karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

dralo5    27

Dzięki za odpowiedź. Trochę się pogubiłem. Jakby ktoś mi mógł podać przykład ile i czy zyskam z takiego obrotu rocznego np.

Sprzedaję zboże za 20000 zł, buraki cukrowe za 25000 zł,

a kupuję:

środki ochrony roślin za 4000 zł, nawozy za 15000 zł, paliwa za 6000 zł

 

Dodam że nie prowadzę produkcji zwierzęcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

załóżmy że te kwoty które podałeś to kwoty brutto

 

 

sprzedaż:

45000 brutto ze stawką ryczałtu 6% daje nam 42453 netto czyli starta większego vatu wynosi 2547zł

42455 netto

 

a teraz wydatki:

paliwo 6000 brutto to jest ok 4920zł netto czyli zwrot vat wynosi 1080zł

nawozy 15000zł brutto to jest ok 14019zł netto czyli zwrot podatku 981 zł

środki ochrony roślin 4000 brutto (nie pamiętam jaka stawka więc daję najmniejszą czyli 7%) czyli 3738 zł netto co daje nam zwrot podatku na ok 262 zł

całkowity zwrot podatku 2323zł

 

czyli do opłacalności brakuje nam 224 zł zwrotu podatku przy założeniu że rozliczamy się sami nie korzystając z usług np biura rachunkowego,

 

zatem do opłacalności brakuje nam wydatków na ok 1000zł obarczonych stawka 22% czyli jeżeli w ciągu roku wydasz jeszcze dodatkowo 1000zł na np części do maszyn to przejście na vat zacznie się opłacać i każde kolejne wydatki czy to obrotowe a zwłaszcza inwestycyjne są już na twoją korzyść na dzień dzisiejszy

 

obliczenia są tylko przykładowe, wypatrzenie błędów mile widzianewink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

@qazi- odnośnie błędów

całkowity zwrot podatku VAT z zakupów to 2323zł,

ale nie doliczyłeś VAT zapłacony ze sprzedaży zboża i buraków(jak przejdzie na rozliczanie VAT)to 1310zł,

a więc do zwrotu pozostanie kwota 2323-1310=1013zł

VAT na ryczałcie wynosi 2547, a po przejściu na zasady ogólne 1013zł więc według mnie to jemu sie nie opłaci bo będzie stratny1534zł

zakładając że będzie miał w ciągu roku takie wydatki jakie podaje nam w przykładzie

 

jeżeli ktoś znajdzie jakieś błędy to poprawcie


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ja te sumy sprowadziłem do kwoty netto czyli bez VAT

ze sprzedaży pozbyłem się całego VATu ryczałtowego czyli tych 6% jako swoisty koszt, bo będąc na ryczałcie dostałby kwotę 42453 zł + 2547 zł VAT = 45000 brutto

teraz na VAT ogólnym

42453zł + 1273zł VAT = 43726 zł brutto czyli o 1274 zł mniej jak na ryczałcie

ale ten vat który dostaje na zasadach ogólnych(3%) i tak trzeba oddać(teoretycznie) do us więc ma mniejszy przychód o 2547zł w porównaniu do ryczałtu

teraz wydatki tak jak w moim poprzednim poście pisałem zmniejszą się o VAT czyli o 2323zł

czyli chyba dobrze napisałem że dochód zmniejszy się o 224zł

 

@ferdek1 skąd ci wyszło te 1310zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jak dla mnie wyliczenie kolegi qazi jest poprawne. Wiadomo że te 224 się zgubi, bo w ciągu roku na bank kupi się jakichś dupereli na 1000zł ( gumiaki, szlifierki, klucze, wiertarki, części do maszyn, oleje i laptop i winda do niego, antywirus :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
kolego ale co miesiąc cos kupujesz typu paliwo, cześci, odzież roboczą i inne rzeczy ...

odzież ochronną dla siebie jako rolnika można odliczać?

pytam bo pytałem się księgowej i ta twierdzi że odzież mogę odliczyć o ile będe miał zatrudnionego kogoś na zasadzie stosunek o pracę.

 

....bo w ciągu roku na bank kupi się jakichś dupereli na 1000zł ( gumiaki, szlifierki, klucze, wiertarki, części do maszyn, oleje i laptop i winda do niego, antywirus :) )

 

jak wyżej, narzędzia, części, oleje lapik wszystko OK ale gumiaki?

Tak mnie zastanawia jak to jest z tą odzieżą bo jedni mówią tak a drudzy inaczej i mam wątpliwości czy da to się odliczyć.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Takie coś znalazłem :

"Co do zakupu i konserwacji odzieży ochronnej używanej przez podatnika nie ma przeszkód, aby zaliczyć poniesione na to wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Charakter wykonywanej działalności wymaga używania ochronnej odzieży, i dlatego ma ona związek z przychodem. Poza tym obowiązek stosowania odzieży ochronnej przez przedsiębiorcę należy traktować tak jak obowiązek dotyczący pracowników, co potwierdził NSA w wyroku z 13 lutego 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 1228/96: „[zakupy] odzieży jako środka służącego do wykonywania działalności gospodarczej, z punktu widzenia zdania pierwszego art. 22 ust. 1 [ustawy], należy ocenić na tych samych zasadach zarówno w przypadku zakupu odzieży dla pracowników podmiotu gospodarczego, jak i dla osoby prowadzącej działalność (właściciela podmiotu). Punktem wyjścia dla wszystkich rozważań muszą być tu przepisy prawa pracy, z których wynika zasada wykonywania pracy przez pracownika we własnej odzieży”.

 

Sławomir Liżewski

 

PODSTAWA PRAWNA

art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.); art. 2377 § 1, 2 i 4, art. 2379 § 1–3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Dzięki koledzy za odpowiedz. A czy ja muszę wszystko sprzedawać na faktury? Załóżmy ze tylko buraki pójdą na fakturę a zboże sprzedam normalnie bez faktury. Czy US może czepiać się czegoś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SzaX    0

Moga sie czepic, gdzie sie podzialo to zboze. Chyba ze im wykarzesz ze poniosles 100 % straty (gradobicie, powodz, wymarzniecie. itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jeśli produkujesz zboża, kupujesz środki do produkcji zboża, to musisz pokazać co z tym zbożem robisz, jak nie z całością to przynajmniej z częścią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadams7    0

kolego nie wszystko, bardzo szybko do tego dojdziesz co się opłaca na faktura a co nie. oczywiście ale bez przesady ze tylko bedziesz kupowała a sprzedawał kilka ton zboża. ale np, sasiad ktory nie jest na vacie kupi sobie części na ciebie i tak dalej

 

@aadams7 gmina nie daje 22% zwrotu od paliw a 86 czy 89gr jak dobrze pamiętam od litra, i ten zwrot jest niezależnie czy jesteś na vat czy na ryczałcie

 

Kolego gmina zwraca akcyze ktora wynosi 22% ale przyjmują średnią cene paliwa i od tego średnią wartośc akcyzy ktora na ten rok wyniosła 0,85zł, co stanowi 22% ceny paliwa to dostaje każdy czy na vacie czy na ryczałcie, dodatkowo jak jesteś na vacie odliczysz sobie dodatkowe 22%vatu czyli kolejne 0,85zł


Po długie nieobecności na agrofoto wracam z tytułem inż. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SzaX    0

serio mozna odliczyc sobie tyle ile akcyza i dodatkowo VAT od paliwa?? czy albo to albo to? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Kolego gmina zwraca akcyze ktora wynosi 22% ale przyjmują średnią cene paliwa i od tego średnią wartośc akcyzy ktora na ten rok wyniosła 0,85zł, co stanowi 22% ceny paliwa to dostaje każdy czy na vacie czy na ryczałcie, dodatkowo jak jesteś na vacie odliczysz sobie dodatkowe 22%vatu czyli kolejne 0,85zł

 

 

gmina nie zwraca procentów tylko 85gr od litra, na dzień dzisiejszy u mnie jest to niewiele ponad 21% ceny brutto ON a jak paliwo kupowałem po 3.55 było to 24%, więc nie jest to wartość stała procentowo jak w przypadku VAT a wartość stała kwotowo nie wynosząca tych 22% ceny paliwa, a VATu w ON na dzień dzisiejszy przy cenie 3.99 brutto jest tylko ok 71gr a nie 85gr,VAT w paliwie wynosiłby te 85gr jakby paliwo kosztowało 4,72zł brutto, czyli 3,87 netto

3.87+VAT=3.87+(3.87*22%)=3,87+0,85=4,72 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

ja te sumy sprowadziłem do kwoty netto czyli bez VAT

ze sprzedaży pozbyłem się całego VATu ryczałtowego czyli tych 6% jako swoisty koszt, bo będąc na ryczałcie dostałby kwotę 42453 zł + 2547 zł VAT = 45000 brutto

teraz na VAT ogólnym

42453zł + 1273zł VAT = 43726 zł brutto czyli o 1274 zł mniej jak na ryczałcie

ale ten vat który dostaje na zasadach ogólnych(3%) i tak trzeba oddać(teoretycznie) do us więc ma mniejszy przychód o 2547zł w porównaniu do ryczałtu

teraz wydatki tak jak w moim poprzednim poście pisałem zmniejszą się o VAT czyli o 2323zł

czyli chyba dobrze napisałem że dochód zmniejszy się o 224zł

 

@ferdek1 skąd ci wyszło te 1310zł?

 

 

@qazi

Te 1310zł to jest VAT 3% który jest do zapłacenia ze sprzedaży zboża i buraków z kwoty 45000zł brutto


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to jak tak to źle liczyłeś, bo te 45000 zł jest już kwotą brutto jaką dostaje i zawarty w niej jest 6% VAT ryczałtowy, przynajmniej ja tak liczyłem, jak możesz spróbuj to przeliczyć przyjmują właśnie takie założenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Twoje wyliczenia co do VAT-u z zakupów są dobre. Tylko że jak będzie chciał sie rozliczać na zasadach ogólnych VAT to zmieni mu się stawka z 6%(ryczałt) na 3%(ogólny VAT)ze sprzedaży płodów rolnych(zboże i buraki) i od VAT-u z zakupów(co będzie miał do zwrotu ) będzie musiał odliczyć VAT ze sprzedaży zboża i buraków (2323- 3% ze sprzedaży z kwoty45000zł, tj.1310 =1013zł i taką kwotę uzyska zwrotu z US.)


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ale czy to mleczarnia(w moim przypadku) czy inny handlarz podmiot skupujący płaci mi kwotę netto + VAT, czyli dla ryczałtowca jest to 6% a dla vatowca 3% i tym samym kwota netto jest taka sama a kwota brutto płacona dla ryczałtowca jest o te 3% większa.

a kwota netto w tym przypadku od sprzedaży wynosi 42453 zł

 

PS. sory za wcześniejsze stwierdzenie że źle liczyłeś bo po prostu liczysz to inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

A ja się spotkałem z takim przypadkiem że kwota brutto była taka sama i dla ryczałtowca i dla vatowca (skup zboża). Dlatego trochę inne kwoty nam wyszły. A odnośnie PS. to jest OK. najważniejsze że wiemy o co w tym wszystkim biega.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jakbym był kupującym to niestety bym utrzymywał kwotę netto na tym samym poziomie, bo jak kwota brutto jest taka sama to podmiot skupujący traci te 3% w przypadku kupna od vatowca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam dwa pytanka odnośnie vatu:

1. jaka jest maksymalna kwota tzw wolnej sprzedarzy i gdzie można sprawdzić ile wynosi w danym roku(chodzi o sprzedarz roduktów rolnych/bydło, zborze itd/ innym rolnikom, którzy nie sa na wacie, wiem że po przekroczeniu pewnej kwoty trzeba zaopatrzyć się w kasę fiskalną)

 

2. czy vat naliczony można wkożystać do konca roku kalendarzowego czy dłużej?( szykuje mi sie teraz wieksza sprzedarz od której bede musiał zapłacic vat a do konca roku nie bede już miał większych wydatków)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

vat przechodzi bez ograniczeń czasowych

 

nie ma kas fiskalnych w rolnictwie poprostu wystawiasz faktury i kasa ci nie potrzebna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

tak ale mi chodzi o wolna sprzedarz bez faktur. jak np sąsiad przychodzi po metr psenicy. znajomy farmer mówił mi że wielkość wolnej sprzedarzy to w tym roku to ok 40 000 zł, jeżeli przekroczy sie tą kwote to trzeba mieć kase fiskalna, tak przynajmniej on twierdzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

będąc na zasadach ogólnych na wszystko musisz wystawiać faktury, oczywiście jeśli musisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Kolega dobrze gada z tą kasą fiskalną ;). Widzę że może co niektórzy już powinni mieć kasę fiskalną, a jej nie mają.

 

Te 40 tys zł rocznie (w pierwszym roku vat 20 tys rocznie)to suma jaką możemy sprzedać nie wypisując faktur (ale podatek należy naliczyć wystawiając sobie samemu kwity kasowe). Jednak w tą kwotę wliczają się również faktury, które wypisujemy ryczałtowcom lub osobom które w ogóle nie rozliczają się z vat - gołębiarz z miasta).


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

znajomy sprzedawał świnki, zboże, robił usługi, potrzebował udokumentowania do wniosku na unijną kasę i tak się zagalopował że wystawił tyle paragoników, aż przekroczył te 40k zł i przez taką bzdurę sam sobie kasę zafundował. Później żałował, że faktur nie wystawiał, więcej papieru by poszło, ale nie trzeba kasy fiskalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj