od handlarza z fakturą i 2 od rolnika ryczałtowego bez faktury. Problem w tym że handlarz wystawił fakturę na 4 sztuki i teraz nie wiem czy to korygować czy zostawić bo defacto liczba sztuk się zgadza. Wszystko placów gotówką.

PATr    238

Czy US może sprawdzić stan zwierząt w ARiMR? Chodzi o to że kupiłem 2 cielaki od handlarza z fakturą i 2 od rolnika ryczałtowego bez faktury. Problem w tym że handlarz wystawił fakturę na 4 sztuki i teraz nie wiem czy to korygować czy zostawić bo defacto liczba sztuk się zgadza. Wszystko placów gotówką.

Jeśli ten handlarz to nie jakaś duża firma która robi przerzuty typu 70 czy więcej sztuk miesięcznie, to na 99% nie ma szans, ale jeśli to jest jakiś moloch bez znajomości w US to mogą go skontrolować

YastaPL    3

choć tym razem nie robimy szkolenia ( są one raz do roku,nieodpłatne) na temat VAT w rolnictwie, ale może kogoś zainteresuje tematyka zatrudniania cudzoziemców i zmian w 2017. seminarium 26.01.2016 (mazowieckie- pow.grojecki).

W panelu dyskusyjnym, albo indywidualnych rozmowach będzie czas, żby spytać i o VAT w rolnictwie,

Zainteresowanych tematem odsyłam na fb strone yasta-doradztwo podatki.

soltys48    344

nie sprawdzają.........

poosa21    53

Jeżeli chodzi o e-deklaracje to jeszcze od tego roku muszą je składać osoby które mają nip europejski i zatrudniają więcej niż 5 osób w firmie (gospodarstwie).

miwigos    84

I jesłi są faktury na odwrotne obciążenie to też,

A jak wysyłacie te e-deklaracje

Nikita_Bennet    100
Napisano (edytowany)

zwrot VAT na konto bankowe osobiste a nie gospodarcze. Jak to jest.

Czytam np to: http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/130-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych/149-zaplata_-pobor-i-zwrot-podatku/239-zwrot-podatku/76095-przedsiebiorcy-rachunek-bankowy-zwrot-podatku-od-towarow-i-uslug.html

niby ma iść na gospodarcze bo US może odmówić przelania. W sumie to na razie jest to jedyna interpretacja gdzie odmówiono przelania na konto prywatne.

Ale gdzie nie pytam to wszędzie mówią że może być na konto osobiste (w umowie z bankiem jest że jest to konto osobiste).

I w bankach i część urzędników mówi że może być osobiste, jedynie jedna babka w skarbówce się dziś o to czepiła (zwróciła uwagę).

No i jak to jest z opłatą faktur związanych z gospodarstwem - teraz niby limit 15tys gotówkowo a pozostałe przelewem od 01-01-2017r jeżeli chcemy ubiegać się o zwrot w 25dni.

Mi np bardzo wygodnie jest opłacić wszystko przelewem z konta osobistego bo przelewy za free, bank nie robi z tym problemów. Płacę paru odbiorcom z konta osobistego za sprawy związane z prowadzeniem gospodarstwa jak i sprawy nie związane z działalnością (nie związane z VAT).

Z konta gospodarczego nie dość że opłaty to brak bankowości elektronicznej (ciut za drogo to wychodzi) i trza się bujać do banku.

no i od 01-01-2017r pojawiają się zmiany w art 22 w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

zamiast: rachunku bankowego przedsiębiorcy

jest: rachunek płatniczy przedsiębiorcy 

Jak interpretować ten rachunek płatniczy?

------------

dodzwoniłem się do krajowej informacji podatkowej - nie musi to być rachunek na działalność, ma to być rachunek a jaki to już nikogo nie obchodzi (jeżeli idzie o VAT).

Tylko pytanie jak to jest z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej czy przelewy muszą wychodzić z konta na działalność czy mogą ze zwykłego. No i czy my podlegamy pod tę ustawę. Bo wg orzecznictwa jest to prowadzenie DG jednak "do tej działalności nie stosuje się pozostałych jej przepisów" czyli też przelewanie z rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Ale to jest pokręcone.

Edytowano przez Nikita_Bennet

szopen    28

Rolnictwo to nie jest prawdziwa działalność gospodarcza, nie rejestrujesz się w gminie itp.

Jestem w trakcie kontroli US i musiałem dać wyciągi z konta osobistego, gospodarczego i oszczędnościowego, dla nich nie ma znaczenia na jakie przelewają i z jakiego ja przelewam i co. A bywa że z gospodarczego robię przelewy prywatne , a z prywatnego gospodarcze itp.

Zbigniew3003    18

Dokładnie też tak robię jak kolega szopen,czasem z tego a czasem z tego.Podczas kontroli w 2013 się nie czepili.

Nikita_Bennet    100

Rolnictwo to nie jest prawdziwa działalność gospodarcza, nie rejestrujesz się w gminie itp.

Jestem w trakcie kontroli US i musiałem dać wyciągi z konta osobistego, gospodarczego i oszczędnościowego, dla nich nie ma znaczenia na jakie przelewają i z jakiego ja przelewam i co. A bywa że z gospodarczego robię przelewy prywatne , a z prywatnego gospodarcze itp.

To akurat wiem że w CEIDG się nie rejestruje. Po prostu mnie starsza babka dziś w skarbówce zdziwiła marudzeniem i najlepsze że to nie ta co przyjmowała wniosek bo tej to wszystko jedno było bo przy mnie wszystko wpisała do komputera.

Możesz powiedzieć co to za kontrole miałeś i co sprawdzali?

szopen    28

Kontrola vatu oczywiście za 2014 r, za moją zgodą w urzędzie, a nie u mnie siedzą.

Sprawdzają rejestry (papierowe i z programu księgowego przeniesione na arkusz kalkulacyjny), faktury, dowody rejestracyjne, umowy dzierżawy, użyczenia, leasingu itp, wyciągi bankowe z wszystkich kont. Kontrola trwa, w środę jestem umówiony na przesłuchanie.

jestem na vat chce sprzedac fasole do pewnego skupu czy moge napisac na fv zaplata gotowka? oni mi odrazu zaplaci i czy na fasole jest 5%?

wojt3p    0

Witam mam pytanie odnośnie zakupu gruntów, wiem że od samego zakupu nic nie odliczę ale jak to jest z usługą notarialna?

Mikruss    64

Jak ktos robi przelewy z kilku kont to noe dziwota ze us trzelie wszystkie po kolei.
Z drugiej strony oni kontroluja tylko ewidencje vat wiec jak sa jakies tam inne wplaty itp to wara im od tego bo gosp. Rolne nie jest na pelnej ksiegowosci.

Mateusz6340    17

Jako że jetem na vacie to jaką fakturę powinienem wystawić rolnikowi na ryczałcie jak ja np. sprzedawał bym mu cielaki? 

PATr    238
Napisano (edytowany)

Normalną fakturę VAT, bydło na 8%

Edytowano przez PATr

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?