karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Arek    218

Ale wystawiając fakturę notariusz dolicza stawkę vat do uzgodnionej kwoty ?

 

Nie. Akt notarialny jest dowodem wykonania usługi. Wątpię aby jakikolwiek notariusz wykonałby robotę bez pobierania vatu.

 

tutaj sie z toba nie zgodze,w grudniu zakupilem nawozy oraz kilka tys l. ON (czyli aktywa obrotowe a nie srodki trwale), złożyłem wniosek o przyspieszony zwrot nie bylo problemu

 

A ja nie składałem wniosku i też nie było problemu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Jeśli możesz rozwinąć wątek, to co CI się nie zgadzało i ile kary zapłaciłeś, oczywiście jeśli możesz napisać :)

Odpisałem na 25 dni vat za ciągnik, którego nie zdążyłem odebrać do dnia kontroli. Mandat, najniższy wymiar kary coś ok. 230 zł. (dokładnie niepamiętam). Spoko.

Byłem wtedy całkiem zielony, teraz wiem, że są sposoby na takie przypadki. No, ale nauka musi kosztować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a napisz jakie to sposoby bo ciekaw jestem jak można to ominąć ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Nie chciałbym dokładnie tego opisywać (nie wiem kto będzie czytał), ale wystarczy dobra wola dilera maszyn, zaświadzczenie o naprawie gwarancyjnej i wszystko ok!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Hej. Planuje zakup prasy welger uzywanej wiecej niz 5 lat od handlarza , on wystawia faktury vat na 23 %.

moje pytanie brzmi ,czy moge to odliczyc? Bo słyszalem ze od maszyn starszych niz 5 lat to juz nie mozna?


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

tomek21, o 25 styczeń 2007 - 20:17, powiedział:

 

jak ktos ma jakies pytania odnosnie vatu to chetnie odpowiem bo jestem vatowcem i sam prowadze ewidencje.

ps. niech nikt nie wierzy w to ze moza sobie gospodarstwo podzielic pomiedzy małżonków i jeden sprzedaje na ryczałcie a drugi vatowcem. zeby odzyskac vat za dany miesiac musisz miec sprzedaz i mozesz srodków d produkcji odliczyc max 22 % wartosci sprzedazy. resze ci przeniosą na następny miesiac. jak nie masz sprzedazy to cały vat nliczony przechodzi na następny miesiąc. wyjątkiem sa srodki trwałe za ktore po zlozeniu podania o przyspieszony zwrot mozesz go dostać do 25 dni bez wzgłędu na sprzedaz.

 

 

Czy nadal obowiązuje taka zasada, że można odliczyć tylko 22-23 % wartosci sprzedaży?

Czyli zgodnie z tym co Tomek21 pisze to przy wydaniu 10 tys na części do maszyn, paliwo itp(podatek 23%), to musimy też mieć sprzedaży za 10 tys żeby odzyskać 2300 zł?

 

Bo myślałem że na wacie ogólnym jest tak, że wydaje na rzeczy bieżące paliwa, nawozy, środki, itp np 10 tys zł a sprzedaży mam za dajmy na to nawet 100 zł to Vat mogę i tak od całości tj. od 10 tys odliczyć mimo, że mam znikomą sprzedaż.

Czyż nie tak jest jak pisze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Kurna a po co to cytować któryś raz z kolei post z 2007 r. ? :) hehe no tak, aż sobie sprawdziłem .... gratuluję wytrwałości str. 2 tematu :D Sporo rzeczy się zmieniło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

a w trybie przyspieszonym jak mam sprzedaż na 1tys a zakup na 12tys to zwrot dostanę w 28 dni??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

tomek21, o 25 styczeń 2007 - 20:17, powiedział:

 

Bo myślałem że na wacie ogólnym jest tak, że wydaje na rzeczy bieżące paliwa, nawozy, środki, itp np 10 tys zł a sprzedaży mam za dajmy na to nawet 100 zł to Vat mogę i tak od całości tj. od 10 tys odliczyć mimo, że mam znikomą sprzedaż.

Czyż nie tak jest jak pisze?

 

Dokładnie tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jezeli kupuje ziemniaki od ryczałtowca RR to wystawiam mu fakture na 7%, a jeżeli są to sadzeniaki czyli materiał siewny to chyba na 5% Czy sie myle. Bo przegladałem dokumenty z marca 2011 i zobaczyłem ze na fakturze mam 7%, miałem kontrole US w lipcu 2011 i nic sie nie przyczepili i teraz nie wiem co zrobić czy o tym zapmnieć czy robić korekte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Ja rok temu jak przechodziłem na vat to radca prawny co prowadzi biuro rachunkowe powiedział , że chcąc odliczyć vat z maszyny w kwocie np 10 tyś wystarczy , że sprzedam Tacie 2 jajka i wystawię fakturę..


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur75    0

Dokladniego tak kolego vicia ja nigdy nie mialem tyle samo sprzedazy co zakupow ale trzeba robic to z glowa bo mozna wtopic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Prosze panstwa, a jak to jest jak ktos ma dzierzawe sama bez wlasnej gleby. Moze byc na vacie? Pozdrawiam

A no właśnie ... dziś nie mogę na ten temat odpowiedzieć .... a coś nowego :) ...może ktoś się podpisze z odpowiedzią :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

US nie obchodzi czy prowadzisz działalność gosp. na czymś pożyczonym, czy na własności, ich interesują należne podatki. Pamiętaj tylko, że po zakończeniu działalności trzeba zapłacić tzw. wyrównanie Vatu od ś. trwałych, które nie zakończyły jeszcze okresu amortyzacji. Przy dzierżawie łatwo o dosyć wysoką ratę .


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wróciłem dzisiaj do marcowego wydania topagrar- u dołu 33 strony w czerwonej ramce autor (Roman Włodarz) prezentuje pewien przypadek wzajemnych rozliczeń między małżonkami, gdzie żona prowadzi gospodarstwo rolne (rolnik ryczałtowy) oraz małżonek prowadzi działalność gospodarczą (podatnik czynny VAT), autor jednocześnie podkreśla, iż mąż świadcząc usługi rolnicze w gospodarstwie żony, będzie wystawiał żonie faktury VAT.

 

co Wy na to? przypadek szczególnie aktualny ale ustawa o podatku od towarów i usług zalicza świadczenie usług rolniczych do działalności rolniczej, zatem nie jest możliwe, aby mąż prowadził działalność rolniczą rozliczając się z VAT na zasadach ogólnych, a małżonka prowadziła działalność rolniczą pozostając na ryczałcie, bowiem gospodarstwo małżonków to jeden podmiot wg ustawy o VAT

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ANYtYxz6    0

witam wszystkich

 

Jestem nowym użytkownikiem forum mam na imie Sebastian, interesuje mie sprawa watu w rolnictwie

 

+10% za post bez sensu

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5289

No cześć Sebastian

Ale co chcesz wiedzieć dokładnie ???

Radzę na początek przeczytaj se jakieś ostatnie 15stron to będziesz wiedział dużo


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Może mi ktoś podpowiedzieć co zrobić z pozycja 62-64 w korekcie deklaracji VAT7 w sytuacji gdy pieniądze ze skarbowego zostały już przelane na konto podatnika zwrot w terminie 25 dni, były czynności sprawdzające. Korekta o dziwo polega na tym ze nadwyżka podatku naliczonego nad należnym jest wyższa niż w pierwszej wersji deklaracji (za wcześnie rozpoznany obowiązek podatkowy w jednej fakturze). Rożnicę z tego błędu chciałbym przenieść na następny okres rozliczeniowy, napisałem wyjaśnienie do korekty deklaracji, jednak co mam wpisać w tych pozycjach dotyczących kwoty zwrotu? Mam wpisać kwotę 0? Także liczę na wasza pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj