karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Lider19    33

Od zawsze odliczam vat od odzieży roboczej i nie ma z tym problemu ale jak to w naszym kraju każdy US ma się za wyrocznie na swoim terenie .No i ostatnio chyba się zmieniło że nie można powoływać się na interpretację innego podatnika trzeba wystąpić i mieć własną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tompil    3968

Panowie, chce przejść na VAT od  maja i mam kilka pytań:

- Czy maszyny wpisane do ewidencji środków trwałych można zdjąć z ewidencji po pół roku, żeby nie płacić od nich vatu przy sprzedaży. Problem polega na tym, że miałem kilka maszyn wpisanych do aktu darowizny od rodziców, to raczej nie przejdzie żeby wziąć je teraz w użyczenie.

- Czy muszę wyrobić regon w GUS?

- Czy mogę wziąć w użyczenie samochód od mojej teściowej który użytkuje teraz we włanym gospodarstwie tak żeby nie płacić od tego żadnego dodatkowego podatku?

- Dostałem ciągniki w akcie darowizny 2 lata temu, ale do dziś ich nie przerejestrowałem na siebie, czy muszę je teraz przerejestrować? Chciałbym teraz jednego sprzedać najlepiej przed przejściem na VAT tylko, że w dowodzie rejestracyjnym jest moja mama, a w akcie mam go zapisanego, czy muszę go przerejestrować przed sprzedażą, czy sprzedać na mamę?

- Czy muszę otworzyć konto firmowe, czy mogę podać do US konto osobiste?

-  Co oprócz złożenia deklaracji VAT muszę zrobić przy przejściu na VAT?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Wcześniej można się było powoływać ?

nie można.

Tylko jak masz kontrolę, kawka, herbatka panie przeglądają i pytają Ciebie a tym im wydrukowany wyrok i tekst że "ok możecie zakwestionować ale wystąpię o indywidualną interpretację, złożę skargę że nie znacie przepisów, odwołam się" (niepotrzebne skreślić) to inaczej się z kontrolerami rozmawia. Pamiętajcie, oni znają wszystkie przepisy tak jak policjanci, wyniki z roboty muszą mieć więc jak znajdą kogoś kogo mogą obrobić to obrobią.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Mam takie ogólne pytanie - sądze ze odpowiedz nie bedzie ogólna

 

Co w sytuacji gdy U.S. zakwestionuje bezpodstawnie wg. ich zdania, odliczony i zwrócony podatek VAT?

My uznajemy ich rację
Chodzi mi o kroki finansowo formalne lub inne w strone podatnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Jestem watowcem od 1 marca, nazbierało mi się trochę faktur, ponieważ chcę składać deklaracje na 21dni zwrotu pod koniec miesiąca sprzedałem 100kg fasoli żeby mieć jakąś sprzedaż. Przed przejściem na zasady ogólne gdzieś w tym temacie wyczytałem, że aby móc się starać o szybki zwrot wystarczy mieć wszystkie faktury opłacone i jakąkolwiek sprzedaż.

Dzisiaj rozmawiałem ze znajomym, który twierdzi że taka sprzedaż nie wystarczy. Jak to w końcu jest? W poniedziałek jadę do księgowej z papierami, ale wolę sam się dowiedzieć bo kto wie na jaką księgową trafiłem, mimo że wydaje się obeznana.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    218

deklaracje możesz składać  miesięczną lub wybrać kwartalną. co do przyspieszonego zwrotu  nadpłaconego podatku vat w ciągu 25 dni tyczy się  zakupionych środków trwałych i musisz wykazać jakakolwiek sprzedaż i mieć  wszystkie faktury zapłacone  , . jeżeli chcesz wnioskowć o zwrot  gdzie  nie miałeś zakupionych środków trwałych idzie  na 60 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Rozumiem, czyli pójdzie na 60dni, ponieważ nie kupowałem nic z maszyn. (Chyba że licznik hektarów można pod środki trwałe zaliczyć)?

A co jeżeli nie miałbym w ogóle sprzedaży? Faktury z marca odliczam w maju z fakturami z kwietnia o ile będzie sprzedaż w kwietniu?

Edytowano przez Toru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Co za bzdura z tymi środkami trwałymi... 25 jak wszystkie faktury zapłacone a 60 jak chociaż jedna nie zapłacona i obojętnie czy faktury kosztowe czy inwestycyjne/środki trwałe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

czy za nowy aparat telefoniczny (komórkę w oforcie na kartę ) można odliczyć vat w całości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Zarówno aparat jak i doładowania.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

a doładowywania to już różnie odliczają, niektórzy 50% niektórzy 75% a niektórzy walą 100% vatu, osobiście moim zdaniem najlepiej jest przy telefonie odliczać połowę vatu bo to nie są jakieś duże kwoty a szkoda dostać karę za byle co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

nie przesadzaj.

Raz miałem za kwartał za wszystkie telefony 750zł na fakturach, wyjaśniłem w US że była promocja na kody a kupiłem 4x150+faktura za stacjonarny i net. Zero problemów.

Tylko że u mnie stacjonarka+net+1prepaid to 100% odliczenia, mimo że najczęściej używam dwóch kart sim abonamentowych których nie wrzucam do rozliczenia (39zł za dwa numery z nolimitem na wszystko oprócz neta).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miziun    7

witam. już rok jestem na vacie w listopadzie miałem kontrole po pierwszym zwrocie teraz w lutym znowu poprosiłem o zwrot vat z przed przejścia co kupowałem z  prow maszyny w tym roku 4/5i za rok 5/5 zwrot po 9 tyś, jak myślicie będę miał i teraz kontrole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Będziesz miał albo nie będziesz miał. Nikt tu przyszłości nie przepowiada. Ogólnie reguły nie ma, że przy każdym zwrocie nawet 25 dniowym musi być kontrola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1

miziun

dobrze rozumiem , odliczasz  vat zapłacony z czasu przed przejściem na  zasady ogólne?

 

Z wypowiedzi wynika, że tak. Zdziwiony??? U nas takie zwroty robili za ok. 10% zwrotu. Jak ktoś chętny to zapraszam. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

a ja mam pytanie odnośnie rozliczenia odwrotnego obciążenia, przejrzałem posty które tego dotyczyły ale trochę to nieaktualne bo te deklaracje cały czas się zmieniają. Chodzi mi o to, w którym miejscu w deklaracji wpisujemy te kwoty od odwrotnego obciążenia? Znajomy księgowy powiedział mi że w c 14 poz 32 i 33?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Stal kupowałeś ? W 2015 wpisywałem i jakoś nie dzwonili z US .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris94    23

Witam,

Mógłby ktoś pomóc w sprawie VAT-u w rolnictwie ? Wiem że w tym temacie pewnie bym to znalazł ale musiałbym chyba kilka lub kilkanaście godzin spędzić żeby przeglądnąć tyle kart a to co czytałem każdy raczej opisywał indywidualne przypadki. Mój ojciec chyba od zawsze był na ryczałcie, zawsze mówił że z vat-em bardzo dużo załatwiania, drogie podatki itd. ale szczegółów nie za bardzo zna. Obecnie przejmuję gospodarstwo i z racji że teraz skorzystam z MR a po tym planuję składać wnioski na MGR więc zakupów będzie sporo i zastanawiałem się czy w moim przypadku nie będzie opłacalne przejście na vat choćby na te kilka lat inwestycji (wiem że chyba co najmniej 3 lata żeby móc później wrócić). Chciałem zapytać ogólnie na czym się traci a na czym zyskuje będąc na vacie w stosunku dla zwykłego ryczałtowca ? W jakim gospodarstwie się to opłaca a w jakim nie warto ? Jeśli ktoś ma wiedzę na jakiej stronie są podane takie aktualne informacje to proszę o link i nie będę zaśmiecał jeśli już było, tak samo jeśli ktoś zna się dość mocno na tym temacie i mógłby pomóc to proszę o PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj