Skocz do zawartości

Polecane posty

Niki20    6

Witam. Jestem rolnikiem ryczałtowcem. Posiadam ok 40ha pola. Wszystkie zboża sprzedaję... Mam w planach budowę hali i zakup kilku maszyn. Zamierzam przejść na VAT. Byłby ktoś na tyle miły żeby rozjaśnić mi na czym to mniej więcej polega? Jaką różnicę ma człowiek kupujący ode mnie zboże jeżeli jestem VATowcem a ryczałtowcem? 

Wiadomość z agroFakt.pl

Niki20    6

Aha czyli ja jeżeli jestem ryczałtowcem i sprzedaję zboże to dostanę 2% więcej aniżeli byłbym na vacie?

PATr    238

Nie 2% tylko 7% mniej ponieważ dostaniesz od kupującego cena netto+5% i te 5% musisz oddać do skarbowego a na ryczałcie dostajesz netto+7% i te 7% jest twoje, czyli o 7% jesteś bogatszy(teoretycznie, ponieważ na vacie masz możliwość zwrotu vatu i w większości przypadków zawsze będziesz na plusie, mimo musu oddania tych kilka %)

Edytowano przez PATr

Niki20    6

No to tą kwestię rozumiem :) Jakie są dodatkowe warunki itd które trzeba spełniać kiedy się jest na Vacie?

Thomas2135    1216

Przeczytaj ze 30 stron tematu to sporo się dowiesz. Zbierasz faktury z zakupu, wystawiasz przy sprzedaży, składasz deklaracje i tyle. Najlepiej oddać papiery księgowej i z głowy.

PATr    238

W teorii możliwe, w praktyce nie ponieważ będziesz musiał zwrócić taką różnicę że tego nie zrobisz, jedyna możliwość to pójście na emeryturę

PATr    238

Najprostszą i najtańszą metodą jest albo przekazanie gosoodarstwa/firmy komuś i dalej bycie przez przejmującego na vacie lub przestanie prowadzenia produkcji czyli brak jakichkolwiek dokumentów sprzedaży i zakupu przez 5 lat, wtedy po 5 latach możesz rozwiązać firme/powrócić na ryczałt bez jakichkolwiek wyrównań

jacek1296    67

Brak sprzedaży przez 6mies. ( nie jestem pewien) skutkuje zmianą statusu na rolnika ryczałtowego, a nie 5lat, nie pisz bzdur. Żeby wyjść z vatu "bezkosztowo" na 5 lat przed końcem gospodarowania nie kupować środków trwałych(budowa 10lat).

k00789    3

Środków trwałych powyżej 15 tyś. netto, poniżej 15 tyś. wystarczy, że upłynie 12 m-cy od zakupu. Tutaj jest na przykładzie wyjaśnione, trochę stare ale chyba akutalne http://www.podatki.egospodarka.pl/62829,Rolnik-na-VAT-powrot-do-zwolnienia,2,65,1.html

W brak sprzedaży przez 6 m-cy nie chce mi się wierzyć, przy samych zbożach można mieć przecież sprzedaż raz w roku i co wtedy?

PATr    238

Brak sprzedaży przez 6mies. ( nie jestem pewien) skutkuje zmianą statusu na rolnika ryczałtowego, a nie 5lat, nie pisz bzdur. Żeby wyjść z vatu "bezkosztowo" na 5 lat przed końcem gospodarowania nie kupować środków trwałych(budowa 10lat).

Piszesz że nie jesteś pewien a za chwilę wyjeżdżasz o bzdurach więc sam się zastanów kto pisze tutaj bzdury...

krzysiuzuzia    10

jestem vatowcem i chce skorzystac z ulgi inwestycyjnej jak to sie ma jedno do drugiego. odlicze ulge z kwoty brutto czy netto? czy wogole mi nie przysluguje taka ulga?

jaro86    6

Życzę powodzenia:) ludzie prawda jest taka, że jak ktoś w to wchodzi to już nie wychodzi. A jak już chce wyjść to albo oddaje część vatu albo czeka ileś lat by móc wyjść bez kosztów.

szopen    28

jestem vatowcem i chce skorzystac z ulgi inwestycyjnej jak to sie ma jedno do drugiego. odlicze ulge z kwoty brutto czy netto? czy wogole mi nie przysluguje taka ulga?

25% kwoty brutto, ustawa nie przewiduje rozróżnienia netto-brutto tylko koszt.

Jeżeli inwestycja nie jest z kredytu dofinansowanego lub z udziałem z PROWu to ulga przysługuje (na inwestycje zgodne z ustawą).

PATr    238

Choć nie będzie inwestował 5 lat to tak odda vat za zboże przechowywane w magazynie

ogólnie to marna jest ta dyskusja bo jak ktoś jest ogarnięty to z vatu wyjść już nie chce, ja osobiście na mleku(70 krów,100 ha) wyciągam z US rocznie około 40-60 tysięcy(trochę było by od tego trzeba odjąć ponieważ na rr miałbym 2% więcej przy sprzedaży, ale to i tak niewiele), oczywiście mowa bez kupna maszyn bo wtedy zwroty są już całkiem pokaźne

Cosmosky    20

sprzedaż gospodarstwa będzie poza VAT najprawdopodobniej, mówi o tym art. 6 ustawy VAT.

Co do korekty, ta obowiązuje jedynie do środków trwałych powyżej 15 tyś zł.

Jeżeli chodzi o nieruchomości okres korekty wynosi 10 lat, w pozostałych przypadkach 5 lat.

Przykład

Zakup traktora za 100.000 netto 23.000 VAT odliczony

po 2 latach od zakupu ciągnika  wyjście z VAT czyli de facto do US należy oddać 3/5 z odliczonego VAT czyli 13.800.

Nie wiem, ja ma się to rolników, bo wy nie prowadzicie DG i nie macie środków trwałych więc możliwe, że dla Was ten przepis jest martwy

PATr    238

Arimr wymaga do dotacji wypisu z środków trwałych dlatego większość ma maszyny/ciągniki tam wpisane, chociaż nie wszyscy

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?