karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jarcooo    0

jestem na vacie kupuje od mojego sasiada słome w belach zaraz po zniwach który jest zwyklym rolnikiem nie ma zadnej hodowli tylko 10 ha ziemii. czy moge odliczyc vat z tej slomy pomagajac mu wypelnic fakture vat rr? Jaka jest stawka na slome?

Edytowano przez jarcooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Na prawdę pan google nie gryzie..pierwsza lepsza strona i jest stawka na słomę 8%.

Jak bedzie z kupnem od rolnika nie mam pojęcia bo nie stosowałam, ale parę razy ten temat przewijał się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@jarcooo sytuacja jest nieco bardziej złożona niż wskazałą Madzia20, otóż

- stawka vat wynosi 7%,

- fakture vat rr wystawiasz Ty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Hmm..to dlaczego w necie wszedzie widze 8%?

Z tego co czytam i widzę to 7% było chyba przed nowelizacją a po 1 stycznia 2011 jest te 8.

 

No ale ktoś zapewne potwierdzi lub zaprzeczy moim przemyśleniom, aby nie wprowadzać kolegi w błąd.

Edytowano przez Madzia20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Na fakturze VAT RR słoma będzie 7% , na fakturze VAT "zwykłej" 8% .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5287

Może wyda Wam się to głupie ale mam taką małą propozycje aby moderator tego działu (albo jakiś user) stworzył nowy temat (od razu niech zamknie aby nikt nie mógł dopisywać) z podstawowymi informacjami co do VATu,czyli np. krok po kroku jak przejść na Vat, stawki % dla różnych produktów-zwierząt, kody PKWiU bądź link do strony, co jest wymagane (jakie rejestry itd.) dla Vatowca, opisać jakie są procedury rozliczania się miesięcznie/kwartalnie, że można odliczyć wszystko co jest wykorzystane w gospodarstwie a nie w domu itd... itp...

 

Następnym razem jak jakiś "nowy" człowiek zapyta o te podstawowe zagadnienia to się wklei linka do tego tematu i po kłopocie. Wy nie będziecie się wkurzać, że często wyskakuje ktoś z tymi pytaniami a temu "nowemu też się nie chce przeszukiwać ponad 200 stron

 

To jest luźna propozycja więc nie krzyczcie mocno :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

A ja jestem bardzo za

Po po pierwsze dlatego że czasami tutaj cały czas powtarzających się pytań nie chce mi się czytac i odpowiadać

A po drugie że sama jak chciałam coś tu wiedzieć to też było mi trudno znaleźć odp.na swoje pytania i czytałam te wszystkie strony.

Potem mając jakies już pojęcie pytałam o konkrety...

 

A tak byłoby przynajmniej te najważniejsze rzeczy wypisane..tylko aby ktoś chciał to tak ładnie napisac itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

kiedys tez takie cos zaproponowalem jak kolega powyzej ale zero reakcji :) :):)

Edytowano przez AturSz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Niech ktoś z głową na karku stworzy taki temat, potem niech każdy mądry coś doda i będzie.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
...Następnym razem jak jakiś "nowy" człowiek zapyta o te podstawowe zagadnienia to się wklei linka do tego tematu i po kłopocie. Wy nie będziecie się wkurzać, że często wyskakuje ktoś z tymi pytaniami a temu "nowemu też się nie chce przeszukiwać ponad 200 stron...

Następnym razem "nowy" użytkownik naszego forum przeczyta co to jest bycie dzieckiem neostrady oraz jakie są zasady korzystania z for internetowych itp i będzie grzeczenie przeglądał ostatnie 10 stron danego tematu a jak nie to moderator powinien wlepić punkciki i po kłopocie.

Szanujmy się nawzajem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1114    0

witam biore kredyt dla młodego rolnika na ciągnik dowiedziałem sie że niedostanę kredytu na vat jeśli będe na vacie mam kasy tylko na wkłat własny. moje pytanie nieda sie przejść na vat po zakupie i odliczyć tego vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Możesz starać się o kredyt jak jesteś ryczałtowcem, następnie przejść na vat i kupić ciągnik ale nie wiem czy później bank nie będzie mógł się do czegoś przyczepić... Lepiej wziąć kredy komercyjny i po przyspieszonym zwrocie vatu spłacić kredyt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

Arek: o takim wale to jeszcze nie slyszalem :P bank pewnie by sie ucieszyl scigajac go o wyludzenie kreduty :)

jacek1114

 

w kazdym razie jak jestes na ryczałcie przejdz na vat, najlepiej na rozliczenie miesieczne, jak na vat nie masz to wez kredyt obrotowy na sama wartosc vatu, to wtedy bank na pewno Ci da, wez preferencje na ciagnik, potem zlozysz o przyspieszony zwrot vatu i z tego vatu splacicsz ta obrotowke, albo pojedziesz do Las Vegas jak wolisz.

 

Teraz moje pytanie: jesli dostane od rodzicow 20.000 zl i zglosze do us darowizne w pierwszej linii, a rodzice sa na ryczalcie to us ma prawo sprawdzic skad oni maja te 20.000 zeby mi dac, rodzi tu o znajomy motyw podzialu umow i to na jakie konto wpadnie kasa i ze trzeba ja potem odpowiednio przelac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Witam wszystkich mam takie pytanie moja dziewczyna kupuje laptopa i zamierzam wziać fakture na siebie czytałem że można odliczyć tylko ze ona bedzie z niego korzystała i bedzie częściej stał u niej czy nie ma strachu takie cos zrobić za rok już bedzie stał u mnie bo się przeprowadza ??

Edytowano przez skoti22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

skarbowka w kazdej chwili moze przyjechac go zobaczyc i sprawdic czy umiesz sie nim poslugiwac tak wiec strach zawze moze byc:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

jak przyjada to moge powiedziec że jest w naprawie i pożniej im pokazac papiry będą u mnie wgram tam jakieś swoje pierdoły związane z gospodarstwem i powinno bć dobrze a na kontrole to najpierw muszą sie chyba umówic ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Witam wszystkich mam takie pytanie moja dziewczyna kupuje laptopa i zamierzam wziać fakture na siebie czytałem że można odliczyć tylko ze ona bedzie z niego korzystała i bedzie częściej stał u niej czy nie ma strachu takie cos zrobić za rok już bedzie stał u mnie bo się przeprowadza ??

Na kontrole będziesz musiał przywieźć dziewczynę z laptopem lub sam laptop. Jak wolisz.

A radze niech się przeprowadzi po ślubie bo ksiądz proboszcz dokona kontroli:P


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

skoti22 spokojnie odpisujesz, kontrola u podatnika jest wcześniej zapowiadana, poza tym nie wszystkie środki trwałe musisz mieć w miejscu zarejestrowania działalności (np. zapomniany laptop mógł pojechać tego dnia samochodem, kierowanym przez twego rodzica, do księdza proboszcza celem ustalenia wspomnianego już wcześniej ślubu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Arek: o takim wale to jeszcze nie slyszalem :P bank pewnie by sie ucieszyl scigajac go o wyludzenie kreduty :)

jacek1114

 

Teraz moje pytanie: jesli dostane od rodzicow 20.000 zl i zglosze do us darowizne w pierwszej linii, a rodzice sa na ryczalcie to us ma prawo sprawdzic skad oni maja te 20.000 zeby mi dac, rodzi tu o znajomy motyw podzialu umow i to na jakie konto wpadnie kasa i ze trzeba ja potem odpowiednio przelac

Co do pierwszego, to normalna rzecz. Nie jeden już tak robił. Bedąc na ryczałcie składa się o kredyt brutto, przechodzi na vat i dopiero wystawia fakturkę. Jak komuś kasa potrzebna...wszystko w świetle prawa i beż zadnych tam wyłudzeń jak piszesz.

Co do drugiego, to w ostatnich czasach było 2x o darowiźnie, a później gadają, że się czepiam :) Mogą poprosić rodziców o wyjaśnienie, z kąt mieli kasę na darowiznę, choć nie sądzę żeby się do takiej kwoty przyczepili.

 

jak przyjada to moge powiedziec że jest w naprawie i pożniej im pokazac papiry będą u mnie wgram tam jakieś swoje pierdoły związane z gospodarstwem i powinno bć dobrze a na kontrole to najpierw muszą sie chyba umówic ??

Oddając coś do naprawy zawsze dostajesz jakiś papier. Jak im od razu pokażesz taki papierek, to myślę ze bedzie ok. Co do umawiania się na kontrolę, to z reguły dzwonią z 2-3 godz. przed przyjazdem, ale zawsze możesz powiedzieć, że Cię nie ma :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

do mnie dzwonią z reguły na tydzień przed kontrolą (US Lublin), 2 godz. przed to kpina - rolnik nie jest urzędnikiem przykutym do biurka i nie ma obowiązku wyczekiwać na telefony ze skarbowego!

 

ja mam środków trwałych kilkadziesiąt np. maszyny - w sezonie są w ruchu, poza sezonem część garażuję w innych lokalizacjach niż moje gospodarstwo - w 2-3 godz. nawet 50% nie ściągnę na kontrolę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

ciekawe z tymi zapowiedziami kontroli, najwyrażniej co urząd to inaczej;

 

Od ponad 2 lat jestem na Vacie, przed przejściem przeczytałem cały ten temat (+ wójek Google). Zdecydowałem się przejść na Vat, pewnie jak wiekszość, przed zakupem maszyn na modernizację. Przejscie na Vat, zakup ciągnika za ponad 200 tys. złożony Vat-7 + wniosek na przyspieszony zwrot (chodziło o szybką spłate kredytu) - no i kontrola.

Miałem 3 faktury: na pieczątkę firmową; na ON; na ciagnik. No i lipa - nie odebrałem ciągnika od dilera przed kontrolą US. Błąd - stwierdzono wykroczenie skarbowe (wyłudzenie zwrotu Vat na ponad 40 tys.) - kara - 210 zł. i złożenie korekty. Kontrolujaca czepiła się też, że skoro nie ma ciagnika to po co ON - uratowało mnie pismo użyczenia ciągnika od ojca (pomys z tego forum).

Od tej wpadki do dzisjaj (odpukać) bez dalszych wpadek.

Rozliczam się sam, odrzucając grubsze zakupy (środki trwałe) wychodzę na niewielki plus. Myślę, że było warto, szczególnie, że niedługo wszyscy rolnicy zostaną zmuszeni do pełnej księgowości.

Przepraszam za te wypociny, ale czytam ten temat od ponad 2 lat i teraz postanowiłem się zarejestrować.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

A prowadzisz ewidencję sprzedaży i zakupów czy tylko zbierasz faktury, bo teraz podobno ewidencja nie jest potrzebna (w sumie same faktury to tak samo ewidencja)?

A odnośnie tego słynnego użyczenia ciągnika, to czy jak mam w umowie darowizny gospodarstwa, że przejmuje z wszystkimi maszynami, ciągnikami, itp. to to wystarczy dla US, czy muszę je też przerejstrować w starostwie na siebie?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj