karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

Masz racje, wystawienie dokumentu wewnetrznego nie jest obligatoryjne.

 

W przypadku importu towarów (czyli zakupu z poza UE) to procedury są troszke inne, oczywiscie instnieje też procedura uproszczona z art.33a, ale tam trzeba spełnic kilka warunków itd.

 

W przypadku, o którym mowa na Forum najwazniejsze jest ustalenie czy podatnik posiadal Status podatnika VAT-Ue poniewaz jezeli nie procedura będzie inna

dziękuję za odpowiedzi, oczywiście mam vat UE i chciałbym to ująć w jak najprostszy sposób (nie tworząc dodatkowej ewidencji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

no i vat musisz zapłącić od środków trwałych  jak byś rezygnował z vatu :)

ale na maszyny jest okres 5lat, jak minie to nic nie bede musiał zwracac? czy jestem w błędzie


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Grubo się Pan myli.

 

Taką dostawę należy odpowiednio wykazać i w odpowiednim okresie rozliczeniowym, urząd bardzo łatwo dojdzie, że dostawa nie jest rozliczona.

Czy mam rozumieć że każdą FV wystawioną na gospodarstwo trzeba ewidencjonować?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Info od szefa vat miejscowego us.

ja od kilku lat jestem na vat i nie raz były takie sytuacje że sprzedaż bydła kwiecień a następna grudzień i nikt mnie jakoś z vat nie wyrzucił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Czy mam rozumieć że każdą FV wystawioną na gospodarstwo trzeba ewidencjonować?

 

Na vacie musisz ewidencjonować każdą fakturę sprzedażową a kupno to już dowolność

 

 

natomiast przy vat-ue jak bierzesz fakturę wewnątrzwspólnotową i płacisz cene netto(vat 0%) to musisz ją zewidencjonować bo to tak jakbyś złożył zwykłą fakturę do odliczenia w US tylko od razu masz odliczone i nie płacisz vatu przy zakupie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale to dotyczy tylko zakupów wewnątrzwspólnotowych?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Tak, na normalne faktury które dostajesz w PL nie masz żadnego obowiazku ich ewidencjonowania, jedynie sprzedawca ma lub jak ty sprzedajesz(jesteś wtedy sprzedawcą :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dzięki za wyjaśnienie jak i poprawienie mnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

ewidencja faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia wynika z tego, że to nabywca odpowiedzialny jest za rozliczenie VAT należnego i z tego tytułu staje się podatnikiem, a zarazem naliczony pod pewnymi warunkami staje się należnym.

 

Jeżeli posiadasz fakturę, która nie została wystawiona po 15 dniu m-c następującego po dostawie rozliczasz to w m-cu, w którym została wystawiona faktura, nie ma żadnych odstępstw, musi być to ten miesiąc, jeżeli faktura jest w walucie obcej to przeliczasz to na PLN wg kursu średniego NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, w tym wypadku dzień poprzedzający wystawienie FV.

 

W deklaracji takie nabycie wykazujesz w pozycji 23 netto 24 kwota podatku oraz w pozycji 43/44 lub 44/45 zależy, która posiadasz wersję deklaracji, do końca 2016 roku spokojnie można składać jeszcze wersję 16, od 2017 już tylko wersja 17, chyba, że dotyczy Cie pakiet paliwowy, ale w to wątpię.

 

Musisz jeszcze za ten m-c/kwartał złożyć informacje podsumowującą VAT-UE.

 

Zmartwię Was rolników, od 2017 roku najprawdopodobniej deklaracje VAT, będzie można wysyłać tylko elektronicznie a to wymaga posiadania podpisu kwalifikowanego

Edytowano przez Cosmosky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Chyba nie w 100% masz rację. Ja wysyłam bez podpisu kwalifikowanego. Autoryzacja jest po podaniu dochodu z pitu z któregoś tam roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dochód z PIT-4 to przy rozliczaniu z PIT'u wpisujesz. VAT to odrębna ewidencja niczym nie związana. Wobec planów MF dotyczących centralnej ewidencji faktur logiczne jest posiadanie podpisu kwalifikowanego przez wszystkich składających deklaracje. Wydatek na podpis jest rzędu 100-300 zł z kartą i czytnikiem, z certyfikatem na 2 lata. Można zamówić i odebrać nawet w banku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Może jeszcze raz wyjaśnię. Program dzięki któremu się rozliczam pozwala mi wysyłać e-deklaracje bez podpisu elektronicznego. A wartość dochodu potrzebna jest by autoryzować swoje e-deklaracje. Od 2012 podpis elektroniczny nie jest obowiązkowy przy wysyłaniu deklaracji vat7, 7k i jeszcze innych. Jest na to rozporządzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Racja mój błąd doczytałem teraz. Tak czy inaczej trzeba posiadać taki program i to pewnie nie za darmo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Owszem, nie w każdym przypadku podpis kwalifikowany jest niezbędny.

 

Co do wątku, który został wcześniej poruszony, rzeczywiście od 2017 roku po półrocznej "bezczynności w VAT" zostanie się wykreślonym z rejestru podatników VAT :) takie oto zamiany m.in. będą w 2017 roku. Jeżeli będziecie zainteresowani szerszym zgłębieniem tematu to chętnie opiszę całość zmian z naciskiem na branże rolniczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Zamiast podpisu elektronicznego nie wystarczy profil zaufany na EPUAPie? Jest darmowy i do tej pory zastępował podpis elektroniczny we wszystkich urzędach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Co do wątku, który został wcześniej poruszony, rzeczywiście od 2017 roku po półrocznej "bezczynności w VAT" zostanie się wykreślonym z rejestru podatników VAT :) takie oto zamiany m.in. będą w 2017 roku. Jeżeli będziecie zainteresowani szerszym zgłębieniem tematu to chętnie opiszę całość zmian z naciskiem na branże rolniczą

super, dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź i poproszę o przegląd zmian na 2017r. wraz z komentarzem dla rolników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

możesz jeśli masz zatrudnionych pracowników, jeśli nie to też się da ale to już "lekko naciągane" ale przejdzie, w zmywarce możesz myć klucze, na kuchence elektrycznej gotować olej i hartować stal....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Kuchenka i zmywarka to takie naciągane urządzenia, ale pralka? Co o tym sądzicie?

Ktoś tutaj już kiedyś miał kontrolę co wyszło że kupił pralkę i twierdził że wystarczy aby nie stała w domu, lub abyś miał dwie i do niczego się nie czepiają ale na upartego to i w domu się wytłumaczysz że pierzesz tam tylko ubrania robocze a "kościelnych" nie pierzesz i nic ci nie udowodnią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

Pralka nie przejdzie, chyba, że sa zatrudnini pracownicy, kuchena musiałaby stać w garazu a zmywarka sluzyc wyłacznie do mucia na jakiś przyrządów dojarskich etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalr2    0

Jeśli przejdę na vat rolniczy , a muszę kupić produkt rolny od rolnika ryczałtowca za pieniądze z programu młody rolnik to on może  wystawia rachunek czy ja faktura  vat rr ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj