karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Z tą wodą to fajny pomysł u mnie w żniwa to idzie dosyć sporo tych napoi a kupuje hurtowo więc warto spróbować odliczyć sobie małe co nie co:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Witam. Mam pytanie odnośnie ryczałtu. Jak to jest z kupnem, zakupem maszyn jeśli wujek jestem ryczałtowcem, ostatnio na tvr24 słyszałem coś, że jeśli osoba jestem objęta ryczaułtem płaci tylko kilka % Vatu, lub wcale ( z tym, że wcale napewno źle dosłyszałem kilka sekund programu widziałem, sam koniec ;/ ). Więc jak to jest? Chcemy kupić traktor 120tyś netto, brutto ponad 150.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

A nie wystarczyło by jej imię nazwisko i NIP?

no nie bo chciała jeszcze regon tylko nie wiem po co ale jak jest się na zasadach ogólnych to traktuje sie to jako firme czy nie?? -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

w żadnym przypadku jeszcze nikt nie chciał ode mnie REGONu

przecież podstawą do rozliczenia faktury VAT jest tylko umieszczenie na niej numerru NIP

widocznie panienka z okienka wpisuje to chce program komputerowy bo to się wyświetla na czerwono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Panienka nie jest taka głupia,miała pewnie nieewidencjonowany towar i chciała pozbyć się natręta, więc utrudniała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No tydzień mnie nie było .... Ale i tak sobie wszystko przeczytałem w krótkim czasie :) Pozdrawiam leniuszków ;)

skoro mógł bym zrobić ze wezme kredyt na ryczałcie i przejść na vat to jak to zrobić ?

Wszystko wymaga koordynacji w czasie. Choć jak słyszę o kredytach preferencyjnych, to ciężka sprawa. Generalnie procedura by kredyt był od ceny brutto a odzyskać wat z zakupu...jest taka. Występujesz o kredyt, zamawiasz maszynę, dostajesz pozytywną decyzję z banku, podpisujesz umowę kredytową (w umowie musisz dać sobie czas na załatwienie US i faktury zakupu), przechodzisz na VAT i po przejściu wystawiają Ci fakturę.

 

no nie bo chciała jeszcze regon tylko nie wiem po co ale jak jest się na zasadach ogólnych to traktuje się to jako firmę czy nie?? -_-

Kolejny raz piszę, że gospodarstwo rolne to firma sprawna inaczej :D Jakiś czas temu rozprawialiśmy na ten temat, dość dawno więc mogło przejść do lamusa. Nie wiem gdzie ta pani szukała, ale mniemam iż w jakiejś bazie KRS, ale nas nie obowiązuje rejestracja firmy w sądzie. Pełne - 100% dane o istnieniu firm ma GUS i tam powinna szukać - http://www.stat.gov.pl/regon/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a czy będąc na vacie można uczynić innej osobie darowiznę? chodzi mi o bydło a dokładnie o dwie krowy,które chce przekazać swojemu ojcu oczywiscie nieodpłatnie.

ja to zrobić-czy możemy napisac umowę,ża ja jemu je daruje nieodpłatnie,czy musze mu wystawić fakturę i od niej zapłacić podatek?

ponawiam zapytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

mam takie pytanie:) Jeżeli np. przejdę od następnego miesiąca na VAT . to czy urząd skarbowy będzie sprawdzał skąd mam dotychczasowe środki na koncie (przelewy, itp ???

Czy ich interesują tylko przelewy które pojawią się wówczas gdy jestem już vatowcem? A pieniądze zgromadzone wówczas gdy byłem jeszcze na ryczałcie nic ich nie interesują ? jak to jest ?


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

Która fakturę zostawiam dla siebie w przypadku sprzedaży mleka do mleczarni, bądz krowy, oryginał czy kopię?

Edytowano przez yage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Wyjaśnienia dotyczące zwrotu akcyzy i kopii faktur:

 

 

Pismo Ministerstwa Finansów - Dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych

z dnia 15 września 2006 r.

PL-835-96/BG/06/254

 

Biuletyn Skarbowy 2006/5 str. 25

www.mf.gov.pl

Orzeczenie dotyczy:

Dz.U.2006.52.379: art. 6 ust. 3 pkt 1,

Dz.U.2004.253.2532: art. 1 ust. 1 pkt 1 Llit. c

Orzeczenie zostało powołane w sprawach:

PL LM/835/54/GKW/09/279

Na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2006 r. Nr 52 poz. 379), zwanej dalej „ustawą”, producent rolny składając wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dwiema odrębnymi czynnościami organu administracji publicznej, tj. przyjęciem wniosku i potwierdzeniem za zgodność z oryginałem kopii faktury VAT.

Powyższy wniosek i załączniki do wniosku nie podlegają opłacie skarbowej na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy.

Analizując kwestię potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT z punktu widzenia opłaty skarbowej należy mieć na względzie ogólne zasady wynikające z przepisów o opłacie skarbowej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2004 r. Nr 253 poz. 2532 z późn. zm.) opłacie tej podlegają zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego. W myśl przepisów Części III załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, jako zaświadczenia traktuje się między innymi poświadczenie zgodności kopii, dokonywane przez organy administracji publicznej. Poświadczenia te podlegają opłacie skarbowej, jeżeli stanowią rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

W przypadku, gdy organ administracji publicznej poświadcza kopie dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach ciążącego na nim obowiązku - jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie - poświadczenie nie następuje na żądanie konkretnego podmiotu, lecz dokonywane jest z urzędu.

O tym, że działanie organu dokonującego poświadczenia nie jest działaniem na wniosek zainteresowanego, świadczy pozostawienie kopii faktur w aktach sprawy prowadzonej w związku ze zwrotem podatku akcyzowego.

W związku z powyższym, poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, będących załącznikami do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej.

 

Pismo Ministerstwa Finansów - Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych

z dnia 11 lutego 2010 r.

PL LM/835/54/GKW/09/279

 

Biuletyn Skarbowy 2010/2 str. 27

Orzeczenie dotyczy:

Dz.U.2006.225.1635: art. 1 ust. 1 pkt 1 Llit. b

W orzeczeniu powołano sprawy:

PL-835-96/BG/06/254

Odpowiadając na pismo z dnia (...), dotyczące opłaty skarbowej od potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT, stanowiących załącznik do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, Ministerstwo Finansów (...) po dokonaniu wnikliwej analizy uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 2006 r. Nr 225 poz. 1635 ze zm.), zwanej dalej uos, opłacie tej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek.

Zgodnie z przepisami części II załącznika do uos, jako zaświadczenie traktuje się, między innymi, poświadczenie zgodności kopii, dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej. Poświadczenie to podlega opłacie skarbowej, jeżeli stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

W przypadku gdy organ administracji publicznej poświadcza kopie dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach ciążącego na nim obowiązku, poświadczenie to następuje z urzędu, a zatem opłacie skarbowej nie podlega. Stosownie do art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2006 r. Nr 52 poz. 379), zwanej dalej ustawą, producent rolny składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zobowiązany jest załączyć faktury VAT albo potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Zdaniem Ministerstwa Finansów poświadczenie kopii faktur VAT dołączanych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o zwrocie podatku akcyzowego, jest dokonywane na wniosek. Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, iż do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Z istoty swej potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i bezsprzecznie stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu.

Odnosząc się natomiast do sytuacji, kiedy zainteresowany załączy do wniosku oryginały faktur VAT, a następnie wystąpi o ich zwrot, należy odróżnić dwie sytuacje:

1) wniosek o zwrot faktur VAT w trakcie trwania postępowania,

2) wniosek o zwrot faktur VAT po zakończeniu postępowania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy wójt, burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego przyznaje, na wniosek tego producenta, w drodze decyzji, zwrot podatku. Decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot podatku (art. 5 ust. 4 ustawy). Zgodnie z art. 2 ustawy do postępowania w sprawach indywidualnych dotyczących ustalania i wypłaty zwrotu podatku w zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Przepisy ustawy w sposób szczegółowy określają, co powinien zawierać wniosek i jakie powinien zawierać załączniki. Decyzja w sprawie jest wydawana, jeżeli wniosek odpowiada określonym wymaganiom oraz do wniosku są załączone wymagane dokumenty, tj.: oryginały faktur VAT lub potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie. Podkreślenia wymaga, że to wnioskodawca składa stosowne i kompletne dokumenty, a w przypadku żądania zwrotu oryginałów faktur VAT, w trakcie trwania postępowania, załącza potwierdzone przez upoważnionego przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) pracownika urzędu gminy lub miasta za zgodność z oryginałem ich kopie. Potwierdzenie to następuje również na wniosek, a zatem implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej.

W przypadku gdy wnioskodawca, już po zakończeniu przedmiotowego postępowania, zwraca się o zwrot wcześniej dołączonych do wniosku oryginałów faktur VAT, to wydaje się, że zwrot ten jest możliwy. Jednakże kwestie te regulują wewnętrzne przepisy danej gminy lub miasta (tzw. instrukcje kancelaryjne). Należy zauważyć, że dla celów dowodowych należałoby pozostawić w aktach poświadczone kopie wydanych oryginałów faktur VAT. W tym przypadku organ administracji publicznej poświadcza jednak kopie dokumentów za zgodność z oryginałem z urzędu, a zatem poświadczenie to pozostaje poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej. W związku z powyższym stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 15 września 2006 r. znak PL-835-96/BG/06/254 (Biuletyn Skarbowy 2006/5 str. 25) należy uznać za nieaktualne.

Ministerstwo Finansów informuje, że niniejsze stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

czy jak wpisujecie swój NIP w tej wyszukiwarce http://www.stat.gov.pl/regon/ to wyskakuja wam wasze dane i takie tam czy tak jak mi ze nie wystepuje w rejestrze ?? to wpisaniu REGONU wszystko jest dobrze tylko ten nip cos nie działa :P;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5296

@mate02 mi po wpisaniu NIPu wyskoczyły wszystkie moje dane :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

o widzisz a mi nie wyskakuje tylko jak wpisze nip wiec nie wiem o co kaman <_<

z tego co pamietam to mamy ten sam US na ul. prostej w BP ;)

ja jestem na kwartalnym od marca wiec jeszcze moze mnie nie wprowadzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Ja wogóle nie występowałem o nadanie numeru REGON, nie jest wymagany (gospodarstwo rolne bez świadczenia usług).

W żadnym przypadku jeszcze nikt nie chciał ode mnie REGONu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Tam w tej wyszukiwarce trzeba przełączyć w jaki sposób chcesz wyszukiwać czy po nip czy po regon :) mi działa i tak i tak :)

 

Panie @szumi regon powinny mieć wszystkie gospodarstwa bez względu jak rozliczają VAT. Teoria mówi, że po rozpoczęciu działalności rolnej jest na to 30 dni. A praktyka jest jaka jest :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Wczoraj chciałem kupić myjkę ciśnieniową w dużym markecie ,,Mrówka,, i sprzedawca powiedział że jesli chcę fakturę vat to nie dostanę gwaracji 24 miesiące oczywiscie kupiłem myjkę w innym sklepie.Czy sprzedawca miał prawo tak się zachować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

to juz nie zależy od sprzedawcy tylko od producenta.W wielu przypadkach przy zakupach na firmę gwarancja wynosi 12 zamiast 24 miesięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

zakup do firmy czy zakup konsumencki - miałem to samo i przywykłem brać jednak fakturę bo o ile gwarancja wynosi wtedy 12 miesięcy to nie wiem jak jest z rękojmią.

Dodatkowo jak odliczam VAT od sprzętu to dostaje w tyłek ile wlezie przez okres gwarancji - myjką np myłem betonowe murek przy ogrodzeniu, wszystkie bramy itp ;)

 

 

 

@darolee - regon jest nadany z automatu - mój tato nigdy się o niego nie ubiegał a został mu nadany ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Ja mam takie pytanie:jestem na vaciei kupuję od ryczałtowca ciągnik na umowę kupna sprzedaży za kwotę np.10000pln(vatu oczywiscie nie odliczam);przy sprzedaży wystawiam fakturę,tylko z jaką stawką,czy "zwolniony"(wtedy kwota 10000pln),czy stawka 23%(wtedy kwota 12300).Pytam,bo do tej pory byłem przekonany,że na sprzęt, od którego nie odliczałem vatu jest stawka "zw",tymczasem w topagrar pisze inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

zakup do firmy czy zakup konsumencki - miałem to samo i przywykłem brać jednak fakturę bo o ile gwarancja wynosi wtedy 12 miesięcy to nie wiem jak jest z rękojmią.

Dodatkowo jak odliczam VAT od sprzętu to dostaje w tyłek ile wlezie przez okres gwarancji - myjką np myłem betonowe murek przy ogrodzeniu, wszystkie bramy itp ;)

Lepiej odliczyć VAT niż płacić 23% więcej w razie ewentualnej usterki. W tym wypadku, to tak jakby z góry zapłacić za naprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Wczoraj chciałem kupić myjkę ciśnieniową w dużym markecie ,,Mrówka,, i sprzedawca powiedział że jesli chcę fakturę vat to nie dostanę gwaracji 24 miesiące oczywiscie kupiłem myjkę w innym sklepie.Czy sprzedawca miał prawo tak się zachować.

 

Wiele firm tak robi. Myślą, że jak bierze się na fakturę na firmę to będziesz intensywnie używał a jak na paragon do domu i sporadycznie używać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj