karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

AturSz    6

to tylko czekaj az w urzedzie skarbowym sie tego dopatrza i skontroluja za duzo nie ma co przesadzac widac w twoim urzedzie siedza ludzie nie majacy wiedzy na temat rolnictwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

księgowa mówi , że do 200l na hektar przechodzi diesla. a klient co sprzedaje nawozy mówi ze znajomy do niego dzwoni co miesiąc po fakturę na nawozy bo nikt nie sprawdza tego ile on wysieje na ha...


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:

1) Co do ciągnika darowanego, przekazanego jeśli nie było odliczenia VATu (a w tym przypadku tak jest), to przy sprzedaży takiej maszyny wystawia się fakturę z podatkiem "zw"

 

2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej.

 

3) Koledzy pytali mnie jaki paragraf mówi o tym, że dziś nie obowiązuje kalkulacja wysokości zwrotu podatku w stosunku do kwoty sprzedaży. Otóż pani w US powiedziała mi tyle, że przepis ten został uchylony. Nie mogę znaleźć tego w starych przepisach niestety. Może podejść do tego z drugiej strony. Niech w tym US co nadal to stosują pokażą podstawę prawną, jaką stosują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:

1) Co do ciągnika darowanego, przekazanego jeśli nie było odliczenia VATu (a w tym przypadku tak jest), to przy sprzedaży takiej maszyny wystawia się fakturę z podatkiem "zw"

 

2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej.

 

3) Koledzy pytali mnie jaki paragraf mówi o tym, że dziś nie obowiązuje kalkulacja wysokości zwrotu podatku w stosunku do kwoty sprzedaży. Otóż pani w US powiedziała mi tyle, że przepis ten został uchylony. Nie mogę znaleźć tego w starych przepisach niestety. Może podejść do tego z drugiej strony. Niech w tym US co nadal to stosują pokażą podstawę prawną, jaką stosują.

Dzięki za te odopowiedzi. Jesteś wielki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:

2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej....

 

Mówisz o tym:

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/vat_i_akcyzowy/akty_prawne/2008/roz._mf_z_dnia_28.11.2008r._w_sprawie_zwrotu_podatku_niektorym_podatnikom,_wystawiania_faktur,_sposobu_ich_prz.pdf


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

To czekam aż ktoś się wypowie jak jego US zareagował na odliczenie Vatu z faktury za energię bez NIPu. Ja narazie nie mam zamiaru ryzykować ewentualnych korekt i wyjaśnień :) , może później.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

z tego to co ja wiem to na maszyny jesli formalnie nie jestes wlascicielem zrob umowe uzyczenia a co do remontu chlewni i kupna materialu do produkcji trzody jak to wytlumaczysz ze po co to robiles skoro hodowli nie masz i nie jest to ci potrzebne a skoro bedziesz mial tylko produkcje roslinna to plon ktory urosl musisz sprzedac bo co z nim zrobisz?? powiesz w urzedzie skarbowym ze magazynujesz go przez dziesiec lat?? tak wiec jak sa koszty to i przychody musza byc

formalnie na maszyny będe współwłaścicielem 1/4 lub 1/8 (dowiem się jak przyjdzie z sądu orzeczenie spadku)

a o remont chlewni to właśnie chodzi o to że też będe współwłaścicielem i wydaje mi się ,że jako współwłaściciel mam prawo do remontu i odliczenia vat, nawet nie prowadząc produkcji

jeśli chodzi o pasze to raczej dam sobie spokój bo dzisiaj gadałem z księgową że to będzie za duże przekombinowanie i choć prawnie będzie dobrze to urząd będzie ciągle nasyłał kontrole aż coś znajdzie. (troche szkoda bo w roku ok 12 tys vatu z paszy się nazbiera)

Zboże teoretycznie mógłbym mamie dać w darowiźnie, ale jw. kombinowanie, więc chyba fikcyjnie sprzedam je sąsiadowi i wystawie fakture.

jeszcze jedno pytanie gdybym nie mógł odliczyć vat od remontu chlewni(kojce, wentylacja)typowe rzeczy do brodukcji, to czy mógłbym chociaż odliczyć pustaki cement itp. jako na remont budynków gospodarczych? a i czy musze zgłaszać gdzieś (głównie chodzi mi o US) że robie remont?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

zgłaszac remontu nie musisz zgoda ze jestes wspolwlascicielem chlewni ale jak uzasadnisz potrzebe remontu chlewni skoro nie bedziesz prowadzil produkcji zwierzecej ( chodzi mi tu m.in. o wspomniane przez ciebie np. kojce ) remont czegos czego nie bedziesz uzywal to troche podejrzane wg mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

@jacek472 remontuj sobie co chcesz jak jest w twoim posiadaniu, nawet częściowym. Mam oborę w której na dzień dzisiejszy mieszkają 2 koty i jaskółki latem i nikt nie zabroni mi jeje remontować :)

 

Dokładnie o tym mówię

 

To czekam aż ktoś się wypowie jak jego US zareagował na odliczenie Vatu z faktury za energię bez NIPu. Ja narazie nie mam zamiaru ryzykować ewentualnych korekt i wyjaśnień :)

A co to za ryzyko?! Najwyżej każą poprawić, choć po przeczytaniu wspomnianego paragrafu 7.1 nie bardzo mają podstawy. Ja zaraz jak tylko dopełnię formalności z przepisaniem mediów na siebie będę wciągał energię do rachunków :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

@darolee poważnie mówisz o tym remoncie? Nie ma US żadnego paragrafu na to żeby się czepić? Osobiście wydaje mi się że skoro jestrem w posiadaniu czegoś to mam prawo to wyremontować np beczkowóz czy rozrzutnik obornika(nie potrzebny przy zbożu no chociaż jakoś by to uzasadnił).

a jak jest z tymi kontrolami z US są to kontrole tylko papierkowe czy bywa że przyjeżdżają na miejsce i coś sprawdzają? Tato (ś.p. :( ) był na vacie 7 lat i kontroli nigdy nie miał więc nie wiem jak sprawa wygląda.

ps. sory "darolee" za tą sprzeczkę troche mnie poniosło bo za dużo na raz zwaliło mi się na głowę po śmierci taty, ale powoli zaczynam wszystko ogarniać i jest już dużo lepiej :) pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

panowie 04.02.2012 zlozylem o zwrot 60dni, moge liczyc na kase przed 04.04.2012, czy us przeciaga do ostatnich godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo324    9

kontrola jest przeważnie jak wystąpisz o zwrot ,grzebią raczej w papierach ale oczywiście mają prawo rozejrzeć się po gospodarstwie .chociażby obejrzeć np. jakiś środek trwały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

panowie 04.02.2012 zlozylem o zwrot 60dni, moge liczyc na kase przed 04.04.2012, czy us przeciaga do ostatnich godzin

Lepiej nie liczyć ze oni się wyrobią bo w tą stronę to wiadomo jak to działają, bo jak my mamy coś do zapłaty to terminy krótki i zaraz jeszcze kary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@beowulf87 60 dni rzecz święta, więc tego terminu nie przekroczą na 100%, ja ostatni przyspieszony do 25 dni zwrot otrzymałem po 23 dniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

miałem teraz zwrot vatu za ciągnik na 60 dni tj na 25 lutego i pieniądze wpłyneły 22 lutego..... ale z tego co mi tłumaczyła księgowa to jak jest nowy rok ludzie pity rozliczaja i nie maja pieniędzy to moga nawet przedłużyc termin wypłaty.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

 

 

 

A co to za ryzyko?! Najwyżej każą poprawić, choć po przeczytaniu wspomnianego paragrafu 7.1 nie bardzo mają podstawy. Ja zaraz jak tylko dopełnię formalności z przepisaniem mediów na siebie będę wciągał energię do rachunków :D

 

 

Tak, ale jak jest parę groszy do zwrotu to ewentualne tłumaczenia i składanie korekty deklaracji przesuwa w czasie trochę zwrot :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

2 pytania: jaka jest jest maxymalna liczba litrow na hektar, przy ktorej nie ma mozliwosci pytan; od jakiej ilosci jednorazowo tankowanej moge brac fakture bez rejestracji, a na fakturze napisac : kanister, beczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Na drugie pytanie to odpowiedz jest jaka, że na kanister możesz barć od 0,0000000001 l znaczy kropelki :D

W pierwszej kwestii, to nie ma pojęcia maxa, zapytać cię mogą zawsze.

 

Tak, ale jak jest parę groszy do zwrotu to ewentualne tłumaczenia i składanie korekty deklaracji przesuwa w czasie trochę zwrot :)

Kwestia podejścia urzędnika. Miałem ze 2 takie miałem ze dwie sytuacje, gdzie musiałem poprawiać deklaracje. Pani zadzwoniła, poprawiłem na miejscu i nic się zwrot nie przesunął :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Mam pytanie jezeli mam ciągnik zakupiony przed przejściem na Vat i teraz będę odliczał na niego paliwo oleje to gdy będę chciał go teraz sprzedać będąc na vacie to muszę wystawić fakture naliczyć vat 23% i odprowadzić to do US czy sprzedaję go bez wystawiania faktury ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

było było i to parę stron temu.

Faktura VAT ze stawką ZW i nie odprowadzasz żadnego VATu do skrabówki.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Czy mogę odliczyć Vat od przeglądu maszyn i samoochodu? A ubezpieczenia OC pojazdów i budynków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

też było było i to parę stron temu.

K**a nauczcie się czytać chociaż 10 stron wstecz!!

Co do Twego pytania - czy na OC masz naliczony VAT? Jeżeli go nie ma to co chcesz odliczyć?

Dorośnij i najpierw obejrzyj dokumenty a będziesz wiedział czy da się odliczyć cokolwiek.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

witam ,kupuje np.wszelkiego rodzaiu papiery potszebne do prowadzenia ewidęci.druczki vat ,segregatoey itp.rupcie biurowe ,rozumie brać fakture i odliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj