karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

dokładnie i wtedy elegancko sobie ewidencjonujesz ile zużyłeś energii elektrycznej, w danym okresie rozliczeniowym, na gospodarstwo (wyznaczasz koszt na podstawie faktury - zwykła proporcja) i w razie kontroli pokazujesz ten licznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Złożyłem deklaracje zwrotu podatku vat od środków obrotowych na kwotę 5 tyś. i czy będę miał jakąś kontrolę??? dodam ze 3 miesiące temu miałem kontrolę za zwrot podatku za ciągnik 40tyś. bez problemu przeszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

do odliczających prąd - w jakich taryfach macie? G12?

G12


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli za pierwszym razem nie podpadłeś to może za drugim już nie będą kontrolować. Ale tego nikt nie wie w 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

Rodzony brat chce mi ofiarować ciągnik C-360, wiadomo na umowę darowizny, kwota na umowie nie przekroczy 9 tyś zł z kawałkiem więc nie zapłacę żadnego podatku.

Czy będąc na vacie wystarczy zgłoszenie umowy darowizny czy jeszcze muszę coś gdzieś zgłaszać w US ???

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Jeśli kupuje od rolnika ryczałtowca bydło o wartości np 5000 - tyle ma dostać do ręki, to jak to rozwiązać z fakturami? Czy ja mu wystawiam, czy on mi, z jakim numerem, jaka jest procedura, czy trzeba mu zapłacic przelewem? Czy jest sens wystawiania tej faktury? Czy w tych 5000 zł jest 7% vatu naliczonego, który mogę odebrać z us jeśli wystawie fakturę? Czy ewentualnie przy zakupie bez faktury takiego bydła mogą być problemy w przyszłości kiedy będę chciał to zwierze o konkretnym numerze kolczyka sprzedać z vatem 8%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

@karolu

-Fakturę RR wystawiasz Ty za tego rolnika, oryginał dla niego kopia dla Ciebie.

-Jeśli chcesz później odzyskać VAT z tej faktury(7%) to musisz płacić przelewem.

-Co do tego czy w przykładowo 5000zł jest 7%Vatu to zależy od Ciebie jak dogadałeś się z tym gościem i jak wystawiłeś fakturę, np. wystaw mu że cena netto będzie 4650zł + 7% = 4975,50zł, pomyśl ile trzeba wpisać aby wyszła CI pożądana kwota. Ja tak kupuje od rolnika R cielaki kilku dniowe i wszystko jest OK np. cielak ma 50kg x 11zł/kg = 550zł (netto) x 7% = 588,50zł (brutto) . Może to głupi sposób rozliczenia się ale sprzedający rolnik chce mieć pożądaną kwotę i ją ma.

-O problemach związanych z tym, że kupiłeś po stawce 7% a sprzedałeś po 8% to nie słyszałem/


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam sprzedajac byka opasa firmie wystawiam papier na 5%? jako cielaka kupilem go od rolnika rr po stawce 7%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@przemol na jakiej zasadzie odliczasz prąd ?

 

Nie potrafie prowadzic gospodarstwa bez energii elektry.wiec skoro ją wykorzystuje na ww. cel to moge odliczyc vat.

Posiadam jeden licznik na dom i gospodarstwo wiec o 100%wykorzy. energii nie ma mowy,odliczam od 50%do 80%,w okresie zimowym mam male zuzycie energi na gospodarstwo i odliczam 50% natomiast podczas intensywnego nawadniania rachunki sa 10razy wieksze wiec odliczam 80%.Stawke % okreslam sam i jak do tej pory nikt sie nie przyczepil. Na kazdej fakturze za energie pisze:XX% ENERGII ELEKTRYCZNEJ WYKORZYSTAŁEM NA CELE GOSPODARSTWA ROLNEGO i podpis. Wiekszosc moich znajomych odlicza 50%

Rozwazalem kiedys zalozenie drugiego licznika tz rozdzial pionu ale w moim przypadku gra nie warta swieczki.

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

A co z numerem NIP odbiorcy koniecznym na każdej fakturze? W tym przypadku jak to rozwiązałem z zakładem energetycznym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

u mnie jest


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

witam sprzedajac byka opasa firmie wystawiam papier na 5%? jako cielaka kupilem go od rolnika rr po stawce 7%

 

Dlaczego wystawiasz na 5%? :blink: jako Vatowiec masz 8% przy sprzedaży


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Wtedy nie musiałem zmienić taryfy na "firmową"?

nie


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy na fakturze musi być wpisane wpisane imię i nazwisko czy wystarczy samo gosp. rolne, adres i nip?

Na wszystkich fakturach i deklaracjach vat7 wpisuję tylko imię i nazwisko.

Przysłali mi fakturę z jednego sklepu i wpisali tylko gosp. rolne i zastanawiam się czy trzeba robić korektę czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Rodzony brat chce mi ofiarować ciągnik C-360, wiadomo na umowę darowizny, kwota na umowie nie przekroczy 9 tyś zł z kawałkiem więc nie zapłacę żadnego podatku.

Czy będąc na vacie wystarczy zgłoszenie umowy darowizny czy jeszcze muszę coś gdzieś zgłaszać w US ???

Mi brat darował ciągnik i przyczepę - kwota ok. 35. tys. W pierwszej linii nie ma podatku przy maszynach. Ale do US musisz złożyć deklarację - SD-2 bodajże. W US przybili pieczątkę na umowie z tym do Wydziału Komunikacji i po sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Nie potrafie prowadzic gospodarstwa bez energii elektry.wiec skoro ją wykorzystuje na ww. cel to moge odliczyc vat.

Posiadam jeden licznik na dom i gospodarstwo wiec o 100%wykorzy. energii nie ma mowy,odliczam od 50%do 80%,w okresie zimowym mam male zuzycie energi na gospodarstwo i odliczam 50% natomiast podczas intensywnego nawadniania rachunki sa 10razy wieksze wiec odliczam 80%.Stawke % okreslam sam i jak do tej pory nikt sie nie przyczepil. Na kazdej fakturze za energie pisze:XX% ENERGII ELEKTRYCZNEJ WYKORZYSTAŁEM NA CELE GOSPODARSTWA ROLNEGO i podpis. Wiekszosc moich znajomych odlicza 50%

Rozwazalem kiedys zalozenie drugiego licznika tz rozdzial pionu ale w moim przypadku gra nie warta swieczki.

Ja na obwód elektryczny od gospodarstwa wstawiłbym drugi licznik.(własny)

Na fakturze masz cenę prądu, a na liczniku kWh. Przynajmniej kontroli jest co pokazać


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz536    3

Czy przed przepisaniem gospodarstwa muszę posiadać nip czy np. chcąc od razu przejść na vat, nip otrzymuję po złożeniu vat-r i nip7? czy te dokumenty mogę złożyć zaraz po przepisaniu i ile się czeka na decyzję że jest się już na vacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Justynakoko    0

Ja powoli zbliżam się do tego tematu.W moich stronach wielu rolników przeszło na vat i są zadowoleni.Jedni rozliczają się przy pomocy doradców podatkowych(ceny od 50pln do 150 pln ),a inni robią to sami.W rolnictwie nie ma tak dużo do wpisywania do księgi podatkowej i można robić to samemu.Ja przyglądałem się kilku programom do rozliczania vatu i niedawno kupiłem taki program.Wpisuję tylko faktury sprzedaży i zakupów ,a program wylicza mi wszystkie wartości potrzebne do rozliczenia.Dodatkowo mogę wydrukować deklarację podatkową do urzędu skarbowego + mogę tym programem wystawiać faktury sprzedaży(na warunkach ogólnych musisz wystawiać przy sprzedaży swego towaru fakturę)Jeśli jest ktoś zainteresowany to podam kilku producentów takich programów.

Do Yacenty.Jeśli Rodzice Twoi mają odpowiedni wiek,niech przechodzą na rentę strukturalną.U mnie przeszli i wierz mi bardzo się z tego faktu cieszą :-)

 

Witam

 

Proszę podaj mi nazwę programu który zakupiłeś do rozliczania vat rolnika - poszukuję właśnie takiego rozwiązania, nie bardzo wiem jak się do tego zabrać a ten program znacznie mi to ułatwi.

pozdrawiam justyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Myślę że dałoby się odliczyć ale chyba zależy gdzie ją wstawisz.

Bo gdyby tak mieć 2 łazienki i jedna domowa, druga robocza pewnie nie byłoby za dużego problemu. Ale jak jedna łazienka i jedna kabina to chyba mogą się przyczepić.

Ale to tylko moje domysły bo sama nie stosowałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

A jak z telefonem komórkowym ? Chce kupić na allegro np za 700zł i wziąć fakturę. Powinno to przejść prawda??


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dam22    0

W którą rubrykę w ewidencji zakupu wpisać wartości z faktury rr wystawionej za zakup cielaka, przede wszystkim chodzi mi o 7% vat ? Dodam jeszcze,że wypełniam ewidencję zakupu wydaną przez taxpol .Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj