karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

b0gdan    90

przy każdej większej inwestycji opłaci się przejść na VAT. W Twoim przypadku z tytułu sprzedaży do US należało by się 3k zł, a z samego odliczenia inwestycji będziesz miał ponad 30k zł do zwrotu, czyli jesteś z miejsca na 10 lat do przodu, ale przecież do tego dojdą zwykłe zakupy.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no tak a jak mam tej wypłaty za mleko miesięcznie 5000zł, wydatków 2,500zł to pozostaje 2,500 to w ciągu roku 30tys. zysku i np co roku bym kupował maszyny za ok 40 tys. to US nie będzie się czepiał skąd mam pieniądze na ciągłe inwestycje ?

A wogóle na jakich zasadach bym się rozliczał i na jaki % vat bym sprzedawał mleko, zboże i bydło i czy mógłbym cały czas mieć zwrot z US i ile ze sprzedaży mleka za 5tys ile musiał bym oddać do US i czy przejście na vat jest trudne do przejścia i do rozliczenia ?

 

 

i tak jak bym mleko sprzedał za 60tyś/rok to do US musiał bym oddać 3tys i jak bym miał wydatków na rolnictwo(podatek, prąd, części do maszyn, paliwo, nawozy, folie, sznurek pasze itp) na kwotę ok 30tyś to ja bym musiał oddać do US czy US i ile ?

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

mleko i zborze sprzedajesz z 5% VAT, bydło z 8%. To że rolnicy maja cały czas zwrot z US nikogo specjalnie nie dziwi, bo kupujemy sporo rzeczy z 23% stawką, więc nie jest tak trudno o nadwyżkę. Co do inwestycji, to przecież dostajesz dopłaty i tak jak koledzy powyżej pisali można ratować się darowiznami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

marcin2057@

mleko 5%

tucznik i bydło 8%

zborza 5%, a wszstkie zakupy do gospodarstwa masz oprocentowane stawkami głównie 5%, 8% i 23%

przykład:1 sprzedajesz mleko

od 5000 zł przychodu na fa masz 250 zł vat-u

zakupy do gospodarstwa masz za 2500 * 23%= 575zl

Do US odprowadzasz róznice 250-575= -325 w tym prypadku nie odprowadzasz nic

przykład 2

przychód 5000zł - vat-u 250 zł

zakupy do gospodarstwa 1000 * 5% = 50 zł

do US odprowadzasz różnice czyli 250- 50=200 w tym przypadku 200 zł

co do rejestracji w US regon ze statystycznego(już masz nadany) idż do Biura R. niech Ci wypełnią zgłoszenie doVAT-u koszt w US 170 zł i od pierwszego możesz zaczynać

US sprawdza rolników ale zazwyczaj przy wiekrzej inwestycji NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W książeczce ewidencji nabycia tow. i usł. którą mam nie ma rubryki gdzie można by umieścić nabycie towarów na podstawie faktury RR. Nie bardzo wiem jak to rozwiązać ..

Mam założyć jeszcze jedną ewidencje dla faktur RR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer161    0

marcin2057 zawsze w roku u mnie to naogół w zimie kiedy nie masz duzo zakupów to wcześniej z poprzedniego miesiąca zostawiasz sobie fakture na której jest vat do zwortu podajesz ją w miesiącu w którym miał byś "zanieść" do skarbówki i wychodzisz na +

mój tata jest w vacie chyba już 10 lat i przez te lata 3 razy musiał zapłacić vat do skarbówki, i to było kilka zł, zawsze sobie pilnuje w tych "martwych" okresach zeby kupić wiecej nić zarobi.

jak bedziesz robil inwestycje to jak najbardziej opłaca sie wejśc do vatu.

na początku napewno bedziesz musiał się trochę pomęczyć zeby wszystko zrozumieć najlepiej poproś kogoś kto sam robi rozliczenie zeby Ci wytłumaczył i pomógł na początku a później już sobie sam poradzisz bez problemu


Valtra N92, Ursus 4514 i MF 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

ONA77@

przekresl na czerwono stawkę której nie użyłes w tym miesiącu napisz u góry 7% również na czerwono postaw parawkę powinno by dobrze

w następnym miesiącu rób jak zwykle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Nie muszą być osobno , ale w mojej papierowej ewidencji ze sklepu nie ma rubryki ze stawka 7%, i nie ma miejsca gdzie tą stawkę 7% można dopisać ( jako osobna kolumnę)

Zastanawiam się jak najprościej dorzucić taką rubrykę , aby nie trzeba było zakładać odrębnej ewidencji dla nabycia od RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

nie widzę druku i nie bardzo moge podpowiedzieć ja używam programu, ale może znajdź na necie aktywny druk zakupu vat tam powinno się dać zmienić stawkę lub dopisać 7% lub też wpisz "ewidencja zakupu vat wzór" i poszukaj z rubryką stawka 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

koledze kiedyś poradziłem by wpisywał zgodnie z deklaracją, w jednej rubryce 7,8%. Cały czas tak robi i jest ok. Poza tym jak koledzy pisali, można przekreślić stawkę w jednej z niewykorzystanych rubryk i wpisać swoją. Troszkę dziwna ta książka, ja jak kiedyś prowadziłem "analogowo" zawsze miałem rubryczkę z niewpisaną stawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Najprosciej to jest tabelka w exelu i samemu wpisujesz ile jest vatu na fakturze, bo co to za róznica czy bedzie osobno 5,8 czy 23 jak i tak w deklaracji wpisuje się sume wszystkich.

 

Mam pytanie czy jak kupie od handlarza pług za 15tys i on mi wystawi fakrture marża to bede mógł ten vat odpisać, bo jeszcze z tym nie miałem do czynienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam po raz kolejny program VATowiec...jest darmowy na jedno stanowisko.2 miesiące nauki a później taka wygoda.Zawsze mamy kontrahentów pod ręką,szybka praca,jednocześnie EŚT,stawkę vat jaką chcemy możemy wpisać,wystawiać faktury....i wiele wiele innych przydatnych funkcji dla tych którzy lubią mieć porządek w dokumentach.Naprawdę program wart polecenia.

Nie chcę żeby ktoś na mnie się obraził ale tabelki w exel-u to niezły przeżytek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A czym się rózni tabelka w exeu od tej w programch "specjalnych" ? Moja ma wszytkie kolumny te co potrzeba i wszystko wylicza. Oczywiscie jak ktoś uzywa czegoś innego to tez jest dobrze. Nie mówie ze exel jest najlepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

Może ktos mi wyjaznic sytuacje---- jestem na Vacie od 1.07.2012 i od 1.03.2013 posiadam kase fiskalna. Jesli sprzedaje np. prosieta ryczałtowcowi to daje mu tylko paragon i to wszystko. Jesli sprzedaje te prosieta Vatowcowi to drukuje faktury i jedna daje vatowcowi a jedna zostawiam i pod ta moja podpinam równiez wydrukowany paragon. A co jesli sprzedaje np. byki do firm ????? lub do grupy producenckiej w ktorej jestem???? to tez drukuje paragon i podpinam go pod swoja fakture??? I byki zawsze ida na przelew to na paragonie powinno pisac przelew?? czy wogole jest cos takiego ??? prosze o pilne podpowiedzi dzieki milego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

ja jesli wystawiam fakture to nie wbijam tego w kase a ksiegowa pózniej zlicza faktury + raport miesieczny


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

Jako Vatowiec jeżeli sprzedaje rolnikowi ryczałtowemu zboże a dokładnie pszenicę to jaki VAT wstawiam 7 czy 5 %??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

5% bo ty sprzedajesz


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy86    9

Witam. Pytanie odnośnie wychodzenia z vatu, Jestem zielony.

Powiedzmy, że wejdę teraz na vat. Co roku sprzedam siano za 20 000 i kupię paliwo za 10 000. Jak dobrze rozumiem zapłacę 5% od sprzedaży siana do US, a oddadzą mi 23% z paliwa?

Czyli 1000 zł płacę 2300 mi zwrócą?

Najważniejsze pytanie: jeśli po 5 latach będę chciał wrócić na ryczałt (skończy się umowa dzierżawy ziemi), to będę musiał zwrócić do US 6500?

 

 

Aha jeszcze jedno, jeśli będąc na vacie kupię materiały budowlane to mogę postawić sobie z nich dom czy tylko garaż albo oborę?

Edytowano przez jerzy86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

vat odliczonego od środków obrotowych zwracać nie będziesz musiał, będziesz musiał co najwyżej skorygować vat od środków trwałych czyli wspomnianych budynków, odliczyć można wyłącznie vat od nakładów związanych ze sprzedażą opodatkowaną czyli z prowadzoną produkcją, czyli dla gospodarstwa będą to inwestycje w zakresie budynków gospodarczych, ewentualnie jeśli będziesz prowadził agroturystykę to również budynki mieszkalne (ale w tym roku jeszcze można otrzymać zwrot vat za materiały budowlane na cele mieszkaniowe z 23% do 8%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
modliszka    1

zawsze dobrze w tego typu kwestiach zwrócić się do księgowej, bo przepisy zmieniają się non stop i tak na prawdę drudno za tymi zmianami nadążyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900

Powiedzmy, że wejdę teraz na vat. Co roku sprzedam siano za 20 000 i kupię paliwo za 10 000. Jak dobrze rozumiem zapłacę 5% od sprzedaży siana do US, a oddadzą mi 23% z paliwa?

Czyli 1000 zł płacę 2300 mi zwrócą?

Jeżeli sprzedasz siano za 20tys brutto i kupisz paliwa za 10tys brutto to oddasz 952,38 PLN a dostaniesz 1.869,92 PLN ponieważ:

 

19.047,62zł x 1,05 = 20 000zł brutto

8.130,08zł x 1,23 = 10 000zł brutto

Poniżej masz prosty kalkulator http://www.kalkulatory.gofin.pl/12,Kalkulator-vat-brutto-netto.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

witam ponownie, nie moge znalezc odpowiedzi, chce kupic samochod dostawczy, czy jako rolnik moge odliczyc od niego vat? powiedzmy, ze samochod bedzie wykorzystywany w gospodarstwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj