karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jacek1296    1671

Tu jest właśnie taki spryt, bo rolnik VATowiec kończąc działalność musi zrobić spis z natury i odprowadzić VAT. Dlatego ważne, by przed zakończeniem działalności wrócić na ryczałt, a dopiero po tym zakończyć działalność

 

Co masz na myśli pisząc "zakończyć działalność"?Mi chodziło o to, że po powrocie na ryczałt dalej normalnie gospodaruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Kolego termin zapłaty jest grudzień, więc mimo tego, że zapłaciłeś w listopadzie rozliczasz w grudniu!!!

 

chciałbym zauważyć, że traktujesz o metodzie kasowej rozliczania VAT, a ona akurat nie jest powszechnie stosowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

U mnie akurat urząd skarbowy też uważa, iż termin zapłaty za media jest datą ich księgowania.

 

@jacku1296 wiem o co Ci chodziło, to była taka moja dygresja do tematu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Kolego termin zapłaty jest grudzień, więc mimo tego, że zapłaciłeś w listopadzie rozliczasz w grudniu!!!

Ja tam z moim US nie mam zamiaru się kłócić. Dla nich termin zapłaty jest terminem księgowania i rozliczania. Zapłaciłem w listopadzie - rozliczam w listopadzie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anitaa    0

Witam,odwiedzam forum regularnie dopiero teraz odważyłam się na zalogowanie.

Przepraszam,że odbiegam od tematu.

Prowadzimy wspólne gospodarstwo rolne i od 1 kwietnia przechodzimy na Vat.Posiadam bardzo duży ogród sprzedaję rośliny ,rozmnażam,sadzonkuje tylko pod gołym niebem.Zimą założyłam sklep internetowy ze sprzedażą na siebie tylko rosliny .Obecnie M będzie rozliczał się z Vat..jak wygląda prawnie taka sprzedaż wysyłkowa?

Może ktoś mi pomoże co robić ,czy można mieć nadal taki sklepik ,z góry dziękuję za podpowiedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

W zasadzie taka działalność jak piszesz, to też działalność rolnicza. Sklep internetowy niczemu nie przeszkadza, bo jak sprzedajesz w ten sposób, a nie na rynku i wychodzisz na swoje, to tylko chwała Ci za to....trzymać kciuki :) Kwestia tylko przychodów i kasy fiskalnej.

No i powiedz konkretnie o jakie podpowiedzi Ci chodzi, bo nie bardzo się można zorientować co Cię interesuje?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anitaa    0

Dziękuję za odzew :)

Chwała będzie jak wszytko pojmę o Vacie.M twierdzi by skasować sklepik, bo mu problemów stworzę tylko. :(

Jest mi bardzo przykro tego powodu, postanowiłam dokładnie się dowiedzieć wszystkiego w necie. Chciałam tym sposobem mieś swoje fundusze. Kocham to co robię.

Zaczęło się od hobby roślinnej ,zbierałam byliny ogrodowe wiele lat wymiana i itp. Dochowałam się dużej ilości odmian roślin w tym rarytasów a te kosztują. Pomysł był sklepik -strona o moim ogrodzie by mieć więcej czasu w ogrodzie i gospodarstwie .Allegro nie odpowiadało mi bo ciągle trzeba ponawiać aukcje. Nie jest to masowa sprzedaż obecnie mam nadwyżki, ale one ciągle rosną rozmnażają się ;)rozziewają się czasem same. Przeraża mnie kasa fiskalna o ile orientuje się to musi przekroczyć 20 tys. Czy to ze sklepiku ? u mnie nie przekracza w sklepiku.

Sprzedaje na całą Polskę. Wiem tylko że Skarbówka przegląda konto rolnicze, co będzie jak mam wpływy z rożnych regionów ?

Edytowano przez Anitaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

20 tyś jest na całe gospodarstwo a nie tylko na twój internetowy sklep. i po pierwszym roku limit się zwiększa do 40 tyś. To skąd przychodzą przelewy jest bez znaczenia. Ważne żeby było wszystko zaksięgowane i udokumentowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jest dokładnie jak kolega pisze. sprzedaż nieudokumentowana nie może przekroczyć przedmiotowej kwoty z całej działalności czyli z Twojego ogródka jaki i z gospodarstwa.

A z tym przeglądaniem konta nie jest tak do końca. Zgłaszane przez banki są tylko transakcje powyżej 15 tyś euro, ale US nadal nie ma wglądu bezpośrednio na konto, czyli nie zna ani stanu konta ani żadnej transakcji poniżej tej kwoty euro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Limit 40tys. w pierwszym roku i później 20tys. tyczy się sprzedaży nieudokumentowanej z całego gospodarstwa. Czyli jest to sprzedaż osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, ten limit nie tyczy się sprzedaży fakturowanej. Na obrót fakturowany teoretycznie nie masz limitu. Sprzedaż do limitu 20 tys rejestrujesz w zeszycie, który nazywasz tak jak sobie będzie życzył US, bez obowiązku kasy fiskalnej. I nie ważne jest, że obok sprzedaży sadzonki kwiatka będzie widniała sprzedaż jajka i serka. Ważne jest by nie przekroczyć rocznego limitu. Dokładne informacje uzyskasz w swoim US. Ja nie widzę potrzeby rezygnacji z źródła dodatkowego dochodu.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anitaa    0

Dziękuję za odpowiedzi ZASTAWIĘ SKLEPIK :)

Tylko muszę przerobić na M by faktury były na niego.

Pani US miłe nie są :wacko: raczej trafiłam na osobę co nic nie wiedziała ,zbyła mnie :( Dowiedziałam się dziś w ODR telefonicznie co napisał agromatik

W pierwszym roku 20 tys a w drugim 40 tys tak? Różni są klienci to są osoby fizyczne co nie prowadzą działalności jak i fakturowi.

Przelewy nie muszą być na konta rolnicze mogą być na osobisty,który mam obecnie,byle by udokumentować sprzedaż wysyłkową.Czy dobrze zrozumiałam?

Vat jest 8 procentowy na rośliny cebulki i kłącza,kwiaty cięte.

Dalej mam pytanie;jak z kosztami przesyłki zazwyczaj płaci klient z góry ,pokrywa .Czy z tego też mam wyliczać vat???

Gdzie kupuje się faktury do wypisywania?

Jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jeśli klient płaci z gór, to Ty bierzesz ewentualnie fakturę od przesyłki i ewentualnie wystawiasz kupującemu jak sobie życzy. Co prawda nie wiem jak to wygląda z pocztą, czy wystawiają faktury, choć powinni (trzeba by się podpytać). Kurier wystawi na miejscu, na Twoje życzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rushlee    0

Mam do Was pytanko. Czy jeśli planuję zakup na MGR a brak mi gotówki by założyć na całość inwestycji a nie chcę się ładować w kredyt, to ojciec może zrobić mi darowiznę na brakującą część zgłoszoną w US. Jak to wygląda w skarbówce, czy nie ma znaczenia że jestem na VAT, a ojciec nie ? Robił ktoś coś takiego, bo boję się w czasie kontroli "skąd pan wziął kasę na takie zakupy ?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

zgłaszasz darowizne w US a ze to pierwsza linia pokrewienstwa to nie ma żadnego opodatkowania od darowizny tez tak bede robil bo taki sam mam plan jak ty:) :)

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

darolee rozumiem tak; jak klient zażyczy fakturę to wtedy włożyć do paczki,tak?

 

O poczcie pisze ,że zwolniona z podatku ;

http://www.poczta-po..._vat_14472.html

 

Zwolniona z vatu ale faktury normalnie wystawiają więc koszt przesyłki normalnie możesz dopisać na swojej fakturze.

Co do druczków faktur to można je kupić w sklepie papierniczym albo ściągnąć darmowy programik do wystawiana faktur np. Fakturka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rushlee    0

Dzięki AturSz. Ja również dowiedziałem się z pewnego źródła to samo co napisałeś

(darowizna w pokrewieństwie w linii prostej nie podlega opodatkowaniu, nieważne czy jest to gotówka czy przelew). Także jeszcze raz dzięki. Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę co zrobić, aby małżonkowie mogli utworzyć dwa odrębne gospodarstwa (czy wystarczy rozdzielność majątkowa)? zasadniczo gospodarstwo ma prowadzić mąż (na ryczałcie), natomiast żona będzie prowadzić działalność wyłącznie w zakresie świadczenia usług rolniczych - bez upraw, czyli nie musi posiadać gruntów (vat na zasadach ogólnych), macie jakieś pomysły albo znacie podobne przypadki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

jak się składa o zwrot to potrzeba tylko deklaracje,czy też kopie faktur?chodzi mi o zwrot przyspieszony.część faktur płatnych gotówką a część przelewem ale wszystko zapłacone.

 

mam jeszcze jedno może dziwna pytanie:" Limit 40tys. w pierwszym roku i później 20tys. tyczy się sprzedaży nieudokumentowanej z całego gospodarstwa. Czyli jest to sprzedaż osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej" czy inny rolnik,nie vatowiec jest osobą fizyczną,czy nie i nie mozna mu nic sprzedać bez wystawiania faktury?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

@danielek24

NIe dawno byłem w Białej w US bo mnie wezwali do dostarczenia za styczeń faktur, bo był większy zwrot.

Od razu powiedziałem, że w marcu kupiłem ciągnik,maszyny (wiadomo będzie większy zwrot) i będę składał wniosek przyspieszony to Pani odpowiedział mi abym do wniosku dołączyć xero faktur i przelewów za te maszyny wtedy US będzie na pierwszy rzut oka widzieć skąd taka kwota VAtu a kontrola w gosp. to raczej murowana przy takich zakupach


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur75    0

Witam koledzy i koleżanki,

 

mam takie pytanko, rozliczam się kwartalnie więc jak jest z podatkiem Vat od ciągnika i maszyn które zakupiłem w marcu a termin płatności mam na polowe kwietnia czy mogę odliczyc vat w marcu czyli na deklaracje do 25 kwietnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

oczywiście, że możesz - zapłać i dopiero złóż deklarację z wnioskiem o przyspieszony zwrot vat i nie zdążą Cię zaskoczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur75    0

na pewno zapłacę bo do dopóki nie przeleje bank kasy to nie będzie sprzętu i nie mam czego odliczyć. dzięki za potwierdzenie bo to ważne chodzi o dużą ratę kredytu z zwrotu vat

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2606    34

Mam takie pilne pytanie, czy fakture z marca,ktora jest zapłacona w marcu moge rozliczyc w kwietniu?? Rozliczam sie miesiecznie. Prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj