karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

in2dex    0

Ja to wypisuje na gościa fakturę i nie obchodzi mnie czy jest na Vacie czy ryczałcie. Zapisuje to potem w księdze ewidencji, a potem idę do skarbówki składam deklaracje i płacę podatek


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jesli robie sprzedaz rolnikowi ryczaltowemu i wypisuje fakture to musze tez wbic to w kase?

 

Zaraz, zaraz. Jeśli cię dobrze rozumiem, to posiadasz kasę fiskalną? Pewnie tak jest, bo prowadzisz sprzedaż osobą fizycznym, więc musisz prowadzić ewidencję za pomocą takiego urządzenia (kasy fiskalnej). Czyli koło się zamknęło. Nic nie wspomniałem o fakturach? Nie. To dobrze, czyli faktura to dodatek którego nie musisz wystawiać. Musiał byś wystawiać tylko na żądanie klienta. Czyli, najpierw musisz wbić w kasę, a dopiero później, jak byś chciał wystawić fakturę. Nie wiem czy o to ci chodziło w pytaniu ale mam nadzieję że mogłem pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

tak, mam kase i o to mi chodzilo,dzieki


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamelo    1

Pewnie tak jest, bo prowadzisz sprzedaż osobą fizycznym, więc musisz prowadzić ewidencję za pomocą takiego urządzenia (kasy fiskalnej). Czyli koło się zamknęło.

 

czyli jak się sprzedaje np. mleko osobom fizycznym (ludziom z miasta) to muszę mieć kasę fiskalną? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

rolnik vatowiec musi miec kase fiskalna po przekroczeniu obrotów 20 tys w pierwszym roku i 40 tyś w kolejnych latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

rolnik vatowiec musi miec kase fiskalna po przekroczeniu obrotów 20 tys w pierwszym roku i 40 tyś w kolejnych latach

nie po przekroczenia obrotu a sprzedazy powyzej 20tys(w pierwszym roku) osobom fizycznym (czyli to co wpisuje sie w ewidencje sprzedazy nieudokumentowanej)

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dlatego wystawiać na wszystko f.vat bez nipu nabywcy i święty spokój z kasą fiskalną. Co tych kas się uczepiliście?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

"Obowiązek stosowania kas fiskalnych dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz:

 

osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, oraz na rzecz przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza działalnością,

rolników ryczałtowych."

Jeśli sprzedamy dla RR np.zboże za np. 40tyś.1 gr. to jest to sprzedaż detaliczna i wystawienie faktury tego nie zmienia , może jedynie poprawić samopoczucie Sprzedającemu (chwilowo ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

oczywiście sprzedaży:)

Nikita jestes pewien że wystawiając fakture bez nipu nie liczy się to jako sprzedaż osobie prywatnej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czyli jak się sprzedaje np. mleko osobom fizycznym (ludziom z miasta) to muszę mieć kasę fiskalną? :blink:

 

Nie musisz, do puki nie przekroczysz danej kwoty. Np. takiej jak koledzy podali, ja nie pamiętam ile to dokładnie jest.

 

dlatego wystawiać na wszystko f.vat bez nipu nabywcy i święty spokój z kasą fiskalną. Co tych kas się uczepiliście?

 

Kolega @przemol87 pytał, więc mu odpowiedziałem, zatem proszę nie nazywaj tego ,,uczepianiem się kas,,. Niestety nie zawsze mamy możliwość zrezygnowania z kasy fiskalnej dla świętego spokoju. Jak ktoś pyta o kasę fiskalną to zazwyczaj nie z kaprysu chce ją mieć, lecz z przymusu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@Damianzbr dobrze powiedziane że nie z kaprysu a przymusu..ale nie taki diabeł straszny.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
Kolega @przemol87 pytał, więc mu odpowiedziałem, zatem proszę nie nazywaj tego ,,uczepianiem się kas,,. Niestety nie zawsze mamy możliwość zrezygnowania z kasy fiskalnej dla świętego spokoju. Jak ktoś pyta o kasę fiskalną to zazwyczaj nie z kaprysu chce ją mieć, lecz z przymusu.
nie czepiam się, po prostu od około 50-80 stron temat kas często się przewija. Czy sprzedaż na fakturę bez NIPu liczy się czy nie to nie wiem bo mało tak sprzedaję ale księgowa na razie mówi że jest OK więc ja się z nią nie spieram. Poza tym przekroczyć tę kwotę to w przypadku przeciętnych gospodarstw trzeba się troszkę postarać ;)

 

@fezoi

Wystawiając fakturę rolnikowi RR mogę zrezygnować z wpisania NIPu i dalej jest to normalna faktura. Zobacz jaką fakturę wystawia Ci zakład energetyczny - bez NIPu, jeszcze rok temu wystawiali faktury na gosp. rolne i bez nipu bo rolnik był RR.

Możesz podać mi skąd wziąłeś ten cytat? Podpytam księgowej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to nie wiedziałem że temat się przewija od kilu dziesięciu stron i stał się delikatnie mówiąc drażniący. Ale akurat kolega @przemol87 pisze że to przymus, a nie jakieś głupie spekulacje co by było lepiej, ,,rower bez koła, czy silnik bez samochodu,, A ja pisząc przymus miałem na myśl przymus od samego początku działalności a nie po przekroczeniu danej kwoty. Czyli przymus bez wyjścia. pzdr ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

ogólnie to temat ten czytam cały czas na bieżąco i kasy fiskalne to pikuś, przewijają sie ale nie tak często, najlepsze są pytania co 5 stron o to samo ;)

- "czy potrzebny jest REGON" i tekst ale "ja nie mam REGONu",

- limit przejścia z roku poprzedniego też częstooo się przewijał,

- wpisywanie kodów PKWiU też było paarę razy,

- odpowiedzialność podatnika i księgowej w razie wpadki ze złym policzeniem czegoś,

- energia elektryczna (ciągle ten sam stan),

 

no i kilka innych ;)

 

Sporo ludzi na forum ma 20-30 postów i zadaje pytania na które odpowiedzi są 10 stron wcześniej.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

nie czepiam się, po prostu od około 50-80 stron temat kas często się przewija. Czy sprzedaż na fakturę bez NIPu liczy się czy nie to nie wiem bo mało tak sprzedaję ale księgowa na razie mówi że jest OK więc ja się z nią nie spieram. Poza tym przekroczyć tę kwotę to w przypadku przeciętnych gospodarstw trzeba się troszkę postarać ;)

 

@fezoi

Wystawiając fakturę rolnikowi RR mogę zrezygnować z wpisania NIPu i dalej jest to normalna faktura. Zobacz jaką fakturę wystawia Ci zakład energetyczny - bez NIPu, jeszcze rok temu wystawiali faktury na gosp. rolne i bez nipu bo rolnik był RR.

Możesz podać mi skąd wziąłeś ten cytat? Podpytam księgowej.

Cytat był z Ustawy o podatku od towarów i usług ,dział XI,rozdział3,art111 .

Zastanawiało mnie dlaczego na fakturze za energię el. i za telefony nie ma NIP-u .Znalazłem odpowiedź , jest na to paragraf (nie zacytuję teraz )mają to załatwione i mogą to robić , a my tego nie możemy bo wszyscy są równi , ale "oni"są równiejsi .Pozdrawiam .Ps.Sąsiad (RR )wiosną chciał kupić dla kur pszenicę ,tak ok.60 ton to mu odmówiłem na zasadzie dmuchania na zimne , bo tylko kasy fiskalnej mi brakuje :blink: Faktura dla RR będzie się liczyła do limitu po przekroczeniu którego "wchodzimy w kasę " i NIP rolnika ryczałtowego tutaj nie jest istotny .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

60 ton - ładnie, tyle to tylko do p. skupu sprzedawać a nie po sąsiadach ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

"Obowiązek stosowania kas fiskalnych dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz:

 

osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, oraz na rzecz przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza działalnością,

rolników ryczałtowych."

Jeśli sprzedamy dla RR np.zboże za np. 40tyś.1 gr. to jest to sprzedaż detaliczna i wystawienie faktury

A co ty za głupoty ludziom wciskasz. Rolnik RR to przedsiębiorca rozliczający VAT w sposób zryczałtowany, ale nadal przedsiębiorca.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Nikomu niczego nie wciskam . Podaj podstawę twierdzenia że rolnik to przedsiębiorca .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

raczej Ci jej nie poda bo jak czyta się przepisy z różnych dziedzin naszego życia to są firmy przedsiębiorstwa, osoby wykonujące działalność gospodarczą samodzielnie i indywidualne gospodarstwa rolne.

Te gospodarstwa to taki dziwny twór ze jak chce się coś zarobić to wszędzie pod górę ale jak chcą dowalić to pasuje pod każdy przepis.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Nie będę się tu za bardzo rozwodził. Powiem tylko tak, jak kiedyś pisałem, że gospodarstwo rolne, to przedsiębiorstwo sprawnie inaczej - czy to RR czy to RV. Prawo w tym kierunku się nie wiele zmieniło wiec mamy jak mamy. chcesz to sobie wygoogluj znajdziesz dużo na potwierdzenie mych słów, że to sprawnie inaczej przedsiębiorstwo.

A dla mnie najprostszym wyjaśnieniem tego tematu jest fakt posiadania przez każdego rolnika REGON (że go ktoś nie ma to już inna sprawa)i myślę, że w tym temacie nie będziesz tego podważał.

REGON -> Rejestr Gospodarki Narodowej ->Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej -> za czym idzie Podmiot Gospodarki Narodowej, to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą <- Przedsiębiorstwo

 

Co do faktur, to się zgodzę z @fezoi, a nie zgodzę z @nikita_bennet. Tak na szybko możba sobie zobaczyć tu Co zawiera faktura, a dokładniej w dzienniku ustaw, choć znając naszą rozpierduche prawną na temat prawa skabowego, nie zdziwiłbym sie gdyby ktoś znalazł zaprzeczenie tego.

Ale z tego co ja czytałem faktura bez nip sprzedawcy oraz kupującego, to nie faktura

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Do 20 tys limitu w pierwszym a w następnych do 40 tys liczą się tez faktury wystawiane wszystkim którzy nie rozliczają vat na zasadach ogólnych. Jak jesteś na vat ogólny i sprzedasz maszynę która była kupiona przed wprowadzeniem vat i sprzedasz ze stawką 0% rolnikowi który nie rozlicza się na zasadach ogólnych, to też się liczy do tego limitu.

 

I po wprowadzeniu kasy to musi być nabijane na kasę, bo fakturę wystawiasz na ządanie kupującego ale paragon i tak musi być i ten paragon podpinasz pod kopię faktury.

 

Na fakturze musi być nip tylko sprzedjacego chyba że to faktura rr to i kupującego.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...A dla mnie najprostszym wyjaśnieniem tego tematu jest fakt posiadania przez każdego rolnika REGON (że go ktoś nie ma to już inna sprawa)i myślę, że w tym temacie nie będziesz tego podważał.

REGON -> Rejestr Gospodarki Narodowej ->Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej -> za czym idzie Podmiot Gospodarki Narodowej, to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą <- Przedsiębiorstwo.

Tak i każde gospodarstwo go posiada ale nie każde wybrało zaświadczenie o jego posiadaniu, tylko jak sam wiesz gdzie nie pójdziesz do urzędu to chcą Cię odesłać z kwitkiem bo nie wiedza jak to ugryźć.

Najlepsze bajki widziałem w telefonach komórkowych. Rolnik zamiast wypisu z KRSu miał okazać decyzję o podatku rolnym, w innym miejscu decyzję on nadaniu numeru w ARiMR.

 

DEER - masz rację ale są też wyjątki w fakturach VAT ;)

thx za info o tych maszynach bo właśnie kombinuję jedną rzecz jak zdjąć ze środków trwałych część maszyn które miałem przed przejściem na VAT.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj