karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adamelo    1

A jak udokumentować niefakturowaną sprzedaż gdy sprzedaje mleko bezpośrednio konsumentom i posiadam kwotę mleczną na to? nie chciałbym się wtopić w jakąś tam kasę fiskalną, a w 20 tys. bym się zmieścił, może ktoś ma podobną sytuacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Do prowadzenia przedazy służy "Ewidencja sprzedaży nie udokumentowanej" (do sciągnięcia z netu). Ja tam spisuje sprzedaż ziemniaków bez faktur, po podliczeniu ile sprzedałem w danym mieciącu obliczam jak jest kwota netto i ile musze odprowadzić vatu.

Jak jesteś na "vacie" to mozesz pracować gdzie chcesz i być ubezpieczony w ZUS.

Regon powinien mieć kazdy rolnik, nawet w ustawie jest ze każdy w ciagu 30 dni od zostania rolnikiem musi złożyć wniosek do GUS nadanie numeru REGON, ale nie płaci sie za to żadnego podwójnego KRUSu. Nie daje sie zadnego dokumentu z REGONem do US tylko wpisujesz numer na wniosku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

saszeta

Sprzedajesz tuczniki za 10 tys netto, dostajesz za nie 10800 zł z czego do US te 800 zł oddajesz.

A teraz za te 10 tyś netto robisz zakupy i kupujesz za 7 tyś netto pasze (vat 560), za 2 tys paliwo (vat 460) i za 1 tyś części (vat 230).

Kupiłeś za taką samą kwote netto za jaką sprzedałeś wiec tu niema problemu ale zobacz jaki jest vat.

800-(560+460+230)= +550. czyli jesteś z vatem do przodu o te 550 zł nie wydając więcej niż zarobiłeś.

 

 

 

Będąc vatowcem płaci się podatek dochodowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Chcę w związku tym wrócić do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które to orzeczenie dotyczyło składki zdrowotnej dla rolników. Od lutego 2012 zaproponujemy, zgodnie z intencją tego orzeczenia, ale także w duchu społecznej sprawiedliwości, zmianę systemu w odniesieniu do rolników. Tak jak do tej pory państwo dalej ma zamiar opłacać, jeśli nasza intencja zostanie przyjęta, składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do 6 hektarów. Rolnicy na gospodarstwach od 6 do 15 ha będą płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem, a powyżej 15 ha całą składkę. Mówimy o tej składce, o tej części składki, która jest poza podatkiem dochodowym, a więc to, co wynosi 36 zł dla tych zamożniejszych rolników i co będzie wynosiło 18 zł dla tych od 6 do 15 ha."

 

 

 

O co temu łykowi chodzi z tą składką po nowym roku bo jakoś nie kumam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Mam pytanie:czy fakturę z sierpnia mogę zaewidencjonować w listopadzie i odliczyć z niej vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

"Chcę w związku tym wrócić do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które to orzeczenie dotyczyło składki zdrowotnej dla rolników. Od lutego 2012 zaproponujemy, zgodnie z intencją tego orzeczenia, ale także w duchu społecznej sprawiedliwości, zmianę systemu w odniesieniu do rolników. Tak jak do tej pory państwo dalej ma zamiar opłacać, jeśli nasza intencja zostanie przyjęta, składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do 6 hektarów. Rolnicy na gospodarstwach od 6 do 15 ha będą płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem, a powyżej 15 ha całą składkę. Mówimy o tej składce, o tej części składki, która jest poza podatkiem dochodowym, a więc to, co wynosi 36 zł dla tych zamożniejszych rolników i co będzie wynosiło 18 zł dla tych od 6 do 15 ha."

 

 

 

O co temu łykowi chodzi z tą składką po nowym roku bo jakoś nie kumam?

Z tego co mi się wydaję chodzi o to, że po prostu do płaconej składki na KRUS będzie doliczona (lub nie) w zależności od ilości ha składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Bo w tej chwili rolnicy nie płacą tej składki bo robi to za nich Państwo, a TK uznał to bodajże za niezgodne z Konstytucją. A co dochodowego to dokładnie

z expose wynika, że z biegiem czasu będą nim chcieli zastąpić płacony w tej chwili podatek rolny. Czyli prędzej czy później obecna działalność rolnicza będzie na tych samych

zasadach co działalność gospodarcza (przynajmniej Ci "więksi" rolnicy) czyli i pełne ubezpieczenie i vat i dochodowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

a jak jest z fakturami elektronicznymi?

1. Ktoś z was ich używa?

2. Księgowe robią problem?

3. Jak US podchodzi do tego?

4. Jakie pliki trzeba przetrzymywać na dysku z tej e-fakury?

5. Jak Urząd Gminy podejdzie do e-faktury w przypadku zwrotu akcyzy (e-faktura jest zgodna z wymogami skarbowymi przecież a w UG pracują różni ludzie).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolega grubo poleciał, my tu trzydziestkami jeździmy a Ty o elektroniczne faktury pytasz.;)

 

1. Nie używam

2. Obecnie nie korzystam z usług księgowej, ale gdy chwilowo było inaczej, z niczym nie stwarzali żadnych problemów, więc pewnie i z e-fakturą by ich nie było.

3. Z tego co słyszałem US normalnie podchodzi do tego. Podchodzi wedle rozporządzenia, nie ma prawa robić żadnych problemów.

4. A choroba wie.

5. UG także nie ma prawa robić problemów, ponieważ rozporządzenie daje przyzwolenie na faktury elektroniczne. Ale gdyby pominąć rozporządzenie, myślę że także nie powinno być z tym problemów. W końcu urzędnicy mają tam jakieś szkolenia i muszą znać na bieżąco dzienniki ustaw, więc na pewno coś słyszeli o EF. A otworzenie/zainstalowanie elektronicznych danych, to kwestia pomocy gminnego informatyka.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

witam.

planuję budowę obory dla opasów z MR.

mam na siebie tylko 14ha (brak zwierząt). oborę wybuduję w przyszłym roku, następnie kupie cielaki i to będzie moje stado (pierwszej sprzedaży szybko nie będzie). czy mogę przejść na VAT i obliczać za mat budowlane, itp, mimo, że szybko nic nie sprzedam?

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Aby dostać zwrot musisz mieć sprzedaż. Masz ziemie to chyba coś na niej hodujesz więc możesz to sprzedawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

czyli sprzedam dla sąsiada lub ojca tonę zboża, 3 bele siana i będzie ok? będę mógł później przez miesiąc złożyć faktury na mat budowlane za np 50 tyś i odzyskać cały VAT ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no ja bym sprzedał tak żeby samego VATu na fakturze było z 7 PLN ;)

Baa wystawiłbym wtedy fakturę jeszcze i to bez NIPu nabywcy ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

bo jeżeli sprzedajesz coś będąc VATowcem rolnikowi który jest ryczałtowcem nie masz obowiązku wpisywania NIPu, a skoro tego nie muszę robić to po co być nadgorliwym? Poza tym nie każde zboże sprzedaję rolnikowi, czasem trafią się sąsiedzi co mają kury i uzbiera się tego z 500kg w miesiącu to wystawię fakturę zamiast pisać sprzedaż nieudokumentowaną (czy jak ona się zwie).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

mam pytanie odnośnie płacenia VATu przy importowanych maszynach.

Jestem rolnikiem ryczałtowym i chcę kupić nową maszynę do obróbki mleka z Czech. Firma ta nie ma przedstawicielstwa w PL, więc nie wiem według jakich stawek płacić (lub nie płacić VATu)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Czy chodzi Ci o separator?-moge dać namiary.Nie miałbyś kłopotu z vatem ;) Wiesz ,że mleczarnie zakazują używania tego sprzętu?

Edytowano przez KAROL4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj