karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Maro0    11

Słuchajcie, wystawiam pierwszy raz fakture i prosze was o pomoc, jaka stawka vat mnie obowiazuje na cebule w łusce? i jaki mam wpisac symbol klasyfikacji statystycznej?

 

jesli ma ktos jakies adresy stron gdzie takie rzeczy mozna znalesc to bede wdzieczny za podanie. Szukałem w google ale tam co strona to co innego pisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Coś kolega chyba dopiero zaczyna przygodę z google hehe ;)

http://www.klasyfika.../pkwiu/0,0.html sekcja A 01, to powinno zaspokoić Twoje wątpliwości :)

 

Tylko jeszcze kwestia komu to sprzedajesz...bo to są stawki dla faktury VAT a nie RR

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Odnośnie odliczeń vat-u od różnych przedmiotów z doświadczenia wiem, że każdy urząd może posługiwać się inną interpretacją przepisów, więc w sprawach nieoczywistych polecam wizytę lub tel do US i tam uzyskacie odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wizyta w US i telefon mogą niewiele pomóc, jeśli liczycie na wyczerpującą odpowiedź i zgodną z obowiązującym systemem prawnym to tylko Krajowa Informacja Podatkowa ( z tego co pamiętam nagrywają rozmowy, więc jest w miarę bezpiecznie)

 

@darolee nabywca nie ma wpływu na stawkę VAT, bez względu na to czy jest to podatnik czynny czy rolnik ryczałtowy stawka jest taka sama, znaczenie ma tylko sposób rozliczania się z VAT sprzedawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

oj się czepiasz nie wiem czego? Toć @Maro0 napisał, że wystawia fakturę więc jest sprzedawcą. Zwróciłem mu jeszcze uwagę, iż inna stawka może obowiązywać np. gdy sprzedaje rolnikowi RR, czy ....a nie będę zbyt dużo mieszał. Powiedzmy patrząc z Twej perspektywy nabywca też ma wpływ na stawkę VAT, bo sprzedawca musi mu wystawić prawidłową fakturę w stosunku do formy prawnej, co do rozliczania VAT, czy nierozliczania go-np. osoba prywatna ;)

Ja jakoś nie widzę błędów w mym pośnie, by go sprostowywać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

popełniłeś błąd logiczny, prawdopodobnie miałeś na myśli, że sprzedawcą będzie rolnik ryczałtowy (wtedy istotnie mamy do czynienia z inną stawką VAT), natomiast w dalszym ciągu nabywca nie ma wpływu na stosowaną stawkę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zależy ona od przedmiotu sprzedaży i sprzedawcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

witam. planuję przejśc na VAT i mam do was pytanie, czy uzyskam zwrot z US za materiały budowlane na budynek mieszkalny (dom)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

z działalności to raczej nie, ale wpisz sobie w google "zwrot vat za materiały budowlane", bo jest takowy dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

ok dzieki za odp. chciałbym przejść na vat i od razu zacząć budowę obory na byki i mam takie pytanie, jak już dostanę zwrot vatu z US to przez ile lat będę musiał się rozliczać????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

jak się nie mylę to 10 lat

 

oczywiście musieć nie musisz, ale wtedy będziesz musiał część Vat-u oddać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

wszyscy mi mówią że ten vat to taka super sprawa ale wole tu zapytać o plusy i minusy. Dzisiaj sobie policzyłem że samego vatu rocznie z przychodów musiałbym oddać 6 tys zł a vat z rozchodu miałbym 11 tys i teraz pozostaje kwestia czy dostanę te 11 tys zwrotu podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

czy jeżeli kupie np cielaki od rolnika ryczałtowca i nie wystawie fa vat rr bo np rolnik nie będzie chciał inaczej sprzedać jak tylko gotówka-towar to będę później mógł odliczać paszę, weterynarza, łańcuchy, które zostaną zużyte w chowie tych cielaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

jak bedziesz miał faktury na to to czemu nie a rolnikowi ryczałtowcowi mimo ze nie zgodzi sie na przelew to wystaw chociaz fakture na gotowke bys mial dowod w skarbowce ze je kupiles:):)

 

wszyscy mi mówią że ten vat to taka super sprawa ale wole tu zapytać o plusy i minusy. Dzisiaj sobie policzyłem że samego vatu rocznie z przychodów musiałbym oddać 6 tys zł a vat z rozchodu miałbym 11 tys i teraz pozostaje kwestia czy dostanę te 11 tys zwrotu podatku?

dostaniesz róznice tego vatu z przychodu a z rozchodu czyli 11tys minus 6tys rowna sie 5tys i tyle dostaniesz zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

ok dzieki za odp. chciałbym przejść na vat i od razu zacząć budowę obory na byki i mam takie pytanie, jak już dostanę zwrot vatu z US to przez ile lat będę musiał się rozliczać????

wrócić na ryczałt możesz po 3 latach, ale jak kolega pisał będziesz musiał zwrócić część vatu, czyli:

-amortyzacja środków trwałych 5 lat - 1/5 za każdy rok (po powrocie po 3 latach musisz oddać skarbówce 2/5 kwoty vat)

-amortyzacja budynków 10 lat -1/10 za każdy rok (po przejściu po 3 latach musisz oddać skarbówce 7/10 kwoty vat)

- są jeszcze inne pierdołki ale to tam szczegóły typu rozliczenie materiału siewnego itp

 

wszyscy mi mówią że ten vat to taka super sprawa ale wole tu zapytać o plusy i minusy. Dzisiaj sobie policzyłem że samego vatu rocznie z przychodów musiałbym oddać 6 tys zł a vat z rozchodu miałbym 11 tys i teraz pozostaje kwestia czy dostanę te 11 tys zwrotu podatku?

Jak kolega pisał jeśli Twoje obliczenia są poprawne dostaniesz 5 tyś zwrotu. ale znając życie będzie on nieco większy, bo pewnie nie ująłeś drobnych zakupów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

a przechodząc na vat trzeba wyrabiać regon? i do czego on jest potrzebny? nie wiem czy to wszystko dobrze rozumiem, jak będę na vacie przez 10 lat to nie będę musiał nic oddawać do US? i jak to jest przy budowie domu, da się coś odliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Mi w urzędzie od razu powiedzieli, że muszę mieć regon. Po 5 latach od zakupu środka trwałego i po 10 latach od budowy nie musisz oddawać pieniędzy. Przy budowie domu US zwraca tylko różnicę między 23% i 8%, ale to może zrobić każdy, nie trzeba być na vacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bgbg    5

Witam!

Być może taki temat już był wcześniej,(za dużo stron do przeglądania),ale mam pytanie i może ktoś zna na nie odpowiedź.

Mam gospodarstwo rolne około 10ha i do tego działy specjalne produkcji rolnej(ferma drobiu).

Działy specjalne są opodatkowane na zasadach ogólnych,więc płacę podatek dochodowy od drobiu.

Będę lada moment uruchamiał działalnośc gospodarczą,ponieważ korzystam z dotacji"Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej' i nie jestem vatowcem.

Czy da się oddzielić działalność związaną z "Różnicowaniem" od gospodarstwa rolnego,tak by było realane odliczenie podatku vat od zakupowanych maszyn,a gospodarstwo w tym fermę drobiu pozostawić bez zmian?Wejście na vat całym gospodarstwem byłoby dla mnie nieopłacalne.

Zna ktoś takie sprawy?

Edytowano przez Marcin91
post napisany kursywą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Mi w urzędzie od razu powiedzieli, że muszę mieć regon. Po 5 latach od zakupu środka trwałego i po 10 latach od budowy nie musisz oddawać pieniędzy. Przy budowie domu US zwraca tylko różnicę między 23% i 8%, ale to może zrobić każdy, nie trzeba być na vacie.

5 lat dla środków trwałych np. maszyny rolnicze, ciągniki; 10 lat na budowlankę - skąd się te terminy biorą, skoro roczna stawka amortyzacyjna na maszyny rolnicze wynosi 14% (klasyfikacja KśT symbol od 590 do 599) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5294

z faktur np. za wypełnienia wniosku o płatność na MGR, czy za wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie, RŚ itd. można bez żadnych problemów odliczyć VAT ???


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

Mam takie pytanie czy jak po zakupie ciągnika wejdę na Vat to będę mógł odliczyć sobie +- 50 tyś zł czy muszę sprzedać coś za kwotę za 50 tyś ???? Czy mogę odliczyć sobie vat zaraz po zakupie ciągnika świeżo przed wejście na vat i nic nie sprzedanego ????

 

 

Proszę o szybką odpowiedź !!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Bo najpierw przechodzisz na vat póżniej kupujesz ciągnik gdzie jest 50tys. vatu sprzedajesz np. 100kg ziemnniaków gdzie jest 5zł vatu i masz zwrot ze skarbowego po 25 dniach na kwote 49.995zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj