Skocz do zawartości

Polecane posty

janusz20    105

Mój tata ma umowę użyczenia  ciągnika od mojej mamy czy może odliczać spokojnie części użyte do ewentualnych remontów tego ciągnika? 

marluk    29

witam serdecznie, prosze o fachowa porade:

czy jesli ja posiadam firme na zusie to moge kupic towary rolne od mojego ojca - rolnika ryczaltowego i moze on otrzymac zwrot podatku vat 7% ktory ja mu zaplace? mieszkamy w tym samym domu. towary rolne o ktorych mowa zostaly zebrane z pol ktore sa wlasnoscia TYLKO ojca i jego zony, ja nie mam tam zadnego udzialu, dzialalnosc jest prowadzona w miejscu naszego zamieszkania. jak wyglada sytuacja prawna w tym przypadku?

jest to dla mnie bardzo wazna kwestia, prosze o porady.

Edytowano przez marluk

Wiadomość z agroFakt.pl

aro1975    114

jak masz w działalności handel płodami rolnymi to bez problemu możesz wystawić fakturę RR - ojcu zapłacisz brutto, a sam otrzymasz zwrot VAT - co zamierzasz zrobić z tym zbożem?

przelew 14 dni

marluk    29

mi chodzi o to czy ojciec moze otrzymac ten zwrot 7% czy musi go oddac do US. Na pewno ja moge go odliczyc? bo np. maz z zona nie moga tak robic ale tu jest troszke inaczej bo ja nie mam gospodarstwa ani nie uzyskuje dochodu z produkcji rolnej. jestem tylko posrednikiem. To nie zboze tylko owoce. i niekoniecznie 14 dni, z ojcem fakture wystawimy na 60 dni ale to akurat nie ma znaczenia. Kwestia czy ojcu nalezy sie 7% i czy ja moge go odliczyc?

Edytowano przez marluk

aro1975    114

ojciec nic nie dostaje z US, ty mu płacisz za towar kwotę brutto (z VAT) i nikomu nic nie oddaje, a dodatkowo dostaniesz zwrot VAT ponieważ kopiłeś towar od rolnika ryczałtowego i ty wystawiasz fakturę RR

marluk    29

wlasnie o to mi chodzilo, jest gdzies o tym w internecie? to dla mnie bardzo istotne bo od tego zalezy czy oplaca mi sie zakladac dzialalnosc na zusie czy nie. Jesli nie byloby to moziliwe to korzystniej zeby ojciec zalozyl firme na krusie.

Edytowano przez marluk

aro1975    114

warunkiem odliczenia VAT od faktury RR jest zapłata przelewem w przeciągu 14 dni - poszukaj w google.

marluk    29

niekoniecznie, jesli rolnik zaakceptuje na fakturze RR inny termin niz 14 dni moze byc 14 dni. domyslnie jest 14 dni ale jesli umowia sie na wiecej to jest inaczej. cytat z ustawy:

W myśl art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

- nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

- zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

Edytowano przez marluk

marluk    29

tak, ale co do tej relacji ojciec - syn to potwierdzone informacje czy twoje domysly? bo znam zasady vatu pomiedzy obcymi osobami ale gdy sa to relacje rodzinne czesto wyglada to inaczej (np. maz kupuje od zony).

aro1975    114

tego nie wiem, jak jest z kupnem. ja jestem na VAT (mam firmę) i świadczę usługi swojemu ojcu i wystawiam faktury i nie było problemu w US

marluk    29

to w sumie analogiczna sytuacja ale wiesz jak to z US. Zapytam moze gdzies u ksiegowego.

falcon83p    0

Cześć. Proszę o radę, bo trochę jeszcze kuleję w kwestii VAT-u.

W dniu 23.12.2014 kupiłem maszyny za 300 000 (data faktury), następnie 24.12.2014 przelałem dealerowi 250 000 z 300 000 pozostałe

50 000 miałem mu przelać po otrzymaniu od niego zwrotu kaucji za użyczenie tychże maszyn do "prezentacji" w gospodarstwie.

Dealer przycioł i nie przed końcem roku kaucji i tu moje pytanie.

Czy jeżeli pozostałe 50 000 za fakturę z grudnia zapłacę dopiero w styczniu np. 02.01.2015 (oczywiście w terminie 14 dni) to czy będę mógł wraz z zeznaniem za grudzień złożonym po całkowitej zapłacie faktury np. 05.01.2015 wystąpić o zwrot VAT za maszyny czy dopiero wraz z zeznaniem za styczeń???

jimmy871    5

Podstawa to data wystawienia faktury. Skoro wystawiona została w grudniu to rozliczasz ją za grudzień pod warunkiem oczywiście że masz ją uregulowaną. Jeśli zapłacisz pozostałe 50 tys 5 stycznia to jeszcze tego samego dnia możesz złożyć deklaracje w us. Dołączasz do deklaracji fakturę wraz z potwierdzeniem jej zapłaty z racji środka trwałego ale to zapewne wiesz.

aro1975    114

tak jest jak chcesz zwrot VAT w przyspieszonym terminie (25dni), jeżeli chcesz zwrot w normalnym terminie (60dni), składasz deklaracje z tą fakturą w styczniu, a resztę zapłacisz jak gość zwróci kaucję. VAT musisz wyksięgować jak nie zapłacisz faktury przez 6 m-cy.

mrc1005    34

Tak czytam, jak kupiłem środek trwały i mam zapłacone faktury to przy składaniu teraz zeznania, muszę do US dostarczyć fakturę za zakup środka trwałego? Można to wysłać elektronicznie tak jak zeznanie ? pozdrawiam 

jaro86    6

Do US składasz tylko deklaracje o faktury lub inne dokumenty możesz być poproszony w razie kontroli.

krzychu94    1

Planuję kupić kasę fiskalną do mojego gospodarstwa. I mam takie pytanie: czy taka zwykła kasa z allegro za 700 zł nadaje się do gospodarstwa? Są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty homologacyjne (legalizacja czy coś w tym stylu)? Proszę  o poradę.

jimmy871    5

Do US składasz tylko deklaracje o faktury lub inne dokumenty możesz być poproszony w razie kontroli.

W moim us podczas zakupu środka trwałego jestem zobligowany do tego by do deklaracji dołączyć fakturę wraz z dowodem zapłaty.

przemol87    43

Planuję kupić kasę fiskalną do mojego gospodarstwa. I mam takie pytanie: czy taka zwykła kasa z allegro za 700 zł nadaje się do gospodarstwa? Są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty homologacyjne (legalizacja czy coś w tym stylu)? Proszę o poradę.

Powinna byc dobra jak zrobia ci fiskalizacje, dowiedz sie jeszcze jak z przegladem serwisowym po 24miesiacach

krzychu94    1

Przemol87 a takie przeglądy często trzeba robić? Rozumiem, że pierwszy po 24 miesiącach od fiskalizacji.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?