karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

marulekk    5259

Ponawiam pytanie.

Czy poprzedzający rok podatkowy za który trzeba przedstawić oświadczenie o dochodach min. 20 tyś zł jest liczony od 1stycznia do 31grudnia danego roku, czy jednak 12 miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia rejestracyjnego do US?

 

teraz nie ma takiego wymogu, chcesz przejść na VAT to nie musisz wykazywać żadnego dochodu z poprzedniego roku


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

1piotr1 rozumiem że jesteś na vacie wiec ty wystawiasz faktury cukrowni.

U mnie w glinojecku wstawiają faktury na stronę, ja tylko je drukuje i im wysyłam oryginał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Panowie występując o przyspieszony zwrot duzej sumu(40tyś), muszę dać dowód przelewu przy składaniu o zwrot w urzędzie, czy to dopiero pokazuje przy kontroli US gdy przyjadą do mojego domu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Warunkiem zwrotu jest opłacenie wszystkich faktut. Mi kiedyś sprawdzali 3 kwartały w stecz (do poprzedniej kontroli). Nie dostaniesz zwrotu jak nie bedziesz miał zapłaconej faktury za "zapałki". Od razu podepnij przelewy do wszystkich faktur, bo musisz mieć potwierdzenia do okazania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elmer23    0

witam może się powtarzam ale jest tych stron tak dużo...

mam pytani jestem młodym rolnikiem prowadzę produkcję trzody chlewnej,obrabiam 20ha swojej ziemi i ok 30ha dzierżawy,sprzedaje praktycznie tylko świnie ok.500 w roku,czasem troche kukurydzy w niedługim czasie myśle o modernizacji gospodarstwa(nowe maszyny itp.)na ile opłaca mi się przejść na vat????

Znajomy mówił że od nowego roku pozmieniały się stawki vat i teraz ciężko wyjść na swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Warunkiem zwrotu jest opłacenie wszystkich faktut. Mi kiedyś sprawdzali 3 kwartały w stecz (do poprzedniej kontroli). Nie dostaniesz zwrotu jak nie bedziesz miał zapłaconej faktury za "zapałki". Od razu podepnij przelewy do wszystkich faktur, bo musisz mieć potwierdzenia do okazania.

 

A jak się przedstawia sprawa w takiej sytuacji: kupuję cośtam na allegro i płacę za to poprzez PayU kartą. No i kontrahent wystawia mi na fakturze - zapłacono przelewem - to co w takim wypadku podpinam pod fakturę - obciążanie z karty na tą kwotę? No bo nic innego nie mam na potwierdzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

U mnie jak kupuje z coś z netu i jak płace przedpłate za towar, to na fakturze jest pieczątka lub wydruk "zapłacono" co innego jak by było "przelew" lub "do "zapłaty" wtedy musi być potwierdzenie przelewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    936

Lukasz jak chcesz przyspieszony zwrot to musisz zrobić kopie wszystkich faktur i dać do urzedu razem z wnioskiem o zwrot.jak są przelewy to potwierdzenie przelewu do faktury tez, jak płatne gotówka to trzeba pilnować zeby na fakturze pisało zapłacono gotówka bo nieraz sprzedawca zapomni i pózniej sa problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Kurcze ja sam nie wiem co zrobić.

Moja koncepcja to kupuje cielaki, podchowuje i sprzedaje z powrotem jako jałówki i to wszystko sprzedaje z vatem. Będę miał zawsze cztery sztuki na stanie.

Odliczać będę nawozy i paliwo w ilości która starczy na ponad 10ha.

Tak na pierwsze spojrzenie to z US będę więcej brał niż tam wpłacał. Czy takie coś ma prawo bytu, czy trzeba robić tak żeby bilans wychodził przynajmniej na 0?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14
Napisano (edytowany)

masz ciągnąc z urzędu ile się da nawet 100 razy więcej niż masz kasy z gosp., abyś tylko miał papier na to skąd wziąłeś na zakupy wygrałeś w lotto, czy zagrałeś na kursie walut, na giełdzie, czy ciocia ci dała itd...... bo przecież wiadome, że musisz się poruszać z litera prawa, jedynie co nam można to wykorzystywać luki prawne i wielu tak robi....

 

lukakaczmarek w sudzucker przysyłają poczta z cukrowni będę tam musiał zadzwonić po mi teraz nie pasuje po tych zmianach na 1 tys. zł

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

opłaca mi się przejść na vat????

Znajomy mówił że od nowego roku pozmieniały się stawki vat i teraz ciężko wyjść na swoje.

To raczej by ktoś odpowiedział prowarząc na VAT gospodarkę Twojego pokroju. Ja prowadzę gospodarstwo tylko roślinne na 90 ha i nawet przy braku inwestycji jestem nieco do przodu.

Musisz policzyć mniej więcej jakie widatki masz w roku a jaką sprzedaż (szacunkowo te grubsze). Tylko najważniejszy aspekt tego jest, że chcesz robić modernizację, a to raczej duży wydatek Vat i często kalkulacja jest jednoznaczna. Ja właśnie parę lat temu przeszedłem na wat bo wymieniałem park maszynowy. Z samego watu ma tej przestrzeni miałem ponad 250 tyś. rozkładając to nawer na 25 lat daje mi 10 tyś do przodu (przy załozeniu, że pozostały bilans jest na 0).

 

płacę za to poprzez PayU kartą kontrahent wystawia mi na fakturze - zapłacono przelewem - to co w takim wypadku podpinam pod fakturę - obciążanie z karty na tą kwotę?

Pan/i z US zadzwoni do Ciebie i poprosi o wyjaśnienie płatności. Defakto bedziesz musiał skontaktować sie ze sprzedawcą i poprosić o potwierdzenie zapłaty za tą fakturę. Miałem kilka razy taką sytuację. I, żeby nie było to czasem z dużych firm, jak zamawiam części np.: Zetor Polska, czy Pom Augustów. Czasem jak sie gada z księgowymi w firmach, to nie wiem czy są tak głup...., czy się uważają za tak mądre (co na jedno wychodzi), że ciężko sie dogadać.

 

Kurcze ja sam nie wiem co zrobić.

Odliczać będę nawozy i paliwo w ilości która starczy na ponad 10ha.

Tak na pierwsze spojrzenie to z US będę więcej brał niż tam wpłacał. Czy takie coś ma prawo bytu, czy trzeba robić tak żeby bilans wychodził przynajmniej na 0?

Przelicz szacunkowo. Dobrze się zastanów co w roku kupujesz za 23% VAT, bo defakto to to nam daje te bonusy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro87    1

kupiłem jałoszki na dalszy chów - to sie wpisuje do środków trwałych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

hehe się tym nie zajmowałem .... teoretycznie tak. Ja słyszałem, że można wpisać krowy mleczne a na mięso raczej nie wpisują :) Tylko powiedz krowie, że sie już zamortyzowała haha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Witajcie nie znalazłem tematu bardziej zwiazanego z US wiec podczepiam sie tu.

a wiec po jakim czasie mogę sprzedać ciagnik rolniczy aby nie płacic podatku do US??

 

-z tego co sie oreintowalem jest to okres pół roku tj. 6miesiecy

-albo sprzedac na umowie kupna-sprzedazy za kwote niższą niż sie kupiło tak aby byc na minusie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Witam!

Chciałbym by wypowiedział się ktoś z moim areałem.

Czy jest opłacalne przejście na VAT ?

Mam 45ha, 25krów (10 tys. mleka mies.), cały odchów mianowicie jałówki przeznaczone na wymiane w stadzie podstawowym, a byczki na tucz. Pola mam górzyste i gliniaste (bywają i równe ;)

Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik22    5

pod warunkiem że, będziesz inwestował w gospodarstwo, najlepiej jakbyś korzystał z PROW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49
Napisano (edytowany)

Witam!

Chciałbym by wypowiedział się ktoś z moim areałem.

Czy jest opłacalne przejście na VAT ?

Mam 45ha, 25krów (10 tys. mleka mies.), cały odchów mianowicie jałówki przeznaczone na wymiane w stadzie podstawowym, a byczki na tucz. Pola mam górzyste i gliniaste (bywają i równe ;)

Z góry dzięki

 

Mamy podobna produkcję mleka na połowę mniejszym areale. Miesiąc styczeń: sprzedany jeden opas, 3 cielaki i podobna ilość mleka i 1000zł Vatu do skarbowego trzeba by oddać, z paszy, nawozu i z kilku innych zakupionych pierdoł w tym miesiącu udało się uzbierać 800zł, także jakby nie patrzeć 200 w plecy, ale został zafakturowany tez jeden dość kosztowny grat także do zwrotu jednak trochę będzie. W skali roku powinno to trochę lepiej wyglądać, szczególnie w sezonie letnim.

Gdyby nie dość poważne inwestycje w tym roku i zapowiedzi premiera o wprowadzeniu rachunkowości w gospodarstwach to raczej nikt by sobie tym głowy nie zawracał. Także jak nie planujecie poważnych inwestycji to się wstrzymajcie z tym narazie.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Tak tylko na PROW muszę wziąć kredyt wysokoprocentowy a w ciągu jednego roku nie jestem wstanie takiego spłacić, a nawet w ciągu 2 lat to odsetki tak narastają że głowa mała.

 

Dodam jeszcze że sprzedaję około 50ton pszenicy i około 30ton rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442
Napisano (edytowany)

Weż sobie kartke formatu A4 i podziel ja na pół.

Po jednej stronie (nazwij tabela A )napisz przychody ze sprzedaży w ciągu roku ale netto ( bez doliczonego vatu jako rolnik ryczałtowy)

np:

MLEKO 50000 zł

RZEPAK 65000 zł ( sprawdz stawke VAT na rzepak bo nie jestem pewny czy jest to 5%, być może 8% )

Pszenica 15000 zł

 

dodaj vat czyli 50000 + 65000 +15000 = 130000 zł + 5 % VAT= 136500 czyli VAT do skarbowego 6500 zł. Tyle musisz oddac do skarbowego bedąć na vat ogólnym.

 

Po drugiej stronie (nazwij tabela B ) policz ile wydajesz na nawozy, paliwo, srodki ochrony roślin, koncentraty dla zwierząt itp...

Zlicz VAT od tych środków do produkcji. gdybyś był na warunkach ogólnych to ten VAT musiałby być oddany.

 

Odejmij wartośc Vat-u w następujący sposób TABELA A - TABELA B = WYNIK.

Jeśli WYNIK jest dodatni to nie opłaca się być na VAT.

Jeśli WYNIK jest ujemny to wtedy róznica to Twój zwrot VAT-u czyli zysk z przejścia "na VAT "

Edytowano przez Marl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11
Napisano (edytowany)

Ja też miałem dylemat czy przejśc na VAT od 1 LUTEGO tego roku ale się wycofałem .Miesięcznie tracił bym około 1800 zł vatu z mleka plus sprzedaż bydła np .dziś 650 zł(vat) za krowy więc nie jestem w stanie tego cofnąc z 20 ha i 60 szt.bydła fak kozystam teraz z PROW ale to jest tylko 60 tyś vatu(zwrot) .Druga sprawa chcąc sprzedać ciągnik musiał bym kupić kasę fiskalną bo od 20 tyś w pierwszym roku w drugim 40 tyś ona obowiązuje ale tylko gdy sprzedał bym rolnikowi ryczałtowemu.

Edytowano przez jaro30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Mam pytanie w związku z korektą faktury z cukrowni za buraki a dokładnie z numerem. Wcześniej miałem FV/5/11 a teraz wstawiam nowy numer z tego roku czy musi być nowy powiązany ze starym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mloda1    0

hej lepiej się rozliczać przez osobę prywatną, ostrożną, czy tez może przez biuro rachunkowe?jakie macie doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

A przy kontroli mogą się doczepić jak bedę miał fakturę na częsci do ciągnika którego nabyłem 2 dni przed fakturą za częsci i jeszcze nie jest ten ciągnik przerejestrowany na mnie, ale mam umowę darowizny miedzy mną a tatą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Ja też miałem dylemat czy przejśc na VAT od 1 LUTEGO tego roku ale się wycofałem .Miesięcznie tracił bym około 1800 zł vatu z mleka plus sprzedaż bydła np .dziś 650 zł(vat) za krowy więc nie jestem w stanie tego cofnąc z 20 ha i 60 szt.bydła fak kozystam teraz z PROW ale to jest tylko 60 tyś vatu(zwrot) .Druga sprawa chcąc sprzedać ciągnik musiał bym kupić kasę fiskalną bo od 20 tyś w pierwszym roku w drugim 40 tyś ona obowiązuje ale tylko gdy sprzedał bym rolnikowi ryczałtowemu.

A niby dlaczego byś tracił? Paliwa, nawozów, pasz, leków, sznurka, folii, cześci nie kupujesz? 60 tys to jest mało? Z reguły w takim gospodarstwie jakie opisujesz na vacie bez inwestycji wychodzi się około zera, a vat ze środków trwałych zwracają. Poza tym jeśli zaczęłeś inwestować to raczej dalej będziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Mam pytanie w związku z korektą faktury z cukrowni za buraki a dokładnie z numerem. Wcześniej miałem FV/5/11 a teraz wstawiam nowy numer z tego roku czy musi być nowy powiązany ze starym?

 

Wystawiasz nowy numer z tego roku. Przynajmniej ja tak robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj