karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Arek    218

Koledzy potrzebuję pomocy. Jestem od niedawna na Vacie w kwietniu pierwsze rozliczenie kwartalne.

 

Kupuję właśnie nowy ciągnik. Chcę starać się o przyspieszony zwrot podatku lecz nie wykazałem jeszcze w tym kwartale sprzedaży.

 

W związku z tym mam następujące pytanie: czy mogę sprzedać tonę-dwie żyta do młyna/gorzelni aby mieć jakąś tam sprzedaż? Problem w tym, że jestem właścicielem ziemi od października. Czy nikt się nie będzie czepiał do takiego wytłumaczenia że np. kupiłem na siew i to co zostało teraz sprzedaje bo jest dobra cena? <_< Czy macie jakieś inne rozwiązania co zrobić w takim wypadku?

 

Z góry dzięki za pomoc :D

 

Byłeś domownikiem wcześniej? Za swoją pracę mogłeś mieć tonę własnego zboża i teraz je sprzedajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...Ponosząc kilkukrotnie nakład na tę samą plantacje za każdym razem można odliczyć VAT, jak również kilkukrotnie można odliczyć dopłatę do materiału siewnego.
Jesteś pewien co do VATu?

Posiałem rzepak, odliczyłem VAT, ubezpieczyłem, rzepak wymarzł, dostałem kase z ubezpieczenia czyli odszkodowanie w kwotach brutto poniesionych nakładów bo takie faktury okazałem.

Teraz pytanie jak podejdzie ubezpieczyciel.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

witam. od 1 lutego jestem na zasadach ogólnych. księgowa zlecila mi, abym wykonal spis wszystkich maszyn w gospodarstwie. mój błąd, ze nieco sie spieszyłem i nie dopytałem o szczegóły. rozumiem, że chodzi o ewidencję srodków trwałych? co tam podawaliście? planuję wpisac ciagniki i wszelkie maszyny rolnicze, pila spalinowa, kosiarka do trawy i to chyba tyle? czy musze wpisac tez wszelkie wiertarki, szlifierki, rozdrabniacz bijakowy, spawarka? do ciągników dodam nr rejestracyjne. a co jeśli mam np 2 różne plugi i 3 rodzaje bron? wpisać tylko "pług" czy "plug 3 skibowy obrotowy kverneland" ? bardzo prosze o pomoc. pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darkuspinex    0

chodzi o to żeby księgowa w razie kontroli miała jakąś podstawę do tego dla czego odliczyłeś sobie Vat za elektrody skoro nie masz spawarki itp jeśli masz np. 3 pługi to wpisz jeden i tyle brony tak samo przynajmniej ja tak zrobiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dam22    0

Witam. Po raz pierwszy się rozliczam i mam taki problem, że chciałbym złożyć o przyśpieszony zwrot,ale nie wiem czy mogę.

Bo faktury dostałem w lutym,a zapłaciłem w marcu.No i nie wiem czy mogę składać o ten zwrot już w lutym czy poczekać do rozliczenia za marzec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

dam22 nie wiem na jakim rozliczeniu jestes: miesieczny czy kwartalny?

 

jesli chcesz zwrot to musisz miec sprzedaz!, dodatkowo jesli skladasz o przyspieszony to trza miec wszystkie faktury zaplacone, dodatkowo od razu sobie wydrukuj i zepnij, bo bankowa kontrola.

zloz sobie lepiej o zwykly zwrot na 60 dni, bez klopotow i nie musisz miec zaplaconych wszystkich faktur.

 

 

Moje pytanie: chce spzredaz kuzynowi na ryczałcie łubin do celow siewnych przedplonowych, jaki jest w takim wypadku vat i czy moge sprzedaz nasiona na siew bez dokumentacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a jak to wygląda jeśli w danym kwartale

1)sprzedajemy cos na f-rę ale nic nie kupujemy,żeby było do odliczenia?wpłaca się jakoś kase do us?

2)kupujemy ale nic nie sprzedajejemy?

3) czy jak sie pierwszy raz rozlicza i jest kilka tyś vatu do zwrotu z maszyn i innych drobniejszych i zrobi się kilka tyś sprzedaży wpisując tylko do nieudokumentowanej niewystawiajac f-ry i wdodatku złoży się o przyspieszony zwrot to będzie mocna lipa,czy to by przeszło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy czy wystarcza tylko jego dane problem leży w tym że musiał bym trochę kilometrów pokonać?

2 pytanie jeśli sprzedaję zbożę na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to on musi mi płacic przelewem czy może gotówką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dam22    0

Sprzedaż była oczywiście, tylko cz to kiedy zostały zapłacone ma tu znaczenie.(tzn.miesiąc rozliczenia luty, a faktury uregulowane w marcu,ale przed złożeniem deklaracji).????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jesteś pewien co do VATu?

Teraz pytanie jak podejdzie ubezpieczyciel.

A można być u nas czegoś pewnym ? ;)

Z tego co się orientuję na własnej skórze (bo likwidowałem ubezpieczony rzepak w zeszłym roku), to VAT na ubezpieczeniu rozlicza ubezpieczyciel. W protokole likwidacji podajesz czy jesteś VATowcem czy RR - przynajmniej tak miałem w PZU, więc odszkodowanie powinno być netto.

 

księgowa zlecila mi, abym wykonal spis wszystkich maszyn w gospodarstwie.rozumiem, że chodzi o ewidencję srodków trwałych? planuję wpisac ciagniki i wszelkie maszyny rolnicze, pila spalinowa, kosiarka do trawy i to chyba tyle? czy musze wpisac tez wszelkie wiertarki, szlifierki, rozdrabniacz bijakowy, spawarka? do ciągników dodam nr rejestracyjne. a co jeśli mam np 2 różne plugi i 3 rodzaje bron? wpisać tylko "pług" czy "plug 3 skibowy obrotowy kverneland" ? bardzo prosze o pomoc. pzdr

Przede wszystkim powinieneś sobie wygooglować prawną definicję środka trwałego, bo księgowa właśnie pod tym kontem pewnie ten spis chce :) Po drugie kwestia ewentualnego wrzucenia nas w podatek dochodowy. Wtedy warto mieć jak najwięcej w środkach trwałych dla ewentualnego wliczenia w koszty amortyzacji - też sobie możesz to wygooglować, bo nie chce mi się tu rozpisywać aparatu. Ale na dzień dzisiejszy.....wpisz głowne (najbardziej wartościowe ) maszyny jak ciagnik, czy pług - jeśli jest wart. A nie jest prawdą, jak któryś z kolegów pisze , że skoro nie wykazujesz na przykład spawarki, czy zadnych bron czy nawet pługa, to nie znaczy, że ich nie masz i nie możesz sobie odliczać od części. Możesz mieć przeciesz stare sprzęty, które nie kwalifikują się zupełnie, czy też nie chcesz ich wykazywać w środkach trwałych. Jak się czepią niech przyjadą sprawdzić lub możesz na rządanie złożyć oswiadczenie, a w skrajnym przypadku można pożyczyć dowolnego szrota bez historii od sąsiada, albo właśnie mogłeś coś wywieżć na złom, bo właśnie nawaliło, a akurat się zepsuło :D

 

jesli chcesz zwrot to musisz miec sprzedaz!,

 

Moje pytanie: chce spzredaz kuzynowi na ryczałcie łubin do celow siewnych przedplonowych

Jak to ludzie mają krótką pamięć !! :) jak nie ma sprzedaży zawsze można wystąpić o zwrot w terminie 180 dni!! Jakiś czas temu o tym byla mowa :)

Na ten łubin VAT bedzie normalny jak dla RR, bo to nie materiał siewny - a co z tym robi kupujący to jego sprawa, US ani nikogo innego to nie interesuje.

 

witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy

2 pytanie jeśli sprzedaję zbożę na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to on musi mi płacic przelewem czy może gotówką?

wystaw sobie "klon" faktury, ale formalnie powinna byc identyczna (nr, daty itp.) jak pierwotna. Nie ma wymogu, by kupujący sie na niej podpisywał. Co do drugiego, to (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę)....może być gotówkowe rozliczenie. Przepisy są bardziej restryjcyjne w drugą stronę.

 

Witam. Po raz pierwszy się rozliczam i mam taki problem, że chciałbym złożyć o przyśpieszony zwrot,ale nie wiem czy mogę.

Bo faktury dostałem w lutym,a zapłaciłem w marcu.No i nie wiem czy mogę składać o ten zwrot już w lutym czy poczekać do rozliczenia za marzec.

Z tego co pamiętam jak przyspieszasz zwrot, to faktury muszą byś opłacone na dzień złożenia deklaracji, a nie za dany okres, więc powinno być wszystko ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy czy wystarcza tylko jego dane problem leży w tym że musiał bym trochę kilometrów pokonać?

2 pytanie jeśli sprzedaję zbożę na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to on musi mi płacic przelewem czy może gotówką?

 

Ad.1. dokładnie tak jak pisze @darolee - nie jest wymagany podpis i pieczątka kupujacego (pisz klona)

Ad.2. może byc gotówka; jak to ty byłbyś kupującym konieczny przelew, aby odliczyc VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

czy można i na jaką sumę sprzedać nie wystawiając faktury?chodzi mi o bydło?

sory,że ciągle się o to pytam ale nie wiem dlaczego juz 5raz nie mogę uzyskać odpowiedzi,która jest mi potrzebna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Może dlatego nikt ci nie odpowiada, bo na ostatnich 20 stronach było już to z 5 razy pisane?? jak myślisz??

W pierwszym roku możesz sprzedać bez faktury (czytaj osobą fizycznym) za 20 tyś zł a w kolejnych latach za 40 tyś zł.

Po przekroczeniu tych stawek będziesz musiał zainwestować w kasę fiskalną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

a jak dostałem fakture do paragonu to nie przeszkadza to dla US??? bo pani taka szybka zanim powiedziałem ze chce fakture to juz dostałem paragon <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

zadam moze dla niektorych oczywiste pytanie: bedac na vacie rozliczam sie teraz z pitu?

 

zadam moze dla niektorych oczywiste pytanie: bedac na vacie rozliczam sie teraz z pitu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Mogę wziąć fakturę na dną rzecz i jeśli zrezygnuję z odliczenia od niej VAT-u to nie dać tej faktury do rozliczenia? Chciałbym sprzedać maszynę bez oddawania VAT-u (bo US nic o niej nie wie) a kupuję do tej maszyny część od której chciałbym odliczyć VAT to mogę tak zrobić że jeśli sprzedawca wpisze "niewygodną" dla mnie nazwę produktu to po prostu nie dać tej faktury do rozliczenia?

Np. Sprzedając rozrzutnik chcę odliczyć koło zębate i jeśli sprzedawca wpisze mi "Koło zębate rozrzutnika" to po prostu nie dam tej faktury do rozliczenia. Da się coś takiego zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Daniel lepiej księgować wszystkie faktury bo w razie kontroli krzyżowej możesz mieć problemy.

Pytanie czy tą maszynę nabyłeś przed przejściem na vat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Przed przejściem na VAT. Gdyby to było już po przejściu to wiem że (chyba) nie da się sprzedać już w cenie brutto. Wtedy o tą fakturę bym się nie martwił tylko normalnie ją brał. Pomyślałem sobie że 40zł po drodze nie chodzi ale skoro tak to chyba sobie odpuszczę tą fakturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

W takim wypadku (gdy kupiłeś wcześniej) możesz normalnie brać faktury na części do tej maszyny i potem sprzedać ją bez vat ( vat zwolniony). Warunkiem jest to że inwestycje poczynione w nią nie mogą przekraczać 20 % (lub 30 nie pamiętam dokładnie) wartości tej maszyny. Dopytaj się osoby która cie rozlicza.

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

A powiedzcie mi, czy muszę uznać agregat uprawowy jako środek trwały, jeśli jego cena jest niższa od 3500 zł? Czy każdą maszynę trzeba uznać za środek trwały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Koledzy a czy jak mam ciągnik na umowę użyczenie od taty to czy muszę go wpisać do książki środków trwałych???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

a jak dostałem fakture do paragonu to nie przeszkadza to dla US???

Nie przeszkadza

 

A powiedzcie mi, czy muszę uznać agregat uprawowy jako środek trwały, jeśli jego cena jest niższa od 3500 zł? Czy każdą maszynę trzeba uznać za środek trwały?

Nie musisz uznać. I nie każdą maszynę z nazwy. Generalnie wynika to właśnie z tych 3500. Powyżej tek kwoty maszyny to środki trwałe, a poniżej, to wedle Twego uznania.

 

Koledzy a czy jak mam ciągnik na umowę użyczenie od taty to czy muszę go wpisać do książki środków trwałych???

No w końcu jakieś fajne pytanie :blink: :D Środki trwałe, to majątek własny przedsiębiorstwa. Nie możesz wpisać tam rzeczy użyczonych, dzierżawionych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj