karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

in2dex    0

witam wszystkich

 

Jestem nowym użytkownikiem forum mam na imie Sebastian, interesuje mie sprawa watu w rolnictie

 

Miło mi Łukasz jestem:D

 

Jak dużo sprzedajesz i mało kupujesz maszyn i się budujesz to daj sobie spokój.

 

 

Czy można z miesięcznych deklaracji wrócić na kwartał?

Edytowano przez in2dex

To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Może mi ktoś podpowiedzieć co zrobić z pozycja 62-64 w korekcie deklaracji VAT7 w sytuacji gdy pieniądze ze skarbowego zostały już przelane na konto podatnika zwrot w terminie 25 dni, były czynności sprawdzające. Korekta o dziwo polega na tym ze nadwyżka podatku naliczonego nad należnym jest wyższa niż w pierwszej wersji deklaracji (za wcześnie rozpoznany obowiązek podatkowy w jednej fakturze). Rożnicę z tego błędu chciałbym przenieść na następny okres rozliczeniowy, napisałem wyjaśnienie do korekty deklaracji, jednak co mam wpisać w tych pozycjach dotyczących kwoty zwrotu? Mam wpisać kwotę 0? Także liczę na wasza pomoc :)

 

kwotę zwrotu wpisz taką samą jak ostatnio, miałem podobną sytuację i o ile się nie mylę to musiałem jeszcze załączyć wniosek o przyspieszony termin zwrotu, mimo iż tenże już nastąpił

 

@in2dex ciekawa sprawa ustawa z tego co widzę tego nie precyzuje, ale jestem przekonany, że jeśli zgłosisz to pisemnie do końca kwartału to z automatu można przejść na rozliczanie kwartalne, lecz rzecz jasna mogę się mylić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ksiegowy doradzil ze jezeli juz zakupie srodek trwaly to lepiej zebym przeszedl z miesiecznego na kwartalny aby mniej papierow nosic i jego zdaniem to wygodniejsze, mniej uciazliwe wiec mozna przejsc na kwartalny.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

wróciłem dzisiaj do marcowego wydania topagrar- u dołu 33 strony w czerwonej ramce autor (Roman Włodarz) prezentuje pewien przypadek wzajemnych rozliczeń między małżonkami, gdzie żona prowadzi gospodarstwo rolne (rolnik ryczałtowy) oraz małżonek prowadzi działalność gospodarczą (podatnik czynny VAT), autor jednocześnie podkreśla, iż mąż świadcząc usługi rolnicze w gospodarstwie żony, będzie wystawiał żonie faktury VAT.

 

co Wy na to? przypadek szczególnie aktualny ale ustawa o podatku od towarów i usług zalicza świadczenie usług rolniczych do działalności rolniczej, zatem nie jest możliwe, aby mąż prowadził działalność rolniczą rozliczając się z VAT na zasadach ogólnych, a małżonka prowadziła działalność rolniczą pozostając na ryczałcie, bowiem gospodarstwo małżonków to jeden podmiot wg ustawy o VAT

 

Znam małżeństwo gdzie jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą (z tego co pamiętam to nie wiem czy to czasem nie jest świadczenie usług rolniczych), a drugi jest na ryczałcie. Nie wiem jak się rozliczają między sobą ale widać, że można jakoś to obejść. A nie jest to czasem możliwe jak np. małżonkowie mają jakieś działki nie wchodzące do wspólności majątkowej? Może na usługi świadczone na tych działkach można wystawiać faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Takie pytanko

 

Z poprzedniej deklaracji chcę przenieść 6861 to wpisuje w pozycji 47?

i teraz w tym miesiącu mam 1449 zł więc w pozycji 55 i 60 piszę 6861 + 1449 = 8310 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dokładnie,

 

@socha nie wiem jak ma się rozdzielność majątkowa do tej kwestii, jak znajdę czas, aby zadzwonić na KIP to dam znać, ale treść artykułu nie precyzuje przypadku, czekam na odpowiedź od redakcji, bo zasadniczo takie uproszczenie może wprowadzić kogoś w błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam.

Pytanie na szybko.

Chcę część zwrotu z nadwyżki (obrotowe) w ciągu 60dni. Czy wystarczy pismo o zwrot czy trzeba dołączyć kolejne o przyśpieszony zwrot?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

??? vat 6%. Skąd ci tyle wyszło?. Ja jak mam sprzedaż w danym miesiacu to nie dołączam zadnego wniosku i kasa po 60 dniach jest na koncie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy można z miesięcznych deklaracji wrócić na kwartał?

Jak kolega pisał ...można z miesięcznego przejść na kwartalne rozliczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

120zł netto + 5%Vat= 120zł+ 6zł=126zł

Dzis złożyłem deklaracji i zaraz jechałem do US bo dzwonili, żebym im faktury i ewidencje przywiózł ;/


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

- Jeśli złożyłem deklaracje VAT-7 za miesiąc styczeń w dniu 02.02.2012r, miałem tam zaznaczone normalny zwrot czyli 60dni, zwrotu Vatu jest prawie 900zł, byłem chyba w marcu wzywany do US w celu zawiezienia im faktur, rejestrów do wglądu

I teraz moje pytanie: Termin zwrotu VATu jest liczony od dnia złożenia deklaracji czy od 25 dnia następnego miesiąca ??

Kasy na koncie oczywiście jeszcze nie mam

 

- Jeśli np. kupuję od RR prosiaki, cielaka to co mam wpisać na fakturze RR w okienku "jednostka miary" kg., szt. ???

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

jeśii kupuje daną rzecz i dostaje paragon to ile mam max. dni zeby owy paragon zamienic na faktute vat?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

jak to jest wzielem premie na mr w bp napisalem ze bede hodował opasy i tak jest ojciec przepisal mi wszystko pole i wszystkie budynki ale sobie zostawil okolo 15 swinek od kwietnia przeszedlem na vat i nie wiem co mam teraz robic czy wrazie kontroli z us nie bedzie problemu czy sie nie doczepia ze za swinie nie bedzie odprowadzany vat. ja moglbym sobie zapisac te swinki ale to znowu arimr sie morze doczepic ze w bp mam napisane ze bede hodowal opasy. a do tego w piatek dzwonili z arimr i po niedzieli chca sie umowic na kontrole. dodam ze ojciec jest na rencie chorobowej a mama zajmuje sie swinkami . jesli ktos ma jakis pomysl to prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@przemol87 wystawca ma 7 dni na wystawienie faktury od zgłoszenia żądania wystawienia faktury vat, jednak po 3 miesiącach od sprzedaży może już (ale nie musi) odmówić wystawienia faktury,

 

@karolr2 sytuacja co najmniej skomplikowana, US się nie przejmuj - zwierząt raczej nie będą liczyć oglądać (ani odróżniać bydła od trzody chlewnej) tylko nie odliczaj VAT od kosztów poniesionych na świnie, zapytaj się pracowników ARiMR jak rozszerzyć działalność o chów trzody chlewnej i co najważniejsze sprawdź w KRUS czy nie ma przeciwwskazań do prowadzenia działalności rolniczej i pobierania renty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jak przy sprzedaży ty wystawisz fakturę będziesz musiał odprowadzić vat, jeśli faktura będzie na ojca to nie i od cała filozofia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Mam pytanie.

 

W rolnictwie nie trzeba prowadzić ewidencji środków trwałych.

 

Czyli taki zakup sprzętu rolniczego, który jest środkiem trwałym wpisujemy normalnie w ewidencji nabycia towarów i usług?

A w deklaracji kwartalnej sumujemy ceny tych maszyn co są środkami trwałymi i wpisujemy kwoty w polu "nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

ewidencji środków trwałych prowadzić nie musisz, ale w deklaracji jak coś jest środkiem trwałym to wpisujesz w nabycie środków trwałych, a pozostałe w ....pozostałe ;)

 

@karolr2, napisz tylko czy tata Twój nadal prowadzi gospodarstwo, czy te świnie trzyma na lewo, bo to wiele by wyjaśniało.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam wszystkich ile maxmalnie mozam z dochodu np sprzedaży mleka przeznaczyc na zakup pasz chodzi mniej wiecej w procentach boja sie żeby nie przesadzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

A mama to rolnik? Bo mnie nie odpowiedziałeś tak na prawdę na pytanie. Nie interesuje mnie kto z rodziców dogląda świnek, tylko czy jakaś część gospodarstwa stoi na mamę lub tatę, bo to że ojciec jest na rencie nie znaczy, że nie może mieć gospodarstwa. Ale jak któreś z rodziców jest rolnikiem, to nawet się dobrze by składało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj