karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kris148a    89

Cosmosky wracając do pytania (Mamy z żoną 1,3h wspólne, żona dzierżawi od swojego ojca 20h. Na nad obu nie można niby (tak w KRUS powiedzieli) chcemy przejść na VAT (dotąd nie gospodarzylismy bo ten nasz 1.3h obrabial teść i miał dzierżawę od nas) teraz musimy się starać o numer gospodarstwa itp. Na VAT chcemy być razem z żoną i jak to teraz? Ona 20ha dzierżawy, wspólne własnościowe 1,3ha. Proszę o wytłumaczenie jak to zrobić (jeśli się da)) to ja mogę sam wystąpić bym był na VAT ale co z tymi 20ha? Żona nie może pracować na tym bo dostaje świadczenie pielęgnacyjne, na mnie teść wydzierzawic nie może. Chora sytuacja ale jest jakieś wyjście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Druk NIP-7. Mała kombinacja bo uaktualnienie danych.

 

Chodzi o numery kont.

Obecnie jest podane konto XXX do zwrotu VAT (jedno konto było podane kilka lat temu).

Chce zaktualizować i podać 3 konta

YYY ma być kontem do zwrotu VAT (nowe nie dawno założone), akcyzy i płacenia za faktury,

XXX pozostaje dalej kontem z którego będę opłacać faktury i przez które będzie szło większość kasy ze sprzedaży płodów rolnych oraz dopłaty z ARiMR,

ZZZ konto z którego opłacam faktury będące rachunkiem indywidualnym.

 

I jak to wypełnić w druku NIP-7 ;)

 

Wypełniał ktoś ostatnio?

Po co to? A niech mają wszystkie nr kont.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

Panowie ja mam teraz jeszcze pytanie jedno, jak majac gospodarstwo na vacie "wytlumaczyc" sie z wydatków które pokrylo sie z pieniędzy nie pochodzących z gospodarstwa ? Np sprzedam zboże za 10 tyś + do tego pojadę w żniwa kosic komuś zboże zarobię powiedzmy 4 tyś i zaplace 14 tyś za nawoz lub paliwo itp no to wiadomo ze skarbówka odrazu zauważy nie prawidlowosc bo skąd wzialem te 4 tyś ? Ten jeden temat mnie najbardziej zastanawia i jednocześnie blokuje przed przejściem na vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

ze "skarpety" w którą odkładałeś gospodarując przez wiele lat będąc nievatowcem ;)

 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

dla VAT nie ma znaczenia finansowanie,

 

jednak jeżeli wartość zakupów będzie notorycznie przekraczać wartość sprzedaży to kontrola murowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Właśnie gdy jest mniejsza sprzedaż niż zakupy to US interesuje finansowanie. Jak miałem dużo zakupów i duży zwrot to Pani z US skarbowała napisała w protokole z kontroli że część zakupów została pokryta ze środków uzyskanych z MR i dałem jej kserokopie o uzyskaniu premii MR od ARiMR i było wszystko ok.

 

Także można mieć dużo większe zakupy tylko trzeba umieć przy kontroli wytłumaczyć skąd się miało na to pieniądze.

Oczywiście musi to być potwierdzone jakimiś dokumentami.

 

W moim przypadku żona pracuje, ja dorabiam, na wszystko mamy umowy także w razie czegoś będę pisał, że finansuje zakupy z pracy poza gospodarstwem co w zasadzie pokrywa się z rzeczywistością.

 

Jak będziesz miał różnicy kilka tysięcy na kwartał to nikt się do Ciebie nie doczepi, ale jak to będzie różnica kilkudziesięciu tysięcy to już będziesz musiał mieć wytłumaczenie.

 

Generalnie po roku na VAT miałem co kwartał zwrot jestem więc zadowolony bo oszczędziłem sporo kasy. Ale pilnuje tematu i za każdy zakup do gospodarstwa biorę fakturę nawet za 10 zł. W lokalnych sklepach biorę WZ i fakturę na koniec kwartału także trochę upierdliwe jest zbieranie tych papierów ale się opłaca.

 

Nie wiem czy przechodząc od 1 stycznia nie jest obowiązkowe rozliczenie kwartalne, to jeszcze więcej roboty będzie.

 

To czy warto musisz sam skalkulować. Ja sprzedaje tylko bydło opasowe i rzepak, resztę przeznaczam na wewnętrzną konsumpcje więc nie mam dużo sprzedaży.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forsze    15

Ja rozliczam się miesięcznie i mam pytanko czy jak rozlicza się kwartalnie to księgowi biorą tak jak za 3 miesiące, czy tak jak za miesiąc? Chodzi o to czy taniej jest rozliczać się kwartalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
takiten    2

Ja w pierwszym kwartale po przejściu na VAT wydałem ponad 100 tys a sprzedałem na 10 tys. Ciekawe czy będą się czepiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Ja rozliczam się miesięcznie i mam pytanko czy jak rozlicza się kwartalnie to księgowi biorą tak jak za 3 miesiące, czy tak jak za miesiąc? Chodzi o to czy taniej jest rozliczać się kwartalnie?

110zł netto za deklarację + do 30 faktur, potem 50netto za każde następne 30 faktur bez względu czy jest się kwartalnym czy miesięcznym.

....W moim przypadku żona pracuje, ja dorabiam, na wszystko mamy umowy także w razie czegoś będę pisał, że finansuje zakupy z pracy poza gospodarstwem co w zasadzie pokrywa się z rzeczywistością.

....

Dokładnie, przed przejściem na VAT mieć kupę kasy w skarpecie.

Po przejściu mieszkać u rodziców a pensje z pracy inwestować w gospodarstwo (oby tylko nie przegiąć).

A i warto przy wystąpieniu szkód nawet mieć protokół szkodowy z ODRu z wymarznięć nawet jak nie ma się ubezpieczone bo to zawsze jakiś kwit że zużyło się więcej niż trzeba było np nawozu czy środków ochrony roślin.

Ja w pierwszym kwartale po przejściu na VAT wydałem ponad 100 tys a sprzedałem na 10 tys. Ciekawe czy będą się czepiać.

hmm, na sprzedałem za mniej niż 3tysiące a kupiłem także za ponad 100tysia.

Księgowej dałem od razu umowy na MGR, umowy na kredyty. Przyjechali na podwórko ze skarbówki, popatrzyli że maszyny stoją i pojechali.

Tak więc kontrolę pewnie będziesz miał ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
takiten    2

Tylko ja wydałem bez kredytów i bez MGR. Zakupy na MGR dopiero się szykują. Chyba każdy przechodząc na VAT stara się sprzedać lub odłożyć jak najwięcej, pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

szukając informacji na temat tego jpk, nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale od 01.01 wysyłanie e-deklaracji jest obowiązkowe dla każdego...

 

Wszyscy od 2018 (jak to już ktoś napisał) a od 2017 deklaracje na odwrotne obciążenie elektronicznie.

 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Przy pierwszym odliczeniu to spokojnie się wytłumaczysz że tyle zaoszczędziłeś.
Poza tym mało osób o tym wie ale można sobie odliczyć wszystkie zakupy sprzed przejścia na VAT które dotyczyły wytworzenia produktu sprzedanego po przejściu na VAT. Ja odliczyłem sobie wszystkie faktury rok wstecz które znalazłem w domu, specjalnie ich nie zbierałem bo byłem wtedy nieświadomy tego ale i tak dodatkowe kilkanaście tysięcy zwrotu miałem z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

No spoko spoko, wszystko rozumiem ale niektórzy mogą mieć problemy z prawidłową interpretacją niektórych porad.
No to jak mam gospodarstwo wraz z budynkami na siebie ok 45 ha + maszyny powiedzmy warte 500 tys zł to chyba nie muszę tego jpk wysyłać?
Odnośnie tego odliczania wstecz to pewnie po paru latach na vacie już nie można za bardzo odliczyć czegoś tak jak kolega wyżej napisał sprzed przejścia?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498

Ale macie zmartwienie sprzedaż miialem 20 tyś w kwartale ,a zakup 600 tyś i nikt sie nie czepiał ,jestem na Vacie prawie 11 lat i nigdy kontroli z deklaracją dostarczam fakture za środki trwałe ,więc skarbówka widzi po co ma przyjeżdzać ,a zakupione w tym czasie bylo za 1400 000 zł netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

No spoko spoko, wszystko rozumiem ale niektórzy mogą mieć problemy z prawidłową interpretacją niektórych porad.

No to jak mam gospodarstwo wraz z budynkami na siebie ok 45 ha + maszyny powiedzmy warte 500 tys zł to chyba nie muszę tego jpk wysyłać?

Odnośnie tego odliczania wstecz to pewnie po paru latach na vacie już nie można za bardzo odliczyć czegoś tak jak kolega wyżej napisał sprzed przejścia?

 

Masz 5 lat na korektę licząc od początku roku, w którym złożyłeś deklarację, wiec jeżeli masz faktury, a tego nie zrobiłeś i rzeczywiście dotyczą działalności opodatkowanej to możesz to zrobić. teraz w 2017 możesz skorygować maksymalnie, jeżeli chodzi o VAT naliczony rok deklarację ze stycznia 2013 i późniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Dla mnie same plusy przejścia na VAT, sam sobie rozliczam także nie ponoszę żadnych dodatkowych kosztów. Denerwujące jest tylko to że ciągle coś kombinują i zmieniają, ale w rolnictwie jest to i tak maksymalnie uproszczone jak na polskie realia.

 

Ostatnio stwierdzam że US jest i tak 10 razy lepszy od ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Dla mnie same plusy przejścia na VAT, sam sobie rozliczam także nie ponoszę żadnych dodatkowych kosztów. Denerwujące jest tylko to że ciągle coś kombinują i zmieniają, ale w rolnictwie jest to i tak maksymalnie uproszczone jak na polskie realia.

 

Ostatnio stwierdzam że US jest i tak 10 razy lepszy od ARiMR.

 

Każdego z podatników obowiązuje ta sama ustawa, czy rolnika czy przedsiębiorce!

 

Pamiętajcie, że przy zakupie towaru lub usługi objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia od razu wpadaćie w konieczność wysyłki deklaracji VAT elektronicznie, jeżeli ktoś jeszcze tego nie robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

No wlasnie a propo tego zwrotu wstecz to teraz trochę jezdzilem i jeden księgowy mówi ze można poszedlem do skarbówki i "kobieta" tam siedzaca powiedziala ze na pewno tak sie nie da i poszedlem do księgowej ktora ma mnie rozliczać i również powiedziala ze tak sie nie da wiec ja już jestem glupi :o zadzwonilem nawet do kip na infolinie i również tam uslyszalem ze bez problemu za środki trwale do 5 lat mogę odliczyć vat... Wniosek taki ze nie mam w okolicy porządnej księgowej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

jak coś to daj znać... pomożemy z tym tematem :)

 

 

po poradę do doradcy podatkowego, nie do księgowej!!!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Na środki trwałe możesz odliczyć do 5 lat wstecz pomniejszając to kwotę o 1/5 każdego roku użytkowania sprzętu, ale musisz mieć faktury zakupu na siebie. Podobno mogą być bez NIPu vtylko PSL bo jako ryczałtowiec nie miałeś obowiązku się nim posługiwać, ale nikt mi tego nie potwierdził.

Można także odliczyć faktury za środki obrotowe sprzed przejścia na VAT tylko muszą to być środki które zakupiłeś, ale nie wykorzystałeś jeszcze w gospodarstwie, albo środki które wykorzystałeś na produkcję którą sprzedaż po przejściu na VAT. Taki przykład kupiłeś nawozy, środki ochrony roślin, ON jesienią i wiosną użyłeś je do produkcji zbożowej,  to przechodząc w lipcu na VAT możesz to wszystko odliczyć bo sprzątnięte zboże w sierpniu będzie już sprzedane będąc płatnikiem VAT.  Sam tak zrobiłem, miałem oczywiście kontrole i żadnych problemów. 

 

Też pytałem w swoim US i mi powiedzieli że 1 raz o czymś takim słyszą co sobie wymyśliłem, ale zadzwoniłem na infolinię podatkową i mi potwierdzili że mogę tak zrobić, a później na kontroli nawet słowem się nie odezwali, także douczyli się przez ten czas.

 

 

No wlasnie a propo tego zwrotu wstecz to teraz trochę jezdzilem i jeden księgowy mówi ze można poszedlem do skarbówki i "kobieta" tam siedzaca powiedziala ze na pewno tak sie nie da i poszedlem do księgowej ktora ma mnie rozliczać i również powiedziala ze tak sie nie da wiec ja już jestem glupi :o zadzwonilem nawet do kip na infolinie i również tam uslyszalem ze bez problemu za środki trwale do 5 lat mogę odliczyć vat... Wniosek taki ze nie mam w okolicy porządnej księgowej...

 

Edytowano przez tompil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    140

w IV 2014 kupiłem kilka maszyn w sumie za cos ok 53 tys zł brutto. Na VACIE iestem od IV 2015roku... Mogę coś od tych maszyn odliczyć?? 2/5 czyli ok 5 tys. dobrze Was rozumiem?? Bo moja ksiegowa też mi powiedziała że nie ma takiej możliwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj