karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukaczmarek    277

a po co wogóle na to będziesz wystawiał fakture?? wiadomo że jak wystawisz to będziesz chciał cenę + vat bynajmniej ja bym tak chciał a jeśli nie to vatu mu nie policzysz i po co wogóle się bawić w papierki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
worgule    0

Witam.

Mam takie pytanie otóż od kilku miesięcy jestem na vacie. Często jak coś kupuję to placę karta platniczą. Czy podczas kontroli US nie bedzie problemu że płaciłem karta? Czy do faktur trzeba dopinać paragony z terminala o zapłaceniu karta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

Czy sporym problemem będzie jeśli we wniosku przy przejściu na vat w nazwie podałem

(gospodarstwo rolne imię nazwisko) a na fakturze z zakupu mam (imię nazwisko gospodarstwo rolne)???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zoot    1

witam, mam pytanie, czy można odliczyć vat od zakupionego używanego sprzętu rolniczego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo324    9

to zależy od kogo kupisz od vatowca lub firmy handlującej sprzętem rolniczym i wystawią ci fakture to tak a jeżeli od ryczałtowca to nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jak skarbówka rozpartuje ta sprawę kiedy pszenica wymarza a był odliczony vat z herbicydu na jesieni a teraz trzeba będzie siać jara i znowu pryskać na chwasty i 2 raz odliczać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Czy sporym problemem będzie jeśli we wniosku przy przejściu na vat w nazwie podałem

(gospodarstwo rolne imię nazwisko) a na fakturze z zakupu mam (imię nazwisko gospodarstwo rolne)???

Najważniejsze jest by się zgadzał NIP i adres nazwa może być tak jak masz. ja np. pisze samo imię i nazwisko i też jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Powiedzcie mi jak to jest z korektą faktur, Jestem w KSC i najpierw wystawili w październiku jedna fakture, poźniej w styczniu była korekta do tej faktury z października, a teraz w marcu przysłali kolejna korektę ale do której faktury? tej z października czy tej ze stycznia? mam zrobić korekte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
jak skarbówka rozpartuje ta sprawę kiedy pszenica wymarza a był odliczony vat z herbicydu na jesieni a teraz trzeba będzie siać jara i znowu pryskać na chwasty i 2 raz odliczać?
a dostałeś zwrot kosztów np od ubezpieczyciela? Bo jeżeli nie dostałes to ja bym pozostawił odliczone bo koszta poniosłeś, opłaciłeś faktury itp. Natomiast jak ubezpieczyciel zwrócił Ci koszty w formie odszkodowania to chyba troszkę inaczej jest.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a mogę sprzedać mu za umówioną sumę,którą wpiszę do "sprzedaży nieudokumentowanej"?bo i tak od niego kasy nie biorę a ja wystwie zwykłą fakturę np. na 3tyś bo mniej to juz nie wypada to mam 240 "bezsensownego" podatku

 

mogę jak nie wypada mi żadna sprzedaż sprzedaż i mam te 8 tyś do odliczenia to nie czepią sie,że sprzedam sąsiadowi/wujkowi tonę zboża?trzeba jego nip?

 

sory,że tyle pytam ale będe się pierwszy raz rozliczał i chcę,żeby wszystko miało ręce i nogi na swoim miejscu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

nikita_bennet ja nie miałem ubezpieczonej pszenicy więc wszystkie koszty płace sam jeszcze raz................ tj materiał siewny jarej itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

ja bym jeszcze raz odliczył bo koszt został poniesiony.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Hm..no właśnie, u mnie idzie do przeorania 3ha rzepaku, ubezpieczyciel ma przyjechać więc pewnie bedzie jakieś odszkodowanie.

I jakieś 2-3ha pszenicy ale na nią nie brałam żadnych faktur jeszcze.

brałam jak na razie tylko jakiś nawóz na te rzepak - ok.15ha.

Teraz kupuję pszenicę jarą kwalifikowaną aby posiać po rzepaku i po pszenicy ozimej i będę miała na nią fakturę

Edytowano przez Madzia20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

odliczyć możesz bo koszt poniosłaś a jak dostaniesz kasę z odszkodowania (bo nie wiesz czy dostaniesz) to wtedy zrobisz korektę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A gdzie jest napisane że nie można? jak w ciągniku w ciągu roku wymienisz pompe 2x to już od drugiej nie odliczysz watu. W zeszłym roku przesiewałem rzepak i posiałem pszenice jarą, od jednego i drugiego odliczyłem vat, kontrole miałem w lipcu i nic sie pytali o to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

odliczyć możesz bo koszt poniosłaś a jak dostaniesz kasę z odszkodowania (bo nie wiesz czy dostaniesz) to wtedy zrobisz korektę.

 

nie kumam tego: "a jak dostaniesz kasę z odszkodowania (bo nie wiesz czy dostaniesz) to wtedy zrobisz korektę.".

Czy aby napewno otrzymując odszkodowanie, (tym bardziej przy zdarzeniach losowych) za nabyte towary i usługi - wymagana jest korekta podatku VAT?

Nie chcę "mądralować", ale wg., mnie nie. No chyba, że jakieś paragrafy przeoczyłem....

Odszkodowanie (nie wiem jak to jest w uprawach polowych), nie uwzględnia (subwencjonuje) podatku VAT, ale "straty majątkowe" itp..

 

Jeszcze takie małe spostrzeżenie

MGR - to takie odszkodowanie (za nie powiem co ;)), nie słyszałem, aby otrzymując odszkodowanie (MGR), osoba będąca na VAT-ie, miała obowiązek korygować VAT, no chyba, że znowu coś przeoczyłem....

 

Pzdr.

Edytowano przez kartofelz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czy podczas kontroli US nie bedzie problemu że płaciłem karta? Czy do faktur trzeba dopinać paragony z terminala o zapłaceniu karta.

Jak na fakturze jest forma płatności "karta", to dla US tak jakby zapłacono gotówką i nic nie trzeba podpinać.

 

jak skarbówka rozpartuje ta sprawę kiedy pszenica wymarza a był odliczony vat z herbicydu na jesieni a teraz trzeba będzie siać jara i znowu pryskać na chwasty i 2 raz odliczać?

VAT z ubezpieczeniem nie ma nic wspólnego. Znaczy ma ale w myśl przepisów ubezpieczenia są w VAT jako "ZW". Ponosząc kilkukrotnie nakład na tę samą plantacje za każdym razem można odliczyć VAT, jak również kilkukrotnie można odliczyć dopłatę do materiału siewnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz89    0

Koledzy potrzebuję pomocy. Jestem od niedawna na Vacie w kwietniu pierwsze rozliczenie kwartalne.

 

Kupuję właśnie nowy ciągnik. Chcę starać się o przyspieszony zwrot podatku lecz nie wykazałem jeszcze w tym kwartale sprzedaży.

 

W związku z tym mam następujące pytanie: czy mogę sprzedać tonę-dwie żyta do młyna/gorzelni aby mieć jakąś tam sprzedaż? Problem w tym, że jestem właścicielem ziemi od października. Czy nikt się nie będzie czepiał do takiego wytłumaczenia że np. kupiłem na siew i to co zostało teraz sprzedaje bo jest dobra cena? <_< Czy macie jakieś inne rozwiązania co zrobić w takim wypadku?

 

Z góry dzięki za pomoc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jeżeli masz ziemniaki choć kilka arów to mogłeś to wykopać nawet w listopadzie i teraz sąsiadowi sprzedać i wystawiasz mu fakture.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz89    0

Wiem że jak bym miał ziemniaki to sprawa był by prostsza. Czyli ze zbożem nie przejdzie? Przecież teoretycznie mogłem kupić po żniwach taniej żeby teraz drożej sprzedać. Che żeby to się jakoś kupy trzymało, bo występując o przyspieszony zwrot muszę liczyć się z kontrolą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

no to powiesz ze kupiles zboze od rolnika od razu po zniwach bo miales zamiar hodowac swinie ale rozmysliles sie i sprzedajesz to zyto teraz:):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

? Przecież teoretycznie mogłem kupić po żniwach taniej żeby teraz drożej sprzedać. Che żeby to się jakoś kupy trzymało, bo występując o przyspieszony zwrot muszę liczyć się z kontrolą.

 

 

przeciez tutaj "czuc" na odleglosc handlem

wszystko zalezy jak stales sie posiadaczem ziemi

-jesli kupiles grunty to bedzie gorzej

-jesli ziemie(CAŁE gospodarstwo) dostales w formie darowizny od rodzicow to nie ma problemu bo w takim przypadku w akcie notarialnym robi sie zapis nieruchomosciach a ruchomosci sa pomijane bo wynika to z tytulu przejecia gospodarstwa.

18miesiecy temu mialem ten sam proble i radze odwiedzic radce podatkowego bo w gąszczu przepisow mozna sie zgubic

 

 

przy przyspieszonym zwrocie kontrola jest niemal pewna

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz89    0

Przejąłem część gospodarstwa w drodze darowizny na, handel handlem ale tu chodzi o znikome ilości,muszę tylko wykazać sprzedać. :unsure:

Ostatecznie ojciec może mi podarować zboże które sprzedam na drugi dzień tylko muszę ten fakt im zgłosić czy wystarczy tylko jakaś umowa między mną a ojcem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

powie mi ktoś w końcu,czy musze ojcu te krowy sprzedać podatkiem czy tez mogę wpisać w sprzedaz nieudokumentowaną?

 

też pierwszy raz się bede rozliczał i pytanie-kiedy najwcześniej mogę złożyć rozliczenie i w jakim czasie po złożeniu można spodziewac się zwrotu na kącie przyspieszonego lub normalnego.pytam bo na początek maja będzie mi potrzebna kasa właśnie zblizona do ilości tej w zwrocie i chciałbym składać na przyspieszony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz89    0

Jeśli jesteś na kwartalnym to zakupy do końca marca a rozliczenie do 25 kwietnia jeśli dobrze pamiętam.

Maksymalne przyspieszenie wynosi 25 dni bodajże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj