karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

danielek24    30

a czy będąc na vacie można uczynić innej osobie darowiznę? chodzi mi o bydło a dokładnie o dwie krowy,które chce przekazać swojemu ojcu oczywiscie nieodpłatnie.

ja to zrobić-czy możemy napisac umowę,ża ja jemu je daruje nieodpłatnie,czy musze mu wystawić fakturę i od niej zapłacić podatek?

 

 

 

ponawiam zapytanie

Edytowano przez danielek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jestem na rozliczeniu kwartalnym do tej pory wszystko bylo, ale prawdopodobnie ciagnik ktory mial byc na marca bedzie pod koniec kwietnia, takze odradzam taka forme ludziom ktory planuja duze zakupy ze wzgledu na mozliwy poslizg, teraz pytanie: jestem na kwartalnym od czerwca zeszlego roku, moge zmienic rozliczenie na miesieczne wnioskiem od nastepnego kwartalu czyli od kwietnia, czy dopiero od czerwca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Wczoraj chciałem kupić myjkę ciśnieniową w dużym markecie ,,Mrówka,, i sprzedawca powiedział że jesli chcę fakturę vat to nie dostanę gwaracji 24 miesiące oczywiscie kupiłem myjkę w innym sklepie.Czy sprzedawca miał prawo tak się zachować.

 

W wielu przypadkach jest tak, że sprzęt z marketów jest do zastosowań domowych, natomiast Ty biorąc fakturę VAT od razu sugerujesz, że nie będziesz tego używał do celów domowych tylko przemysłowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

Wczoraj chciałem kupić myjkę ciśnieniową w dużym markecie ,,Mrówka,, i sprzedawca powiedział że jesli chcę fakturę vat to nie dostanę gwaracji 24 miesiące oczywiscie kupiłem myjkę w innym sklepie.Czy sprzedawca miał prawo tak się zachować.

 

To proponuje zrobic tak:

biorę paragon, gwarancję 24 miesiące. Z paragonem za 3 dni idę z powrotem do sklepu i mówię, że chcę fv :) i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

jestem od czerwca wiec ten jeden miesiac byl 1 z 4 kwartalow wiec moge przejsc na miesieczny od kwietnia, teraz pytanie vat aktualizacyjny zlozyc przed nowym kwartalem czy razem z deklaracja za kwartal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolci13    27

Ponawiam pytanie i proszę o odpowiedz - czy przy budowie domu można odliczać vat na wszelkiego rodzaju materiały czy tylko na budynki przeznaczone do produkcji rolej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Przy budowie domu możesz odliczyć 15% vatu na rzeczy, na które kiedyś była stawka 7% a potem została podniesiona do 22% -teraz 23%. Takie odliczenie możesz zrobić raz do roku, ale nie ma to nic wspólnego z rolnictwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

To proponuje zrobic tak:

biorę paragon, gwarancję 24 miesiące. Z paragonem za 3 dni idę z powrotem do sklepu i mówię, że chcę fv :) i tyle.

A jaki to ma sens, bo nie bardzo rozumiem? z reguły jak biorę później fakturę do paragonu żądają go i zabierają podpinając pod swoją kopię faktury. Więc suma sumarum w razie awarii sprzętu mam tylko fakturę do okazania. A faktycznie producenci często narzucają firmom krótszy okres gwarancji.

 

jestem od czerwca wiec ten jeden miesiac byl 1 z 4 kwartalow wiec moge przejsc na miesieczny od kwietnia, teraz pytanie vat aktualizacyjny zlozyc przed nowym kwartalem czy razem z deklaracja za kwartal

Zdecydowanie musisz złożyć przed. Do nowego kwartału musisz mieć decyzję (z tego co pamiętam) więc radzę się pospieszyć :)

 

Ponawiam pytanie i proszę o odpowiedz - czy przy budowie domu można odliczać vat na wszelkiego rodzaju materiały czy tylko na budynki przeznaczone do produkcji rolej?

Przychylam się do wypowiedzi @emilko. Dom raczej nie jest związany z działalnością (chyba że stawiasz biurowiec :) ), wygoogluj sobie i poczytaj coś takiego jak zwrot VAT za materiały budowlane dla osób fizycznych.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Tylko dlaczego w innym sklepie kupiłem myjkę i dostałem gwarancję i fakturę przepisy powiny być wszędzie chyba jednakowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam, moge zalozyc konto w MAKRO jechac po np. 20 kg cukru w ich cenach, wziasc fakture na dzialalnosc i to wszystko, bo wiadomo ze nic z tego nie odlicze, ktos z was kupuje tam na gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

A jaki to ma sens, bo nie bardzo rozumiem? z reguły jak biorę później fakturę do paragonu żądają go i zabierają podpinając pod swoją kopię faktury. Więc suma sumarum w razie awarii sprzętu mam tylko fakturę do okazania. A faktycznie producenci często narzucają firmom krótszy okres gwarancji.

 

Ano taki, że później nie jadę z fv tylko z kartą gwarancyjną, w której proszę przy zakupie wpisanie gwarancji 24 miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

witam, moge zalozyc konto w MAKRO jechac po np. 20 kg cukru w ich cenach, wziasc fakture na dzialalnosc i to wszystko, bo wiadomo ze nic z tego nie odlicze, ktos z was kupuje tam na gospodarstwo?

 

Nie wiem jak w makro ale w selgrosie nie ma żadnego problemu. Jak chcesz paragon to dają paragon a jak chcesz fakturę do dają fakturę. Kiedyś pół zakupów wziąłem na fakturę, pół na paragon i nie robili żadnego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tylko dlaczego w innym sklepie kupiłem myjkę i dostałem gwarancję i fakturę przepisy powiny być wszędzie chyba jednakowe .

Od zarania dziejów jest coś takiego jak oddzielnego jak gwarancja sprzedawcy i gwarancja producenta. Kolega jakiś czas temu reklamował laptopa (Acer) Producent odesłał sprzedawcy z powrotem bez naprawy gdyż właśnie stwierdzili, że kupującym była firma i obowiązuje gwarancja 12 a nie 24 miesiące. Na szczęście sprzedawcą był nasz kolega prowadzący sklep internetowy, coś tam zakombinowali i wysłali jeszcze raz i przeszło.

@plapla123 powyższy przykład z tym Acerem pewnie jest analogiczny. Wiec jeśli producent osobie fizycznej daje gwarancję na 24 m-c a firmie na 12, natomiast sprzedawca w obu przypadkach daje gwarancję na 24 m-c, to jest pewnie niewiedza sprzedawcy (co nie zwalnia go z warunków gwarancji i firmie wszelkie usterki po upływie 12 m-c musi usunąć na własny koszt)

 

@pic2ek faktycznie o tym nie pomyślał - choć nie wiem czy pomimo karty gwarancyjnej sprzedawca nie może zażądać dowodu zakupu? No i zakładając, że towar posiada kartę gwarancyjną, bo nie musi i w zasadzie się od tego odchodzi :) choć poważniejsze sprzęty nadal mają i pewnie będą mieć.

 

Mnie tam najbardziej denerwuje, że sprzęty za 300-500 tyś PLN i więcej mają gwarancję na rok ;[ a kupujesz auto i masz np na 5 :o Powinny mieć sprzęty samojezdne na czas lub MTH jak ktoś ma większy sprzęt typu kombajn na małym gospodarstwie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

wezcie podpowiedzcie bo pytam czwarty raz o to samo :)

 

muszę przepisać na ojca 2 krowy oczywiście nieodpłatnie.ojciec jest rr a ja vat

i teraz jak to zrobić-wystawić fakturę na jakąś umówioną sumę i od niej zapłacić podatek;nie wystawiać faktury i wpisać w sprzedaż nieudokumentowaną,czy jest możliwość jakiejś darowizny?

 

jak zaraz mam koniec kwartału i mam ok 8 tyś vatu do odliczenia ale nie wychodzi mi w tym kwartale żadna sprzedaz to mogę jak ktoś wcześniej pisał napisać fakturę na tonę np.pszenżyta i będzie ok?(jak ryczałtowcowi to musi być nip i czy ma być gotówka,czy przelew?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lynio    0

Jest taki wniosek do pobrania w urzędzie skarbowym w którym wpisuje się co lub ile darujemy danej osobie.Jak to zgłosisz to nie będziesz musiał oddawac zadnego podatku z tego tytułu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Danielek możesz sprzedac pszenżyto dla ojca, mi czasem wypadnie brak sprzedaży to wpisuje tone pszenżyta po 700zł + 8 % czyli 756zł brutto. i poszło. Albo te krowy możesz sprzedac po 1500zł za ogon i tyle..


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

jaki bloczek do faktur jest dobry bo wiem ze sa dwa rodzaje jeden do towarów w cenach netto a drugi w brutto :huh: i nie wiem który poprawny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

jestem vatoowvem, che kupić ciągnik od rolnika ryczałtowego, mogę wystawić mu fakture vat rr i odzyskać podatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

tak tez myslałem ale lepiej się upewnić, dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gadałem nie dawno z księgową i mówiła mi (tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem) że od jakiegoś czasu nie trzeba mieć sprzedaży aby odliczyć sobie VAT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

witam, moge zalozyc konto w MAKRO jechac po np. 20 kg cukru w ich cenach, wziasc fakture na dzialalnosc i to wszystko, bo wiadomo ze nic z tego nie odlicze, ktos z was kupuje tam na gospodarstwo?

 

Tak możesz.

Ja mam konto w makro założone jako Gospodarstwo Rolne XX.

Podałem Nip i Regon i zaświadczenie o nadaniu regon pokazałem i gra.

Konto założyli bez problemu.

Spożywkę i takie tak kupuje na paragon a na sprzęt biurowy bądź rolniczy biorę FV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a mogę mu je sprzedac i wpisać do ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej?

 

kumpel chce odemnie kupic kilka rozrzutników obornika ale pytał o fakture.mogę wystawić?jaka stawka vat i j.m -rozrzutnik,czy tona oraz jak to wogóle by nazwać poprostu obornik,czy nawóz naturalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj