karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

r10tomek    0

Siemka ;) Panowie mam pytań jeżeli przejdę na VAT i kupie dużo maszyn to jak będę chciał wyjść z VAT-u to muszę go oddać czy jak to jest ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max2505    1

Nikita_Bennet cyz mógłbyś przesłać ten artykuł na max2505@wp.pl?? albo wrzucić na jakiś serwer??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Mam pytanie apropo wypełniania VAT-7, co zaznaczacie w pozycji 64 Wniosek o zwrot podatku, a jeśli TAK to gdzie go znaleźć?

 

Pytanko nieaktualne, już wiem wszystko chyba :lol: .


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz22    2

czesc ja mam takie pytanie czy jak mam dajmy na to sprzedaz plodow za 100 tys i mam na to faktory to moga to sprawdzic i czy musze od tego zaplacic vat i ile dajmy moge odliczyc pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Witam!

Rozważam opcję żeby przepisał na mnie ojciec 20 kilka ha żebym przy samej produkcji roślinnej starał się na prow o ciągnik i chciałbym odrazu przejść na wat zeby odliczyć od tego ciągnika, wyprodukowane zboże i siano sprzedawal bym ojcu a wszystkie inwestycje w maszyny brał na siebie i odliczał wat czy to dobre rozwiązanie za ile pln musiał bym sorzedawać to zboże i siana minimalnie i muszę to jakoś udokumentować czy przepisują ziemię i odrazu przechodzę na wat? Czy trzeba mieć najpier udokumentowaną sprzedaż i dopiero przechodzę - czyli musiał bym czekać rok i dopiero przeszedł bym na wat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Najpierw musisz udokumentować sprzedaż na min.20 tys.Możesz coś sprzedać w pierwszym miesiącu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Najpierw musisz udokumentować sprzedaż na min.20 tys.Możesz coś sprzedać w pierwszym miesiącu.

Dobra a mógł bym wpisać jako moje zboże i sprzedać fikcyjnie ojcu 35 ton zboża jako mojego i na tej podstawie przejść na wat? Z tym że ziemia była by na mnie przepisana teraz więc skąd miał bym to zboże? :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3
czesc ja mam takie pytanie czy jak mam dajmy na to sprzedaz plodow za 100 tys i mam na to faktory to moga to sprawdzic i czy musze od tego zaplacic vat i ile dajmy moge odliczyc pozdro

Jeśli jesteś na Vacie to musisz od tych 100 tyś. odprowadzić 3% do US, więc jeśli 100tyś. to netto to oddajesz 3 tysiaki, a jeśli to brutto to oddajesz 100tyś. /1,03 . A odliczyć możesz tyle ile wyjdzie ci z faktur zakupów. Zasadniczo środków trwałych to możesz odliczać ile chcesz, a obrotowych też ile chcesz ale najwyżej nadwyżkę nad 22% kwoty sprzedaży na niższym Vacie dostaniesz później (180 dni). Pozdrawiam

 

Dobra a mógł bym wpisać jako moje zboże i sprzedać fikcyjnie ojcu 35 ton zboża jako mojego i na tej podstawie przejść na wat? Z tym że ziemia była by na mnie przepisana teraz więc skąd miał bym to zboże? :lol:

No ale w ustawie jest jeszcze, że musisz prowadzić ewidencję sprzedaży Vat przez 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne. Najlepiej zrób przepis ziemi 3 miechy przed żniwami i wtedy zboże będzie już twoje. A najlepiej wystąp z zapytaniem do twojego US, tylko oficjalne zapytanie na piśmie niestety chyba jest odpłatne. Pozdrawiam

Edytowano przez andrzej2110
łączenie postów

a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5
No ale w ustawie jest jeszcze, że musisz prowadzić ewidencję sprzedaży Vat przez 3 miesiące przed przejściem na zasady ogólne. Najlepiej zrób przepis ziemi 3 miechy przed żniwami i wtedy zboże będzie już twoje. A najlepiej wystąp z zapytaniem do twojego US, tylko oficjalne zapytanie na piśmie niestety chyba jest odpłatne. Pozdrawiam

TZN...jeżeli kupuję coś na PROW to 3 miechy wcześniej muszę zacząć prowadzić ewidencję?przecież nie wiem kiedy podpiszę umowę i kiedy kupię(kiedy to ściągną),a jak się nie uda.Słyszałem ,ze trzeba tylko udokumentować sprzedaż (obrót) na min 20 tys. i wtedy "od ręki" przechodzisz na VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszekgl    0

Wystarczy napisać oświadczenie, że w ubiegłym roku sprzedało się za ponad 20 000zł i warunek jest spełniony.

A co do rejestru za 3 miesiące wcześniej, trzeba w nim ująć wszystkie transakcje sprzedaży i ew faktury zakupu,

ale nikt tego sprawdzał raczej nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

W ustawie jest napisane, że trzeba prowadzić TYLKO ewidencję sprzedaży, a zakupów to robisz już dobrowolnie (ja nie robiłem). Co do oświadczenia o 20 tyś. sprzedaży, to też nie musiałem go składać, wystarczyło zwyczajnie VAT-R wypełnić i po tygodniu dostałem decyzje, że jestem czynnym Vat-owcem.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

witam byłem dzisiaj w GUS-ie w celu zaktualizowania regonu i w nazwie firmy wpisali mi "gospodarstwo rolne imie nazwisko " czy w waszych zaswiadczeniach też tak jest czy tylko imie nazwisko mi powiedzieli że wszystkim rolnikom tak wpisują a na pytanie czy na fakturze vat mam sie tytułować taką nazwą jak w regonie to powiedzieli jak chcę że moge tylko imie nazwisko jak z tym jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Nie jestem pewien, ale standardowo powinno być imię i nazwisko na fakturze, ale jeśli zmienisz w GUS-ie na gosp. rol. imię nazwisko to chyba tak powinno się pisać i tak podawać nazwe w banku, US itd.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz650    1

jeśli chodzi o faktury VAT to twoja księgowa powinna ci powiedzieć jak powinno być w nazwie, mój ojciec i kilku znajomych są na Vacie to zawsze w nazwie wpisują GOSPODARSTWO ROLNE NAZWISKO IMIĘ ADRES i NIP, a księgowa powiedziała że gospodarstwo zawsze musi być w nazwie bo skarbowy się nie będzie czepiał a tylko za imienną mogą vatu nie zwrócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cosmos    3

Mariusz650 ale wtedy to musisz się zarejestrować odpowiednio w Vat-R. Jak ktoś podał w Vat-R Imię i Nazwisko i US to zaakceptował to to jest właśnie twoja nazwa i to piszesz na fakturze, ale jak podałeś Gosp. Rol. to wtedy podajesz tak jak mówisz.


a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

u nas jest tak jak już pisali poprzednicy czyli GOSPODARSTWO ROLNE IMIE NAZWISKO , ADRES , NIP I REGON i tak jest podane w US i ogólnie wszędzie gdzie robimy zakupy i na każdej f-vat tak mamy napisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matidi    0

siemka czy ktos mi mógł by powiedziec na dzien dzisiejszy jak sie wychodzi na vacie i co mozna dokładnie odliczac prosze o wyczerujaca odpowiedz

 

 

POZDRAWIAM MATIDI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

praktycznie wszystko co jest ci potrzebne do produkcji np.: paliwo, oleje, części, pasze, nawozy, itd itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matidi    0

a prąd i ile procęt od danego artykułu i ile trza in oddac procent od rzepaku przenicy i swin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

z prądem to nie wiem dokładnie ale chyba 30% VATu a co do innych artykułów czy usług to pełne stawki czyli 22%, 7% i 3%. Zaś ty od sprzedanych towarów "płacisz" 3% stawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nawozy jak dobrze pamiętam są na 3% środki och. ros chyba też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj