karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

in2dex    0

Zwrot możesz mieć tylko jak masz sprzedaż, to po pierwsze. A ten przykład co podajesz już nie aktualny. Chodziło o ustalenie maksymalnej wysokości zwrotu jaką można było otrzymać (poza śrokami trwałymi). Niestety jak mnie @jarecki01 prosił o paragraf nie moge tego znaleźć. U mnie US nie stosuje tego już od dość dawna, chyba się z nimi skontaktuję i mam nadzieję że mie podadzą ten paragraf.

 

Czyli wnioskuje o zwrot vatu nie zależnie jak dużą mam sprzedaż?:)


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Zwrot możesz mieć tylko jak masz sprzedaż, to po pierwsze.

tutaj nie masz racji

jesli nalezy ci sie zwrot a w danym okresie rozliczeniowym nie dokonales sprzedazy to uzyskasz owy zwrot w terminie 180dni

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Halo odpowie ktoś czy nikt nie jest w stanie mi pomóc?

sprzedaż mógłbym załatwić tylko pytanie czy to przejdzie? wystawiam fakture przykładowo na 100t pszenicy po średniej cenie rynkowej na brata stryjecznego (on jest na vat) a on mi po zwrocie vat oddaje kase.

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Czy będąc na vat mogę nie mieć wogóle sprzedaży lub znacznie mniejszą niż wydatki?

 

tak ale pamietaj o tym ze musisz miec jakis papier na to skad masz pieniadze(np umowy kredytowe, dotacje, darowizna gotowki itd)


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

O właśnie to jest coś "Darowizna gotówki" jest od tego podatek jak darowizna była by od mamy? Są jakieś ograniczenia odnośnie darowizny? bo tak to było by wszystko zgodne z prawem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

rodzice sa w pierwszym filarze wiec nie ma zadnego podatku oraz limitu(mozna przekazac kilka milionow), Jesli kwota darowizny jest ponizej 9tys z hakiem(nie pamietam dokladnie) to nie ma obowiazku zglaszania jej do US, natomiast jesli darowizna jest wieksza od ww. sumy wowczas musisz napisac umowe darowizny a pieniadze musza byc przekazane w formie przelewu i masz obowiazek zglosic to do US w ciagu 6 miesiecy od dna zawarcia umowy

 

sprawdzone na wlasnej skorze

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Witam wszystkich vatowców i nie vatowców. Dziś byłem w US pytałem o szczegóły przejścia na VAT praktycznie wszystko już wiem, ale nie dopytałem o jedną rzecz i mnie nurtuje, może wy mi powicie nie chce miłej pani zawracać gitary jeszcze raz:D

Mianowicie sprzedając mleko i będąc na VAT to ja wystawiam faktury mleczarni i wpisuje do do deklaracji jako sprzedaż. Tylko teraz jak to jest to mleczarnia daje mi cenę bez VAT np jak mam 1,07zł/l to dostaje 1,00zł/l czyli dostaje cenę netto a urząd już nic z tym nie robi czy mleczarnia daje mi cenę brutto a US odcina 7% podatku na deklaracji czy mleczarnia daje cenę netto a urząd dodatkowo odcina jeszcze od tego swoje 7%.

Bo jeżeli to ostatnie to bym się poważnie zastanowił.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Na mleko jest 5% VAT, typowo 10 tys netto i 10500brutto, i te 500 zł możesz zrównoważyć VATem z zakupionej paszy, paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Mam dwa pytania:

1)Jeśli fakturę dostanę na koniec lutego, a zapłacę dopiero w marcu, to czy mogę w marcu składać o przyśpieszony zwrot z tej faktury. Chodzi mi o to czy liczy się data wystawienia czy zapłaty.

2)Jakie uzasadnienie wpisujecie do wniosku o przyśpieszony zwrot?

Wie ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

przy przyśpieszonym zwrocie ... 25 dni musisz mieć opłacone wszystkie faktury z bieżącego rozliczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

rodzice sa w pierwszym filarze wiec nie ma zadnego podatku oraz limitu(mozna przekazac kilka milionow), Jesli kwota darowizny jest ponizej 9tys z hakiem(nie pamietam dokladnie) to nie ma obowiazku zglaszania jej do US, natomiast jesli darowizna jest wieksza od ww. sumy wowczas musisz napisac umowe darowizny a pieniadze musza byc przekazane w formie przelewu i masz obowiazek zglosic to do US w ciagu 6 miesiecy od dna zawarcia umowy

 

sprawdzone na wlasnej skorze

Czyli może mi mama robić co jakiś czas darowizne poniżej 9 tys. zł a ja mógłbym nie mieć wcale sprzedaży tylko vat odliczać?

Będąc posiadaczem 1/4 gospodarstwa po tacie z punktu widzenia US mogę odliczać vat na remonty, budynków chlewni, sprzętu, nie mając sprzedaży tuczników tylko darowizne od mamy na ten remont (ewentualnie fikcyjnie zboże)? Bo planuje zrobić 3 odchowalnie, i porodówke, a nie chciałbym żeby mama zchodziła z ryczałtu, a vatu troche się nazbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Wie ktoś?

 

 

 

 

Ja napisałem, ze przyspieszony zwrot podatku potrzebny jest do finansowania kolejnych inwestycji.

Co do płatności tych faktur to raczej nie ma probemu w naszym wypadku diler wystawia termin płatności 3 tygodnie.

 

Choć wszystko sie okarze po kontroli, telefon z US w tej sprawie dzień po złożeniu deklaracji :unsure:

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Czyli wnioskuje o zwrot vatu nie zależnie jak dużą mam sprzedaż? :)

ano tak jak mówisz. Postaram się o paragraf coby nie było wątpliwości ... chwile szukałem w necie ale jakoś nie mogę znależć .....nic to zadzwonie do US niech mnie wesprą, bo nurtuje mnie i tak "sprostowanie" poniżej, choć jak pisali koledzy i koleżanki wcześniej raczej tak nie jest.

jesli nalezy ci sie zwrot a w danym okresie rozliczeniowym nie dokonales sprzedazy to uzyskasz owy zwrot w terminie 180dni

A można na to paragraf? Bo jak pisałem wyżej mnie w US trzeba mieć jakąś sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym! Poza tym ini pisali, że jest podobnie.

 

Ja napisałem, ze przyspieszony zwrot podatku potrzebny jest do finansowania kolejnych inwestycji. Co do płatności tych faktur to w naszym wypadku diler wystawia termin płatności 3 tygodnie i ta faktura opłacona może byc w kolejnym miesiącu(typowo gdy ją wystawił w połowie miesiąca), a dołączona jest do deklaracja normalnie za poprzedni.

A to ciekawa sprawa! Tylko powiedz czy na dzień kontroli tę fakturę masz opłaconą? jak nie to napisz co po kontroli. Bo w zasadzie powinieneś mieć wszystko popłacone.

O właśnie to jest coś "Darowizna gotówki" jest od tego podatek jak darowizna była by od mamy?

Co za degenerat!!!! Już nie 50 stron wstecz ale ze 2-3. Ludzie!! Czuć tu śmietnikiem czy szambem :)

Nie jestem "alfą i gametą ....czy tam omegą" Cieszy mnie jak się czegoś tu dowiem konstruktywnego. Ale jak tu zadałep 1 pytanie czy odpowiedz to ponad 100 stronek przeczytałem od dechy do dech bo mnie to interesuje, a takich Kolegów to widzę nie bardzo!!!

MAM małą propozycję do w miarę zorientowanych pisać po takich postach "BYŁO" i tyle :D

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Na dzień składania deklaracji wszystkie faktury popłacone. Jedna z faktur wystawiona 24.01 a opłacona na początku lutego, termin jej płatności był do 3 tygodni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Na mleko jest 5% VAT, typowo 10 tys netto i 10500brutto, i te 500 zł możesz zrównoważyć VATem z zakupionej paszy, paliwa.

Masz na fakturze 5%?? Ja mam 7%

 

mleczarnia płaci ci z vatem a ty ten vat póżniej oddajesz i zostaje ci cena netto

Ok dzięki wielkie za odp..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

jako ryczatowiec masz 7% a jak przejdziesz na vat to bedzie 5%:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

dzieki temu ty mniej vatu zarabiasz ze vat 5% i wieksza roznica miedzy zarobionym a zaplaconym vatem na twoja korzysc bo wiekszy zwrot:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Nie wiem po co vatowiec ma inną stawkę skoro i tak musi vat oddać i pozostaje mu cena netto. Po co ta biurokracja?

hehe to może chcedz 40% na sprzedaż przecież i tak bez rożnicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Wtedy nie będzie bez różnicy bo ryczałtowiec dostaje 7% a przechodząc na VAT dostaje tylko 5% który i tak musi oddać, czyli 7% do tyłu. Żeby wyjść na 0 musi nazbierać VATu z zakupów tyle co 7% VATu.

Przykład:

Ryczałtowiec- sprzedaż na 10000zł netto + 7% VAT= 10700zł

VATowiec- sprzedaż na 10000zł netto +5% VAT= 10500zł- VAT od sprzedaży= 10000. Żeby opłacało się być na vacie to musi mieć zakupów na 700zł VATu

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik22    5

Czyli Vatowiec aby wyjść na swoje musi dokonać zakupów przy stawce 23% za około 3050 zł

 

3050 + 23% = 3751,5 w tym 751,5 VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Zależy jaką ma sprzedaż. Jeżeli mówimy o tym przykladzie to te 3 tys. to jest minimum bo pasze mają 7 czy tam 8% (poprawcie mnie bo nie jestem pewien czy 7 czy 8)

I dla tego nie rozumiem dlaczego jest 5% dla vatowca a 7% dla ryczałtowca.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

 

A można na to paragraf? Bo jak pisałem wyżej mnie w US trzeba mieć jakąś sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym! Poza tym ini pisali, że jest podobnie.

 

zwrot 180 dniowy:

"Brak czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik otrzymał zwrot wykazanego w deklaracji podatku naliczonego. Jedyną niedogodnością w tym przypadku jest to, że zwrot ten podatnik może otrzymać - w myśl art. 87 ust. 5a ustawy o VAT - w ciągu 180 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji."

zrodlo: http://www.podatki.gofin.pl/17,1,62,144339.html


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj