Skocz do zawartości

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

WItajcie. Mam pytanie. Czy warto jest przejść na VAT? Posiadam gospodarstwo 14ha + parę ha lasów, 3 ciągniki (2 C360 i Fortschritt 323) kombajn, samochód itp. Chodujemy ok. 150 świn i przeważnie się z nich utrzymujemy. Inwestycje jakieś są, w tamtym roku kupiony ciągnik + pług, w tym zakupilismy siewnik + zamierzamy postawić 2 wiaty i zbudować przyczepę. Jestem w tym świeży, więc proszę o pomoc. Pozdrawiam. :)

Jaca19855    10

Szymon tego czy warto przejsc na Vat z góry nikt Ci nie powie kazdy ma inne wydatki i inna wielkosc sprzedazy. Ja też zastanawiam sie nad przejściem na Vat na zasadach ogolnych z moich prowizorycznych obliczeń wynika że byłoby to dla mnie opłacalne ale nie robie nic pochopnie, spisuje sprzedaz i koszty od ktorych odprowadzany jest podatek Vat i bilansuje to, za styczeń wyszedłbym lepiej na zasadach ogólnych niz na ryczałcie, za luty mysle ze wyjdzie odwrotnie,

Najlepiej rozpisz to w zeszycie i sam zobaczysz czy Ci warto

Będąc vatovcem swoje produkty sprzedajesz z 5% stawka Vat ktory musisz odprowadzic do US, stawka ta jest pomniejszana o wielkosc Vatu w kosztach w zaleznosci na co wydajesz 5,8 lub 23%

Ja jestem póki co laikiem wiec moge tylko tyle podpowiedziec ale mysle ze sa osoby na tym forum ktore wyjasnia duzo duzo wiecej

SOKAN    12

Dobrze Jaca prawi. Prowadzić ewidencje przychodów i nabycia środków, po roku ewidencjonowania i rozliczenia będziesz widział czy warto czy nie.

Wiadomość z agroFakt.pl

jimmy871    5

WItajcie. Mam pytanie. Czy warto jest przejść na VAT? Posiadam gospodarstwo 14ha + parę ha lasów, 3 ciągniki (2 C360 i Fortschritt 323) kombajn, samochód itp. Chodujemy ok. 150 świn i przeważnie się z nich utrzymujemy. Inwestycje jakieś są, w tamtym roku kupiony ciągnik + pług, w tym zakupilismy siewnik + zamierzamy postawić 2 wiaty i zbudować przyczepę. Jestem w tym świeży, więc proszę o pomoc. Pozdrawiam. :)

Również do znawców nie należę ale sądzę że w przypadku owego gospodarstwa nie warto wchodzić na vat. Piszesz o inwestycjach ciągnik - pług, domniemam że były to maszyny stare na których defacto nie było naliczonego vatu. Znam przypadek kiedy rolnik o podobnym areale wszedł na vat i kupił nowy ciągnik jednak od tamtej pory odlicza miesiące aby jak najszybciej wrócić na ryczałt..

KARGO    85

Panowie moj ojciec w 2005 przeszedł na VAT w 2008 kupił ciagnik w holandii od którego nie odliczył vatu w 2011 ja przejełem gospodarstwo i teraz chciałbym sprzedac ten ciagnik czy musze odprowadzić VAT? Ciagnik cały czas jest zarejestrowany na ojca czy jesli bede musiał odporowadzic vat musze najpierw przerejestrowac go na siebie??

kissmy...    57

jeśli przejąłeś całe gospodarstwo wraz z parkiem maszynowym, a ciągnik nie był wyłączony to musisz go przerejestrować, dla samochodów i maszyn zgodnie z którymś z cytowanych w temacie artykułów przysługiwało zwolnienie, ale proponuję zasięgnąć języka w KIP,

znajomy RR otrzymał za zboże płatność z miesięcznym poślizgiem wraz z umową, w której ma wyrazić zgodę na opóźnienie terminu płatności, nie otrzymał jednak faktury RR, czy ona nie jest niezbędna kontrahentowi? czy też po prostu on się zabezpiecza przed niepodpisaniem umowy i ewentualnie wystawi fakturę RR z późniejszą datą sprzedaży (tak, aby pasował termin płatności)?

ONA77    12

a faktura rr nie była wystawiona wcześniej , przy sprzedaży?

Arek    122
Napisano (edytowany)

Nie ma obowiązku wpisywania kodu pkwiu więc można to sobie darować :)

edit.

zostałem uprzedzony. post można skasować.

Edytowano przez Arek

kissmy...    57

a faktura rr nie była wystawiona wcześniej , przy sprzedaży?

teoretycznie była, ale wyłącznie w wersji elektronicznej

tomasz2012    0

nie ma obowiązku pisać pkwiu na FV

proponuje się koleżance upewnić w swej myśli gdzieś w skarbówce ponieważ z tego co mi wiadomo niema opowiązku ale przy stawce 23%

ONA77    12
Napisano (edytowany)

a ja proponuję koledze uaktualnić o jakiś 1 rok swoją wiedzę...bo duuużo się przez ten czas w vat zmieniło

kissmy... to oświadczenie teoretycznie potrzebne jest kupującemu , aby mógł odliczyć sobie vat z faktury RR , ponieważ zapłacił po 14 dniach. Ale czy taka faktura elektroniczna RR uprawnia go do obniżenia vat ( brak podpisu), to dla mnie nie jest oczywiste...,

Ja bym mu podpisała niech ma jak chce, to on był zobowiązany wystawić fakturę RR , i to jego problem a nie rolnika RR.

Chyba że nie masz ochoty podpisywać to nie musisz ( ty czy znajomy) tego robić , nie musisz się zgadzać na przedłużony termin...

Edytowano przez ONA77

kissmy...    57

dzięki, pytałem wyłącznie z ciekawości, gdyż jest to bardzo interesująca praktyka, gdzie przy braku faktury (podpisanej) oraz oświadczenia, iż sprzedawca jest RR oczekuje się zgody na inny termin płatności, ale już różne takie kwiatki spotkałem

poosa21    55

Mam takie pytanko.

W maju 2013 kupiłem do busa komplet 4 kół, a w styczniu prawdopodobnie ktoś mi podłożył nóż pod koło i rozwaliłem opone, gdzie musiałem wymieniac dwie na jednej osi i czy teraz sie nie przyczepią że po 8 miesiacach znowu kupiłem opony?

szopen    28

Jak się przyczepią to się wytłumaczysz. Przecież dopóki nic ci nie udowodnią to jesteś w porządku. Miałem kilka kontroli i o różne rzeczy pytali ale jak jest logiczne wytłumaczenie to głowy nie urwą. Nie ma co się bać na zapas.

SOKAN    12

Czy potrzebny jest wniosek do deklaracji VAT-7, w sytuacji zwrotu podatku należnego w terminie 60 dni?

ONA77    12

chyba że nie było w tym okresie sprzedaży a występujemy o zwrot bo wtedy US ma ustawowo 180 dni na zwrot....a jeśli chcemy wcześniej to wniosek + zabezpieczenie...

jackowski11    2

Witam,

prawdopodobnie były juz takie pytania, ale moze coś sie zmieniło. Czy jesli otrzymałem w formie przelewu na konto (podane do rozliczania) od kogoś z rodziny np. 15 tys, czy musze to jakoś za ewidencjonować, komus sie z tego spowiadać?

Prócz żony :)

skywalker89    39

a jak to jest ze sprzedażą za gotówkę? Wówczas i tak muszę wystawiać fakturę i jestem na cenie w plecy o Vat ??

mikad    227

Jak możesz być w plecy jak sprzedajesz za tą samą cenę.

skywalker89    39

nie rozumiem.. Myślałem, że jeśli muszę wystawić fakturę, to jeżeli dostaję gotówki np 5zł/kg za fasolę, to od tego muszę odprowadzić podatek 0,25zł, czyli faktycznie to tak jakbym sprzedał po 4,75zł..

mikad    227

Fakturę wystawiasz wpisując cenę netto, doliczasz podatek vat i na końcu wychodzi cena do zapłaty przez kupującego. Nie ma tu znaczenia czy sprzedajesz na przelew czy za gotówkę. Podatek naliczasz od ceny netto a nie od brutto, 4,75 plus 5% to jest 4,9875 w zaokrągleniu 4,99 natomiast 5 plus 5% =5,25 nie wiem czego nie rozumiesz.

Witam, planuję przejść na vat ale nie wiem czy mi się opłaci, więc pytanie z mojej strony:

chcę kupić używany ciągnik od ryczałtowca i czy będę mógł od niego odliczyć vat poprzez wystawienie faktury z mojej strony?

czy vat mogę tylko odliczyć od ciągnika kupionego od vatowca?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?