Skocz do zawartości

Polecane posty

skywalker89    39

jak to jest ze sprzedaża sprzętu zakupionego na fakturę vat? rozumiem że wystawiam fakturę, wpisuję nazwę sprzętu, cenę, vat itp... ale czy pkwiu jest potrzebne? bo na fakturze zakupowej nie ma wpisanego kodu.

i pytanie czy można to obejść, sprzedaż na fakturę? np 'obdarowywując' kogoś z najbliższego otoczenia i wówczas normalna sprzedaż, co Wy na to ?

danielhaker    803

Co do powrotu na ryczałt, to w tym temacie było to kilka razy powtarzane i najlepiej najpierw skorzystać z wyszukiwarki a dopiero gdy dalej czegoś nie wiemy to dopytać. 

Np. tutaj trochę o tym było. 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/31-vat-w-rolnictwie/page-66?p=490549&do=findComment&comment=490549

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/31-vat-w-rolnictwie/page-207?p=880720&do=findComment&comment=880720

Jest tego więcej, to tylko przykłady. 

Nie zaśmiecajmy tego tematu pytając kilka razy o to samo, bo sami sobie tym szkodzimy :)

Wiadomość z agroFakt.pl

macko25    5

mam pytanie sprzedam zboże do firmy i ona wystawi fakturę VAT i to wystarczy dac księgowej czy ja muszę wystawić ?

wildagro12    3

Mam pytanie odnośnie spredaży maszyn rolniczych:

- sprzedaż ciągnika rolniczego zakupionego PRZED przejściem na Vat. Oczywiście międzyczasie kupywałem do niego drobne części, oleje, paliwo itp.

- sprzedaż prasy belującej zakupionej jako Vat-owiec. Już minęło 5,5 roku od jej zakupu

Czy muszę wystawiać faktury Vat sprzedaży - jeżeli tak to z jaką stawką?

PATr    238

Cześć akcyzy to odliczanie dla rolników, vat od paliwa może każda firma odliczyć...

Edytowano przez PATr

wildagro12    3

Mam pytanie odnośnie spredaży maszyn rolniczych:

- sprzedaż ciągnika rolniczego zakupionego PRZED przejściem na Vat. Oczywiście międzyczasie kupywałem do niego drobne części, oleje, paliwo itp.

- sprzedaż prasy belującej zakupionej jako Vat-owiec. Już minęło 5,5 roku od jej zakupu

Czy muszę wystawiać faktury Vat sprzedaży - jeżeli tak to z jaką stawką?

wg. mnie na obie faktura i 23%vatu.

Natknąłem się na ten artykuł http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-na-wsi/142728,2,Sprzedaz-maszyn-rolniczych-a-VAT.html

Wynika z niego, że na ciągnik wystawiam fakturę vat zwolniony - kupiłem go 6 lat przed przejściem na zasady ogólne. Gdybym kupił go np. 4 lata przed przejsciem na zasady ogólne musiałbym wystawić fakturę sprzedaży z 23% stawką vat mimo tego, że nie odliczyłbym 1/5 vatu naliczonego - nawet nie wiedziałem, że tak można.

A właśnie... załóżmy, że kupiłbym ten ciągnik 4 lata przed przejściem na vat na umowę k-s wtedy nie miałbym prawa do późniejszego zwrotu 1/5 vatu, ale przy jego sprzedaży nie musiałbym wystawiać FV ze stawką podstawową tylko zwolniony. -?

Na prasę wystawiam FV z 23% vatem.

Czy jest to prawidłowa interpretacja / czy info z artykułu są aktualne?

fezoi    47

Obawiam się , że info z tego artykułu są nieaktualne ,przynajmniej jeśli chodzi o stawkę zw.(zwolnione).Od 2014 konieczny jest warunek wykorzystywania do działalności nieopodatkowanej . To tylko moje skromne zdanie.

Edytowano przez fezoi

raffi    0

Na pewno jest to nieaktualne i niestety musisz wystawić faktury na obie maszyny ze stawką 23%. Tak jak wyżej kolega napisał zmiany od 2014r.

wildagro12    3

No to nieźle - czyli sprzedając maszynę  np. 20 letnią (do której nigdy nie kupywałem części na zwrot ) powinienem wystawić FV z 23% mimo, że jestem na vacie np. 2 lata.

A czy nie mógłbym (pytam czysto hipotetycznie) sprzedać tej prasy bez żadnej umowy (Vat odzyskany 5,5 roku temu więc US, w razie kontroli, nie może żądać odemnie jej posiadania jako ŚT). Zawsze móżna byłoby powiedzieć, że spaliła się i oddałem ją na złom. Ale pewnie trzebaby się tłumaczyć, że oddałem ją za darmo.

strzechu    33

a skad US mialby wiedziec , ze masz ta prase?

Jestem Vatowcem , posiadam konie dla przyjemosci , do rekreacji . owies , siano kupuje bez faktury , veternyarz i inne uslugi dla nich takze . Czy sprzedajac je musze rozliczyc sie z VATu?

Nikita_Bennet    100

prasę ma pewnie na EŚT jeśli prowadzi lub kupował części lub sznurek/siatkę. Kumaty pracownik (a tacy się trafiają, rzadko ale są) to wyłapie.

Co do sprzedaży to przeanalizujcie to co pisałem parę stron wcześniej, sprzedajecie z zaniżoną ceną i fakturą 23% na żonę/syna/ojca, cena zaniżona a na fakturze piszecie że uszkodzone to i to. Po 6 miesiącach osoba na którą to sprzedaliście sprzedaje to normalnie na umowę K-S z normalną ceną. Tylko trzeba wiedzieć wcześniej że coś się chce sprzedać.

socha    0

A nie lepiej zrobić darowiznę, na kogoś z rodziny, a ten później niech sprzeda? Ileśtam stron wcześniej z kimś na ten temat dyskutowałem. I z tego co pamiętam taki sposób zgodny z prawem podawał.

PATr    238

Dokładnie tak, darowizna na kogoś z rodziny, po 6 miesiącach tamten sprzedaje na umowę K-S, i vatu się nie płaci...

Ja tak robiłem tyle że sytuacja była "lekko" inna (rzekł bym absurdalna). Będąc na vacie kupiłem ciągnik na umowę k-s od vatowca ale ten kupił go ptzed przejsciem na vat i nie wystawil mi vat marży a co za tym idzie zapłacić musiałem podatek od wzbogacenia. Nie migając się zapłaciłem go w pełnej kwocie gdyż nie zaniżałem wartości. Gdy chciałem go sprzedać otrzymałem informację że muszę wystawić na niego pełną fv. Więc pokazując środkowy palec prawej ręki US darowałem go ojcu. Czasu na zgłoszenie darowizny masz tyle że ojciec może go od razu sprzedać i też mu ch. zrobią.

Edytowano przez alvaroalvaro78

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się