karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

gigix    6

A ta faktura to po co im teraz, na kontroli ewentualnej nie wystarczy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Nie mam pojęcia po co, może chcą zobaczyc co zostało kupione. Czy jest to na pewno środkiem trwałym. Przecież nie zawsze muszą jechac na kontrolę.

Pani w US powiedziała, że trzeba dołączyc ksero, więc dołączyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Tak po prostu jest wymagane. (Wytyczne z MF). Wiem bo sprawdzam zwroty ;) Ale i tak jak jest duży zwrot a w dodatku pierwszy to będzie kontrola ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
nie przypomnę Ci tego artykułu gdyz go nie znam, ale wiem że zwrot od środków trwałych przysługuje w całości, bo w ten sposób mój szwagier odzyskał 60 k PLN, wpłacając 12k PLN vatu od produkcji rocznie, artykuł który przytoczyłeś tyczy się środków obrotowych

Nie prawda. Jeżeli vatu od śr. trwałych masz załóżmy 60.000 i załóżmy nie masz innych zakupów a vat od sprzedaży wynosi np. 10.000 to dostaniesz różnicę czyli 50.000. Sprawdzam zwroty już tyle lat że nie ma ściemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę jak US będzie traktował zakup oleju napędowego do ciągnika rolniczego, który został mi użyczony przez sąsiada, czy aby odliczyć VAT (będąc VATowcem oczywiście) od ON muszę być właścicielem ciągnika rolniczego? i jak wygląda kwestia zakupu części eksploatacyjnych do wynajętych/ wypożyczonych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę jak US będzie traktował zakup oleju napędowego do ciągnika rolniczego, który został mi użyczony przez sąsiada, czy aby odliczyć VAT (będąc VATowcem oczywiście) od ON muszę być właścicielem ciągnika rolniczego? i jak wygląda kwestia zakupu części eksploatacyjnych do wynajętych/ wypożyczonych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę jak US będzie traktował zakup oleju napędowego do ciągnika rolniczego, który został mi użyczony przez sąsiada, czy aby odliczyć VAT (będąc VATowcem oczywiście) od ON muszę być właścicielem ciągnika rolniczego? i jak wygląda kwestia zakupu części eksploatacyjnych do wynajętych/ wypożyczonych maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibik1    0

No właśnie pożyczam ciągnik od sąsiada i traf sprawił że zepsuł sie rozrusznik .Wypadało by odkupić nowy rozrusznik. Co na to US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Tu jest problem. Używając ciągnika sąsiada narażasz się (jeżeli trafisz na upierdliwego urzędnika) na to, że sąsiadowi policzą jakiś dochód którego przecież nie uzyskał. Wbrew pozorom - usługi rolnicze są opodatkowane podatkiem PIT. I widzę że Us się za to bierze. Na szczęście zlikwidowano liczenie nie uzyskanego przychodu od krewnych I stopnia. Kiedyś z tym była masakra. A głównie przez "zyczliwych". Sam nie wiem co ci poradzić ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Może inaczej - będą się starać policzyć ile by kosztowało wynajęcie takiego ciągnika np. z SKR i będzie próba doliczenia sąsiadowi przychodu. Ale - większość urzędników nie ma zielonego pojęcia o technice agrarnej i bez problemu takie rzeczy "przechodzą"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tzn jeśli ciągnika użyczy mi nieodpłatnie ojciec to nie będzie problemu z rozliczeniem zużytego paliwa oraz części eksploatacyjnych (oleje, filtry, płyny i smary)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Tak. Kiedyś Liczono użyczającemu ile byłby dostał i ustalano przychód i ile by zapłacił korzystający - tzn. ile by zapłacił jakby musiał - i też liczono mu że zarobił. Takie przepisy wymyślili nasi wodzowie i przemądzrzy posłowie. Paranoja. Teraz tak nie ma - przynajmniej jeżeli chodzi bodajże o 1 stopień pokrewieństwa (napewno) - nie wiem jak dalej. Chociaż jak trafisz na urzędnika starej daty to uważaj. Ale nie daj się wziąść na "krzyki". Jak coś - to mów od razu że napiszesz skargę do Min. Fin itd. Powinni odpuścić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

chce kupic maszyny za 200 tys i chciał bym przejsc na vat-czy mogł by mi ktos powiedziec czy mam sie czegos bac bo dakie głosy do mnie docierają-opłaca sie to -jestem prodocentem trzody chlewnej-i jeszcze jedno pytanie ile wczesniej trzeba przejsc na vat by mozna było odliczyc go od maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

chce kupic maszyny za 200 tys i chciał bym przejsc na vat-czy mogł by mi ktos powiedziec czy mam sie czegos bac bo dakie głosy do mnie docierają-opłaca sie to -jestem prodocentem trzody chlewnej-i jeszcze jedno pytanie ile wczesniej trzeba przejsc na vat by mozna było odliczyc go od maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Lepiej przejść na VAT od razu . Były coprawda akrobacje NSA (Naczelny sąd administracjny) że wystarczy że złożysz deklarację przed przejściem. Nie radzę , lepiej przed. Czyli - tanie biuro rachunkowe, rachunki na 20 k złotych . Jeżeli gospodarstwo jest w miarę rozwojowe to vatu nie zapłaci czyba nigdy. No chybaże jest inaczej ... Rolnikom się to opłaca. Z czasem nasze mądre poselstwo i tak wszystich przepchnie na VAT ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
Lepiej przejść na VAT od razu . Były coprawda akrobacje NSA (Naczelny sąd administracjny) że wystarczy że złożysz deklarację przed przejściem. Nie radzę , lepiej przed. Czyli - tanie biuro rachunkowe, rachunki na 20 k złotych . Jeżeli gospodarstwo jest w miarę rozwojowe to vatu nie zapłacisz raczwj nigdy.No chyba że jest inaczej ... Rolnikom się to opłaca. Z czasem nasze mądre poselstwo i tak wszystich przepchnie na VAT ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

mam takie pytanko-bedac na VAT i chcąc sprzedac ciagnik bede musial zapłacic do US 22% podatku od jego wartosci tak jak ja dostaje zwrot przyposcmy z nowego ciagnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Zasadniczo jeżeli był kupiony przed twoim przejściem na zasady ogolne to sprzedajesz go bez odprowadzania vatu do US. Dobrze by było jakąś fakture napisać żeby mieć dochod do poźniejszych odliczeń ale na fakturze pisze sie ze stawką 0% lub zw. Pytałem ostatnio o to kobiete z biura rachunkowego, to coś mi tam wyjąkała, że to czy sie płaci podatek zależy od wieku ciągnika, i coś tam jeszcze mowiła ale szybko przestałem jej słuchac. Panowie czy moge sobie odliczyć podatek od części do komputera który sam składam, w sensie żę w najbliższym czasie monitor a poźniej pozostałe podzespoły, czy tylko kompletny zestaw US zezwala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

W temacie ciagnika - potwierdzam- kupiłeś bez vatu to i tak sprzedasz. Części do kompa - bez problemu tylko czy wstawiasz to jako zakup środka trwałego czy inaczej? No i musisz coś nim robić - np. wystawiać faktury na sprzedaż. Jeśli nie - brak powiązania kosztów z przychodem a w konsekwencji vat do wyrzucenia ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
środek trwały wpisujemy powyżej 3,5tys zł tak słyszałem takteż robie

Nie chodzi o kwotę. Srodkiem trwałym jest wszystko to co jest zdatne do użytku, używane będzie ponad 12 miesięcy itd. Ponadto - jeśli rolnik rozpoczyna tzw. zadanie inwestycyjne czyli ponosi wydatki które będą służyć np. budowie chlewni to i wydatek 100 zł można wpisać do deklaracji jako "zakup środka trwałego". Ponad 3,5 tysiąca - jest to temat taki że jeżeli przysługuje ci odliczenie vatu, to do kwoty 3,5 tysiąca netto można jednorazowo wpisać w koszty (amortyzacja jednorazowa). Rolnika to jedanek nie dotyczy ponieważ nie ma jako takich kosztów. W ogóle to temat "środków trwałych" wywodzi się z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stąd są kłótnie - wychodzi na to że rolnik nie musi nawet prowadzić ewidencji środków trwałych tylko "wykaz" środków trwałych , ponadto jako wykluczony przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z kategorii "przedsiębiorcy" teoretycznie nie musi również prowadzić książki kontroli. W praktyce jest różnie. Dla zgody trzeba pytać we właściwych US ...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Od niedawna jestem na vacie, i ciągle nie do końca przemawiają do mnie te środki trwałe, jakie zalety ma wpisanie zakupu jako środka trwałego oprócz szybszego zwrotu vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
Od niedawna jestem na vacie, i ciągle nie do końca przemawiają do mnie te środki trwałe, jakie zalety ma wpisanie zakupu jako środka trwałego oprócz szybszego zwrotu vat?

Nie musi być zapłacony żeby żądać szybszego zwrotu (25 dni). Poza tym nie ma to znaczenia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam77    0

Witam!

Mam takie pytanko. Czy jeżeli ojciec przejdzie na Vat, zaś za 2 lata pójdzie na emeryturę, a mi przepisze gospodarstwo, to czy ja automatycznie będę musiał być (przynajmniej przez jakiś czas ) vatowcem, czy mam prawo wyboru?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Do posta powyżej o zwrocie w ciągu 25 dni - pospieszyłem się i wprowadziłbym w błąd - zwrot na 25 dni - tylko wtedy kiedy wszystkie faktury są zapłacone bezpośrednio wystawcy faktur przed dniem złożenia deklaracji. Do tego trzeba przestrzegać ustawy os wobodzie dz.g. czyli powyżej pewnych kwot większych niż nie pamiętam ile tysięcy Euro w przeliczeniu na zlotówki to zapłaty trzeba dokonać poprzez bank. Ponadto do deklaracji należy jednocześnie podłączyć wniosek o przyspieszony zwrot - bodajże vat-zt. A co daje wpisanie środka trwałego w rubrykę środki trwałe? To proste. Zakładamy że masz sprzedaż np. mleka w stawce 3 % w kwocie 10000 zł + 300 zł VAT. Natomiast zakupy w kwocie np. 40.000 + 22% VAT czyli 8.800. Ile możemy sobie zwrócić? Otóż dokładnie 22% sprzedaży ze stawkami niższymi niż podstawowa. A więc 10.000 * 22% = 2.200 pozostała część czyli 8.800 - 2.200 -300 = 6.300 albo musimy wykazać do przeniesienia albo do zwrotu ale w terminie aż 180 dni. A teraz - w tych zakupach za 40.000 jest środek trwały za 30.000 + 6.600 VAT. Jeżeli wykażemy go w deklaracji w rubryce środki trwałe to kwotę do zwrotu wyliczamy dodając cały vat od środka trwałego + 22% sprzedaży stawkami niższymi niż podstawowa czyli 6.600 + 2.200 - 300 czyli zgarniamy od razu cały możliwy vat przez przenoszenia itd.

No i w przypadku kontroli przy nie wpisani ś.t. w rubrykę ś.t. można spotkać się z zarzutem o nieprawidłowym sporządzeniu deklaracji VAT - co jednak nie ma wpływu na pracę silnika i nie powinno się zdarzyć żeby dostać mandat.

 

Witam!

Mam takie pytanko. Czy jeżeli ojciec przejdzie na Vat, zaś za 2 lata pójdzie na emeryturę, a mi przepisze gospodarstwo, to czy ja automatycznie będę musiał być (przynajmniej przez jakiś czas ) vatowcem, czy mam prawo wyboru?

 

Tu jest możliwość wyboru - nie ma następstwa prawnego. Ale prawdopodobnie wszystkie zakupione środki trwałe od których odliczono VAT będzie trzeba: ojciec sprzedać i oddać VAT, ty kupić i odliczyć. Oczywiście te działalności muszą się zazębić czasowo żeby jedna osoba wystawiał fakturę a druga odliczyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
    • Przez asaledr
      Witam,

      Mam działkę przy której przy ulicy jest rów dosyć szeroki jest tak od stu lat, wjazd mam normalnie na przepuście betonowym itp.
      Dowiedziałem się natomiast że mają zasypywać rowy i wkladać tam rury. Niby wszystko fajnie, ładniej będzie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Bo teraz mam działkę wyżej i ten rów chyba służy do tego że woda spływająca z mojej działki nie zalewała ulicy, ale skoro się zasypuje taki rów i wprowadza tam rury to jak ta woda z mojej działki ma się niby dostać do tych zasypanych rur i nie zalewać ulicy? Nie znam się ale mnie to bardzo intryguje jak to ma działać właściwie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj