karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

romet737    5

Mam pytanie z innej beczki. Mianowicie chodzi oto czy moge liczyć na zwrot vatu z maszyn wziętych na kredyt tzw.młody rolnik ? Jeśli tak to na zwrot vatu musiałbym czekać do całkowitej spłaty kredytu czy wcześniej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

najszybciej zwrot możesz uzyskać w terminie 25 dni od złożenia deklaracji (jeśli opłacisz fakturę przed złożeniem deklaracji), zatem w najgorszym przypadku po około 55 dniach od wystawienia faktury otrzymasz zwrot, źródło środków nie ma tutaj znaczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apiarist    0

Szanowni Koledzy/ Koleżanki, mam pytanie odnośnie ewidencjonowania sprzedaży bezrachunkowej. Jak dokładnie ją ewidencjonować w przypadku rolnika vatowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goli28    0

czy mozna odliczyc sobie vat od energii elektrycznej gdy faktury są na mojego ojca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anak    0

czy ktoś może wie czy można wystawiać faktury sprzedaży na rolników ryczałtowców, np takiemu rolnikowi chcę sprzedać krowę, czy mogę wystawić na niego fakturę czy potrzebna jest kasa fiskalna żeby wystawić takiemu rolnikowi fakturę

 

czy mozna odliczyc sobie vat od energii elektrycznej gdy faktury są na mojego ojca

 

 

myślę że nie można odliczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Szanowni Koledzy/ Koleżanki, mam pytanie odnośnie ewidencjonowania sprzedaży bezrachunkowej. Jak dokładnie ją ewidencjonować w przypadku rolnika vatowca.

 

Najwygodniej jest prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży bezrachunkowej, kwotę uzyskaną z tytuły sprzedaży sumujesz i wystawiasz dowód wewnętrzny na koniec dnia. Pamiętaj aby dowód ten był wystawiony zanim rozpoczniesz sprzedaż w dniu następnym. Tak zaprowadzoną księgę podatkową sumujesz z ewidencją VAT i uzyskujesz cały przychód podlegający opodatkowaniu. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, oto link: http://www.vat.pl/sp...-rachunki-8137/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Mam pytanie, kupiłem maszyny na kredyt zostały mi wystawione faktury z terminem płatności do 27 marca ale ze względu na przedłużające się formalności faktury zostały opłacone dopiero dziś. Czy urząd skarbowy będzie mieć coś przeciwko gdy wystąpię o zwrot VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

raczej nie.

Faktury zostały opłacone a to jest warunek przyspieszonego zwrotu.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Jeśli wystąpisz o zwrot w terminie 60 dni, to nikt nie będzie sprawdzał twoich płatności za dane faktury. Co innego jest kiedy składasz deklarację z terminem zwrotu 25 dni = czynności sprawdzające i dogłębne trzepanie twoich dowodów wpłat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
apiarist    0

Najwygodniej jest prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży bezrachunkowej, kwotę uzyskaną z tytuły sprzedaży sumujesz i wystawiasz dowód wewnętrzny na koniec dnia. Pamiętaj aby dowód ten był wystawiony zanim rozpoczniesz sprzedaż w dniu następnym. Tak zaprowadzoną księgę podatkową sumujesz z ewidencją VAT i uzyskujesz cały przychód podlegający opodatkowaniu. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, oto link: http://www.vat.pl/sp...-rachunki-8137/.

 

Dzięki. Zastanawiałem się czy Dowód Wewnętrzny musi być wystawiony na koniec dnia, czy też może być wystawiony na koniec miesiąca; sumując cały przychód uzyskany ze sprzedaży bezrachunkowej, bo tutaj słyszałem różne opinie. Link, który wysłałeś jest mi znany. Dzięki mimo co za pomoc. Wolałem spytać się kogoś z praktycznym doświadczeniem. Mam jeszcze jedno pytanie czy rolnik Vatowiec ma obowiązek składania jakiś innych zeznań podatkowych oprócz deklaracji VAT - 7? Ostatnio od doradcy finansowego usłyszałem o CIT - 8 ale nie pasuje mi to kompletnie bo przecież to jest zeznanie podatkowe od osób prawnych. Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Do apiarist

Musisz na koniec dnia, w razie kontroli z US bądź UKS ta druga instytucja mało prawdobodobna, mogą Ci zarzucić wadliwość, nierzetelność prowadzenia ksiąg podatkowych. Odnośnie CIT-8 to pierwsze słyszę żeby rolnicy musieli składać tą deklaracje, ten formularz jest przeznaczony tak jak mówiłeś dla osób prawnych... Chyba że jesteś wspólnikiem w jakiejś spółce rolnej? Niektórzy rolnicy składają PIT-36L z działów specjalnych produkcji rolnej, ale jeśli tego nie masz to VAT-7 jest wszystkim co musisz składać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

opiszę w skrócie naszą sytuację. mąż półtora roku temu założył działalność "usługi dla rolnictwa", przeszedł na vat, a ja w niewiedzy zostałam na ryczałcie. byłam u księgowego i potwierdził iż powinno być całe gosp na vat. dostał tym samym moje wypowiedzenie, za to że przez niespełna dwa lata nam o tym nie powiedział. odr też był niedoinformowany, a teraz już jest.. ale do rzeczy. orientuje się ktoś jak to teraz można wyprostować? księgowy kazał nam dogadać się z mleczarnią aby to mąż im faktury wystawiał. ale jak? nie ma umowy, nie ma kwoty, nie ma bydła?! wszystko jest na mnie, nr gospodarstwa, nr producenta, kwota mleczna, umowa z mleczarnią. nr gosp dostałam przed ślubem, samo gospodarstwo też. więc jak mąż może wystawiać fv za mnie? w krus ubezpieczam go ja. jak to teraz ugryźć żeby było dobrze? już nie chodzi mi wstecz, jak trzeba będzie to ureguluję, tylko do przodu jak to załatwić? mąż ma obowiązek do 2016 roku prowadzić działalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

sprawa co najmniej zawiła, proponuję zlecić to księgowemu, bowiem jako małżonkowie bez rozdzielności majątkowej - prowadzicie wspólne gospodarstwo i zgodnie z zapisami ustawy o vat reprezentować może je tylko jeden z małżonków, czyli mąż ze względu na zobowiązania, stąd powinien on skorygować wszystkie deklaracje uwzględniając wszystkie faktury z gospodarstwa (nie wiem czy kosztowe również) ale z pewnością przychodowe, nie będzie to proste dlatego warto zaangażować księgowego, który być może spotkał się z podobnymi przepadkami albo może takie zlokalizować (znajomi księgowi i US), konsekwencji z tego tytułu poza ewentualnym vat należnym nie powinno być, gdyż zasadniczo jest to wina "chorej" treści ustawy o vat oraz jeszcze bardziej ułańskiej jej interpretacji przez US

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

czyli mąż moze przejąć moje faktury?jak to skorygować? bo jak on mleczarni wystawi za mleko jak nie ma z tym nic wspólnego? a powiedz co z tą rozdzielnością majątkową? bo wiem że można podpisać w każdej chwili

Edytowano przez marzencia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie mam niestety pojęcia jak to ma wyglądać w praktyce, gdyż to US wymyśla takie podchody i to zasadniczo ich biznes, aby sytuację naprostować, rozdzielność majątkowa to dobra rzecz, szczególnie w przypadku "świeżych małżonków" z odrębnymi majątkami jest to prosta sprawa, ale problem jest innej natury, gdyż dotyczy sytuacji która miała już miejsce (rezygnacja męża ze zwolnienia), a ze sprzedażą mleka przez męża nie powinno być problemu (należy tylko dogadać się z mleczarnią)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Jeśli chcesz całą sytuację wyprostować złóż wniosek o interpretację indywidualną. Jeśli dobrze wszystko opiszesz, uznają twoje stanowisko za prawidłowe to US nic Ci nie będzie mógł zrobić z racji tego, że będziesz posiadać interpretację, a ona jest dla nich wiążąca. Podobna interpretacja http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=341231&i_smpp_s_strona=1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

gorzej jeśli intepretacja zostanie wydana nie po naszej myśli;] ostatnio znajomi małżonkowie wystąpili o interpretację, która skonsultowali następnie w swoim US, a po kontroli zmieniło się podejście do jej treści i klops, także interpretacji nie polecam w żadnym wypadku, już lepiej niczym się nie przejmować i żyć w nieświadomości, z drugiej strony jest to spory problem i najlepiej szybko to wyjaśnić, aby ograniczyć negatywne konsekwencje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

mąż nie rezygnował ze zwolnienia bo mąż nigdy nie był na ryczałcie rolniczym. mąż był "pomocą" w moim gospodarstwie. nie prowadził odrębnego gospodarstwa, nic nie sprzedawał, nic nie kupował. wcześniej pracował, był ubezp w zus, po ślubie przeszedł na krus jako mój współmałżonek. dostał darowiznę od babci, 1 ha, po czym wspólnie kupiliśmy 3 ha na który zaciągneliśmy wspólny kredyt. no chyba, że moje wypłaty, z moim nazwiskiem nipem i nr dowodu są też jego? z mleczarnią mąż nie podpisze umowy bo nie jest producentem rolnym w arr, a nie może być bo ja nim jestem. mam mu oddać nr z arr, nr gosp, i siedziby stada i najlepiej grunty?! żeby to on był producentem rolnym!?

Edytowano przez marzencia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wspominałaś, iż mąż jest podatnikiem vat czynnym, czyli na vatR zadeklarował prawdopodobnie, że rezygnuje ze zwolnienia z "art 113", a powinien zaznaczyć "art 43", gdyż usługi rolnicze to działalność rolnicza, czyli vat od momentu wskazanego w vatR winien być rozliczany z całego gospodarstwa małżonków, a ustawa dopuszcza reprezentację wyłącznie jednego małżonka, czyli w Waszym przypadku męża, dlatego to on powinien wystawiać FV (gruntów mu nie oddawaj, pieniędzy też nie;) domyślam się jak bardzo to wszystko wydaje się abstrakcyjne, ale takie są zapisy ustawy i znana tylko IS intencja ustawodawcy, której nie potrafią zrozumieć nawet pracownicy US i to na petentów przerzucają odpowiedzialność, proponuję zadzwoń na KIP jest to w miarę dobre źródło - opisz im swój przypadek i Ci wszystko jasno wytłumaczą, przy czym pozostaniesz anonimowa (prawie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

w sumie to nie wiem co on tam zaznaczał i kiedy to robił. poszłam też do innego biura księgowego, oczywiście w rolnictwie laicy, ale przynajmniej przepisy znają (nie to co poprzedni księgowy). dla świętego spokoju zadzwonię.

a co jak ja dalej chcę być ryczałtowcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

na ryczałt można wrócić najszybciej po trzech latach od rezygnacji ze zwolnienia (której dokonał mąż), najprościej będzie oddać w dzierżawę stado i grunty ryczałtowcowi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sulmar    0

Chciałbym zapytać, jesli sie przejdzie na vat:

Sprzedaje się w ciągu roku mleko na kwotę powiedzmy 50 tys. : to 5% trzeba będzie oddać vatu, do tego nie dostanie się 7% co się należy ryczałtowcowi czyli jest się stratnym około 12 %, tak? czy ja to dobrze rozumiem?

 

Jeśli ojciec przejdzie na vat kupi środki trwałe. Po ponad 5 latach będzie chciał zrezygnować z vatu. Czy będzie musiał zwrócić vat za środki trwałe, czy jak wchodząc na vat miał jakieś budynki to przy wyjściu z vatu będzie musiał oddać vat za budynki lub za całe gospodarstwo?

 

Jeśli kupimy np. ciągnik, minie pięć lat i np. ojciec chce go dać w darowiznie synowi który nie jest na vacie co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

na ryczałt można wrócić najszybciej po trzech latach od rezygnacji ze zwolnienia (której dokonał mąż), najprościej będzie oddać w dzierżawę stado i grunty ryczałtowcowi

nie mogę oddać bo podpisując umowę na mgr zobowiążę się do prowadzenia tego gospodarstwa. a druga sprawa jak mąż może wystawić fv podmiotowi skupującemu jeśli nie ma kwoty mlecznej? ani nr producenta, ani umowy z podmiotem?które to ja zawierałam przed ślubem. albo za bydło, na które nr siedziby stada jest na mnie i w razie sprzedaży są podawane moje dane z moim nr konta? w praktyce nie może on sprzedać mojego bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj