karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

skywalker89    824

no wiadomo, że co przeznaczone do roboty to się odpisuje, czy to ubrania czy rolka papieru do d*py do ciagnika jakby podczas orki zachcialo Ci sie sr**.... 

 

dasiekk ty chyba w ogóle nie rozumiesz a ja cie usiwadamiał nie będę bo to ja wychodzę na głupiego, że nid ospiałem sobie vatu od mebli do domu, chleba, herbaty, karmy dla psa.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

skywalker89 - nie musisz mnie uświadamiać bo akurat w kwestii prawa i podatków mam trochę pojęcie. 

 

Nigdzie nie napisałem że da się odpisać vat od chleba,herbaty, garnituru itp. Ale już na przykład od karmy dla psów odpisuję, część od energii i wody też. Od większości ubrań kupowanych w PL też.  Wiadomo że jak kupuję zgrzewkę wody to nie proszę o fakturę - ale jak w sezonie kiedy mam pracowników kupuję paletę wody to głupotą byłoby żebym nie odliczał od tego vat.

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

To jaką masz działalność paleta wody ,mam ponad 100 ha ,w sezonie 2 ludzi to obrobi i tyle byśmy miel wypić,jak odliczasz za pracowników to chyba masz ich zarejesrowanych ,czyli jesteś obszarnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Jasne że zatrudniam i mam ich zarejestrowanych. Mam w sezonie 5-6 pracowników do zbioru maliny i czarnej porzeczki (bo mam część która musi być zbierana ręcznie ). A czy obszarnik? z tym co dokupiłem chwilę temu to swojego mam blisko 70ha plus dzierżawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pep14    29

Chce kupić ciągnik i przedtem przejść na VAT. Czy mogę cały VAT odliczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19550

Panowie a jak będzie jeśli wezmę nawóz z terminem płatności załóżmy na koniec października a faktura będzie wystawiona w maju/kwietniu?Kiedy będę mógł się z niej rozliczyć??Jak zapłacę czy w momencie zakupu(np na konie miesiąca/kwartału)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

mam pytanie może trochę dziwne ale...

czy jak mam fakturę sprzedaży np. za styczeń to muszę ją ujawniać w rozliczeniu czy mogę  "niedopatrzyć" i pominąć ją??  pójde siedzieć za to czy bede miliony kary placił ?


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Panowie a jak będzie jeśli wezmę nawóz z terminem płatności załóżmy na koniec października a faktura będzie wystawiona w maju/kwietniu?Kiedy będę mógł się z niej rozliczyć??Jak zapłacę czy w momencie zakupu(np na konie miesiąca/kwartału)?

 

Ja mam faktury z płątnością za rok. Składam normalnie tak jak każdą fakturę, księgowy powiedział tylko że mógłby byc problem jak bym chciał odzyskac w terminie 25 dni, jak złoży normalnie 60 dni to nikt niczego sie nie czepia, bynajmniej w moim US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19550

no właśnie mój księgowy jak ostatnio się rozliczałem pytał czy faktury popłacone-dlatego pytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Ja mojemu odrazu powiedziałem, że będą zapłacone za rok, to mi powiedział tak jak napisałem i spokój .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

A jak to jest z dzierżawami w przypadku vat? Mam umowy z sąsiadami i tam załóżmy że według umowy co roku płace im 300 zł za dzierżawę? co jak przejdę na vat? muszę im fakturę wystawić płacić coś do urzędu albo zgłaszać gdzieś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Jeśli bym kupił samochód i odliczył bym 50% vatu to czy przy sprzedaży też odprowadzam 50% vatu czy cały?


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Złożyłem te faktury na płatnośc za rok i jakoś skarbówka ich nie zakwestionowała i normalnie do zwrotu mam za IV kwartał  ponad 3 tysie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

A dlaczego mają zakwestionować ci teraz. Myślisz że oni tam wszystkie dokumenty szczegółowo weryfikują? Co któryś wyrywkowo tylko. Od tego jest inspektorat kontroli który ma przepierdo... na kontroli u ciebie. Jak możesz odzyskać Vat od kosztu teraz który poniesiesz za rok.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Złożyłem te faktury na płatnośc za rok i jakoś skarbówka ich nie zakwestionowała i normalnie do zwrotu mam za IV kwartał  ponad 3 tysie.

Składasz te faktury swojemu księgowemu,US widzi tylko deklarację VAT,schody zaczynają się przy kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

podstawą odzyskania Vatu  jest uregulowanie płatności za te faktury.

VAT można odzyskać od faktury terminowej przed jej zapłaceniem. Z tym nie ma problemu.

 

Problem robi się jak się nie zapłaci w terminie 180 dni od dnia wymagalności. Wtedy istnieją duże szanse że trzeba będzie oddać VAT do US.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majcin    7

Czy można odliczyć karmę dla psa?

 

Tak możesz i wszystkie usługi weterynaryjne także - przy kontroli na miejscu, panie zapytały czy to dla tego psa( którego widzą).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Z żoną oboje pracujemy oraz prowadzę gospodarstwo rolne bez hodowli. Obecnie jestem na ryczałcie, ale zastanawiam się nad vatem. Czy praca zawdowa nie będzie kolidować z vatem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

VAT można odzyskać od faktury terminowej przed jej zapłaceniem. Z tym nie ma problemu.

 

Problem robi się jak się nie zapłaci w terminie 180 dni od dnia wymagalności. Wtedy istnieją duże szanse że trzeba będzie oddać VAT do US.

Zgadza się przyznaje się do błędu. Specjalnie rozmawiałem z księgowym.

Przemo-Nie ma problemu zadnego ja tak mam że oboje z żoną pracujemy też poza rolnictwem i każde prowadzi oddzielne działalność gospodarczą

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano    3

VAT można odzyskać od faktury terminowej przed jej zapłaceniem. Z tym nie ma problemu.

 

Problem robi się jak się nie zapłaci w terminie 180 dni od dnia wymagalności. Wtedy istnieją duże szanse że trzeba będzie oddać VAT do US.

 

 

W myśl art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego wynikającego z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Przepis ten nie ma zastosowania wówczas, gdy dłużnik ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności.

Jeżeli należność zostanie uregulowana częściowo, korekta dotyczyć będzie podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj